Fundi i botes dhe ardhja e Mehdit - Libraria Islame

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fundi i botes dhe ardhja e Mehdit

· 10 · 11480

Fundi i botes dhe ardhja e Mehdit

· 10 · 11480

 • Postime: 532
 • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  ne: 03-08-2005, 12:30:03
  Permbajtja

  Dyshimet dhe pergjigjet rreth tyre

  Kreu i I

  Shenjat e vogla te fundit te botes
  Kuptimi gjuhesor dhe domethenia e shenjave te fundit te botes si dhe veretjet e vecanta
  Shenjat me te rendesishme te vogla te kijametit
  Armagedoni
  Armagedoni ndermjet muslimaneve dhe ithtaereve te librit
  Muslimanet dhe Armagedoni

  Kreu i II

  Jetegjatesia e ymetit Islam
  Shpjegime
  Hadithe te cilat flasin per jetegjatesine e popujve dhe kuptimi i tyre
  Shpjegimi i pergjithshem i ketyre haditheve
  Llogaria dhe jetegjatesia e popujve
  Deshmite e ithatreve te librit per afrimin e fundit te botes

  Kreu i III

  Imam Mehdi
  Imam Mehdi si hallke qe lidh shenjat e vogla me shenjat e medha te kijametit
  Kush eshte Imam Mehdi
  Pershkrimi i Imam Mehdit
  Cfare do te thote se: "Allahu do ta beje te mire"
  Koha e paraqitjes se Mehdiut
  Ku do te jete sakte kjo lufte?
  Paralajmerimet e paraqitjesse Mehdiut
  Cilat ngjarje do te ndodhin ne kohen e Mehdiut
  Kronologjia kohore e luftrave kryesore te cilat do ti udheheqe Mehdiu
  Pershkrimi i detajuar i luftrave te cilat do ti udheheq Mehdiu
  Lufta e pare per Gadishullin Arabik
  Lufta e dyte Kunder Persise (Iranit)
  Lufta e trete Ekspedita drejt Bizantit
  Rrjedha e luftes, vendi i zhvillimit te saj dhe rezultatet
  Lufta e katert dhe pushtimi i Kostandinopojes
  Si do te perfundoje pushtimi i Kostandinopojes?
  Lufta e peste.Lufta kunder hebrejve
  Luftera te tjera qe do ti udheheq Mehdiu

  Kreu i IV

  Mesihu Dexhall
  Dexhali eshte shenja e pare e madhe  e fundit te botes
  Argumentimi i pohimeve se Dexhali eshte shenja e para e madhe e fundit te botes
  Pershkrimi i Mesihu Dexhalit
  Disa hadithe  te cilat flasin per pamjen e Dexhalit
  Ku gjendet tani Dexhali
  A eshte Dexhali ai qe e ka pare Temim Ed-Dariu, ibn Saj-jad El Jehudi?
  Kush e ka mbyllur Dexhalin?
  Ku gjendet sakte vendi ne te cilin eshte mbyllur Dexhali?
  Vendi koha dhe shenjat e paraqitjes se Dexhalit Shkas per Daljen e Dexhalit
  Koha e daljes se tij
  Shenjat e paraqitjes se Dexhalit
  Intrigen te cilen Dexhali do ta beje dhe mynyra e mbrojtjes prej saj
  Intriga e dexhallit
  Mynyra e shpetimit prej sprovave te Dexhalit
  Pse Dexhali nuk eshte i permendur ne kuran?
  Shkatarrimi i Dexhalit dhe pasuesve te tij.

  Kreu i V

  Shenjat e medha te fundit te botes
  Shenjat qe do ti shohin besimtaret
  shenja e pare: Paraqitja e Dexhalit
  Shenja e dyte: Zbritja e Isait , birit te Merjemes
  Kur do te zbrese Isai a.s?
  Ku do te zbrese Isai a.s?
  Si do ta njohim ate?
  Cfare do te beje kur te zbrese?
  Shenja e trete: Jexhuxh Maxhuxhet
  Kush jane jexhuxh Maxhuxhet?Ku jane ata tani, kur do te paraqiten?Si do te duket sprova e tyre?
  Pamja e tyre
  Ku jane ata tani?
  Ku gjendet ky mur?
  Kur do te dalin?
  Cfare turbullirash do te bejne?
  Shenja e katert:Lindja e diellit nga perendimi
  Shenja e peste: Dalja e Kafshes
  Pershkrimi i kafshes dhe prejardhja e saj
  Shenja e gjashte : Tymi
  Shenjat qe besimtaret nuk do ti shohin
  Crregullimi i gjithesise dhe zhdukja e saj
  Fryerja e pare ne sur e cila do te shkaktoje frike
  Fryerja e dyte ne sur, e cila njerzit do ti shastise dhe do ti vdese
  Fryerja e trete ne sur, me te cilen do te ndodhe ringjallja dhe tubimi  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #1 ne: 03-09-2005, 14:20:56
  Dyshimet dhe pergjigjet rreth tyre.

  Falenderuar qofte Allahu  me miresite e te cilit plotesohen veprat mire salavatet dhe selamet qofshin mbi pejgamberin me te zgjedhur dhe prijesin e besimtareve, mesuesin e thirresve dhe prijesin e udhezuesve.Ka qene i shqetesuar per ne rruge te Allahut dhe ka bere durim, pastaj i erdhi ndihma e Allahut dhe e ka falenderuar ate.Eshte realizuar premtimi i Allahut per fitoren e besimtareve ndersa Ai thote: "Ne patjeter do ti ndihmojme te derguarit tane ne jeten e kesaj bote , edhe ata qe besuan, e edhe ne diten e prezantimit e deshmive."(El-Gafir 51)

  Me lejoni qe te vecoj disa rrjeshta me qellim te shpjegimit te disa ceshtjeve, te cilat i trajton ky liber, ndersa te cilat cojne ne keqkuptimin e atyre te atyre te cilet merren me shkence.Duke shqyrtuar me kujdes, te kemi te qarte dhe shpesh ta lexojme kete liber, meqellime qe te largojme te gjitha dyshimet dhe te fitojme pergjigje ne cilendo pyetje e cila na intereson, ndersa falenderimi i takon Allahut, Zotit te botrave.

  Nese dikush na thote se e kemi gabim nese themi, "Jeta gjatesia e ymetit Islam" apo  "kallzime per jeten e popujve te mehershem" ne i pergjigjemi se eshte me te drejte te themi gjera te tilla ! Allahu xh.sh thote: "Cdo popull (qe pergenjeshtroi perjgamberet)  ka afatin e vet, e kur tu vije afati i tyre, ai nuk mund te shtyhet per asnje moment e as te perngutet me pare."(El-Arafe 34).Muhamedi .a.s thote: "Jeta e juaj ne kete bote eshte sikurse jeta e atyre para jush.".Kete thenie e permend Buhariu.Ne nje thenie te cilen e permend Muslimi i eshte shtuar "fundi juaj".Ndersa ne nje transemtim tjeter, ne kaptinen per rekaikun, thuhet: "Jeta juaj eshte sikur e atyre para jush."Pra shprehja "jeta" dhe "jeterat" permenden dhe ne kuran, dhe ne transmetimet e besueshme te haditheve te Muhamedit a.s.

  Dijetaret islame selefe jane unike, se eshte e lejuar qe nje hadith ta quajme sipas permbajtjes se tregimit apo me shprehje karakteristike i cili eshte permendur ne te.Sic eshte rasti ne tregimin per xhessasin(Shiko Sahihun e Muslim Kaptina e turbullires) apo tregimi per Ummu Dhere(shiko Fethu'l-Bari,Kaptina e marteses).Dihet se Muhamedi s.a.v.s. nuk u ka thene sahabeve:"....ejani t'u tregoj ngjarjen per Xhessasin!",as qe i ka thene Aishes r.a.:"....eja te tregoj ndodhine e Ummu Dherea.

  "Dijetaret islam nuk shohin asgje te keqe qe nje hadith te quhet sipas tregimit te permendur ne te apo sipas shprehjes karakteristike e atij hadithi qe quhet sipas tregimit te permendurne ne kallezimin e atij hadithi.Rasti i njejte eshte edhe me disa ajate dhe sure te Kuranit,per shembull suren Gafir e quajne El-Mu'min,suren Isra e quajne Benu Israil,suren Fatir--El-Melaike.Gjithashtu, disa ajete i quajne me emra te vecante,si Ajetul-Kursij,Ajetu-dejn etj.Per kete,shprehja jone "jeta e ummetit islam" apo "tregimet e jetegjatesise se umeteve te meparshem" nuk del jashte kornizes se Kuranit dhe sunnetit e as prej fjaleve te ulemase.

  Po ashtu deshiroj te shtoj nje tekst i cili flet per shprehjen "jeta e ummetit islam".Jeta e nje populli zgjat prej paraqitjes se pejkamberit te tij e deri te dergimi i pejkamberit tjeter.Ai i cili perjeton ardhjen e pejkamberit tjeter dhe i beson atij,ai i takon ummetit te tij dhe ka shperblim plotesues,e kush nuk i beson,ka deshtuar dhe periudha e tij e kaluar,ashtu sic ka kaluar periudha e popullit te tij.Ne baze te kesaj themi se jeta e ummetit te Muhamedit s.a.v.s. eshte prej dergimit te tij e deri te paraqitja e eres se bute i cili do te fryje nga drejtimi i Jemenit dhe i cili do t'ua marre shpirterat te gjithe besimtareve.Kjo do te ndodhe pasi qe te ndodhin gjashte shenja te medha te kjametit,duke filluar prej paraqitjes se Dexhallit e deri te paraqitja e tymit,kur perfundon ekzistimi i te gjithe muslimaneve.Kete detajisht e kemi shpjeguar ne kaptinen e peste.Kjo nuk do te thote se ketu eshte fundi i jetes se kesaj bote!Pas besimtareve,ne toke do te mbesin njerezit me te keqinj te cilet do te bejne tollovi sikur gomaret.Se sa do te zgjase jeta ne toke pas besimtareve,kete e di vetem Allahu xh.sh.Disa thone se kjo periudhe do te zgjase njeqind vjet e disa te tjere njeqind e njezet vjet.Ata mendimet e tyre i mbeshtesin ne nje trasmetim prej Abdullah bin Amrit te cilen e ka theksuar Ahmedi ne "Mesnedin" e tij,e per te cilin Hejthemi thote se trasmetuesit jane te besueshem:

  "Njerezit pas lindjes se diellit nga perendimi do te jetojne dhe njeqind e njezet vjet".Allahu xh.sh. e di me se miri se sa eshte periudha ndermjet fundit te ummetit islamdhe dites se Kijametit.Pra,kur flitet per jeten e ummetit,nuk do te thote percaktimi i dates se dites se Kijametit,sepse kete e di vetem Allahu xh.sh. dhe askush pervec Atij kete nuk e di,madja as meleku me i zgjedhur,e as pejkamberi.Pra,ne flasim per gjatesine e jetes se ummetit islam e jo per fillimin e dites se Kijametit!Ketu duhet te kemi kujdes.

  Nese dikush thote se llogaritja ne esence nuk eshte e lejuar,sepse Ibn Haxheri thote se fjalet :ekzistimi juaj" kane te bejne me apoksimacionin (afrimi) dhe alegorine (krahasimin) e jo ne llogaritje,ne haptazi pergjigjemi se nuk dime se per cfare flasin!Hafiz ibn Haxheri ne komentimin e hadithit ne fjale thote se ekzistojne dy mundesi te shojegimit te tij.E para eshte se (apoksimacioni) paraqet apoksimacionin e jo percaktimin e algorise,percaktimin e periudhes se sakte,ndersa shpjegimi i dyte eshte te kuptuarit e hadithit ne baze te kuptimit te tij te qarte,domethene,kuptimi i fjales "llogaritje".Per shkak te qartesise se tekstit dhe besueshmerise se trasmetimit,perparesi i jepet hadithit te ibn Omerit ne te cilin permendet gjatesia e jetes se ummetit.Kuptimi i fjaleperfjashem i ketij hadithi na tregon se periudha e jetes se ummetit tone eshte pese dite.Keshtu permendet ne Fethul-bari,ne vellimin e 11,ne kaptinen per rekaikun.Poashtu,ne vellimin e 13,ne kaptinen e teuhidit thuhet:"Jeta e juaj eshte sikur jeta e popujve para jush".Domethene,gjatesia e jetes se ummetit islam eshte sikurse gjatesia  e jetes se popujve te tjereNe kaptinen ne te cilen flitet per qiradhenien,ne vellimin e 4 te vepres se tij,ai thote:"Ekspertet e hadithit jane te pajtimit se periudha e hebrenjve e deri te pejkamberia e Muhamedit s.a.v.s.,eshte me shume se dymije vjete,e prej tyre eshte periudha e krishtereve gjashteqind vjet,ndersa disa pohojne se edhe me pak.Ne baze te kesaj,ne themi se periudha e jetes se ummetit tone,me siguri eshte me shume se njemije vjet.Gjithashtu,Ibn Haxherine kaptinen e njejte thote se vepra me te shumta kane hebrejte,te cilen e pohon ne kaptinen e teuhidit.Kjo eshte shume llogjike per hebrenjte sepse ata kane jetuar periudhen me te gjate te kohes,dhe kane mundur te bejne vepra me shume.Ai gjithashtu thote se shembulli i ekzistimit te popujve para nesh,eshte sikur shembulli i kohes ndermjet namazit te ikindise dhe perendimit te diellit ne raport me pjesen tjeter te dites (Kaptina e koheve te namazit)."Keto jane tekstet e Ibn Haxherit ne te cilat komentohet hadithi ne baze te kuptimit te jashtem,ndersa ne kete rast behet fjale per llogaritjen kohore duke permendur variante te tjera,e kjo eshte se ky hadith ka te bej me afrimin dhe algorine,qe eshte i papranueshem.
  Me aritmetike jane marre dijetare te njohur para Ibn Haxherit.

  Ai thote:"Et-Taberiu ne hyrjen e vepres se tij "Historia" trasmeton prej Ibn Abbasit,dhe thote:"Shuma e viteve te dynjase eshte shtatemije vjet prej shumes se ahiretit..."Pastaj ka percjelle hadithin e Ibn Omerit:"Exheli juaj eshte sikurse exheli i atyre para jush".Taberiu e ka vertetuar thenien e tij me nje hadith te trasmetuar nga Ebu Sa'lebi:"Per Allahun nuk eshte e veshtire te kujdeset per kete ummet gjysem dite".(Shprehja dite i cili permendet ne Kuran dhe hadithi nuk eshte sikur dita te cilen ne e njohim sh.p.).Kete trasmetim e perciell Suhejli prej Taberiut(Shih Fethul-bari,vellimi 11,kaptina per rekaikun).Taberiu ne vepren e cekur,ne kaptinen "Sa eshte periudha kohore prej fillimit e deri ne zhdukjen e botes",thote se dijetaret e selefit kane mendime te ndryshme.Disa thone shtate mije,te tjere thone gjashte mije,dhe permendi mendimet e disa dijetareve sikur Abdullah ibn Abbasin,Ka'bin etj.Ketyre dijetareve eshte bashkangjitur dijetari i madh Es-Sujuti i cili shume ka studiuar kete ceshtje me llogaritje.Kete e ka bere burrerisht e trrimerisht,duke u mbeshtetur ne diturine e tij te madhe dhe ne horizontet e tij te gjera.Ai ka qene det i diturise,drite e kuptimit,eshte marre me te gjitha lemite shkencore,me cka deshmi jane librat dhe permbledhjet e tij.Es-Sujuti ne mesazhin e tij "Zbulesa se ky ummet do te mbijetoj njemije",thote:"Burimet na cojne se ky ummet do te ekzistoje me shume se njemije vjet,ndersa ky shtim mbi njemije nuk do te kaloje peseqind vjet".

  Para se gjithash permenda mendimet e dijetareve te njohur te cilet jane marre me problematiken e jetegjatesise se ummetit,sic jane Ibn Haxheri,Taberiu,Es-Sujuti dhe shume te tjere.Ne kete liber kemi percjelle mendimet e dijetareve te njohur ashtu sic kane kuptuar hadithet nga pejkamberi s.a.v.s.Le ta dije secili i cili hedh poshte aritmetiken si risi dhe perralle,se e hedh poshte ate qe kane pranuar dijetaret tane.
  Nese dikush thote se nuk na lejohet qe te sherbehemi me trasmetimet e Kitabiut,qe te mos merret si deshmi e as te shpjegojme nga ato,ne ne keto fjale do te pergjigjemi se ekzistin nje tekst i besueshem dhe i qarte ne Sahihun e Buhariut,i cili na lejon trasmetimet prej Kitabiut,me qellim te verejtjes dhe mesimit.

  Muhamedi s.a.v.s. thote :"Trasmetoni prej meje,qofte dhe nje ajet dhe predikoni prej bijve te Israilit,ne to nuk ka asgje te keqe.Kush genjene ne mua qellimisht,i ka pergatitur vetes vendin ne zjarr".Ibn Haxheri kete hadith e komenton se nuk ka pengesa nese trasmetojme prej tyre,e qe pas kesaj te lejohet.Sikur e ka shprehur ndalimin para vendosjes se dispozitave islame dhe bazamenteve te fese,duke pasur frike turbullirat.Pasi qe jane larguar pengesat,eshte lejuar predikimi prej tyre,mirepo me kushte te marrjes se mesimit".(Shih Fethul-bari,vellimi 6,faq.498)Ne te njejtin vend ka shkruar :"Thote Maliku r.a. se me lejimin e predikimit prej tyre mendohet ne ate qe eshte e mire,e jo ne genjeshter..."Gjithashtu thote :"Thote Shafiu :"Eshte e njohur se Pejgamberi s.a.v.s. nuk ka lejuar predikimin e genjeshtrave,qe do te thote se eshte e lejuar predikimi prej bijve te Israilit ate qe mendojme se nuk eshte genjeshter".
  Shejhul-islam,Ibn Tejmije ne vepren Mexhmuatul-fetava thote :"Muhamedi s.a.v.s. ka lejuar qe te predikohet prej tyre,por ka ndaluar konfirmimin e vertetesise dhe konsiderimin si te rrejshem theniet e tyre.Sikur te mos kishim ndonje dobi ne predikimin prej tyre,nuk do te na jepte lehtesime qe te veprojme sipas tyre".Shkrimtari i njejte ne nje liber tjeter "Pergjigja e drejte per ate i cili e zevendeson krishterimin" permend shume trasmetime prej Kitabiut.Nese shikojme veprat e tefsirit,do te shohim se shume sahabe sikur Ibn Abbasi,Abdullah ibn Omeri dhe te tjere,ka perdorur trasmetimet e Kitabijeve ne gjerat ne te cilat eshte e lejuar perdorimi i trasmetimeve prej tyre.
  Kjo eshte nje pjese e vogel e asaj qe e kane thene dijetaret ne kete teme.Te gjithe e kane te qarte se ndalesa drejtuar Omerit prej Pejkamberit s.a.v.s.,qe te lexoje librat e Kitabijve ka te beje me e pare te islamit qe me vone te lejohet predikimi prej tyre.Nuk mendoj se dikush prej njerzve te drejte do t'a kishte kontestuar kete.

