Aktivitete Kulturore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Shqiperia kulturore sot

erlehta
21-01-2013, 10:54:22

"Edipi mbret", nga Shqipëria e Kosova

Teatri Kombëtar do të vërë në skenë, premierën e parë të sezonit artistik 2013, "Edipi mbret" nga Sofokliu, bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar Tiranë dhe Teatrit Kombëtar Kosovë. Ai vjen me regjinë e Ilir Bokshit dhe me muzikë të kompozitorit Trimor Dhomi. Nesër do të prezantohet edhe kasta e akto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
04-05-2012, 23:32:15

“Shpirti i arbrit në shekuj”

 Në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë, në Muzeun Historik Kombëtar u çel sot ekspozita "Shpirti i Arbrit në shekuj", si dhe u promovua antologjia "Arbëreshët e Italisë 1413-2007", e autorit Fotaq Andrea. Ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumçi, i pranishëm në ceremoninë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2012, 23:44:59

Premiera ‘Fresk fare’, në Teatrin e Metropolit

Në qëndër të shfaqjes janë një grup të rinjsh që paradizojnë jetën e tyre të mbushur me facebook, celular dhe internet pa fund, ndaj të cilit janë të varur në atë pikë sa të harrojnë cdo gjë, lojrat fëminore, librat dhe mësimet. “Kemi marrë botën internetit, e cila është nje kabinë ku formatohet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2012, 19:52:27

QKK dokumentarë historikë për 100-vjetorin e pavarësisë

Qëndra Kombëtare e Kinematografisë do të prodhojë këtë vit 10 dokumentarë historikë, dedikuar figurave të ndryshme, në kudër të 100-vjetorit të Pavarësisë. Sipas drejtorit të këtij institucioni Artan Minarolli pjesa më e madhe e prodhimeve kanë mbaruar, ndërsa një pjesë tjetër janë në proçes, nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2012, 21:07:40

Teatri shëtitës

Teatri shëtitës është inisiativa më e fundit e ndërmarrë me synim zgjerimin e hapësirës teatrore shqiptare si dhe angazhimin e aktorëve të rinj në jetën kulturore dhe artistike të vendit. Drejtori Kiço Londo thotë se qëllimi është për të dhënë shfaqje në mbarë vendin, nga veriu në jug dhe rrugët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 13:54:14

"Variete" në Metropol, me aktorë e këngëtarë të njohur

"Variete" është shfaqja që vihet në skenën e teatrit Metropol me rastin e festave të fundvitit nga Qendra Kulturore "TIRANA". Konsiderohet si një rikthim në traditën e kahershme të teatrit së varietesë, i cili sigurisht ka hapësirën e vet në format e ndryshme të performancave. Në të interpretojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-12-2011, 09:36:14

“S’ka burrë që tradhëton gruan time”

 Teatri i Metropolit do të sjell për pubikun një komedite të re, “S’ka burrë që tradhton gruan time” të regjisorit Milto Kutali. Guri Koço, Armela Demaj, Florian Agalliu janë tre personazhet që do të sjellin veprën e autorëve Samuel Bobrick dhe Ron Clark në datat 22,23 dhe 24 dhjetor, ora 19:00 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:05:16

Drama “Amadeus”

“Amadeus”, drama psikologjike që ka njohur sukses në skenat e mbarë botës, vjen në Teatrin Kombëtar me regji të Altin Bashës. Vepra tregon historinë e Salierit dhe Amadeusit, të cilët luftojnë për të zënë vendin e dirigjentit të orkestrës në oborrin e mbretit Jozef II.“Problemi i raportit univer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:02:54

Komedia e zezë “Lagjja 45”

Rikthehet “Lagjja 45” në Teatrin e MetropolitKomedia e zezë “Lagjja 45”, pasi ka tërhequr dy çmime në Festivalet Teatror në Farizaj dhe Preshevë, do të rikthehet këtë të enjte në skenën e Teatrit të Metropolit. “Lagjja 45”, një komedi me situate të improvizuara nga vetë aktorët nën regjinë e Gen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:02:14

“Shtëpia e Bernarda Albës”

“Shtëpia e Bernarda Albës”, sfida e re e regjisorit Kiço Londo“Shtëpia e Bernarda Albës” nga Federico Garcia Lorca është shfaqja më e re teatrore që do të vijë në kryeqytet ditët e para të dhjetorit, nën konceptin regjisorial të Kiço Londos.Tragjedia spanjolle do të ketë protagonistë aktoren Lui...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:19:04

