IP.Board - Invision Power Board - AdminZone

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

IP.Board - Invision Power Board

IP.Board - Invision Power Board

· 9 · 3847

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-07-2010, 01:08:34


IP.Board eshte emri i "modern" i forumit qe perpara thjeshte njihej me emrin IPB si shkurtim i Invision Power Board. Por sot ka ardhur koha e suitave per komunitete dhe pervec "board" ofrohen dhe blogje, portale, galeri etj etj. Ne thelb eshte e njejta gje.
IPB per mendimin tim eshte konkurenti me i denje i vBulletin, madje une habitem pse vB eshte kaq i mirenjohur, kur IP. Board ofron akoma me shume, eshte me i lezetshem si pamje dhe mbi te gjitha ka cmim me te leverdisshem se ai i vBulletin-it.

Me kujtohet kur andej nga 2003 kam perdorur per hete te pare nje forum IP Board dhe asokohe ky ishte falas e paguhej vetem per suportin nese e deshiroje. Skripti ishte i lezetshem e dukej shume me i mire se phpBB, skripti per forume qe ne ate kohe ishte i kudopranishem. Sidomos ikonat e IP Board qene aq te pelqyeshme sa u bene te perdorshme ngado e nga kushdo.
Koha erdhi qe IP Board u be me pagese duke qene nje alternative e forte ndaj vBulletin. Keshtu keto u bene dy skriptet lidere me pagese per forume.

IP. Board sot ofron ashtu si vB nje suite qe perfshin forum, portal, blog, profile plus dhe galeri, chat, download, status update, te cilat te vBulletin mungojne, te pakten nuk ka te krijuara nga vete skuadra e vB.
Por dhe po ta krahasosh me ato qe si IPB dhe vB kane, perseri ky i pari i ka te bera me mire dhe me te prezantueshme. Shikoni vetem pamjen. Kjo e IPB eshte e embel dhe terheqese, ajo e vB sikur ka dale nga ferri. Ndoshta shije personale, po aman si mund te quhet e bukur ajo qe ka vB 4.0?

Per me shume vizitoni faqen zyrtare: http://www.invisionpower.com/
Faqja e IP.Board (vetem per forumin) http://www.invisionpower.com/products/board/
Forumi i suportit: http://community.invisionpower.com/

Dhe nje kuriozitet. Kur ZY u mbyll per disa jave ne vitin 2006, sepse po beheshin punime me rendesi ne faqe, u hap nje forum i perkoshem te Forumer.com forum ky qe punonte me versionin free te IPB. ZY me IPB gjendet edhe sot online e ndodhet ketu: http://zeriyt.15.forumer.com/

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-07-2010, 01:53:36
Sot ke shume alternativa per forume sa qe se cila po te pelqen dhe po te shtyn te hapesh nje forum te tille, e nese do e bej nje gje te tille alternativat jane midis atyre qe i paraqite para disa diteve si  :burning lab ( pergjigjja gjermane ndaj vbulletin), ip board -invision- power, smf e shume e shume te tjera!

Megjithese faleminderit jan te nevojshme per cdo kend! :)

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#2 ne: 30-07-2010, 02:39:01
Ipb eshte forum i mire vetem pak i nderlikuar nga ana e kodimit megjithse ne kete versionin e ri e kane lehtesuar pak duke prezantuar sistemin hooks.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 31-07-2010, 01:15:27
Une nese do te perdorja ndonjehere ndonje forum komercial atehere zgjidhja ime do te ishte pikerisht IPB.

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 02-08-2010, 01:32:30
Pse te paguash per keta kur ata falas bejne gati te njejten pune?  :D

1 forum shqip me ipb http://kendveshtrim.free.fr/forums/index.php

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 02-08-2010, 01:38:12
Forumi i studentet.info eshte ip board http://www.studentet.info/modules/ipboard/
Dhe veriu.com e ka forumin me ip board http://www.veriu.com/vp/forumi/index.php (ky e ka fshehur kete fakt!)

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#6 ne: 03-08-2010, 12:58:16
Po pse te paguash aq lek kur pothuaj shumicen e opsioneve qe kane keto forumet me pagese i gjen te versioni i ri i MyBB, 1.6,  qe eshte falas.

http://www.mybb.com/features

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 10-08-2010, 01:14:27
Po pse te paguash aq lek kur pothuaj shumicen e opsioneve qe kane keto forumet me pagese i gjen te versioni i ri i MyBB, 1.6,  qe eshte falas.

http://www.mybb.com/features

mybb ka mungese te madhe ne templates per te qene. Pamja ka teper rendesi....

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#8 ne: 10-08-2010, 18:43:12
mybb ka mungese te madhe ne templates per te qene. Pamja ka teper rendesi....

Ku e ka ate mungesen? Mund te me japesh disa shembuj? E ke provuar sa i lehte eshte sistemi i templatit te MyBB per ta bere si te duash? Apo e kishe fjalen te pamja e jashtme? Po si i thone nje fjale te urte, mos i shiko gunen po punen ;)

Temat e fundit