  Nese dikush thote se ende nuk kane ngjare te gjitha shenjat e vogla te Kijametit,sikur lufta e muslimaneve kunder hebrenjve,keshtu qe ato do te fshehen pas gurit e drurit,pastaj terheqja e lumit Eufrat nga kodra e arit,ne do te pergjigjemi se keto ngjarje do te ndodhin pas paraqitjes se disa shenjave te medha,sic dote shpjegojme me vone.

  1.Lufta e muslimaneve kunder hebrenjve  ne te cilen ato do te fshehen pas gureve dhe drunjve,dote ndodhe pas zbritjes se Isase,djalit te Mejremes dhe ne mesin e dijetareve per kete lufte nuk ka kundershtime.Ai dote vrase Dexhallin dhe dote mund ithtaret e tij prej hebrenjve dhe atehere do te ndodhe beteja e permendur.Ne dy vende ne kete liber kame permendur hadithe te besueshme per kete.Ne njeren prej tyre thuhet:"me te vertete guri dhe druri dote therrasin:"O Ruhullah,ky eshte hebre!"Nuk do te le asnje ithtar te Dexhallit,e te mos e mbyse".Ne nje vend tjeter gjendet hadithi te cilin e trasmeton Ebu Umameh,saktesine e te cilit e ka vertetuar Albani,e ne te cilen Pjekamberi s.a.v.s. thote:"Dexhallin,me te cilin do te jene shtatedhjete mije hebrenj,te armatosur me shpata e mburoja,do te takoj Isa te dyert e lindjes ne Palestine dhe do t'a vrase.Atehere Allahu dote mund hebrenjte dhe nuk do te mbyte asgje nga krijesat e Allahut me cka do te mbroheshin,e te mos flasin.Druri,guri,kafsha do te flasin:"O rob i Allahut,o musliman ky eshte hebre,eja dhe mbyte!Pervec drurit garkad,ndersa ai eshte druri i tyre".Puna  eshte shume e qarte,keshtu qe nuk ka nevoje qe ta shpjegojme.Ekzistoj ne tekste te qarta ne Kuran dhe ne hadithe dhe nuk ka gjykim te lire ndaj tekstit,dhe mu per kete,ne botimin e pare nuk kam percjelle mendimet e dijetareve te cilet trajtojne kete problematike,por nuk ka kurrfare pengese qe te shprehim mendimet e tyre.

  Ibn Haxheri thote se hebrenjte do te fshehen pas drurit edhe guri do t'i thone muslimanit:"Ky eshte hebre,mbyte ate!"Kjo vrasje e hebrenjve do te ndodhe pas paraqitjes se Dexhallit dhe zbritjes se Isase a.s. ashtu sic e verteton qarte hadithite cilin e trasmeton Ebu Umameh,dhe i cili flet per paraqitjen e Daxhallit dhe zbritjen e Isase a.s. Lufta e muslimaneve kunder hebrenjve do te zgjase derisa hebrenjte te mos fshehen pas gureve dhe drunjeve ,ndersa kjo do te ndodhe pas paraqitjes se dy shenjave te medha te Kijametit ;ardhja e Dexhallit dhe zbritja e Isase a.s.Per kete nuk ka kundershtime mes dijetareve.Deshiroj te theksoj se mos permendja  e kesaj ngjarje ne kuader te shenjave te medha,nuk do te thote se ajo bie ne shenjat e vogla,ashtu sic e kuptojne disa.Ekzistojne shume ngjarje te cila nuk hyne ne shenja e medha,ndersa do te ndodhin pas fillimit te shenjave te medha,sic eshte lufta kunder hebrenjve,terheqje e Eufratit nga kodra e arte dhe rrenimi i Qabes nga ana e dy abisineve te cale.Kjo ngjarje e fundit,sic thone dijetaret,do te jete shume afer ndodhise se Kijametit,saqe askush ne toke nuk dote mbese duke thene Allah,e kjo do te ndodhe pas paraqitjes se gjashte shenjave te medha te Kijametit.

  2. Terheqja e lumit Eufrat nga kodra me ar,sic thuhet ne hadithin te cilin e permend Buhariu:"Se shpejti lumi Eufrat do te terhiqet dhe do te zbuloje nje thesar te arit".Ne nje trasmetim tjeter thuhet:"...dhe do te zbuloje nje koder me ar".Ashtu sic theksuam,keto shenja do te ndodhin gjate kohes se shenjave te medha,apo menjehere para atyre,domethene,para paraqitjes se Mehdiut a.s. Ibn Haxheri thote:"Ndoshta ky eshte shkaku per te cilin Buhariu kete hadith e ka rradhitur ne kaptinen e cila flet per paraqitjen e zjarrit. Gjithashtu,Ibn Mad'e permend nje hadith nga Sevbani se ka thene:"Te thesari juaj do te vriten tre veta,e te gjithe dote jene djem te halifeve,prijesve....",pastaj ka permendur nje hadith per Mehdiun i cili nuk eshte i besueshem. Ari i cili permendet eshte ari i njejte qe eshte permendur ne hadith,ndersa aludon ne zbulimin e tij ne kohen e Mehdiut".

  Subhanallah,gazetat kane filluar te na njoftojne e qe perputhet me ate qe thame,per indikacionet e para te arit ne lumin Eufrat dhe per problemin e madh ndermjet Turqise dhe Irakut per shkak te ujit.Druajme se Turqia do te niset ne aksion per tharjen e shpejte te lumit Eufrat,qe do te rezultoje me paraqitjen e kodres me ar,ndersa kjo do te ndodhe ne kohen e Medihut.Ne baze te kategorizimit,pohojme se jane realizuar te gjitha shenjat e vogla te Kijametit.Kete do t'a vertetoje secili i cili merret me hulumtimin e kesaj teme.Shfrytezojme rastin qe te perkujtojme se si Pejkamberi s.a.v.s. yne i dashur na ka terhequr verejtjen qe mos t'i afrohemi ketij ari,sepse do te zhvillohet nje beteje e madhe rreth asaj pasurie.
  Nese dikush thote se do te kthehet pushtimi i besimdrejteve te cilet do te punojne sipas shembullit te udheheqjes se Muhamedit s.a.v.s.,edhe ne kete e presim.

  Ne pergjigjemi se kjo do te ndodhe si vertetim i fjales se Muhamedit s.a.v.s. ne hadithin te cilin e trasmeton Hudhejfe,e ne te cilin thuhet:"Do te jete koha e shpalljes aq sa do Allahu dhe do te humb kur te deshiroj Allahu.Pastaj do te vije udheheqja e halifeve besimdrejte e do te zgjase aq sa do te doje Allahu.ndersa do te humb kur te deshiroje Allahu.Pastaj do te vije udheheqja e mbreterise se trasheguar e cila do te zgjase sa te doje Allahu,ndersa do te humb kur te deshiroj Allahu.Pastaj do te vije udheheqja e tiranise dhe do te zgjase aq sa te doje Allahu,ndersa do te humb kur te deshiroje Allahu,dhe do te vije koha e udheheqjes se drejte e cila do te pasoje rrugen e shpalljes.Pastaj heshti.

  Pra,udheheqja e drejte e cila permendet ne fund te hadithit do te vije,por ne pohojme se kjo eshte udheheqja e Mehdiut edhe ate per dy shkaqe:

  -Kuptimit te haditheve te cilet i permendem ne kete liber e qe kane te bejne me Mehdiun.Ne njeren prej tyre thuhet:"Toka do te mbushet me tirani dhe dhune.Kur kjo te ndodhe, Allahu do te dergoje nje njeri prej meje.Emri i tij eshte sikur emri im,ndersa emri i babait te tij eshte sikur emri i babait tim,dhe do te mbushe token me drejtesi ashtu sic ishte mbushur me padrejtesi e dhune".

  Ky hadith dhe te tjere te ngjashem,flasin se Mehdiu eshte njeri per te cilen Muhamedi s.a.v.s. thote:"Mehdiu eshte prej familjes tone.Allahu do t'a frymezoje ne nje nate".Ai eshte halife e drejte i cili do te pasoje  rrugen e Pejkamberit s.a.v.s. dhe nen udheheqjen e te cilit toka do te mbushet me drejtesi,ashtu sic eshte mbushur me zullum."Gjate kohes se tij do te kete pasuri aq shume sa qe nuk do te mund te numerohet".Sikur kjo do te kishte te bente me nje udheheqje para paraqitjes se Mehdiut,pejkamberi s.a.v.s. nuk do te na njoftonte per tiranine dhe kaosin ne te cilen do te ishte e mbushur toka para paraqitjes se tij.Fjala "hilafet" (udheheqje) eshte shprehje e pergjithshme,ndersa fjala "i drejte" eshte vecori e kesaj shprehjeje,qe tregon shkaterrimin e tiranise dhe dhunes.I Derguari na njofton se toka do te veshet me rrobet e dhunes dhe zullumit para Mehdiut dhe Allahu do t'a dergoje qe te vendos udheheqje (pushtet) te drejte,duke pasur rrugen e shpalljes,qe te vendose pushtetin e drejtesise.Per kete vella i dashur,t'a keshe vemendjen ne kete,sepse ky eshte shansi i vetem per ate i cili mendon dhe kupton.Ndoshta nuk do te kesh rastin te mirresh vesh per kete qe e permendem diku tjeter,pra kapu fort per ate qe ke kuptuar.

  -Vetem Muhamedi s.a.v.s. ka te drejte te thote se kush eshte ai halife i drejte.Pervec tij nuk ka te drejte askush!I Derguari ne menyre precize paralajmeron ardhjen e sundimtarit te drejte para fundit te ekzistimit te kesaj bote,ashtu sic permendet ne hadith.Ai i cili pohon se do te jete dikush tjeter e jo Mehdiu,per kete duhet te kete argumente,pra ndonje hadith i cili eshte i sakte dhe i besueshem!

  Ibn Haxheri permend nje hadith i cili verteton pohimin tone ku thuhet:"Taberaniu permend nje hadith ne te cilin thuhet:"Pas meje do te vijne sundimtare te drejte,pas tyre princerit,e pas tyre mbreterit.Pas tyre pushtetin do t'a marrin tiranet dhe do te paraqitet nje njeri nga fisi im i cili token do t'a mbush me drejtesi ashtu sic ishte e mbushur me dhune,pas te cilit do te paraqitet Kahtaniu.Pasha Ate i cili me ka derguar me te Verteten,keshtu do te ndodhe".Pra,periudha qe do te vije pas sundimit te tiranise e ne te cilin po jetojme,eshte periudha e Mehdiut,pas te cilit do te vije koha e Kahtaniut i cili permendet ne hadith te cilin e permend edhe buhariu.
  Keto fjale tona nuk do te thote se da'ite (thirresit ne fe) ne rruge te Allahut duhet te nderpresin thirrjen ne fene e Allahut e as te heqin dore tentimet e atyre te cilet dojne te vendosin Sheriatin.

  Ne fund te permendim se kaptina e trete e ketij libri paraqet informacione te sakta per Mehdiun,te cilat nuk lene asnje dyshim apo paqartesi.Na jep informacione per menyren e njohjes se Mehdiut,shenjat e paraqitjes se tij,si dhe per obligimet tona ndaj tij.Kaptina e trete do te zgjidhe paqartesite per kete teme e jo te shtoje ato per ata te cilet i frikesohen Allahut dhe te cileve u eshte dhuruar talenti.

  Me kete liber kam dashur te qartesoj disa paqartesi lidhur me kete problematike,te cilen disa e keqkuptojne.Shpreso j se ia kam arritur qellimit.Ajo qe eshte e mire eshte prej Allahut,e ajo qe eshte e keqe eshte fryt i duarve te mia,ndersa c'do gje para ose pas i kthehet Allahut,Zotit te gjithe botrave.Allahun e falenderoj per begatine dhe udhezimin e Tij.Po ashtu i falenderoj te gjithe te cilet me kane ndihmuar ne botimin e ketij libri,pa marre parasysh se per cilin botim eshte fjala.Posacerisht falenderoj dijetaret e Universitetit Al-Azhar dhe Kolegiumit per hulumtime shkencore.Gjithasht u falenderoj ata te cilet nuk pajtohen me mendimin tone,ndersa kane kontribuar per t'u degjuar dhe perhapur kjo ide.Allahu e meshirofte ate i cili mi tregon gabimet.

  Ai i cili ne kete liber gjen dicka qe eshte ne kundershtim me Kuranin,sunnetin apo ixhmane e dijetareve islam,le ta publikoje ate,por me kusht qe fjala e tij te bazohet me argument te forte nga Kurani,sunneti dhe nga dijetaret islam.Njohja e te vertetes eshte gjq e humbur e besimtarit,e kur ta gjeje le t'a marre!

  E lus Allahun xh.sh. qe te na beje nga shoqeria e ndihmuesve te sinqerte te Ehli Sunnetit Vel-Xhematit dhe te gjithe te kemi dobi nga ky liber.E lus Allahun te meshiroj prinderit e mi,te cilet me dhuruan edukim ne femijeri dhe t'i fale te gjithe muslimanet dhe muslimanet,sepse Ai i degjon te gjitha dhe iu pergjigjet atyre te cilet e therrasin Ate.Allahu ehste Ai icili di c'do qellim dhe falenderimi i qofte Allahut,Zotit te boterave.


  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #2 ne: 03-09-2005, 14:25:00
  Parathenie e botimit te pare


  Falenderimi i takon Allahut prej Tij kerkojme ndihme dhe falje dhe Atij i mbeshtetemi nga e keqja e shpirtrave tane dhe nga veprimet tona te keqija.Ke e udhezon Allahu ,ai nuk do te mbetet ne humbje,e ke e le Ai ne humbje,askush nuk mund t'a nxjerre,deshmoj se nuk ka zot tjeter perpos Allahut,i cili nuk ka shok dhe se Muhamedi s.a.v.s. eshte rob dhe i Derguari i Tij.
  Fjala me e drejte eshte Libri i Allahut, lidhja me e forte eshte fjala e frikerespektit.Pasa rdhesit me te mire jane pasardhesit e Ibrahimit a.s. ndersa rruga me e mire eshte rruga e Muhamedit s.a.v.s.Vdekja me e ndershme eshte shehadeti ne rrugen e Allahut,ndersa pasimi me i mire eshte te pasuarit e te Derguarve s.a.v.s.Verbimi me i madh eshte verbimi pas udhezimit,ndersa veprat me te mira jane ato te cilave kemi me se shumti dobi.Verbimi me i keq eshte verbimi i zemres.Dora e cila jep eshte me e mire se ajo e cila merr.Ajo qe eshte pak por e dobishme,eshte me e mire se ajo qe eshte shume,por nuk kemi dobi prej saj.Mekati me i madh eshte genjeshtra,ndersa pendimi me i keq eshte pendimi ne diten e Kijametit.Ka njerez te cilet e permendin Allahun vetem atehere kur e mohojne Ate.Njeri prej mekateve me te medha eshte genjeshtra.Pasuria me e madhe eshte pasuria e shpirtit ndersa gjeja me e mire eshte frika ndaj Zotit.Baza e urtesise eshte frika ndaj Allahut te Lartesuar,ndersa ndjenja me e mire ne zemer eshte besimi i forte.Alkooli eshte burim i c'do mekati,ndersa ushqimi me ikeq eshte ai i cili merret prej pasurise se jetimit.Eshte i lumtur ai i cili pranon keshillen prej tjetrit.Ju shkoni rruges qe con ne varr,ndersa gjykimi eshte ne Diten e Gjykimit.Pjesa me e rendesishme e veprave tona eshte perfundimi i tyre.Dyftyresia me e keqe eshte shtirja e rrejshme.Gjithcka qe do te vije eshte afer.Ofendimi i besimtarit eshte mekat,ndersa lufta kunder tij eshte mosbesim.Ngrenia e pasurise se tij eshte mekat edhe ndaj Allahut,marrja e pasurise se tij eshte sikurse derdja e gjakut te tij.Kush eshte mendje madh ndaj Allahut,eshte sikur ta kishte mohuar Ate.Kush fale edhe Allahu do ta fale.Kush permbahet ne zemerim,Allahu do t'a shperbleje ,e kush eshte i durueshem kur humb dicka,Allahu do t'ia kompesoje ate.Kush eshte i degjueshem,Allahu do t'i jape ta degjojne ate,e kush porosite durimin,Allahu do ta shperbleje shumefish.Kush mekaton ndaj Allahu,Ai do ta denoje.


  O Allahu jone,na fal!Amin!


  Ky liber flet per afrimin e luftrave te pergjakshme dhe crregullimeve,te cilat paralajmerojne fundin e jetes se kesaj bote,pra ardhjen e Kijametit.Libri bazohet ne argumente te besueshme dhe trasmetime te forta,pra ne argumente nga Kurani dhe sunneti i Muhamedit s.a.v.s.Ne te permenden trasmetimet e pjestareve te librit (hebrenjve dhe te krishtereve),ndersa kjo gje eshte e lejuar,sepse Muhamedi s.a.v.s.kete e ka lejuar me fjalet:"Trasmetoni prej bijve te Israilit,ne to nuk ka kurrefare demi".Permbajtjet e kesaj vepre e vertetojne ngjarjet e kohes bashkekohore dhe plotesisht eshte ne pajtim me te.
  Ndjej keqardhje te madh per shkak te numrit te vogel te besimtareve te cilet kane njohuri per kete teme,derisa botes se rendomte krishtere kjo teme eshte mjafte e njohur,madje kendojne edhe kenge me titull:"Eja o Jjezu!",duke e pritur dhe duke e ngutur ardjen e tij.Vetem ne kemi lene pasdore keto fakte duke i ijnoruar plotesisht.