Festivali i Preshevës

Presheva ka mbledhur trupa të ndryshme teatrore. Në vendin e vogël në jug të Serbisë festivali i VIII-të i komedisë ka sjellë grupet nga Fieri, Tirana, Kosova e Maqedonia, për të dhënë shfaqjet e tyre. Kjo është një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore në këto zona shqiptare që duket se ka m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-10-2011, 23:49:23

"Koleksioni i qelqtë"

"Koleksioni i qelqtë", premierë ne skenën e teatrit kombëtar“Koleksioni i qelqtë” i Tennessee Williams, drama ku zberthehen emocionet njerezore, deshira dhe perpjekjet per te jetuar, do të shfaqet në Teatrin Kombëtar. Nën regjinë e Lorin Terezit dhe nën interpretimin e aktorëve Niko Kanxheri, Er...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-10-2011, 00:06:58

Shekspiri do flasë shqip në Londër

Trupa e Teatrit Kombëtar do të performojë në Teatrin e Shekspirit në Londër. Rreth 1 milion bileta do të jenë në shitje për të ndjekur Festivalin e Shekspirit 2012, një event ndërkombëtar që do të fillojë në ditën e lindjes së gjeniut të letërsisë më 23 Prill, në Londër. Ndër 37 trupat e përzgje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2011, 00:09:09

Rivihet në skenë "Migjeniana"

Me rastin e 100-vjetorit të Migjenit, ministria e Kulturës dhe Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit rivënë në skenë "Migjenianën", spektaklin e fjalës, lëvizjes dhe muzikës. Një pjesë e realizuar nga Artisti i Popullit, Agron Aliaj mbi veprën e Migjenit vjen me muzikën e Gjon Simonit (Artist i M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2011, 15:02:01

Ngjarje e histori qe percillen permes kinemase

Në Akademinë e filmit multimedias "Marubi", do të shfaqen një sërë filmash holandezë, nga 19 deri 22 shtator 2011. Ato vijnë si bashkëpunim i akademinë "Marubi" dhe ambasadës së Holandës dhe me mbështetjen e Institutit të Filmit EYE dhe Fondit të Filmit Holandez. Filmat janë në gjuhën origjinale...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 23:06:36

Teatri i Metropolit, sezoni i ri nis me dy shfaqje njëherësh

 Teatri i Metropolit e nis sezonin e tij artistik në kryeqytet me dy shfaqje njëherësh. Kjo do jetë edhe risia që ofron ky teatër pas një heshtjeje verore. Për herë të parë publiku do të ketë mundësinë të zgjedhë mes komedive ‘Lagjia 45’ e regjisorit Genti Bejko dhe ‘Çdo të hënë në 13:30’ e regj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-09-2011, 14:02:15

Java e trashëgimisë kulturore ruse

Java e trashëgimisë kulturore ruse, nis të dielën në TKOBNjë event i vecantë artistik nis të dielën në Teatrin e Operas dhe Baletit. Bëhet fjalë për javën e trashëgimisë kulturore ruse ku një trupë artistësh nga dy teatrot kryesor të baletit rus dhe mbarëbotëror do të ngjiten në skenën e TOB. Ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2011, 13:12:27

Greqi, arti shqiptar në zemër të Egjeut

Eshtë dicka e rrallë, që në një ishull në mes të detit, njerëzit ta shijojnë artin aq shumë sa c’pashë të ndodhte kjo në Limnos, një ishull i bukur shkëmbor i Greqisë, në zemër të Egjeut. Në këtë ishull me bukuri të vecanta natyrore, jetonin njerëz shumë artdashës, shumica e të cilëve kishin pro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 23:49:01

Kinema dhe shije ballkanike në Pogradec

Filma, shije dhe kulturë ballkanike gjatë një jave në Pogradec. Ky qytet do të presë të parin edicion të Festivalit të Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë që organizohet nga data 29 gusht deri më 4 shtator.Kinemaja e qytetit do të jetë e hapur, falas për të gjithë ata që duan të njohin më shumë fqin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 14:46:24

Drama e Ridvan Dibrës, premierë në Mitrovicë

Mbrëmë, Teatri profesionist i Mitrovicës ka dhënë premierën e dramës "Na, të birtë e shekullit të ri" me autor Ridvan Dibrën dhe regji të Ben Apollonit. Lëvizja e teatrit për nga gangrena sociale që shoqëron qenien, njeriun e sidomos e parë në një kontekst historik ku ndodhen shqiptarët, duket s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-07-2011, 22:43:09

