100-vjetori i pavarësisë - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

100-vjetori i pavarësisë

100-vjetori i pavarësisë

· 1 · 813

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-01-2012, 22:58:52
Kuvendi i Shqipërise ka hapur me një ceremoni solemne vitin e aktiviteteve për 100-vjetorin e themelimit të shtetit shqiptar. Jo rastësisht, për të nisur kremtimet e 100-vjetorit është zgjedhur data 17 janar, dita e vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, tek i cili simbolizohet bashkimi i shqiptarëve.

Edhe në sallën e kuvendit të Shqipërisë, përfaqësues nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva dhe Bujanovci, pa dallime partiake, ishin se bashku si 6 shekuj me pare, por dhe si 100 vjet me pare, kur baballaret e kombit, nga te gjitha viset shqiptare, shpallen Shqipërinë të lirë dhe te mosvarme.

Kryetarja e kuvendit, Jozefina Topalli i beri homazh te gjithe firmetareve te pavaresise, shume prej emrave te te cileve u fshine nga Deklarata e Pavaresise,

Citim
Asgjë nuk mund të ndajë dhe të copëtojë shpirtin e një kombi, trupin po, por shpirti është një, i pandarë

Sali Berisha
pas burgosjes, torturave dhe ekzekutimit nga regjimi komunist. Emeruesi i perbashket i te gjitheve ishte cilesimi i 2012-es si viti i shqiptareve.

"Sot nderojmë të gjithë ata bij të Shqipërisë, që në atë shekull dramatik bënë sakrificën sublime, para atdheut dhe fesë së vetme që patën në këtë jetë, shqiptarisë. Burra se këta kanë jetuar më parë, jetuan atëherë dhe të tjerë si këta do të jenë dhe do të kenë një vend në altarin e kombit tonë përjetësisht", tha Topalli.

Ndërsa kryetari i kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi tha se "mund të ndërrohen rendet shoqërore, ekonomike dhe politike, mund të ndërrohen formacionet e administrimit, ritmet e zhvillimit, por Shqipëria, shteti i shqiptarëve, atdheu i shqiptarëve të shuar e të përjetshëm, të gjallë e të palindur do të rrojë përjetë të jetëve".

Ndersa kryeministri Sali Berisha tha: në çdo rrethanë, çdo kohë e çdo furtunë qëndruam së bashku, thellë në zemrën në aspiratën e shqiptarëve qëndron parimi, një komb, një qëndrim. Asgjë nuk mund të ndajë dhe të copëtojë shpirtin e një kombi, trupin po, por shpirti është një i pandarë. Shpirti i një kombi është liria e tij dhe është e pandarë, ndaj lavdi Zotit ne vijmë sot të lirë në këtë sallë, sepse qëndruam së bashku".

Kryeministri Berisha i beri homazh edhe kombit amerikan, udheheqesit e te cilit, te frymezuar nga liria, i jane gjendur prane dhe kane ndihmuar shiptaret te mbijetojne si komb ne trojet e tyre dhe te prosperojne gjate gjithe ketyre 100 vjeteve.

"Nga fillimi i shekullit që shkoi deri në fund të tij, në çdo betejë të madhe në krahun tonë ka qenë fuqia më e madhe, më e fuqishme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kjo është një ditë nderimi", tha Berisha.

Ne kete 100-vjetor shqiptaret, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe Mal te Zi kane një qëllim, të ecin perpara si qytetare europiane, duke deshmuar se i perkasin qyteterimit perendimor. /top channel

Temat e fundit