  Ne fillim te librit kam tentuar sa me shume te shkurtoj tekstin me qellim qe libri te jete me i pershtatshem per te gjithe dhe me lehte i kuptueshem,me qellim qe te kemi prej tij me shume dobi.
  Ky liber eshte verejtje per te pakujdesshmit dhe zgjim per gjumashet,pa marre parasysh se a behet fjale per besimtare apo per ata te cilet i ka mashtruar kjo bote.Me te vertete njerzit,pervec atyre te cileve u eshte meshiruar Allahu,,jane te pakujdesshem,gjakftohte e te qendrueshem ne te paverteten.Shume besimtar jane te pakujdesshem per shkak se jane preokupuar me dallimet ne mendimet te cilat nuk jane te rendesise thelbesore dhe te cilat jane tejkaluar qe moti.Ne vend te saj,duhet te marrim shembull ne paraardhesit e drejte,te cilet nuk i ka percare divergjenca ne mendime e as qe i ka derguar ne urrejtje te ndersjellte dhe ne humbjen e ndjenjes se dashurise ne emer te Allahut.Ata nuk jane grindur,as qe kane vene llagape te keqija njeri-tjetrit e as qe kane ofenduar njeri-tjetrin.Kane qene te afert ndermjet tyre,jane dashur dhe kane qene tolerant ndaj njeri-tjetrit.

  Rendesia e vecante e ketij libri mund te shikohet dyanshem,si ne anen shkencore dhe ne ate shoqerore,sepse ai me permbajtjen e tij na terheq verejtjen dhe paralajmeron te gjithe njerzit per afrimin e crregullimeve dhe luftrave te pergjakshme te cilat do te ndodhin para fundit te kesaj bote,e te cilet tani jane duke trokitur ne dere,dhe me hovin e tyre do te shkaterrojne gjithe c'ka gjendet afer tyre.Per kete,ky liber iu drejtohet te gjithe njerzve te mencur,duke i porositur:

  O ju,te cilet jeni dhene pas kesaj bote,lerini mekatet!Largohuni prej deshirave tuaja,kthehuni te Zoti juaj dhe permbajuni Ligjeve te Tij,sepse ne fund te ekzistimit te ketij ummeti do t'i gjeje nje denim i trishtueshem ata te cilet do te qendrojne ne pertese dhe ne pirje te alkoolit,te varur nga muzika dhe deshirave te ndryshme.Ate dite nuk do te shpetoje askush nga caktimi i Allhut,pervec nese Allahu meshiron dike.

  O besimtare,mbahuni qe te gjithe mbas litarit e Allahut dhe mos u percani!Haaroni mospajtimet,bashkohuni dhe duajeni njeri-tjetrin ne emer te Allahut.Mos u grindni qe mos te perjetoni mossukses dhe zhdukje.Te gjithe ju jeni nje saf (rresht) ne betejen e afert te pergjakshme.Mos lejoni qe pakica,te cileve u mungon dituria,t'ju percaje dhe te shkaterroje mundin tuaj.
  Muhamedi s.a.v.s. thote:"Ne fund te ekzistimit te ummetit tim do te paraqiten njerez te cilet do t'u flasin per ate te cilen me pare nuk e keni degjuar,as ju,as paraardhesit tuaj.Ruajuni prej tyre".

  O roberit e Allahut.keni kujdes per gjerat me rendesi dhe mos u lodhni me gjera te vogla te cilat do t'ju largojne nga kryerja e puneve me pergjegjesi dhe nga lufta kunder armiqve tuaj te cilet ju rrethojne nga te gjitha anet!Muslimani i cili merret me shkence i eshte urdheruar qe ti vleresoj gjerat,t'i jape perparesi asaj qe eshte me me rendesi dhe me urgjente.Ekzistojne detyra te rrepta me te cilat eshte i obliguar c'do individ,pastaj detyrimet e nje grupi dhe cilado prej tyre t'i kryej ato obligime,nga te tjeret bie obligueshmeria.Ne c'do kohe ekzistojne gjera te cilat jane te obligueshme dhe jo te obligueshme mirepo eshte mire te kryhen,etj.

  Te gjithe e dine se te gjitha rregullat kane vendin e caktuar dhe shkallen e rendesise ne dhenien e perparesise.Nese shohim se dikush po e prish rendin e ketyre rregullave te caktuara dhe e ngurte ate do qe duhet t'a prologoje,ose e prologon ate qe duhet te ngutet,eshte e obligueshme qe t'ia terheqim verejtjen qe te mos beje ashtu ndersa obligimi i tij eshte qe te pranoje keshilla dhe te ndryshoje veprimet e tij!Feja eshte keshille!Hafiz ibn Haxheri thote:"Disa te medhenj kane thene:"Ke e preokupon farzi dhe e le nafilen,ai ka arsyetim,ndersa ke e preokupon nafilja dhe e le farzin,ai ka mashtruar vetveten".

  O politikane,o shkrimetar e mendimtar,me te vertete eshte duke u mbushur mozaiku rreth betejes se madhe te Armagedonit,te cilin e quajne keshtu te krishteret dhe hebrenjte ne librat e tyre te shenjte,dhe per te cilen Muhamedi s.a.v.s. ka thene:"Romaket me ju do te vendosin marreveshje paqesore,dhe do te luftoni bashke me ta kunder armikut te perbashket.Do te fitoni dhe do te siguroni placka te luftes dhe siguri

  '.Per kete beteje te madhe te permasave boterore e cila do te jete shume shkaterrimtare,po behen pergatitje te medha."Me siguri se po behen pergotitjet per nje beteje ne Lindjen e Afert,rreth vendeve te rendesishme strategjike.Nuk eshte plotesisht e qarte se cila eshte ajo ane e kundert te ciles do te luftojne dhe e cila do te perjetoje disfate te plote".

  Dr. Mustafa Mahmud thote:"Pergatituni!Izraeli me nguti eshte duke u ngritur rreth zenitit,pas te cilit do te filloje renia e tij.Edhe kater vjet kane mbetur nga jeta e tij,ndersa e mundshme eshte qe ajo te jete me heret ose me vone.Allahu e di me se miri".

  Muhamedi s.a.v.s. na ka lajmeruar,ndersa eshte vertetuar se ai e thote vetem te verteten,ne trasmetimet e besueshme per nje beteje te madhe strategjike.Ajo do te jete lufte e aleateve (pra boterore):muslimaneve dhe romakeve (krishtereve) ne njeren ane,kunder nje fuqie tjeter.Dote fitojme ne te ,mirepo nuk e dime se cila eshte ajo ane e cila do te luftoje kunder nesh dhe e cila do te perjetoje disfate te pashmangshme.Ndosht a eshte blloku komunist,gjegjesisht ushtria ruse,kineze dhe aleateve te tyre.Ndoshta ajo eshte ushtri e shiiteve (Iran,Irak dhe aleatet e tyre).Ndoshta te gjithe ata do te jene ne nje tabor qe do te pesoje disfate.Por,Allahu e di me se miri se c'ka do te ndodhe.

  Mirepo Muhamedi s.a.v.s. ne tregon ne dicka qe do te ndodhe pas asaj beteje te madhe,e te cilen pak njerez e dine.Kjo i jep ketij libri rendesi te vecante dhe e rradhit ate ne burime te rendesishme shkencore per ekspertet te cilet mirren me gjendje  politike dhe ushtarake,si dhe me vezhgimin e gjendjes se sotme ne bote.Ne te vertete,behet fjale se romaket duke u kthyer nga ajo beteje,do te tradhetijne muslimanet,qe do te jete shkas per nje beteje te pergjakshme dhe lufte te ashper ndermjet nesh dhe atyre.Ajo do te jete beteje e ashper ne te cilen syte do te skuqen,armet do te tingellojne dhe do te shpertheje nje lufte e rende.Kuajt do te vrapojne duke shkelur neper gjakun e te vrareve.Ajo do te jete nje lufte e tmerrshme!

  Ne kaptinen e trete do te permendim detajet e ketyre perleshjeve,ne baze te asaj qe na ka thene Muhamedi s.a.v.s. Kerkojme prej Allahut shpetim nga te gjitha sprovat e dukshme dhe te padukshme.
  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #3 ne: 12-09-2005, 12:09:29
  Kuptimi gjuhesor dhe domethenia e shenjave te fundit te botes si dhe veretjet e vecanta.


  Me shenjat e vogla te fundit te botes nenkuptojme ngjarjet per te cilat na ka lajmeruar Muhamedi a.s.Ato do te ndodhin para fundit te botes dhe do te tregojne ndodhine e shpejete te shenjave te medha apo vete fillimi i tyre.
  Shprehja "shenjat e dites se fundit" eshte marre nga teksti kuranor dhe nga hadithi.

  Allahu thote ne kuran

  "Po ata a presin tjeter , pervec kijametit i cili do tu vije befas, e parashenjat e tij tashme kane ardhur (Muhamed 18)

  Muhamedi a.s ne nje hadith, ne pyetjen e Xhibrilit per fillimin e fundit te botes u pergjigj duke thene:

  "I pyeturi nuk di me shume sesa pyetesi" Xhibrili tha: "Me njofto per parashenjat e tij?" Muhamedi a.s u pergjigj: "Kur roberesha te linde zonjen e saj, kur te shohesh kembezbathurit, barijte e varfer duke garuar ne ndertimin e shtepive."

  Kuptimi i shprehjes "shenjat e vogla" eshte se pas paraqitjes se tyre vjen koha e shenjave te medha te Kijametit, te cilet do te paralajmerojne ardhjen e shpejte te dites se Kijametit.Ne te kunderten, nuk do te kishte kuptim qe quajme shenja te vogla, nese ato me paraqitjen e tyre nuk do te paralajmeronin ardhjen e shenjave te medha.

  Disa dijetare islam jane perpjekur te permbledhin te gjitha shenjat e permendura neper hadithe dhe kane verejtur mbi 90 shenja te vogla.Te tjeret kane permbledhur numer dhe me te madh, ndersa te tjeret me pak sesa permendem, per shkak te dallimeve ne pranimin e autocintetit te disa transmetimeve te caktuara por sidoqofte, dallimi nuk eshte i madh.

  Para se te fillojme te paraqesim shenjat e vogla, deshiroj te tregoj disa gjera.

  1)Te gjithe shenjat e vogla te kijametit kane ndodhur per te cilen do te flasim ne pjesen e dyte te materialit tone, sakte ashtu sic ka lajmeruar Muhamedi a.s.

  2)Realizimi i gnjarjeve per te cilat na ka lajmeruar i derguari yne, duhet te forcoje besimin ne autencitetin me te cilin ai erdhi.Muhamedi a.s na ka njoftuar per keto ngjarje, njohja e te cileve ne ate ate kohe ka qene jashtenatyrore(gajb) sepse ai eshte i ruajtur dhe se "Ai nuk flet nga mendja e tij"(Nexhm 3)

  3)Disa njerez gabimisht i fusin ne shenja te vogla ngjarjet te cilat do te ndodhin pas paraqitjes se shenjave te medha si psh:
   
  Lufta e muslimaneve kunder cifuteve, ashtu qe ata do te fshehen pas gureve e drunjve, dhe guri dhe druri do te thone .O Musliman o rob i Zotit, ja cifuti eshte pas meje.Eja dhe mbyte"(Buhariu-Muslimi)  

  Kjo do te ndodhe pas paraqitjes se Mehdiut, pas paraqitjes se Dexhallit, pas zbritjes se Isait a.s i cili do ta mbyse Dexhallin dhe do ti mund pasuesit e tij cifute.Gjate asaj beteje cifutet do te fshihen pas gureve dhe drunjeve, mirepo ato do te flasin me lejen e Allahut e cila nuk do te jete cudi sepse ajo eshte koha e ngjarjeve te fundit shume te cuditshme.

  -Lufta e muslimaneve kunder turqve.Muhamedi a.s thote:"Nuk do te vije kijameti derisa te mos vije deri te lufta ndermjet muslimaneve dhe turqve, njerez me sy te vegjel, fytyre te kuqe, hunde te destuar dhe fytyre te rrubullaket e te gjere.(Tran Buhariu dhe muslimi) {Ndersa me popull turk ne hadith nenkuptohen kinezet dhe ruset}

  -Terheqja e lumit Eufrat e cila pas vetes do te le nje koder me ar pas te cilit njerzit do te luftojne.Kjo do te ndodhe ne kohen e Mehdiut, per te cilen Buhariu e thekson kete hadith ne kaptinen e paraqitjes se zjarrit.Ibn Maxhe ne nje hadith te ngjashem e permend ne kaptinen per Mehdiun, per te cilin Ibn Haxheri thote "kjo tregon se kjo beteje do te ndodhe ne kohen e Mehdit."(Fethul Bari)

  -Biseda ndermjet njerezve dhe kafsheve, pastaj bisedat e njerzve me xhufken e kamxhikut te tij.Kjo do te ndodhe pas fillimit te shenjave te medha te Kijametit.

  -Shkatarrimi i Qabes nga ana e nje Etiopiani kembe shkurter.Kjo do te ndodhe pas vdekjes se Isait a.s sepse sic dihet Isa a.s do te kryeje haxhin.Muhamedi a.s thote: "Pasha Ate ne doren e te cilit eshte shpirti im, Isai i biri i Merjemes nga lugina e fexh-xhur-Reuha do te filloje kryerjen e Haxhit ose umres, apo dhe njerit dhe tjetrit" (Muslimi dhe Ahmedi dhe Albani ne permbledhjen e tij me nr 2457)

  Kthimi i gjelberimit dhe i lumenjve ne Gadishullin Arabik.

  Keto ngjarje do te ndodhin pas zbritjes se Isait a.s dhe per kete duhet te kemi vemendjen.

  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #4 ne: 22-09-2005, 13:31:21
  Shenjat me te rendesishme te vogla te Kijametit


  Ne kete shkrim do te permendim shenjat e vogla me te rendesishme pa ndonje koment te vecante, vetem se aty ku eshte e patjetersueshme.Per secilen shenje te permendur, do te permendim hadithin autentik net e cilin ai permendet.Salavati dhe salami qofshin mbi Pejgamberin tone dhe familjen e tij!

  1)Kur roberesha ti linde zonjen e saj.Me kete aludohet ne pushtime te shumnumerta islame net e cilat do te kete shume roberesha te cilat do te lindin femijet e zoterinjve te tyre, dhe te cilat, sikurse djemte e baballareve te tyre, do te lirohen dhe do ti nenshtrohen nenes se tyre e cila eshte robereshe.Gjithasht u aludohet ne padegjueshmerine e femijve ndaj prinderit, keshtu  qe femija do te sillet ndaj nenes se tij sikur ndaj robereshes.Te dyja keto komentime jane realizuar ne jeten e perditshme.


  2)Kur te shikosh kembezbathurit, cobanet e varfer duke garuar ne ndertimin e shtepive.Kjo mjaft e perhapur sot, jo vetem ne vendet arabe por dhe ne vendet e tjera.

  3)Lenia e puneve te atyre te cilet nuk jane te denje per to.Muhamedi a.s thote."Kur punet ti lihen atyre qe nuk jane te afte atehere prite kijametin."(Buhariu)

  4)Zvogelimi i diturise dhe perhapja e paditurise

  5)Shume vrasje.Muhamedi a.s thote ."Para kijametit do te perhapet padituria e do te humb dituria dhe do te shtohet herexhi, ndersa ajo eshte vrasja".(Buhariu-Muslimi)

  6)Pirja e veres(alkolit) dhe emerimi i sja me emra te ndryshem.Muhamedi a.s thote : "Njerzit e ymetit tim do te pijne vere ndersa do ta qaujen ate me emra te ndryshem".(Ahmedi –Nesaiu)

  7) Perhapja e amoralitetit(zinase)

  8)Meshkujt do te veshin rrobe te mendafshta

  9)Konsiderimi i instrumenteve muzikore si te lejueshme.Muhamedi a.s thote: "Me siguri ne Umetin tim do te kete te cilet do te lejojne zinane, mendafshin, veren dhe instrumentet muzikore.(Buhariu –Albani thote se eshte Sahih)

  10)Huazimi i kengetareve

  11)Paraqitja e paturpesise dhe te folurit te shfrenuar.

  12)Nderpreja e lidhjeve farefisnore

  13)Mashtrimet dhe akuzimi i te pafajshmit

  14)Dhenia besimit mashtruesit.Muhamed i a.s thote: "Prej shenjave te Kijametit eshte paturpesia dhe te folurit te shfrenuar, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe mosbesimi ndaj te besueshmit dhe besimi ndaj mashtruesit".(Buhariu Albani thote se eshte Sahih)

  15)Paraqitja e vdekjeve te papritura te njerzit.

  16)Kalimi afer xhamise e moskryerja e namazit ne to.Muhamedi a.s thote: "…. Kur te kaloni afer xhamise dhe kur te paraqiten vdekjet e papritura".(Ahmedi dhe Bezari Albani thote se eshte Sahih 229)

  17)Lufta ndermjet dy ushtrive muslimane, thirrja e te cileve do te jete e njejte.Kjo ka te beje me perleshjen e njohur ndermjet Aliut dhe Muaviut.

  18)Shkurtimi i kohes.Do te humb bereqeti ne kohe.

  19)Shume termite.Sizmologet egjiptiane pohojne se toka ka ardhur ne gjendjen e dridhjeve te panderprera.

  20)Paraqitja e shume cregullimeve dhe perhapja e te keqes.Muhamedi a.s thote:Nuk do te vije kijameti derisa te terhiqet dituria, perhapen termetet, paraqiten cregullime ne toke dhe te shtohen vrasjet".(Buhariu , Ahmedi dhe Ibn Maxhe)

  21)Bashkimi popujve te tjere kunder muslimaneve sikur nje grup i njerezve tubohen rreth enes se ushqimit.

  22)Kerkimi i diturise nga njerzit e papjekur, te cilet nuk jane te udhezuar mire ne shkence.Do te pyeten dhe do te japin pergjigje pa njohuri dhe keshtu do te devijojne nga rruga e drejte edhe te tjeret dhe do ti cojne ne humbje.Muhamedi a.s thote:Nje prej shenjave te Kijametit eshte kerkimi i diturise nga te papjekurit .(Tabareniu, ibnuk Mubareku ndersa Albani e ben Sahih)

  23)Paraqitja e lakuriqesise te grate, keshtu qe do te mbulojne nje pjese te trupit, ndersa pjesen tjeter do ta zbulojne, apo do te veshin rrobe te ngushta dhe te tejdukshme.

  24)I marri do te ze vend te nderuar dhe do te kujdeset per punet e interesit te pergjithshem.Muhame di a.s thote: "Para kijametit do te kete kohe te mashtrimeve, kur do te akuzohen te besueshmit ndersa rrenacaket do ti tregohet nder.Gjykimin do ta beje ruvejda."Sahabet e pyeten: "Kush eshte Ruvejda?".I derguari a.s u pergjigj: "Ai eshte i marri i cili do te sjelle vendimin per punet e pergjithshme".(Ahmedi taberaniu Albani thote se eshte Sahih)

  25)Selami do te jete vetem per te njohurin , pra selam do ti jepet vetem atij i cili eshte i njohur.Muhamedi a.s thote: "Nje prej shenjave te Kiajmetit eshte qe njeriu te pershendetet me selam vetem ate te cilin e njeh."(Ahmedi)

  26)Nuk do te kete kujdes per furnizim hallall .Muhamedi a.s thote : Do te vije koha net e cilen njeriu nuk do te kete kujdes per rrizkun te cilen e ka arritur, a eshte ne mynyre hallall apo jo."(Buhariu Nesaiu)

  27)Perhapja e pergjithshme e genjeshtres.

  28)Afersia e tregjeve me cka kujtohet ne perhajpjen e tregtise.Muhamedi a.s thote "Perhapja e Genjeshtres, shkurtimi i kohes dhe afresia e tregjeve."(Ibn Hibani Autentik)

  29)Devete dhe shtepite do ti shfrytezojne shejtanet qe  30)Garat per ngritjen e xhamive dhe hijeshimin e tyre.Muhamedi a.s thote: "nuk do te vije kijameti derisa njerzit te garojne ne ndertimin e xhamive(Ahmedi,Nesaiu, EBu Daudi dhe Ibn Maxhe )

  31)Ngjyrosja e kokave me ngjyre te zeze.Muhamedi as. Thote .Para kijametit do te paraqitet nje popull i cili do ta nghyrose koken me ngjyre te zeze, ata nuk do ta ndiejne as aromen e xhenetit". (Ebu Daudu - Nesaiu)

  32)Deshira e madhe per te pare ne enderr Muhamedin a.s ndersa kjo do te jete kohe e cregullimeve te pergjithshme dhe largimi prej fese.Muhamedi a.s thote. "Do te vije nje kohe  kur dikush do te deshiroje te me shohe ne enderr me shume sesa qe e do pasurine dhe familjen e tij (Buhariu-Muslimi dhe Ahmedi)

  33)Perhapja e mosrespketimit ndaj njerezve dhe veprimi shume i vogel per ahiret.

  34)Perhapja e kopracise, keshtu qe te gjithe do te jene doreshtrenguar ne ate qe e kane.Pasaniku do te jete koprac ne pasurine e tij, dijetari ne diturine e tij, ndersa prodhuesi ne ate qe prodhon.Muhamedi a.s thote: -"Puna do te zgogelohet ndersa do te shtohet kopracia"(Buhariu Muslimi Ebu Daudi)

  35)Vrasja e ndersjellte pa kurrfare shkaku.Muhamedi a.s thote: "Pasha Ate ne doren e te Cilit eshte shpirti im, do te vije koha kur vrasesi nuk do te dije se per cka ka vrare ndersa i vrari per cka eshte vrare"(Muslimi)

  36)Pasiguria shoqerore do ti nenshtrohet grabitjes, dhe njerzit nuk do te ngurrojne nga palkcitja dhe fshehja e asaj pasurie.

  37)Humbja e besimit.

  38)Pakujdesia e njerzve ndaj dispozitave te fese.

  39)Nenshtrimi i njeriut ndaj gruas se tij ndersa padegjueshmeria ndaj nenes.

  40)Sjellja e vrazhde ndaj Babait dhe miresjellja ndaj shokut..

  41)Ngritja e zerave ne xhami.

  42)Prijesi i nje populli te jete me i mjeruari dhe me i prishuri ne mesin e njerzve me autoritet.

  43)Respektimi i njeriut pershkak te frikes nga e keqa e tij, e jo per shkak te merites dhe fisnikerise se tij.Muhamedi a.s thote.Kur profiti te ndryshoje, besimi te humbe, zekati te jete dikur denim,kur njeriu ti nenshtrohet gruas se tij, ndersa nenes se tij te behet i padegjueshem, i mire ndaj shokut ndersa i ashper ndaj babit te tij, kur te ngriten zerat ne xhami dhe prijesi i popullit te jete me i mjerueshmi, dhe me autoritativi te jete me i prishuri, kur njeriu te respektohet per shkak frikes nga e keqa e tij e kur te pihen pije alkolike dhe kur te vishet mendafshi, kur te porositen kengetare dhe instrumentet muzikore, dhe kur te fundit e ketij umeti ti mallkojne ato te meparshmit, atehere njerzit le te presin nje ere te kuqe, deformime ose poshterime, ngjarje te cilat do te pasojne njera tjeteren, ashtu sic mberthehet ajo qe e eshte e varguar ne vrag kur ajo do te nderpritet.(Termidhiu hadithi eshte Garib)

  44)Shume police per shkak te cregullimeve

  45)Epersi do ti jepet njeriut ne prirjen e namazit per shkak te zerit te mire, qofte ai me pak i ditur dhe me pak i vleshem ne mesin e njerezve present.

  46)Blerjen e pozites, pra ardhja ne pozite nepermjet ryshfetit.

  47)Derdhja e madhe e gjakut.Muhamedi a.s thote : "Ngutuni per vepra te mira para se te ndodhin gjashte gjera: Sundimi i te marreve, policia e shumte, shitja e pushtetit, derdhja shume lehte e gjakut, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe truma e te rinjeve te cilet nga kendimi i kuranit do te mbajne koncerte.Do e zgjidhet njeri prej tyre i cili do tu kendoje melodikisht pa marre parasysh qe me se dobti njeh rregullat e fikut..(Ahmedi Taberaniu Albani thote Sahih)

  48)Gruaja te marre pjese bashke me burrin e saj ne punet e tregtise.Muhamedi a.s thote: "Para kijametit njerzit do te pershendesin me selam vetem ato qe i njohin, do te perhapet tregtia, dhe gruaja do te marre pjese ne tregti me burrin e saj.(Ahmedi)

  49)Shumesia e shkrimit dhe perhapja e tij.

  50)Femija eshte e pameshirshem.

  51)Kerkimi i diturise per te fituar pozite dhe pasuri.

  53)Paraqitja e aytomobilave

  Kjo eshte dicka shume e mahnitshme per te cilen na ka lajmeruar Muhamedi a.s "Para fundit te jetes se umetit tim, do  te kete njerez te cilet do te udhetojne ne ulese komode te ngjashem me ato te shtepise.Do te vijne ashtu para deres se Xhamise, ndersa grate do ti kene te zhveshura (IBn Hibani dhe Hakimi ne Mustedrek)

  54)Paraqitja e luksit dhe jetes komode ne mesin e muslimaneve.Muhamed i a.s thote.Kur umeti im do te mburret dhe kur tu sherbejne bijte e mbreterve persiane dhe bizantine, e keqa do ti sundoje mbi at ate cilet jane te mire(Termidhiu Albani sahih)

  55)Do te ngritet mashtrimi ndersa ndershmeria do te nencmohet.Ne te vertete do te respktohen e nderohen mekataret, ndersa do te nencmohen njerzit bujare.

  56)Do ti thuhet njeriut: "Sa kokeforte qe je, i dermmaur dhe mendjelehte!

  57) Te deshiruarit e vdekjes per shkak te sprovave te medha.Muhamedi a.s  thote: "nuk do te vije kijameti derisa njeriu nuk kalon afer varrit te njeriut tjeter duke thene."Sikur te isha ne vendin e tij!(Buhariu Muslimi)


  58)Bllokada dhe saksionet e vendosura ndaj irakut, te cilit do ti pamundesohet ushqimi dhe ndihma.

  59)Bllokada e Shmit(Palestina, Jordania, Siria, Libani).Po ashtu do tu pamundesohet suhqimi dhe ndihma.Keto jane dy shenjat e permendura me larte jane gjera me interesante per te cilat na ka lajmeruar i Derguari a.s ndersa ndodhin para fundit te ekzistimit te kesaj bote.Bllokada e parakoheshme e Irakut, pastaj e Palestines vertettojne fjalet e Muhamedit a.s i cili thote: "Do te vije koha kur banoret e Irakut nuk do tem und te mberrijne as te malli as te paraja,Prej nga ku keshtu e pyeten sahabet.Ai na tha :Ng ate huajt joarabe te cilet do ta bejne kete!.Pastaj tha : "Do te vi koha kur banoret e Shamit nuk do te mberiijne as te parate e as te mallit.Prej nga kush ?e pyeten sahabet.-.Nga bizantinet.-tha ai.(Muslimi Ahmedi)

  60)Vdekja e Muhamedit a.s

  61)Clirimi i Kudsit.Kjo ka ndodhe gjate kohes se Umerit r.a.

  62)Vdekja masovike nga epidemia e murtajes dhe prej semundjeve te tjera ngjitese, sikur epidemia e murtajes gjate kohes se Khalifit Umer ne vendin Amvas dhe gjate luftrave boterore.

  63)Paraqitja e cmimeve te larta..

  64)Turbullira qe do te hyje ne shtepite e arabeve dhe joarabeve sic jane televizori me programet e tij degjeneruese dhe instrumentet muzikore..

  65)Armepushimi dhe marreveshja qe do te  vendoset ndermjet nesh dhe bizantineve(Europa dhe Amerika).Kjo eshte shenja e fundit e vogel sepse do te paraqitet menjehere mbas betejes se fundit te pergjakshme.Eshte bere nje fare armepushimi dhe fillimet e kesaj shenje te fundit jane te qarta..Muhamedi a.s thote: "Do te numuroj gjashte shenja te Kijametit, Vdekja ime, Clirimi i Kudsit, vdekja e cila do ju godase sikur murtaja godet delet, pasuria e madhe keshtu qe njeriut do ti jepen 100 dinare dhe do te ngelet i pakenaqur.Pastaj sprova e cila nuk do te leje pa hyre asnje shtepi arabe, pastaj armepushimi ndermjet jush  dhe te krishtereve.Ata do ju tradhetojne dhe do te vijne me tetedhjete flamuj, e nen cdo flamur do te kete dymbedhjete mije(Buhariu, Ahmedi Taberaniu Albani thote se eshte Sahih 1883)

  Armepushimi ndermjet nesh dhe Romes ose (Europes e Amerikes) eshte shenja e fundit e Kijametit.Kjo eshte nje ngjarje e cila me siguri se do te ndodhe.Per kete shkak eshte marre edhe si teme e njeres kaptine se shkrimit.Ajo do te jete beteja net e cilen muslimanet do ti prije Mehdiu.Para kesaj beteje do te ndodhe dhe nje beteje tjeter Armagedoni e cila do te rezultoje me tradhetine e te krishtereve, qe do te jete shkas per nje beteje te pergjakshme ndermjet nesh dhe atyre.Ato jane beteja te medha te cilat po behen pergatitjet keto dite ndermjet aleancave te medha dhe nenshkrimin e marreveshjeve te ndryshme ndermjet shteteve te ndryshme.Kete beteje e kane njohur te gjithe dhe fillimi i saj eshte i pritur.Dalimet jane ne daten e fillimit te saj dhe shkas per kete jane informatat e shumta ne duart e atyre te cilen merren me kete problematike, edhe te muslimanet dhe tek jomuslimanet.Ne sakte nuk mund ta percaktojme se kur ajo do ndodhe, port hemi se ajo do ndodhe shume shpejt.Te jeni te sigurte se lajmi per fillimin e asaj beteje do te vis hume shpejt.I falenderuar qofte Allahu.


  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 08-05-2006, 14:53:25
  Armagedoni

  Cfare di per armagedonin?

  Ajo është një ngjarje e madhe dhe luftë shkatarruese..

  Ajo është betejë strategjike e cila është shumë afër ...

  Ajo është luftë botërore e aleatëve, të cilën e presin të gjithë banorët e tokës

  Ajo është luftë politike fetare.

  Ajo është betejë  e madhe në të cilën do të marin pjesë shumë palë(Dragon War)

  Ajo është lufta më e madhe dhe më e fuqishme në histori

  Ajo është fillimi i fundit

  Ajo është luftë para të cilës do të mbretërojë  "paqe e birshtë" në të cilën njerzit do të flasin se është vendosur paqa.

  Ajo është beteja armagedon.

  Emri Armagedon është me prejardhje hebraike, ndërsa përbëhet prej dy fjalëve: ar që do të thotë kodër, dhe Mageddon që është emri i një lugine në Palestinë.(Shiko  "Vështrim mbi librin e shenjtë e Danielit" të Embadistoresit).
  Hapësira e betejës do të përfshijë prej Mageddonit në veri e deri në Idom në jug.Largësia ndërmjet këtyrë dy vendeve është afër 200 milje.Hapësira e betejës do të jetë prej detit Mesdhe në perëndim e deri tek kodra Muhab në lindje, që arrin afër 100 milje.(Shiko Parashikimet dhe politika e Xheris Halelit fq 52)
  Analitikët ushtarakë  mendojë se ky vend ka pozitë strategjike prej të cilit, ai i cili e pushton këtë shumë lehtë dhe mund të pengojë invazionin e armikut.
  Fjala Armagedon është e njohur dhe në librat e krishterëve dhe hebrejve dhe në literaturën shkencore të tyre që do ta sdudiojmë në vazhdim të librit.
  Nëse përmendim transmetimet e pasuesve të librit, hebrejve dhe krishterëve, nuk kemi kurrfarë risie ose bidati sepse Muhamedi a.s thotë "Transmetoni prej meje, qoftë dhe një ajet".Dhe lajmëroni prej beni israelitëve ( cdo gjë që nuk është në kundërshtim me Kuranin) sepse në të nuk ka pengesa. Kuptohet, kusht për të marrë dicka prej tyre është kujdesi e cila sduhet të bie ndesh më saktësinë hyjnore të Kuranit.Sepse disa pjesë të tyre ato i kanë shtrembëruar për të cilat na ka njoftuar Allahu në Kuran dhe disa pjesë janë të sakta të cilat shikohen në bazë të kriterit të saktësisë Librit të Allahut Kuranin famëlartë.Cdo gjë e tyre që bie në ndesh me Kuranin dhe mësimet tona profetike atëherë ajo është pjesë e devijuar nga duart njerzore dhe atë nuk e pranojmë.I dërguari i Allahut thotë "Kur tju drejtohen ithtarët e librit, mos e pohoni vërtetueshmërine e tyre e as mos i coni në gënjeshtër".

  Armagedoni ndermjet muslimanëve dhe ithtarëve te librit

  Dëshmitë e ithtarëve të librit

  1 Në librin Apokalipsi 16/16 thuhet " Dhe i mblodhën në një vend që në hebraisht quhet armagedon.

  2) Në librin Mungesa fetare në politikën amerikane thuhet se shtatë kryetarë amerikanë kanë besuar në betejën e Armagedonit

  3) Ish kryetari amerikan Regan ka thënë : "Kjo gjeneratë është gjeneratë e cila do ta shohë armagedonin"

  4) "... gjithcka do të zhduket për disa vjet ... .Do të ndodhë betejë e madhe me përmasa botërore, beteja e Armagedonit apo thjesht Mageddonit.(nga libri "Drama për përfundimin e botës" Arol Robertson dhe "Përfundimi i madh i rruzullit tokësor " Halins

  5) Xhimi Svaxhet thotë" Do të kisha dashur të them do të arrijmë paqe, por jam i bindur se Armagedoni po vjen.Me të vërtetë ai është i pashmangshëm ndërsa do të ndodhë në luginën Mageddon.Mund të nënshkruajmë një marrëveshje për paqe cfarë të duan, por me atë nuk arrihet asgjë.Po vijnë ditë të zeza.(Nga libri Premtimi i vërtetë premtimi i rrejshëm. )

  6) Xhiri Fulvil, lideri i sektit radila; krishter thotë: Armagedoni është i vërtetë.Ajo është një e vërtetë shumë e komplikuar, por falenderojmë Zotin që do të ndodhë para fundit të jetës.(Parashikimi dhe Politika)

  7) Skofildi ka thënë: Me të vërtetë të krishterët e sinqertë duhet të përshëndesin këtë ngjarje sepse me këtë fillon beteja përfundimtare Armageddon në të cilin Jezusi do të ngrihet nga vranësira, do të shpëtohen dhe nuk do të ndjejnë kurrfarë vuajtjesh sikur  të atyre që gjenden nën ta.(Parashikimi dhe Politika)

  8) Xheris Halsel, Shkrimtar amerikan thote: "Ne si të krishterë besojmë fuqishëm se historia e njerzimit do të përfundojë me betejën e cila quhet Armageddon.Ajo betejë do të jetë e kurorzuar me kthimin e Jezusit i cili do të gjykojë për të gjithë të gjallët dhe të vdekurit e njëjtë". .(Parashikimi dhe Politika)

  Kjo është vetëm një pjesë e asaj të cilët thonë ithatrët e librit duke besuar në Armagedonin dhe bindja e tyre se kjo do të ndodhë shumë shpejt.Kush dëshiron më gjerësisht të njihet me mendimet e tyre le ti drejtohet librave që i përmendëm më lart.


  Muslimanët dhe Armagedoni

  Cudi shohim shumë dëshmi të ithatrëve të librit të cilët vërtëtojnë Armagedonin, dhe kjo është e vërtetë e jo fanatzi.Nga ana tjetër ekzistojnë muslimanë nuk dinë për Armagedonin e as nuk e dinë kuptimin e këtij emri.Me këtë ne nuk pretendojmë kuptimin gjuhësor të këtij emri, por në rast se cfarë paraqet ai dhe në cfarë na udhëzon, ndërsa ajo ka rëndësi shume, shumë.
  Disa shkrimtarë muslimanë kanë shkruar disa artikuj të caktuar për këtë temë të cilat bazohen në analiza ideore për ngjarjet historike dhe në realitetin politik aktual.Ata kanë përfunduar:
  Se kjo betejë vendimtare është shumë afër dhe se kanë filluar përgatitjet që të ndodhë;
  Se Ajo do të jetë luftë atomike me përmasa botërore dhe me rëndësi të madhe strategjike;
  Se hebrejtë në atë betejë do të munden terësisht.

  Në këto konstatime ne themi:
  Pajtohemi me këtë që është është thënë!Pra beteja e Armagedonit është e vërtetë dhe ngjarja e saj është shumë e shpejtë, madje ekzistojnë divergjenca  për detajet e betejës si dhe rrjedhën e saj.Është e sigurtë që do të këtë luftë e aleatëve botërorë, muslimanëve dhe të krishterëve (Evropës dhe Amerikës) kundër palës tjetër të cilën ne e kemi të panjohur dhe për të cilën Muhamedi a.s thotë: "Armik nga ata " Pala tjetër, shikuar nga situatat e tanishme nuk mund të jetë askush përvec bllokut lindor-komunist  ose shitët.Kushdo që të jetë, fitorja do të jetë në anën tonë.Sa i përket hebrejve, ne nuk kemi të dhëna se cfarë do të jetë roli i tyre në këtë luftë, por është e sigurtë se ata do të ndezin zjarrin e luftës së betejës në të cilin do të vdesin dy e treta e hebrejve ashtu sic pretendojnë ithtarët e librit(Zekeria 13/8  Ezeikel 39/12)
  Pjesa e tretë do të vdesin në luftë kundër muslimanëve gjatë kohës së Mehdiut, dhe atë të  Isai a.s i cili do të mbysë Dexhallin.Muhamedi a.s për këtë betejë .Do të arrini marrëveshje me romakët dhe ju bashkë me ata do të luftoni kundër një armiku të përbashkët.Do të fitoni luftën dhe do të arrini placka lufte pastaj do të arrini në një livadh kodrinor ku njëri prej romakëve do të ngrejë kyrqin e do të thotë : "Fitoi Kryqi" atëherë do të ngritet një musliman dhe do ta vrasë atë.Do të pasojë tradhtia e Romakëve dhe do të vijë deri në një betejë e përgjakshme.Ata do të tubohen nën tetëdhjetë flamuj, ndërsa në secilin flamur do të ketë 12000  .
  Nga teksti i hadithit të lartëpërmendur shihet qartë se do jenë dy luftra.Lufta e parë botërore do të jetë Armagedoni për të cilin kanë dëgjuar të gjithë dhe të cilin e presin të gjithë, ndërsa lufta e dytë është beteja e përgjakshme apo sipas disa transmetimeve, beteja më e madhe e përgjakshme e cila njihet ne Islam me emrin "Lufta e thertores". Ajo është luftë ndërmjet muslimanëve dhe romakëve të kohës së sotme Europës dhe Amerikës, e cila do të ndodhë menjëherë mbas Armagedonit, ndërsa shkak do të jetë tradhëtia e romakëve.Pra Armagedoni ose Lufta e thertores do të jetë lufta e parë e cila po na pret, në të cilin do të zhduket i gjithë aramatimi bërthamor konvencional i cili ekziston sot në botë ashtu sic do ta shpjegojmë në kapitullin e tretë.Pas kësaj njerzimi do të kthehet  në luftëra  me armatim të vjetër, sic janë shpatat, shtiza etj.Kjo nuk duhet të na cudisë sepse është ligj natyror se të gjitha civilizimet kanë përjetuar shkatarrimin pasi ishin në lulëzimin e tyre.Ky civilizim në shekullin e XX ka përjetuar zenitin e tij.Është filluar të flitet për luftën yjeve! Subhanallah e cka vjen pas ngritjes, përvec se shkatarrimi!?Ajo është shumë afër, ndërsa përgatitjet  për Armagedonin po sillen rreth palestinës në të cilin do të marrin pjesë një numër i madh ushtarësh.Ithtarët e librit thonë se do të marrin pjesë  rreth 400 milionë ushtarë në atë betejë.Për këtë flet më qartë libri parashikimi dhe politika e shkrimtarit amerikan Xheris Haslit në të cilin gjendet dhe harta e vendit të betejës dhe sqarime shtojcë.

  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #6 ne: 09-05-2006, 14:30:05  Hadithet që flasin për jetëgjatësinë e popujve dhe kuptimi i tyre

  Buhariu në sahihun e tij përmend një hadith prej abdullah ibn Umerit të cilin e ka dëgjuar nga pejgamberi a.s duke thënë: "Ekzistimi juaj më popujt para jush është sikur koha prej ikindisë e deri në perëndim të diellit.Ithtarëve të Teuratit i është dhënë Teurati kështu që kanë punuar deri në mes të ditës dhe janë rraskapitur.Shpërbl imi i tyre do të jetë një kirat.Pastaj ithatrëve të inxhillit u është dhënë Inxhilli dhe kanë punuar deri në ikindi.Janë rraskapitur dhe shpërblimi për ta do të jetë një kirat.Neve na është dhënë Kurani dhe do të punojmë deri në perëndim të diellit e shpërblimi ynë do të jetë dy kirat.Ithtarët e librit do të thonë: "Zoti ynë, këtyre u dhe dy kirat ndërsa neve nga një, e ne kemi punuar më shumë!.  Allahu do tu përgjigjet: A ju kam bërë padrejtësi duke u zvogëluar shpërblimin?."Jo"-  thanë.Allahu i tha: "Ky është shpërblimi im, unë ia jap kujt të dua."(Buhariu) E njëjta gjë pak a shumë përmendet në biblë

  Buhariu në Sahihun e tij përmend dhe një hadith nga ebi Musa r.a në të cilin Muhamedi a.s thotë: "shembulli i muslimanëve, i hebrejve dhe i krishterëve është sikur shembulli i një njeriu i cili ka huazuar njerzit për të punuar te ai tërë ditën.Ata  që kanë punuar gjysmën e ditës thanë:.Ne nuk e duam shpërblimin tënd.Pastaj ka marrë njerëz të tjerë dhe u ka thënë: Vazhdoni të punoni deri në fund të ditës dhe do tu jap shpërblimin të cilin ua pata premtuar të parëve.Kanë punuar deri në ikindi dhe kanë thënë: "Të dhurojmë punën tonë ty"Pastaj ka marrë të tjerë të cilët kanë punuar deri në fund të ditës dhe kanë marrë shpërblimin e të dy popujve.(Buhariu)

  Shpjegimi i përgjithshëm i këtyre haditheve

  I dërguari a.s na lajmëron në këto hadithe duke përdorur shembuj pitoresk, për periudhën e ekzistimit të muslimanëve në këtë botë në raport me popujt e përparshëm, hebrejtë dhe të krishterët.Periudha kohore e veprimit të muslimanëve është prej ikinidisë deri në perëndim të diellit.Periudha e hebrejve është prej mëngjesit e deri në namazin e drekës, pra gjysëm dite.Periudha e të krishtërëve është prej drekës deri në namazin e ikindisë.Kjo do të thotë se periudha e hebrejve është sikurse periudha e muslimanëve dhe e krishterëve bashkarisht, sepse hebrejtë kanë punuar gjysëm ditë ndërsa muslimanët dhe të krishterët kanë punuar gjysmën tjetër së bashku.Gjithashtu hadithi na tregon për mirësinë e Allahut që i ka dhënë  ymeti të profetit Muhamed a.s.Me shpërblimin që na është dhënë nuk do të zvogëlohet shpërblimi i popujve të mëparshëm, e as që do tu bëhet dhunë.Me të vërtetë Allahu është i lartësuar nga padrejtësia dhe mangësia.
  Atyre do tu jepet shpërblimi i tyre pa kurrfarë zvogëlimi, pra një kirat.Kirati është pronë në xhenet.Ai i cili fiton shpërblimin më të vogël ne xhenet është sikurse ai që ka 10 herë sa kjo botë.Pra kirati është një shpërblim i madh e cila do ta kënaqë atë që e meriton.Zemërimi i ithtarëve të librit nuk është për shkak të jo falenderimit në të drejtën e tyre dhe në cungimin e shpërblimit, por për shkak të xhelozisë ndaj ymetit musliman.Ata thonë:"Zoti ynë pse i ke nderuar këto mbi ne dhe ua ke shumfishuar shpërblimin dhe u ke dhënë shumë të mira ndërsa ne kemi punuar më shumë se ata? Fjalia " Ne kemi punuar më shumë" mund të ketë dy kuptime:
  1)Më gjatë në kohë kemi qenë në këtë botë, e kjo do të thotë se kemi punuar më shumë
  2)Kemi pasur më shumë obligime për punë dhe adhurim.
  Në bazë të kuptimit të parë, ata të cilët kanë thënë këto fjalë janë hebrejtë e kohës së Musait deri në kohën e Isait.Pohimi për këtë është hadithi i buhariut në kapitullin e teuhidit, ku thuhet "Dhe do të thonë ithtarët e Teuratit.. " që pohon vërtetueshmërinë e thënies së tyre se kanë punuar më gjatë.Ndërsa fjalët e Nesarave që janë në kohën e Isait deri në kohën e profetit Muhamed a.s " më shumë kemi punuar" janë gjithashtu të vërteta nëse i kuptojmë në bazë të kuptimit të dytë sepse ata kanë besuar dhe Musanë dhe Isain a.s  .
  Pasi që ithtarët e librit janë hidhëruar dhe kanë thënë atë të cilën e kanë thënë, Allahu i madhërishëm shpalli se atyre nuk u është bërë padrejtësi.Kanë fituar shpërblim të plotë dhe jo tëcunguar. Allahu i madhëruar i ka nderuar ymetin e Muhamedin a.s me një shpërblim të vecantë sepse Allahu ia jep shpërblimin atij që do ndërsa Allahu në ditën e gjykimit nuk do të pyetet për veprat e Tij, por ata do të pyeten.
  A janë këta të ngjashëm me ata të cilët thanë për vicin"
  "Ky është zoti juaj dhe zoti i Musait!" me ato që thojnë "Vetëm Allahu është Zot"
  a janë të ngjashëm ata të cilët thonë: "Uzejri është djali i Zotit" dhe ata të cilët thonë: "Isai është djalë i Zotit" me ata që thojnë "Thuaj Ai Alahu është Një!Allahu është Ai që cdo krijesë i drejtohet për cdo nevojë.As ka lindur kë as nuk është i lindur, dhe me atë askush nuk është i barabartë".
  A janë të ngjashëm hebrejtë me atë që thanë " Allahu është i varfër e ne jemi të pasur" apo nesarat atë që thanë " A mundet Zoti yt të zbresë një tryezë prej qielli" ,me muslimanët që thonë "Ti je i pavarur ndërsa ne jemi të varur nga Ti".
  A janë të ngjashëm ato që thanë "Dëgjuam dhe refuzuam" me ato që thonë "Dëgjuam dhe respektuam".
  A janë të ngjashëm ata të cilët thanë "Shko ti dhe Zoti yt dhe luftoni ndërsa ne do rrimë këtu" apo ato që e lanë Isain në dorën e romakëve, me atë të cilët thonë " Do të luftojmë bashkë me ty deri në fund"

  A janë të ngjashëm ?

  Falenderimi i Takon Zotit të botrave.

  Llogaritja e jetëgjatësisë së popujve

  Ky kapitull është njëri ndër kapitujt më me rëndësi të librit, sepse paraqet hulumtim studioz i cili nuk i mundësohet secilit.Ne nuk sjellim asgjë të re, përvec nxjerrjen e të dhënave të cilat gjenden në librat më me rëndësi në këtë lëmi.Kemi pastruar pluhurin nga ajo pasuri dhe e kemi dhënë në formë burimore, të pastër pa kurrfarë fshehtësie e paqartësie.Allahu i mëshiroftë dijetarët tanë, të cilët në trashëgiminë e tyre na kanë lënë dituri të madhe në kuptimin e synetit të Muhamedit a.s .Salavatet dhe selamet qofshin për të dërguarin tonë Muhamedin a.s i cili nuk ka lënë asgjë pa sqaruar, as në tokë e as në qiej.Madje ka sqaruar dhe hapjen e krahëve të zogjve të cilët fluturojnë.

  Ibn haxheri duke sqaruar hadithet të cilat flasin për jetëgjatësinë e popujve, thotë: " Në bazë të hadithit të përmendur , dalim në konkluzionin se ekzistimi i këtij ymeti i kalon 1000 vjet sepse periudha e hebrejve përfshinë periudhën e muslimanëve dhe të krishterëve së bashku.Dijetarët e hadithit janë të pajtimit se periudha prej hebrejve e deri në dërgimin e Muhamedit a.s është 2000 e disa vjet, dhe prej tyre 600 vjet i përkasin pasuesve të Isait a,s .Gjithashtu thotë: "Hadithi tregon kohën e shkurtër e cila i ka mbetur kësaj bote.Për të shpjeguar më thellë fjalën e Ibn Haxherit theksojmë:
  Periudha e jetëgjatësisë së hebrejve është e barabartë me periudhën e muslimanëve dhe pasuesve të Isait së bashku.
  Jetëgjatësia e pasuesve të Isait dhe jo e krishterëve të sotëm  është 600 vjet, për të cilin flet hadithi të cilin e përmend Buhariu, në të cilin thuhet: Periudha në mes të Isait dhe Muhamedit a.s është 600 vjet".Në bazë të kësaj që e thamë, mund të themi se jetëgjatësia e muslimanëve është e barabartë me jetëgjatësinë e hebrejve minus jetëgjatësinë e pasuesve të Isait.Kemi thënë se jetëgjatësia e hebrejve është 2000 e disa vjet dhe nëse prej tyre heqim 600 vitet e pasuesve të Isait i bie që jetëgjatësia e ymetit të Muhamedit a.s të shkoi mbi 1400 e disa vjet.

  Pra jetëgjatësia e muslimanëve është 1400 e disa vjet.
  Sa janë këto " disa vjet"?
  Imam Sujuti në mesazhin e tij El-Keshf, lidhur me paraqitjen e Mehdiut thotë: "Transmetimet tregojnë se periudha e muslimanëve kalon 1000 vjet, ndërsa ai kalim nuk është më shumë se 500 vjet."
  Prej këtij kalimi kanë shkuar 30 vjet.Ne tani gjendemi në vitin 1417 të hixhrit sipas kalendarit islam ndërkohë që Umeti i Muhamedit a.s e ka kohen e fillimit të tij 13 vjet para vitit të parë të hixhrit sepse kjo është periudha nga fillimi i shpalljes deri në emrigrimin e muslimanëve në Medinë.Kjo do të thotë se mosha e ymetit të Muhamedit a.s është 1430 vjet.Pra ne jetojmë në fund të jetëgjatësisë sonë.Kjo është periudha e sprovave të mëdha dhe periudhë e betejave të fundit të cilat i paraprijnë paraqitjeve të shenjave të Kijametit.


  Dëshmitë e ithtareve të librit

  Ky kapitull ka të bëjë me ata ithtarë të librit që kanë qëndrime të matura dhe janë afër besimit të shpalljes së Muhamedit a.s.Këtu do të gjejmë përputhje interesante në mes librave të tyre dhe haditheve të Muhamedit a.s.Shpresojmë se ato do të jenë prej atyre romakëve (Europianëve dhe Amerikanëve) të cilët  profeti Muhamed a.s thotë se do ta pranojnë islamin para fundit të ekzistimit të kësaj bote.Në hadith përmendet se një grup prej tyre të krishterëve do të jenë në ushtrinë e cila do të pushtojë Stambollin, do të ketë 70 mijë pasardhës të Is'hakut a.s dhe do ta pushtojnë duke thënë tehlilin –La ilahe il-lallah dhe tekbirin -Allahu ekber.(Shih El mihel uen Nihel, Ibn Kethir fq 51)këtu flitet për pasardhës të Isalut të cilët e kanë prejardhjen nga vëllai i Jakubit,Esau.Mendohet se këto janë shqiptarët.

  Do të përmendim disa tekste të cilat fjenden në librat e ithatërëve të librit, ndërsa të cilat flasin për afrimin e fundit.

  Në ungjillin e Mateut 20/1-16 thuhet
  1 "Mbretëria e qiejve i ngjan, pra, një zot shtëpie, që doli herët në mëngjes për të pajtuar me mëditje punëtorë për vreshtin e vet.

  2 Mbasi ra në ujdi me punëtorët për një denar në ditë, i dërgoi në vreshtin e vet.

  3 Pastaj doli rreth orës së tretë dhe pa të tjerë që rrinin në shesh, të papunë.

  4 Dhe u tha atyre: "Shkoni edhe ju në vresht dhe unë do t'ju jap sa është e drejtë". Dhe ata shkuan.

  5 Doli përsëri rreth orës së gjashtë dhe orës së nëntë dhe bëri po ashtu.

  6 Kur doli përsëri rreth orës njëmbëdhjetë, gjeti disa të tjerë, të papunë, dhe u tha: "Përse rrini gjithë ditën këtu pa bërë asgjë?".

  7 Ata i thanë: "Sepse askush nuk na ka marrë me mëditje". Ai u tha atyre: "Shkoni edhe ju në vresht dhe do të merrni aq sa është e drejtë".

  8 Kur erdhi mbrëmja, i zoti i vreshtit i tha kujdestarit të vet: "Thirri punëtorët dhe jepu mëditjen e tyre, duke filluar nga ata të fundit e deri te të parët".

  9 Dhe kur erdhën ata të orës njëmbëdhjetë, morën nga një denar secili.

  10 Kur erdhën të parët, menduan se do të merrnin më shumë, por edhe ata morën nga një denar secili.

  11 Duke e marrë, murmurisnin kundër zotit të shtëpisë,

  12 duke thënë: "Këta të fundit punuan vetëm një orë, dhe ti i trajtove si ne që hoqëm barrën dhe vapën e ditës".

  13 Por ai duke u përgjigjur i tha njerit prej tyre: "Mik, unë nuk po të ha hakun; a nuk re në ujdi me mua për një denar?

  14 Merr atë që të takon ty dhe shko; por unë dua t'i jap këtij të fundit aq sa ty.

  15 A nuk më lejohet të bëj me timen ç'të dua? Apo bëhesh sylig, sepse unë jam i mirë?".

  16 Kështu të fundit do të jenë të parët dhe të parët të fundit, sepse shumë janë të thirrur, por pak janë të zgjedhur".(Mateu 20)

  Ky tekst vërtëton hadithin në të cilin thuhet "Ne jemi të fundit nga popujt e profetëve ndërsa do të jemi të parët në ditën e gjykimit" është kuptimi i hadithit që ndodhen në sahihun e Buhariut dhe Muslimit.

  Gjithashtu në bibël në letrën e parë drejtuar thelonikësave 5 thuhet:
  "Sa për kohët dhe për stinët, vellezër, nuk keni nevojë që tju shkruaj, sepse ju vetë e dini shumë mirë se dita e Zotit do të vijë, si një vjedhës natën.Sepse kur thonë "Paqe dhe Siguri" atëherë një shkatarrim i papritur do të bierë mbi ta, ashtu si dhembjet e lindjes së gruas shtatzënë dhe nuk do të shpëtojnë".

  Niksoni, ish kryetari i SHBA, në librin e tij "Fitorja pa luftë" thotë: Në vitin 1999 do të realizojmë mbisunedim të plotë në botë.Pas kësaj mbetet ajo e Mesihut .Me këtë ata vitin 2000 e paraqitën si kohë e daljes së Mesihut.

  Bet Robertson lideri i ungjilltarëve ortodoks thotë "Kthimi i lindjes së Izraelit është paralajmërim se përfundimi i shkallëzuar i gjithësisë vecse ka filluar.Lindja e Izraelit është mbetje e parashikimeve të cilat kanë filluar shumë shpejt të realizohen.Këtë e përmend dhe Zoti në kuran tek surja Isra, "Kur të vijë kërcenimi i fundit do tju sjellim të përzier".

  Billy Graham ish kryetari i ungjiltarëve në vitin 1970 ka tërhequr vërejtjen se bota është nisur me shpejtësi tëmadhe drejt Armagedonit, dhe ka thënë: "Gjenerata momentale do të jetë gjenerata e fundit në histori".(Parashikimi dhe politika)

  Hal Lends në librin e tij "Lëmshi më i madh i fundit të tokës" thotë : Gjenerata e cila ka lindur para 48 vjetësh do të dëshmojë për kthimin e Mesias". (Parashikimi dhe politika)

  Xheri Folvil, lideri i krishterëve ortodoks thotë: Jemi të bindur se jetojmë në ditët e fundit të cilat i paraprijnë ardhjes së Jezusit.Nuk jam i bindur se fëmijët e mi do të jetojnë deri në fund të jetës së tyre". (Parashikimi dhe politika)

  Mina Xherxhis në librin "Paralajmërimet e ardhjes së Jezusit" thotë "Parashenjat të cilat i ka përmendur Zoti në ungjillin këto ditë qartë po shihen dhe ne jetojmë në to ... .Nuk ka asnjë shenjë që e ka përmendur Zoti në ungjill, e të cilën nuk jemi duke e parë qartë këto ditë.. .Kjo është ajo që kërkohet prej nesh, të jemi në gatishmëri të plotë për pritjen e Jezusit.

  Distoris në librin e tij "Vështrim në librin e shenjtë të Danielit" thotë "Paraqitja e Mesihut të rrejshmë(Dexhallit) do të jetë në prill të vitit 1998, ndërsa ardhja e jezusit në vjeshtë të vitit 2001.Këto janë llogaritje  të cilat i ka bërë në punimin e tij "Shtojca e pamjeve të faqeve të punimit tim".Ai duke komentuar historinë e paraqitjes së antikrishtit, Dexhallit në pranverë të 1998 thotë " Është cudi se festat fetare në të cilat do të flijohet kurbani në tre religjonet, do të jetë gjysmën e parë të muajit prill.Në atë periudhë kohore do të paraqitet Dexhalli, dhe me liderin e klerikëve do të flijojë një kafshë të cilën do ta therë në tempull, duke pritur që Zoti do tu dërgojë zjarr nga qielli për ta djegur atë.Kjo është shenjë e tyre për pranimin e viktimës së flijuar.Mirëpo Zoti nuk do të shikojë në atë viktimë, dhe ajo do të hidhet nga ana e Zotit.

  Mirepo bibla e permedn se askush nuk e di per orarin e fundit te botes.

  "Por askush nuk e di diten as oren kur do te ndodh kjo askush, as engjell ne qiell, as biri(njeriut), vetem Ati e di." (Marku 13:32)


  Kemi përmendur disa dëshmi të ithtarëve të librit me të cilat ata tregojnë bindjen e tyre të fuqishme se bota e këtyre ditëve është duke përjetuar periudhën e saj të fundit.Për këtë paralajmërojnë edhe librat e tyre të shenjtë në të cilat besojnë.

  • Postime: 27
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #7 ne: 09-05-2006, 16:27:33
  Allahu ta shperblefte per temen ;)

  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #8 ne: 11-05-2006, 15:20:54
  thnx

  Mehdiu si hallkë e cila lidh shenjat e vogla me të mëdha të ditës së kijametit

  Hadithet të cilat flasin për Mehdiun janë të shumënumërta, kështu që sipas kuptimit arrijnë shkallën e transmetimeve autentike.(Muteuatir)
  Shejh Muhamed el Berzenxhi, në librin e tij "Shqyrtimi i shenjave të ditës së Kijametit" thotë: "Shenjat e mëdha, paralajmërime se afër është ardhja e ditës së Kijametit ka shumë, ndërsa prej tyre ardhja e Mehdit, i cili është njëri prej të parëve.Hadithet për Mehdiun janë të  shumënumërt, ndërsa ata që flasin për paraqitjen e tij para fundit të botës dhe se hadithet që flasin se Mehdiu është prej pasardhësve të Muhamedit a.s prej vajzës së tij Fatime janë muteuatir. Dhe nuk ka  kuptim ti mohojmë ato.
  Shejh Muhamed es Sefarini në librin "Shkëlqime të dritës së madhe" thotë: "Ka shumë tranmsetime për paraqitjen e Mehdiut, kështu që ato transmetime kanë arritur shkallën e muteuatir sipas kuptimit, që janë të njohur nga dijetarët e hadithit dhe janë një prej bindjeve të tyre.
  Esh-Sheukani një dijetar i madh Islam thotë: "Janë 50 hadithe të cilat flasin për Mehdiun.Disa prej tyre janë autentike, disa janë të mirë, e disa janë të dobët.Të gjithë së pa dyshim janë autentik.
  Shejh Sadik hasan Kanuxhi thotë: "Hadithet të cilat flasin për Mehdiun janë të shumtë, me transmetime të ndryshme dhe arrijnë shkallën e autencitetit.(El Iza fq 113)
  Pra, hadithet të cilat flasin për Mehdiun janë autentike dhe të gjithë dijetarët Islam përvec Haldunit janë të pajtimit në obligueshmërinë e besimit në ato hadithe, dhe se Allahu do të dërgojë një njeri nga umeti i Muhamedit a.s dhe prej familjes së tij, i cili do tu prijë muslimanëve në periudhën e turbullirave dhe në betejat e fundit.Ky është Mehdiut a.s .
  Dijetarët u kanë dhënë rëndësi të madhe haditheve për Mehdiun, duke shpjeguar ashtu që në këtë temë kanë shkruar më shumë se 30 përmbledhje.
  Cështja e Mehdiut është temë kryesore e librit tonë, sepse ai do të paraqitet menjëherë pas betejës së Armagedonit.Duke folur për këtë betejë, paraqitjen e Mehdiut shumë e anashkalojnë dhe mu për këtë do të shpjegojmë lidhjen e Mehdiut me realitetin tonë dhe rolin e tij si lidhëse në mes shenjave të vogla dhe të mëdha të fundit të botës.Ne nuk do të përmendim të gjitha hadithet të cilat flasin qartë për përshkrimin e tij , shenjat e paraqitjes së tij si dhe për sprovat dhe ndodhitë që do ekzistojnë në kohën e tij. Për dallim prej veprave të tjera të cilat detajisht flasin për paraqitjen e Mehdiut, kush dëshiron mundet të drejtohet në ato vepra , për ne nuk do të hyjmë në detaje të thella, ndërsa Allahu është ndihmësi më i mirë!.

  Kush është Mehdiu

  Mehdiu i pritur është një djalosh, musliman, pasardhës i Muhamedit a.s prej Hasanit, djali i Fatimes r.a.Emri i tij është Muhamed ibn Abdullah, si emri i Muhamedit a.s dhe ai është njëri prej khalifeve të drejtë i cili do tu prijë muslimanëve.Ai nuk është Mehdiu të cilin e presim shiat rafidijtë para shpellës Semurra.Tregimi për atë Mehdi është një gënjeshtër e zakonshme sepse nuk ekziston asnjë argument i cili na pohon një gjë të tillë.ata mendojnë se ai është Muhamedi bin Hasan El Askeri dhe ka hyrë në shpellë kur kishte pesë vjet, dhe ata e presin daljen e tij.(el Fiten eul Melahim , Ibn Kethir)

  Përshkrimi i Mehdiut

  Muhamedi a.s e ka përshkruar në mynyrë të detajuar Mehdiun, Muhamedin djalin e Abdullahut.Ai është një njeri me hundë të lakuar, ballë të gjerë i cili do të mbushë tokën me drejtësi pasi që ishte mbushur me padrejtësi dhe me zullum.Do të sundojë 7, 8 apo 9 vjet.Njerëzit në kohën e tij dhe pas zbritjes së Isasë a.s do të jetojnë në bollëk të madh.Allahu do ta bëjë të mirë në një natë dhe do ti ofrojë ndihmë të madhe.

  Cfarë do të thotë që Allahu do ta bëjë të mirë
  Kjo mund të ketë dy kuptime.Kuptimi i parë do të thotë se Mehdiu ka disa mangësi të vogla dhe se Allahu do tia falë  dhe do ti dhurojë kuptim dhe inspirim.Kuptimi i dytë është se Allahu do ti ndihmojë dhe do ta përgatisë për khilafet, për udhëheqjen e muslimanëve, në ditët e sprovave të mëdha dhe të ndodhive të mëdha të fundit.Këto dy kuptime kanë domethënien e tyre, por kjo e dyta është më e pranueshme.
  Shprehjen "Allahu e ka bërë të mirë" arabët e përdorin si lavdërim dhe dua.Kur dikush në fjalët e tij përmend ndonjë njeri me nam, e përdor edhe këtë shprehje bashkë me emrin e tij e cila i përngjanë duasë drejtuar Allahut për atë njeri.Allahu i dhuroftë sukses prijësit, ia përmisoftë gjendjen dhe ia forcoftë këmbët.
  Do të citojmë disa hadithe të cilat flasin për cilësitë e Mehdiut, pra për pamjen e tij, duke pasur kujdes në autenticitetin e tyre.

  1)Muhamedi a.s thotë. "Mehdiu është prej meje, me ballë të gjerë, me hundë të zgjatur dhe të lakuar.Do të vendosë në tokë drejtësi dhe mirëqënie pasi që ishte mbushur me padrejtësi dhe tirani.Do të udhëheqë shtatë vjet".
  2)Muhamedi a.s thotë: Me siguri se toka do të mbushet me padrejtësi dhe tirani, dhe kur kjo do të ndodhë, Allahu do të dërgojë një njeri nga familja ime i cili do të ketë emrin e njëjtë sikur unë dhe emri i babait të tij do të jetë sikur emri i babait tim.Do të mbushet toka me drejtësi dhe mirëqënie ashtu sic ishte e mbushur me padrejtësi dhe tirani.Qielli nuk do ta ndalojë shiun, ndërsa toka do të nxjerrë bimët.Do të jetë në mesin tuaj shtatë, tetë apo nëntë vjet."Përmend Tebareniu,Bezari, Sujutiu ndërsa e përmend Albani me nr 1529 .
  3)Muhamedi a.s thotë: Mehdiu është prej nesh, prej ehli bejtit.Allahu në një natë do ta bëjë të mirë."(Ahmed, ibn Maxhe, ndërsa Albani thotë se është sahih me nr 2371.
  4)Muhamedi a.s thotë "Mehdiu është prej pasardhësve të mi, prej djemve të Fatimes".(Ebu Daudi dhe ibn Maxhe ndërsa sujuti thotë se është sahih ndërsa Albani e përmend tek hadithet e dobëta 1/108,
  5)Muhamedi a.s thotë: "Para fundit të ymetit tim do të paraqitet nje khalife i cili do të ketë shumë pasuri, ndërsa atë pasuri do ta ndajë shumë".(Ahmedi dhe Muslimi)
  Para hapjes së temës  për paralajmërimet dhe për kohën e paraqitjes së Mehdiut, dëshiroj të tregojmë:
  Paraqitja e Mehdiut nuk do të jetë rezultat i përpjekjes dhe i mundit të njeriut me emrin Muhamed ibn Abdullah, e as rezultat i dëshirës së tij që të bëhet Mehdi.Ai nuk e di se do të jetë Mehdiu, ndërsa Allahu do ta bëjë të mirë brenda një nate dhe do ta ndihmojë me një popull i cili nuk është shumënumërt dhe i cili nuk posedon potenciale, i cili do ti japë betimin në qabe, dhe të cilin do ta pranojë.
  Ardhja e Mehdiut para fundit të Botës është çështje e përcaktimit të Allahut.Këtë Allahu e ka caktuar dhe regjistruar në librin kryesor.Ai është qënie, paraqitja e të cilit padyshim është në lidhje të ngushtë me paraqitjen e dexhallit, Isait birit të Merjemes a.s dhe me daljen e Jexhuxh Mexhuxhëve dhe shenjave tjera të fundit të botës.Për këtë mund të themi se besimi në paraqitjen e Mehdiut është obligim fetar dhe cështje e besimit të detyrueshëm për cdo besimtar, sepse hadithet të cilët flasin për këtë temë, janë autentike, ashtu sic e shpjeguam këtë në kaptinën e parë.Ky autencitet të shumë dijetarë islam është shkak për besim të detyrueshëm, ndërsa kush i mohon dhe i refuzon hadithet muteuatir, ka hyrë në kufër.

  Koha e paraqitjes së Mehdiut

  Kjo pjesë është prej pjesëve më të rëndësishme të këtij libri.Ky është thelbi i dërgesës të cilën dua tu kumtoj njerëzve.Do të kisha dashur që të gjithë muslimanët, madje edhe të tjerët të njihen me këtë temë, që ta mësojnë si është më mirë, sepse ajo është e vërteta për ngjarjet e përcaktuara të cilat së shpejti do të nodhin.Ateherë Allahu do të ndihmojë të vërtetën e do të shkatarrojë gënjeshtrën.
  Këtyre ditëve jemi duke jetuar në pritje të Mehdiut.Do të paraqitet pas luftës së madhe të njohur Armagedon.Fillimish t do të citojmë hadithet të cilat na flasin për kohën e ardhjes së Mehdiut, e pastaj do ti lidhim ato me situatën tonë, kështu që kjo prblematikë të jetë më e qartë.
  1)Muhamedi a.s thotë" Me romakët do të arrini marrëveshje për sigurinë, pastaj do të luftoni kundër një armiku të përbashkët dhe do të fitoni, do të arini plackë lufte dhe do të jeni në paqe.Pastaj do të tërhiqeni deri në një livadh bregor ku njëri prej të krishterëve do të ngritet duke bërtitur, "Fitoi Kryqi" Kjo do të hidhërojë një musliman dhe ai do të ngritet dhe do ta vrasë atë që bërtiti.Kjo do të jetë shkak i tradhëtisë së romakëve dhe do të mblidhen për betejën e përgjakshme.Do të vijnë me 80 flamuj, ndërsa nën secilin flamur do të jenë 12000."
  2) Muhamedi a.s thotë: Nuk do të vijë fundi i botës derisa romakët nuk vijnë prej El-Amakut(rajon prej Siri), dhe në pritje do të niset  ushtria e Medinës, banorët më të mirë të tokës në atë kohë.Kur ata të rënditën në rreshta, romakët do të thonë: Na leni neve dhe ata të cilët na kanë thirrur që të luftojmë kundër tyre.Muslimanët do të përgjigjen"Jo pasha Allahun, nuk do të jemi neutral ndërmjet jush dhe vellërve tanë!.. Kur mehdiu të vijë me ushrinë e tij në Sham, do të paraqitet Dexhalli, ndërsa muslimanët do të radhisin safët për kohën e namazit dhe do të zbresë Isa a.s biri i Merjemes.(Muslimi)
  3)Muhamedi a.s thotë: do të ketë kundërshtime me rastin e vdekjes së khalifes dhe do të paraqitet një njeri nga Medina duke ikur në Mekë.Njerzit në Mekë do të tubohen rreth tij, ndërsa ai nuk do ta pëlqejë këtë.Do ti japin besën ndërmjet Haxherul Esvedit (Gurit të zi në Qabe) dhe Mekami Ibrahimit.(tran Ahmedi Ebu Daudi)
  4)Muhamedi a.s thotë; "Logori ushtarak i muslimanëve në ditën e betejës së madhe do të jetë në luginën e cila quhet El-Gutta.Aty është qyteti që quhet Damask.Ai është vendi më i mirë i muslimanëve të asaj kohe.Tran Ahmesi , Ebu Daudi)
  Pasi pamë që këto katër hadithe, mund të themi se ajo do të jetë luftë e aleancës muslimanët dhe romakët(europë amerikë) në njërën anë dhe në anën tjetër do të luftojmë kundër një armiku të përbashkët ashtu siç e shpjeguam më parë."Do të arrini marrëveshje me romakët dhe do të luftoni kundër një armiku të përbaashkët".Fitorja do të jetë në anën tuaj: do të fitoni do të arrini plackë lufte dhe do të jeni në paqe."
  Hyrja në këtë luftë botërore ka filluar të realizohet pak a shumë.Megjithëse muslimanët janë në luftë me amerikën ka shumë mundësi të vihet një marrëveshje paqeje dhe të behet ndonjë marrëveshje kundër ndonjë armiku të përbashkët qoftë ky Kina , Rusia apo Irani.Në vitin 1996 kryetari rus vizitoi Kinën dhe qëndroi disa ditë, gjatë të cilave janë zhvilluar bisedime të fshehta, për të cilat nuk ka kurrfarë lajmërimi.Gjithasht u ka një tensionim midis Kinës dhe SHBA.


  Kur do të jetë saktë kjo luftë?


  Allahu e di më së miri.Shumë ithtarë të librit shpresojnë se do të ishte viti 2000 .Ata presin ardhjen e shpëtimtarit për ti shpëtura.Hebrejtë presin personin e njëjtë të cilin e quajnë Mesih i cili do ti paraprijë sipas tyre në udhëheqjen e botës.Ata e përcaktuan se koha e shfaqjes së tij do të ishte prilli i vitit 1998 pra pesëdhjet vjet mbas formimit të shtetit Izraelit.(Shqyrtim në librin e Danielit me Autor Enbadistorisit.)
  Mirëpo atyre u erdhi Isai a.s si Mesih dhe nuk e besuan.Ato tani presin Mesihun Dexhall ku sipas tyre do të ndërtoje tempullin e ri të Sulejmanit.Ato besojnë se themelet e këtij tempulli gjenden poshtë xhamisë el Aksa dhe dëshirojnë që ta shembin atë.Hebrejtë besojnë se Mesihu që do të vijë bashke me liderin e klerikëve do të sakrifikojnë viktimën e djegur ndërsa pasuesit e tij do të  sillen rreth viktimës duke iu lutur Zotit.Ata do të kërkojnë që Zoti tiu dërgojë një zjarr nga qielli i cili do të djegë viktimën në shenjë se sakrifica e tyre do të pranohet.Këtu do të qëndrojnë shtatë ditë.
  Të krishterët presin zbirtjen e Isait nga qielli në kohën e fillimit të luftës shkatarrimtare të Armagedonit, ndërsa mendojnë se ajo luftë do të fillojë në vjeshtë të vitit 2001(Libri është shkruar në vitin 1997)

  Muslimanët thonë
  Pohojmë se lufta është shumë afër dhe beteja është në prag.Muhamedi a.s na ka lajmëruar për disa shenja të caktuara të cilat paraqiten para luftës.Të gjitha ato shenja janë realizuar dhe nuk na mbetet asgjë tjetër vetëm se pritja dhe përgatitja për luftë.Themi se koha e luftës do të përputhet me dëshmitë e ithtarëve të librit ndoshta më vonë.Pas kësaj luftë botërore do të ndodhë tradhtia e romakëvendaj nesh.Do të kthehemi nga lufta si fitimtarë, me plackë lufte, të kënaqur dhe atëherë do të ngritet një romak dhe duke ngritur kryqin do të thotë: "Fitoi Kryqi".Drejt tij do të niset një musliman dhe do ta shtyejë atë dhe do ta vrasë.Romakët do të kthehen në vendet e tyre në mynyrë që të përgatisin komplot kundër nesh.Mbretërit e romakëve organizohen fshehtësisht kundër muslimanëve, në periudhën prej nënëtë muajve ashtu sci përmendet në hadith të cilin e përmend Ahmedi në musned."Do të organizohen kundër jush në kohë prej nëntë muajsh, aq sa gruaja të bartë barrën, shtatzaninë."
  Në këtë kohë do të paraqitet Mehdiu i cili do të jetë prijësi ushtarak i muslimanëve në perleshjen e ardhshme të madhe.Llogorja e tij ushtarake do të jetë në vendin El-Guta, jo larg Damaskut.Romakët do të tubohen dhe përparojnë drejt sirisë.Do të vijnë te vendi El-Amak, gjithashtu në afërsi të Damaskut.Ushtria e tyre do të jetë e përbërë prej 80 flamurëve dhe secili flamur do të jetë 12000 ushtarë.Koha e paraqitjes së Mehdiut është koha e tradhëtive kur romakët do të organizohen kundër muslimanëve dhe do të jetë vdekjeprurëse për ta.Në hadithin e tretë të cilën përmendëm në këtë kapitull, Muhamedi .as na tregon se koha e paraqitjes së Mehdiut është pas vdekjes së khalifes, pas përhapjes së mosmarrëveshjeve dhe mospajtimeve dhe luftës për pushtet.Atëherë do të jetë besa e Mehdiut.Hadithi pa marrë parasysh mangësitë ne sened mund të besohet dhe na bazë të tij pohojmë se paraqitja e Mehdiut do të ndodhë në kohën e tradhëtisë së bizantinëve.Atëherë do të ndodhë vdekja e khalifes së muslimanëve dhe do të vijë Mehdiu për të larguar mospajtimet dhe përcarjet rreth pushtetit.Nëse shikojmë realitetin tonë, do të shohim se askund në botë nuk ka prijës të cilin e quajmë khalife, përvec në saudi.Ata mbretin e tyre e quajnë Khalife.Mirëpo nuk e dimë nëse behet për këtë dhe a mertion ky merin khalife.

  Paralajmërimet e paraqitjes së Mehdiut dhe dhënia e besës

  Fillimisht të shohim se cfarë përmendet në hadithet e paraqitjes së Mehdiut:

  Transmetohet prej Aishes r.a se ka thënë:Lëvizi trupi i bekuar i Muhamedit .as në gjumë dhe thamë:" O i dërguari i Allahut, ke bërë dicka në gjumë, dicka që zakonisht nuk e bën? Ai tha:- Është e çuditshme se si njerzit e ymetit tim drejtohen rreth Qabes, njeriu nga fisi kurejsh i cili është gjithashtu i drejtuar nga Kabja.Do të arrijë në shkretëtirë një ushtri ku dhe do të shkatarrohen.Thanë o dërguari i Allahut udha i bashkon njerzit.Ai tha po në mesin e tyre është vullnetari dhe ai i cili është marrë me dhunë.Të gjithë bashkarisht do të shkatarrohen.Në mynyra të ndryshme do të zbresë fatkeqësia mbi ta, dhe do të ringjallen në bazë të qëllimeve të tyre.(trans Buhariu Muslimi)
  Muhamedi a.s ka thënë " I nevojshmi kërkon strehim në Qabe dhe do të dërgohet një ushtri e cila do të shkatarrohet kur të arrijë në shkretëtirë.(trns Muslimi ndërsa kurtubiu ne veprën e tij Et-Tezkire përmend khalifen i cili do të paraqitet para fundit të umetit dhe do të quhet Mehdi.Shenjë e paraqitjes së tij do të jetë ushtria e cila është nisur drejt Mekës që do tëluftojë kundër tij dhe do ti fundoset toka në shkretëtirë para se të mbërrijnë afër Mekës.
  Muhamedi a.s ka thënë: "strehim në Qabe do të kërkojë një grup i vogël pa kurrfarë fuqie drejt të cilit do të dërgohet një ushtri e madhe, të cilën kur të mbërijë në shkretëtirë toka do ta përpijë.(Muslimi)
  Muhamedi a.s ka thënë: Do të niset një ushtri drejt Qabes me qëllim që ta sulmojnë, dhe do të dali në shkretëtirë, mesi i kolonës do të zduket në tokë.Pjesa e përparëme dhe e prapme e kolonës do të thirren dhe ata do të përpihen në tokë.Prej tyre nuk do të mbetet asnjë shenjë përvec njërit që do të dëshmojë lajmin e shkatarrimit të tyre.(Muslimi)
  Muhamedi a.s ka thënë: "Do të vijë ushtria e ymetit tim prej drejtimit të Shamit dhe do të drejtohet nga Qabja, ku është njeriu të cilin Allahu do ta mbrojë .
  Në pjesën e dytë e këtij kapitulli  kemi përmendur emrin dhe përshkrimin e Mehdiut dhe thamë e ai djalosh është prej fisit të Muhamedit a.s .Emri i tij do të jetë Muhamed ibn Abdullah.Në bazë të këtij përshkrimi mundemi shumë lehtë të mos gabojnë në njohjen e tij

  • Postime: 532
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #9 ne: 17-05-2006, 13:02:01
  Shenjat e sigurise së paraqitjes së Mehdiut


  Shenja e parë është se do të jepet betimi në Qaben e shenjtë, ndërmjet Mekami Ibrahimit dhe gurit të Zi dhe se numri i pasuesve të tij do të jetë i vogël dhe nuk do të ketë kurrfarë fuqie të vecantë.Do të kërkojnë strehim në Qabe duke qenë me Mehdiun përderisa drejt tyre do të niset një ushtri me qëllim që ti shkatarrojë ata dhe kështu do të përfundojë e fundosur në tokë."Është  e çuditshme  se njerzit prej ymetit tim shkojnë drejt Qabes, drejt njeriut nga fisi kurejsh i cili është strehuar në Qabe".Kur ushtria të kalojë përskaj Medinës dhe kur të vijë në afërsi të Dhul Hulejhes, toka do të cahet dhe ata do të fundosen në të.Asnjëri prëj tyre nuk do të mbetet i gjallë, përvec një apo dy vetëve të cilët do të përcjelin lajmin e fundosjes së ushtrisë."

  Të gjithë e dinë se njeriu që do të strehohet në Qabe është zëvëndësi i Allahut në tokë, Mehdiu.Ai është njeriu për të cilin Allahu do të shkatarrojë ushtrinë e cila është nisur drejt tij .Do të ketë Kerame, mbrojtje dhe vërtëtim se është Mehdiu.Kur kjo të ndodhë njerzit do ta njohin dhe do ti japin besën.Do ti bashkangjiten njerëzit më besimtarë të Shamit dhe Irakut.Dhe të gjithë muslimanët në botë e kanë obligim ti bashkangjiten atij.
  Pra shenja e sigurtë e tij është shkatarrimi i ushtrisë e cila do të dërgohet të luftojë kundër tij.

  Para se ta përfundojmë këtë kapitull dëshirojmë të përmendim disa gjëra të cilat janë të lidhura me paralajmërimet e paraqitjes së Mehdiut dhe dhënien e betimit atij.
  Në bazë të haditheve autentike nuk mund të përcaktojmë anën e vendit prej nga vjen Mehdiu të cilit do ti jepet betimi në Qabe.Disa pohojnë se ai do të paraqitet nga drejtimi i Lindjes (Ibn Kethir në veprën El Fiten uel Melahim) ndërsa disa të tjerë thojnë se do të paraqitet nga drejtimi i perëndimit.(Kurtubiu në veprën Et-Tezkireh).Disa pohojnë se ai do të vijë prej Medinës  duke shkuar për në Mekë sic e përmendëm në hadith e mëparshmë.Mirëpo hadithi ka trasmetim të dobët.Pra po të kishtë dëshiruar  Allahu do na jepte një dëshmi të qartë në bazë.
  2) Në hadithe detajisht përshkruhet fundosja e ushtrisë.Thuhet se ushtria e cila është nisur drejt Mehdiut. Do të shkatarrohet ashtu që pjesa e mezit të ushtrisë do të fundoset në tokë.Do të zhduket pa kurrfarë shenje para syve të të tjerëve.Kjo pamje do të fusë frikë të madhe të ushtria e mbetur.Pjesa e saj e përparme do ti thërrasin të fundit që të njoftohen se cfarë ndodhi.Mirëpo para se të marrin përgjigjen të gjithë do të zhduken në brendësinë e tokës.Prej tyre nuk do të mbetet asnjë shenjë, përvec një apo dy njerëz të cilët do të njoftojnë popullin për atë se cfarë ndodhi me atë ushtri.

  3)Ushtria e cila është nisru drejt Mehdiut dhe pasuesve të tij do të jetë këmbësorike.Kjo na tregon se lufta e Armagedonit do të jetë shkatarruese, shumë e tmerrshme në të cilën do të shkatarrohet shumica  e potencialit ushtarak botëror(avionët, raketat etj)

  4)Fundosja e ushtisë në tokë paraqet një lloj dënimi me të cilën do të goditet ushtria, sikurse u godit ushtria e elefantit për të cilën flet sureja Fil.Mirëpo në këtë ushtri do të ketë dhe njerëz të detyruar të jenë më të, ose udhëtarë të cilët rastësisht kanë qëlluar në atë vend.Dhe gjithsecilin Allahu do ta ringjallë sipas nijetit të tyre.E lusim Allahun që mos jemi ne brenda asaj ushtrie e cila do të fundoset në tokë.E lusim Allahun që të na ndihmojë me Mehdin i cili do të paraqitet si shenjë e ndodhjes së Kijametit.

  Cilat ngjarje do të ndodhin në kohën e Mehdit


  Pasi që të mundet ushtria, zëri për Mehdin do të përhapet dhe njerzit do të dëgjojnë për të.Nga të gjitha anët e botës do të vijnë delegacione duke iu bashkangjitur Mehdit dhe duke i dhënë betimin, duke e lartësuar fjalën e Allahut me parrullën e njërës prej të dyjave fitore ose shehadet.Rreth Mehdit do të mblidhet  ushtria e besimtarëve të sinqertë e cila nuk do të ketë kohë për pushim.Do të udhëheqë shumë luftëra dhe shumë beteja prej të cilave bebza e syrit do të skuqet, dhe zemrat do të arrijnë në fyt.Numri i të vrarëve do të jetë shumë i madh.Gjaku do të derdhet në të gjitha anët dhe kuajt do të ecin mbi të.Do të jetë pamje me të vërtetë shumë e rëndë dhe e lusim Allahun të na shpëtojë nga këto sprova.
  Nëse shikojmë në luftëra të cilat do ti udhëheqë Mehdi do të shohim se ai për një periudhë të shkurtër kohore do të luftojë kundër gjithë botës.

  Në periudhën prej disa muajsh Mehdiu do të luftojë kundër.
  Arabëve në gadishullin arabik
  Shitëve iranianë
  Romakëve(Eurpës dhe Amerikës)
  Shekularistëve turq
  Hebrejnjve
  Do të clirojë Romën
  Dhe do të luftojë kundër komunistëve.


  Në të gjitha betejat Allahu do ta nxjerrë triumfatorë bashkë me pasuesit e tij.

  Kronologjia kohore e luftërave kryesore të cilat do ti udhëheqë Mehdi

  Lufta e parë që do të udhëheqë Mehdi është lufta në gadishullin arabik, e pastaj luftën kundër persianëve ose iranianëve shitë, pastaj kundër romakëve të sotëm, ekspedita kundër Konstandinopojës, lufta kundër hebrejve dhe kundra krishterëve të perëndimit, Ekspedita ne Romë, Lufta kundër ateistëve, komunistëve, pastaj kundër fisit Hoz dhe Kirman (Kinezëve , rusëve dhe japonezëve)

  Për të shpjeguar këtë që thamë më lart fillimisht do ti përmendim me disa hadithe.
  Muhamedi a.s ka thënë: "Do të luftoni kundër gadishullit arabik dhe Allahu do të japë të pushtohet, pastaj kundër Persisë dhe Allahu do të japë të pushtohet.Do të luftoni kundër Romakëve dhe Allahu do të bëjë që ata të pësojnë disfatë, pastaj do të luftoni kundër dexhallit dhe Allahu do të bëjë që ai të mundet.(trans Muslimi, Ahmedi ibn Maxhe)
  2) Muhamedi a.s ka thënë: "Ndërtimi i Kudsit(Palestinës) , pastaj shkatarrimi i Medinës.Pas shkatarrimit të Medinës pason beteja e thertores.Pas betejës së thertores pason pushtimi i Konstandinopjës e pas pushtimit të Konstandinopojës pason paraqitja e Dexhallit.(trans Ahmedi dhe Ebu Daudi, Albani thotë se është sahih)
  3)Muhamedi a.s ka thënë: "Nuk do të vijë dita e Kijametit përderisa musilimanët do të luftojnë hebrejtë dhe muslimanët do ti vrasin ata, kështu që ata do të fshihen pas gurëve dhe drunjve, ndërsa guri dhe druri do të flasin: "O musliman o Robi i Allahut, ja hebreu pas meje, eja dhe vrite atë"Përvec drurit Garkad, me të vërtetë ai është dru i hebrejve(trans Muslimi).
  4)Muhamedi a.s ka thënë "Nuk do të vijë dita e fundit derisa të luftoni kundër Havsit dhe Kirmanit, njerëz me fytyrë të kuqe, me hundë të shtypura, me sy të vegjëll, me fytyrë të gjerë sikur mburojat e mveshura" (Trans buhariu dhe Ahmedi)
  5)Mbasi Muhamedi a.s po tregontë për shenjat e Kijametit është pyetur: " O i dërguari i Allahut cili qytet do të merret i pari Konstandinopja apo Roma?" Ai tha: "Qyteti i Herakliut do të pushtohet i pari"(trans Hakimi dhe Darimi ndërsa Hakimi,Edh-Dhehebiu dhe Albani kanë vërtëtuar autencitetin e tij.)

  Përshkrim i detajuar i luftërave të cilat do ti udhëheqë Mehdiu

  Lufta e parë:Lufta për gadishullin arabik


  Do të luftoni për gadishullin arabik dhe Allahu do të japë të pushtohet" Kjo do të ndodhë në kohën e tradhtisë së bizantinëve kur ata të përgatiten për betejën vendimtare kundër muslimanëve. Ushtria e parë do të hyjë në luftë kundër Mehdiut, pas shkatarrimit të ushtrisë të cilën përmendëm më parë, është ushtria e gadishullit arabik nën udhëheqjen e Sufijaniut .(Kurtubiu në librin Et-Tezkireh)Ai do të përgatisë ushtrinë dhe do të kërkojë ndihmë nga dajallarët  e fisit Kelb.Këto do nisin luftë kundër Mehdiut dhe ai me ushtrinë e tij do ti mundë dhe do të fitojë plackë të madhe të luftës.Në disa trasnsmetime thuhet:"Ka gabuar ai i cili  nuk ka marrë pjesë në ndarjen e plackës të fisit Kelb.Me këtë fitore Gadishulli arabik do ti hapë dyert Mehdiut dhe ai do të ketë në dorë dhe do të vendosë pushtetin e tij në të.Me këtë përfundim do të realizohen fjalët e Muhamedit a.s: "Do të luftoni në Gadishullin arabik dhe Allahu do të mundësojë të pushtohet.

  Lufta e dytë kundër Persisë (Iranit)

  "Do të luftoni kundër persisë dhe Allahu do të japë të pushtohet"   Do të niset ushtria prej Persisë( iranit të sotëm shitëve imamitë.Ata janë prej kundërshtarëve më të flaktë të kuranit dhe sunetit.Ata nuk do të ngurrojnë dhe do të dërgojnë ushtrinë kundër Mehdit.Do të përjetojnë humbje të mëdha, ndërsa flamuri i Mehdit nuk do të mundet.Ai është flamuri ngjyra ver-bardh në të cilin është mbishkrimi Me emrin e Allahut.

  Lufta e tretë:Ekspedita drejt Bizantit (Amerika dhe Europa)

  "Pastaj do të luftoni kundër bizantit dhe Allahu do të japë të pushtohet".  Kjo është beteja e përgjakshme.Ajo është njëra prej luftrave më të ashpra e bërë ndonjeherë.Do të fillojë me ardhjen e bizantinëve, nëntë muaj mbas betejës së Armagedonit.Prijësi t bizantinë do të organizohen fshehtë dhe do të vijnë me ushtri të madhe, numri i të cilëve do të arrijë një milion ushtarë.Muhamedi a.s  atë ushtri e ka përshkruar me fjalët: " Do tju vijnë me 80 flamuj ndërsa secili flamur ka 12 mijë".

  Rrjedha e luftës, vendi i zhvillimit të saj dhe rezultatet


  Imam muslimi e përmend një hadith prej Ebu hurejres në të cilin thuhet: "Nuk do të vijë dita e fundit derisa bizantinët nuk vijnë në vendin Al-ea'mak ose Dabik.Për ti takuar ata do të niset një ushtri prej Medinës e cila do të jetë ushtria më e mirë në atë kohë.Kur të radhiten në safe, bizantinët do të thonë: "Lëshona rrugën neve dhe ata të cilët na kanë sharë do ti luftojmë."  Muslimanët do të përgjigjen: "Jo pasha Allahun nuk do ti lemë vëllezërit tanë që ju ti luftoni kundër tyre".  Do të pasojë lufta në të cilën do të tërhiqet nga lufta një e treta e ushtrisë muslimane.Allahu kur nuk do ti falë.Pjesa e dytë do të bien shehida dhe këto do të jenë shehidat më të mirë tek Allahu.Ndërsa pjesa e tretë do të triumfojë.Ata nuk do të sprovohen me turbullira dhe do të clirojnë Kostandinopojën( e sotme).Kur të hyjnë në të do ti varin shpatat(armët) në në drurët dhe do të ndajnë plackën e luftës.Atëherë shejtani do të thërrasë: "Dexhalli ka dalë dhe është në shtëpitë tuaja" Kjo thirrje do të jetë gënjeshtër.Musliman ët do të kthehen në sham dhe atëherë ai do të paraqitet.Do të përgatiten në luftë kundër tij.Ku të rradhiten për të falur namazin do të zbresë Isai a.s midis krahëve të dy ëngjëjve dhe do ti prijë Muslimanët në luftë kundër Dexhallit dhe pasuesve të tij.Kur ta shohë armiku i Allahut, Dexhalli Isain a.s do të shkrihet ashtu sikurse kripa  që shkrihet në ujë.Po ta lëshontë Isai do të tretej i tëri dhe kështu do të shkatarrohej, porse ai me dorën e tij do ta vrasë dhe do të tregojë gjakun në majën e shtizës"(trans Muslimi)

  Në shpjegimin e detakuar të ngjarjeve, Muhamedi a.s thotë: "Lufta do të jetë shumë e rëndë dhe muslimanët do të dërgojnë njësitë e tyre më të mira të cilët nuk kthehen vetëm se fitimtarë.Do të luftojnë deri atë natë kur plackën e luftës do ta marri edhe njëri edhe tjetri, por fitimtarë nuk do ketë.I tërë njësiti do të vritet.Ditën e dytë muslimanët do të dërgojnë njësitin e tyre të dytë, i cili nuk kthehet vetëm se fitues.Do të luftojnë deri atë natë, kur do të marrin plackën e luftës por fitimtarë nuk do të ketë.I tërë njësiti do të virtet.në ditën e tretë muslimanët do të dërgojnë ushtrinë më të zgjedhur e cila nuk kthehet vetëm se fituese.Do të luftojnë deri atë natë kur do të fitojnë plackën e luftës, ndërsa i tërë njësiti do të vritet.Kur të vijë dita e katërt, mbi armikun do të vërsulen muslimanët e tjerë dhe Allahu do ta bëjë bizantinët të humbin kështu që njerzit do të flasin që atëherë për disfatën e paparë.Kur zogu të fluturojë mbi vendin e zhvillimit të betejës dhe të shikojë disfatën e bizantinëve  do të bjerë i ngordhur.Pas luftës njerzit do të kthehen  nëpër familjet e tyre dhe prej 100 ushtarëve që kanë shkuar do të kthehen vetëm se njëi cili ka mbetur gjallë.Pra cilës plackë ti gëzohet dhe cfarë trashëgimie të ndajë? (trans muslimi)

  Nga hadithet e lartpërmendur mund të verejmë se :
  1)kjo luftë e ashpër të cilën Muhamedi a.s e quan betejë të përgjakshme, do të ndodhë në siri, në afërsi të damaskut, në vendin që quhet Al-Eamak ose Dabik, ndërsa vendi komandues i Mehdit quhet El Gutta, gjithashtu në afërsi të Damaskut.Muhamedi a.s thotë: "Llogoret e muslimanëve  gjatë betejës së madhe të përgjakshme do të jenë në një vend që quhet Gutta në qytetin që quhet Damask.atëherë këtu do të jetë vendbanimi më i mirë i muslimanëve të asaj kohe(trasn ahmedi)

  2) Të parën fjalë që do të thojnë bizantinët është  "Lëshona rrugën neve për tek ata që na ofenduan që ti luftojmë"  Kjo është dëshmi se shumë krishterë do të pranojnë Islamin pas luftës së Aramagedonit dhe të cilët do të luftojnë në anën e Mehdiut.Bizantinët do të mendojnë se ata u janë dorëzuar muslimanëve dhe kështu i kanë tradhëtuar dhe do të duan të luftojnë kundër tyre me qëllim që të hakmerren.
  3)Do të ketë një mbytje e madhe e cila do të zgjasë katër ditë pandërprerë.Shpata nuk do të pushojë përvec se natën, dhe ajo do ti ndalë palët nga lufta.Me përfundimin e ditës së katërt rezultojnë në disfatën e bizantinëve, disfata e cila atëherë nuk është parë në histori.Numrin e të vrarëve do ta dijë vetëm Allahu.Shumica e bizantinëve do të shkatarrohen dhe muslimanët do të triufojnë.
  Allahu do ta ndihmojë robin e tij Mehdin pasi muslimanët do të përjetojnë sprova të mëdha.Shpirtat e tyre do të vijnë deri në fyt kështu që një e treta e ushtrisë do të dizertojë nga vendi i luftës.Allahu kurrë nuk do ti falë ata.Pjesa e dytë vdesin shehidë, ndërsa ata janë shehidët më të mirë tek Allahu.Pjesa e tretë do të korri fitoren, ndërsa nuk do të kenë më mundime derisa të jenë banorët e xhenetit.

  4)Prej këtij hadithi përfundojmë se luftërat do të zhvillohen me shpata ndërsa kuajt do të jenë për kalerim.Megjithëse luftrat bashkëkohore zhvillohen me armatim modern disa  e komentojnë se armët bashkëkohore do të zhduken në luftën e Aramagedont, ndërsa disa të tjerë thojnë se profeti u fliste muslimanëve në gjuhën e kohës dhe e përdorte kuptimit e armës në mynyrë alegorike.Porse ne themi se Allahu e di më së miri.

  Lufta e katërt:Pushtimi i Konstaninopojës

  Konstandinopoja është Stabolli i sotëm në Turqi , i cili ka qenë selia e khilafetit në kohën e udhëheqjes Osmane e deri në ardhjen e Qafir Ata Turkut i cili e shkatarroi Khilafetin islam në fillim të shek XX.Futi sekularitetin në shtetin e hilafetit, zëvëndësoi të mirën me të keqe.Prej asaj dite Turqia  është e ndarë prej Islamit dhe prej doktrinës së tij.Kjo është dhe arsyeja që Turqia i ofron partneritet Israelit.Partnerite ti është formuar nën parrullën e ndihmës ushtarake dhe mbrojtjes së përbashkët që rezultoi me trup të paparë se Turqia i lejoi Izraelit të përdorë hapësirën e saj ajrore për stërvitjen e avionëve.Kjo ishte një humbje ndjenjës së të qenurit musliman.vetëm pas disa javëve mbas vendosjes se Parneritetit Turqia e befasoi botën islame me marrjen e qëndrimit negativ për zgjidhjen e problemit rreth ujit nga lumenjtë Tigër dhe Eufrat.Turqia haptazi deklaroi arabët nuk kanë të drejtë në këto lumenj.Kërkesa e turqisë për pjesën e saj në këto ujëra është sikurse kërkesa e indianëve të amerikës për të drejtat e tyre në amerikë të cilat iu janë marrë me dhunë.(Ky libër është shkruar para viti 2000 dhe këto ngjarje kanë ndodhur në kohën e qeverive kalike turke)

  Si do të përfundojë Pushtimi i Konstandinopojës

  Ky është pushtim që do të ndodhë menjëherë pas paraqitjes së dexhallit.Nuk do të ketë vrasje me armë, porse Konstandinopoja do të pushtohet me këndimin e tekbireve dhe talileve.Muslimi përmend një hadith prej ebu hurejres se Muhamedi a.s ka thënë" A keni dëgjuar për një qytet  i cili pjesërisht është në tokë dhe pjesërisht është në det? Po thanë sahabët.Nuk do të vijë dita e fundit derisa do të luftoni kundër 70 000 mijë bijve të Isakut.Kur të vijnë nuk do të luftoni me armë dhe shigjeta, por do të thonë: "Nuk ka zot tjetër përvec Allahut dhe Allahu është më i madhi", pas të cilave njëra anë e murit të madh do të bjerë"

  Eth-Theuri thotë: "Nuk e di për këto fjalë nesë aludojnë për ndonjë vend tjetër që pjesërisht gjendet në tokë dhe pjesërisht gjendet ne dët por dhikri i njëjtë do të përsëritet prapë dhe do të rrëzohet ana tjetër e murit.Kur të sjellin tekbire për së treti do tu hapet pengesa dhe do të hyjnë në qytet>në kohën e ndarjes së plackës së luftës do tiu vijë një zë duke iu thënë: "dexhalli është paraqitur, ndërsa ata do të lënë gjithcka dhe do të kthehen prapa"(qyteti gjysëm në tokë dhe gjysëm ne det për disa  është qyteti i Venecias).
  En-Neueui thotë se Kadiu ka thënë "Shprehja karakteristike në hadith është shtatëdhjetë mijë prej bijve të Is-hakut dhe kështu është në të gjitha transmetimet që përcjell muslimi.Ky qytet është Konstandinopoja.
  Bijtë e Is-hakut janë bizantët, të cilët janë pasardhës prej Ajsit djalit të Isakut djalit të Ibrahimit.ai është fëmijë xhaxhai me fëmijët e Jakubit djalit të isakut.(Ibn Kethir el fiten uel Melahim)
  Në hadith bijtë e përmendur të isakut janë bizantinët të cilët do të pranojnë Islamin.Ka disa mendime se këto janë shqiptarët.

  Lufta  pestë : Lufta me hebrejtë.

  Thënë ndryshe në mynyre precize, kjo është luftë në të cilën do të mbyten 1/3 e hebrejve, sepse pjesa tjetër do të jetë
  shkatarruar në betejën e Aramgedonit.pas kësaj beteje hebrejve do tu duken shtatë muaj që të varrosin të vrarët e tyre në këtë luftë.Kjo përmendet në bibël tek Ezeikeli 12/39. 2/3 e hebrejve do të jenë vrarë në betëjën e Armagedonit ndërsa ushtria muslimane nën udhëheqjen e Mehdit dhe isait do të vrasë 1/3tjetër.Kjo do të ndodhë pas clirimit të Konstandinopojës dhe pas shfaqjes së dexhallit të mallkuar mbretit të hebrejve.ata mendojnë se do të vijë Mesihu, shpëtimtari i cili do ta shpëtojë prej popujve të tjerë të prishur.Mirëpo para ardhjes së Mesihut Isait birit të Merjemes a.s do të vijë Mesihu Dexhall i cili do ti mashtrojë njerzit e tokës duke e quajtur veten zot dhe kështu hebrejtë do ta ndjekin si mbretin e tyre.Dexhalli do të paraqitet në tokë rreth 40 ditë ku do të bëjë crregullime dhe turbullira.Dita e parë e tij do të jetë sikurse një vit, dita e dytë si një muaj, dita e tretë si një javë e ditët e tjera si ditë të zakonshme.Pastaj do të zbresë Isai a.s midis krahëve të dy ëngjëjve në xhaminë e bardhë në Damask ku ushria muslimane do jetë bërë gati për të falur namazin mbas tubimit për të luftuar Dexhallin.Pasuesit e dexhallit do të jenë hebrejtë të cilët do të luftojnë me muslimanët dhe se dhe guri dhe druri do të thërrasë/o musliman hajde se mbrapa meje ka një hebre.Duart e tyre janë të lyera me gjakun e profetëve, të fëmijëve të pafajshëm të pleqve dhe grave.Vetëm druri garkad nuk do të flasë se ai druri i tyre.Lufta e muslimanëve me hebrejtë do të përfundojë mbas vrasjes që Isait do ti bëjë Dexhallit.Muhamedi a.s ka thënë " .... Kështu që guri dhe druri do të thërrasin dhe do të thonë; " o shpirt i krijuar prej Zotit, o Isa, ky është hebre.Mos e lërë këtë, e kush është që pason dexhallin dhe mos virtet.(trans Ahmedi dhe Hakimi)

  Ne themi që lufta ndërmjet muslimanëve dhe hebrejve është afër.Bota sot jeton në kohën e aleancës botërore, të cilët shumë janë parapritje së betëjës së Armagedonit në të cilën do të shkatarrohen shumica e hebrejve, ndërsa pjesa e mbetur e tyre do të vritet në kohën e Isës, djalit të Merjemes.Toka do të pastrohet prej kurtheve dhe të këqijave të tyre.Pikërisht nga shenjat e fundit të kësaj bote është se hebrejtë do të mblidhen në Izrael vendi ku të cilin do të ndjekin Dexhallin dhe do të jetë vendi i dënimit të tyre nga duart e muslimanëve.Megjith ëse ata ndërtojnë dhe sjellin kolonitë emigrantë nga të gjitha vendet e botës duke iu dhënë pasuri dhe shtëpi në Izrael..

  4.   Ne u kumtuam në libër beni israilve: "Ju do të bëni shkatërrime dy herë në tokë dhe do të tejkaloni duke bërë zullum të madh".
  5.   Kur erdhi koha e premtimit të parë, Ne dërguam kundër jush njerëz Tanë, që ishin të fuqishëm e të ashpër (sulmues) dhe ata hulumtuan (rreth e përqark) përreth vendit (duke mos u frikësuar). E ai (ndëshkim) ishte vendim i prerë.
  6.   Pastaj, Ne ua kthyem juve mbisundimin kundër atyre, ju përforcuam me pasuri e me djem dhe ju shtuam më së shumti.
  7.   Nëse bëni mirë, bëni për vete, e nëse bëni keq, bëni kundër vetes. E kur vjen koha e fundit (herën e dytë Ne i dërgojmë) që t'ju shëmtojnë të fytyrat tuaja, që të hyjnë në xhaminë (Aksa) sikurse hynë herën e parë dhe që të shkatërrojnë rrënjësisht atë që arrijnë.(Isra)


  Luftra të tjera që do ti udhëheqë Mehdi

  Pas luftës kundër hebrejve, muslimanët do të luftojnë kundër pabesimtarëve të tjerë në tokë.isai do të zbresë nga qielli do ta thyejë kryqin dhe do ta vrasë derrin dhe nuk do të ketë më xhize.Në shumicën e këtyre luftrave nuk do të jenë të rënda, ndërsa do të pushtohet Roma dhe do të luftohet kundër Havza dhe Kermanit, të cilët në hadithe quhen dhe turq.Ata janë farafisi i Jexhuxh Maxhuxhëve. Ata janë kinezët, japonezët, rusët, mogolët dhe të tjerë prej llojit të tyre.Muhamedi a.s i ka përshkruar në mynyrë precize me fjalët: "Do të luftoni kundër Havzit dhe Kermanit.Ata janë të huajt, fytyrat e të cilëve janë të kuq, hundët i kanë të shtypura, sytë i kanë të vegjël, ndërsa fytyrat i kanë sikur mburojat e mbështjella me lëkurë.Do të mbartin rroba të leshta.

  Atëherë do të realizohet premtimi i Zoti dhe Islami do të mbizotërojë në gjithë botën dhe të gjitha fetë do të zhduken ndërsa me ta dhe pjesëtarët e tyre.Isai a.s do të jetë khalifi i tokës dhe do të gjykojë më ligjin e Allahut në kuran.Do të jenë vitet e monoteizmit për shume vjet dhe bota do të rigjallërohet nga cdo anë.Për jetën e Isait do të flasim më vonë.


  Muhamedi a.s thotë: Kjo fe do të arrijë atje ku arrin dita dhe nata.Allahu nuk do të le asnjë shtëpi e në të cilën mos hyjë kjo fe, ose me fuqinë e të fortit ose me nëncmimin e nëncmuesve, me krenarinë me të cilën Allahu do ta ngrisë islamin dhe nëncmimin më të cilin nëncmohet mosbesimi(trans Ahmedi saktëson Albani)

  "Ai Allahu është që dërgoi të dërguarin e vet me udhëzim të qartë e fe të vërtetë për ta bërë mbizotërues mbi të gjitha fetë dhe pse idhujtarët e urrejnë(safa 9)  Ajo qe mendohet te ndodhe per kohen e sotme.Allahu e di me mire.

  Muslimanet dhe amerika mund te lidhin nje marreveshje paqeje dhe bashke mund te luftojne kunder Iranit ose Kines.Mbas kesaj marreveshje dhe fitores se kesaj lufte do te ndodhe lufta midis muslimaneve dhe kristianeve e cila do ta paraprije ardhja e Mehdit dhe pastaj ardhja e Isait e deri ne vazhdim.

  Temat e fundit