Hapet festivali i teatrit në Dibër të Madhe

Në Dibër të Madhe ka nisur festivali i teatrit shqiptar në Maqedoni, Dibër 2011. Pjesëmarrës në këtë festival janë 10 trupa teatrore nga trevat shqiptare që kanë nisur të interpretojnë shfaqjet e tyre.Sipas regjisorit Mitro Kutalit, i cili është dhe anëtar i komisionit të jurisë së këtij festiva...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 00:10:08

“Paradë” portretesh për ikonat e artit shqiptar

Një nismë e marrë nga Akademia e Artëve ka bërë që në ambientet e saj të vendosen portretet e nëntë artistëve të shquar, të cilët kanë ndikuar në edukimin e shumë brezave të artistëve me gjurmë në fushat e tyre.Abdurahim Buza, Janaq Paco, Odise Paskali, Çesk Zadeja, Feim Ibrahimi, Kujtim Spahivo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2011, 18:41:22

Burrneshat shqiptare në skenat e Milanos

Burrneshat shqiptare janë objekti i një performance teatrale në teatrin e Kooperativës në Milano që nga 12 janari. Bëhet fjalë për një eksperiment rrëfimi që përbëhet nga pjesë të një reportazhi, të një skenari dhe të një romani, të lexuara nga dy aktore, Lucia Vasini dhe Emanuela Villagrossi, n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 00:57:45

Rifillojnë shfaqjet në teatrin kombëtar të fëmijëvë

Rifillojnë shfaqjet në teatrin kombëtar të fëmijëvëTeatri Kombëtar për Fëmijë do të shfaqë gjatë muajit janar katër shfaqje të ndryshme, realizime të sezonit të kaluar, ndërkohë që priten edhe premiera të reja për fëmijë.Duke filluar që këtë fundjavë ky teatër do të japë për fëmijët shfaqjen "Se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 13:21:55

Tri shfaqje ne Teatrin Kombetar

Në kuadrin e javës teatrore të të rinjve në sallën e retë Teatrit Kombëtar në Tiranë do të shfaqen tri pjesë të vëna në skenë nga të rinjtë. Premiera e dramës "Huadhënësja zonjusha Zhuli" të Johan August Strindberg vihet në skenë në datën 4 dhjetor, ora 19:00, me regji të Luljeta Hoxhës. Ngjarje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 00:38:07

"Otello" arrin rekordin 1500 bileta të shitura për shfaqjen

Otello", premiera më e re operistike në Tiranë, ka shënuar rekord me 1500 bileta të shitura, ndërsa qindra adhurues të këtij arti elitar nuk kanë mundur ta ndjekin këtë superproduksion, për mungesë biletash. Kjo për arsye se Otello është shfaqur vetëm katër net. Nata e premierës ka qenë thuajse ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-07-2010, 22:29:58

Drama shqipe, cmim ne Gjermani

Pas 18 vjetëshpërpjekje qe drama shqipe të bëhej pjesëmarrëse në një prej bienaleve më të rëndësishme në botë, sic është ajo e Bonit, “Allegretto Albania” me në fund përfaqëson Teatrin Kombetar dhe Shqipërinë në Wisbaden-festival, ish- Bienalja e Bonit, në Gjermani. Drama e shkruar nga Stefan ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2010, 10:08:18

Kinema Imperial cel traditën e nostalgjisë

“Dy njerëz të një qyteti”, “Gruaja më e bukur”, “Zotnia 420”, “Shamikuqja”, janë filma të shfaqur dhjetra vite më parë, por që kanë mbetur në memorien e një sërë brezave në Shqipëri edhe pse të pasuar nga kolosale të Hollywood-it, e jo vetem.Me deshiren per te ripercjelle ne pjese te kinematogra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
24-09-2009, 08:29:42

Festivali i filmit PriFilmFest

Hapet Festivali PriFilmFestTë martën mbrëma në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, hapet edicioni i parë Festivali i Filmit “PriFilmFest”, i cili synon të promovojë Kosovën si shtetin më të ri në botë nëpërmjet kulturës.Organizatorët e festivalit thonë se kanë punuar shumë që ky edicion t’i prezantoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:20:00

Durrës, fillon java e kinemasë iberoamerikane

Durrës, sot fillon java e kinemasë iberoamerikaneKinemaja iberoamerikane këtë javë stacionin e saj të radhës e ka në qytetin bregdetar të Durrësit. Kjo nismë e ndërmarrë nga Ambasada spanjolle në Shqipëri, zhvillohet në kuadër të programit për afrimin e dy kulturave tona. Gjatë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
23-07-2009, 10:07:29

Edicioni i tete i "DOKUFEST"

Me 3 gusht nise edicioni i tete i Festivalit Nderkombetar i Filmit Dokumentar dhe te Shkurter "DOKUFEST" ne Prizren..Programi i filmave në edicionin e tetë të DokuFest-it përfshinë 184 filma dokumentarë, të shkurtër dhe animacione që përfaqësojnë 36 shtete të botës. Prej tyre 133 do të shfaqen n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2009, 00:00:08

“Zgjohet” drama shqipe, shpallet konkursi

Nje konkurs per dramen shqiptare. Projekti i perbashket mes MTKRS, Teatrit Kombetar dhe ambasades austriake eshte prezantuar sot dhe pritet te perfundoje ne muajin shkurt, ku fituesi do te dale pas vleresimeve te nje jurie nderkombetare.“Konkursi i drames shqipe ka per qellim te sjelle drama te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
nanda
14-06-2009, 08:38:05

JA SI U KREMTUA NE PRIZREN 131 VJETORI I LSHP

JA SI U KREMTUA NE PRIZREN 131 VJETORI I LSHP PJESA I PJRSA II
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
03-06-2009, 10:18:31

Venera Kastrati, Kur vdekja kthehet në art

Arjola HekuraniAsaj ngaherë i kanë interesuar gjendjet ekstreme emocionale nëpër të cilat kalon një qenie njerëzore, ndaj edhe ka zgjedhur që në një aktivitet të rëndësishëm, siç është Bienalja e Venecias, të përfaqësojë veten dhe vendin e saj me një video-instalacion që përfshin këto emocione. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
30-05-2009, 17:51:53

Gjergj Fishta, përmes një traktati fetar të pabotuar

Sinani: Gjergj Fishta, përmes një traktati fetar të pabotuarStudiuesi i njohur flet për dorëshkrimin 30 faqësh të poetitOliverta LilaNjë konferencë e veçantë shkencore i është kushtuar dje mendimit shqiptar të traditës, veçanërisht atij kulturor të viteve ‘30 dhe politikat që duhet ta bëjnë më t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
30-05-2009, 11:15:56

Gazmend Ejupi ekspozon në Londër

Këto ditë në Londër, piktori nga Kosova, Gazmend Ejupi hapi një ekspozitë personale në Camden Art Gallery.Ekspozita e titulluar "Kohët e pafajshmërisë" përmes teknikës së posterave kinamatografik trajton personazhe të vërteta të historisë bashkohore të botës në filma të imagjinuar nga artisti.Kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-09-2007, 10:55:10

"Elba - Folk" merr çmimin " Çelësi i artë", në Moskë

Ansambli folklorik "Elba - Folk", është vlerësuar me çmimin "Çelësi i artë" në festivalin folklorik që u organizua në Susdalit të Moskës. Ky ansambël ka marrë pjesë në Festivalin Folklorik Botëror në Susdalit të Rusisë, pikërisht në Moskë, ku morën pjesë 13 shtete nga tre kontinentet, Azi, Afrik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
25-05-2007, 10:57:00

"Butrint 2000".

Tragjeditë e Euripidit, skenat masive të Shekspirit e deri te përshtatjet teatrore të veprës së nobelistes Elfride Jelinek, do të jenë pjesë e programit të tetë të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit, "Butrint 2000". Trupat janë përzgjedhur. E po kështu janë caktuar edhe datat në të cilat teatri ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
21-05-2007, 14:36:18

“Apollon 2007”

Çmimet e “Apollon 2007”. Mangësitë që u ndjenë në garëFitorja e Asqeriut, me telefon Petrovci: E doja këtë çmimPërfundon “Apollon 2007”. Bashkë me të edhe shtatë fitues. Pas shfaqjes së “Guxim për vrasje” të Lars Noren vënë në skenë nga teatri i Prishtinës juria ka përzgjedhur edhe fituesit, pje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-04-2007, 04:16:11

"Çelësi i Artë 2007"

Në Qendrën Ndërkombëtare të Kulturës "Pjetër Arbnori" ka nisur festivali i folkut "Çelësi i artë 2007". Ky aktivitet ka në qendër përçimin e traditës së interpretimit të këngës dhe valles popullore, nga njëri brez në tjetrin. Ky aktivitet mundësohet nga Shoqata Artistike Spektakël "Karabashi" si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe