Tema Aktuale - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme shqip dhe biseda e diskutime per tema te aktualitetit

M A X
17-01-2012, 22:58:52

100-vjetori i pavarësisë

Kuvendi i Shqipërise ka hapur me një ceremoni solemne vitin e aktiviteteve për 100-vjetorin e themelimit të shtetit shqiptar. Jo rastësisht, për të nisur kremtimet e 100-vjetorit është zgjedhur data 17 janar, dita e vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, tek i cili simbolizohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 15:25:59

Jo, një partie anti-PD! Po, një parti alternative të saj!

Së paku, nisur nga gramatika politike që po na dëgjojnë veshët këto kohë, partia e djathtë që besohet të lindë nga shkurti, nuk parathotë ndonjë gjë interesante. Ka disa ditë rresht që, individë të cilët flasin me titullin e saj,  po na tërheqin në një deja-vu politike mizerabël që kufizohet në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 14:33:16

Patriotët e mospërputhshëm me sistemin

Pak ditë më parë tek respublica.al një djalë me emrin Orgest, i shkolluar dhe banues në Amerikë, bëri publike një letër që ia kishte dërguar kryetarit të opozitës, z. Edi Rama. Thelbi i letrës ishte oferta e Orgestit për të vënë në dispozicion dijet e aftësitë personale të tij (dhe të tjerëve si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2012, 20:50:02

2013, Pse oferta e Berishës duhet të jetë historike

Pas përfundimit të një serie ngjarjesh që lidhen me vitin 2011, pas një lloj qetësimi të lojës politike, pas mbylljes së çështjes së zgjedhjeve lokale në Tiranë dhe në përgjithësi çështjes së zgjedhjeve, qoftë me raportin e OSBE-së, qoftë me opinionin e Komisionit të Venecias, del në pah në hori...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2012, 17:05:47

Moti keq 'mbërthen' vendin

Reshjet e borës në juglindje të vendin kanë bërë që një autobus të humbë kontrollin. Mësohet se autobusi me pasagjerë i linjës Tiranë-Korçë ka rrëshqitur për shkak të borës, por fatmirësisht pa vitkima. PoliciaAutobusi ka bllokuar qarkullimin për 20 minuta në këtë aks rrugor, dhe vetëm pas ndë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
01-01-2012, 22:48:04

Largohen Amerikane nga Kosova

Uashington DC, 1 Janar 2012 NOA/Luan Mazreku – Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vendosur që të tërhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovës, por lajmi është pritur keq nga disa analistë dhe diplomatë shqiptaro-amerikanë të cilëet lëshojnë alarmin për pasiguri të mundshme në Kosovë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2011, 22:33:36

Pse pinjollët nuk dallojnë nga etërit

BUJAR NISHANI
Kohët e fundit, dukshëm vihet re një shkulm urrejtjeje dhe akuzash përbaltjeje ndaj strukturave që merren me luftën ndaj kriminalitetit dhe veçanërisht fokusuar drejtuesve kryesorë në Policinë e Shtetit. Formalisht, ky duf përcillet nga aktorë politikë të Partisë Socialis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2011, 22:50:09

Partia e re e Bamir Topit

Kontaktet e kreut të shtetit me disa prej figurave solide të së djathtës kanë qenë të shpeshta, lëvizja e re pritet të marrë formë në fillim të muajit shkurtTIRANË Për Presidentin e Republikës, Bamir Topi, nuk ka kthim prapa. Edhe pse është shprehur se nuk do të denatyrojë rolin e tij si Preside...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:10:37

Blushi: Gafat e Edi Ramës

Një prej figurave më përfaqësues të opozitës shqiptare, Ben Blushi, ishte i ftuar në emisionin “Top Story” të së enjtes, kur në një bisedë të lirë pothuajse dy-orëshe me Sokol Ballën, trajtoi çështje të shumta të aktualitetit, si ekonomia, politika, zgjedhjet e 2009-s e 2011-s, program politik i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:16:22

Një panteon i përbashkët për të gjithë baballarët e kombit

Idrizi: Një panteon i përbashkët për të gjithë baballarët e kombitPDIU feston në qendër të Tiranës festën kombëtareNë ditën e përkujtimit të 99-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, hodhi idenë e krijimit të një panteoni për të ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2011, 10:17:30

99 vjetori i Pavarësisë

Sot, 99 vjetori i PavarësisëPothuajse në të gjithë hapësirën shqiptare, por edhe ne diaspore sot zhvillohen festimet per diten e Pavarësisë. 99 vjet më parë Shqipëria shpalli pavaresinë nga Perandoria Otomane dhe kjo ditë është dita e themelimit të shtetit modern shqiptar. Në Shqipëri, Kosovë, M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 01:19:15

Nis udhëtimi i flamurit gjigand

Për Aleancën Kuq e Zi ka filluar numërimi mbrapsht deri më 28 nëntor, Dita e Pavarësisë. Besnikë të asaj që kishin njoftuar, aktivistët e Aleancës shpalosën në Vlorë një flamur gjigant, që do të nisë rrugëtimin simbolik deri në Prishtinë. Në një miting në Vlorë, qytetin e Pavarësisë, Kreshnik Sp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:16:49

Hapet “Tirana East Gate”

Në pjesën lindore të kryeqytetit, prej nga ka marrë edhe emrin, është vënë në funksionim 18 muaj pas nisjes së ndërtimit qendra më e madhe tregtare në Shqipëri, “Tirana East Gate”. Qendra është një investim prej 104 milionë eurosh dhe investitorët e saj, “Balfin Group”, kompania më e madhe priva...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2011, 16:41:40

Video Prifti-Balliu, kërkon favore për dy firma

Fahri Balliu, duke i ofruar rryshfet ministrit, në shuma qindra mijëra eurosh, i kërkon që një kompani ruse të hyjë në tender skrapi, në një prej rafinerive kryesore në vendVideo e shumëpërfolur e ish Ministrit të Tregtisë dhe Energjetikës Dritan Prifi dhe botuesit të gazetës “55” Fahri Balliu d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2011, 14:55:54

Leka Zogu ne spital

Mjekët: Gjendja e Leka Zogut, më e mirëMjeku neurolog Mentor Petrela bën të ditur se gjendja shëndetësore e pretendentit të Fronit Mbretëror, Leka Zogu i Parë është më e mirë se një ditë më parë, ndërsa pacienti ndodhet i shtruar në reanimacion në spitalin numër 5 në kryeqytet. Mjekët tregojnë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 22:40:49

Prishet "magjia" e politikës

Politika shqiptare gjen më në fund gjuhën për t'i dhënë fund krizës, që po mban pezull reformat prej më shumë se dy vjetësh. Mazhoranca dhe opozita arritën një marrëveshje politike, e cila parashikon krijimin e Komisionit për reformën zgjedhore, krijimin e një grupi pune për rishikimin e projekt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2011, 01:17:08

Segmenti i parë i autostradës "Ibrahim Rugova", pjesë e Rrugës së Kombit

Vermicë - Merdar, përurohen kilometrat e para Vermicë - Merdar, përurohen kilometrat e para - Top Channel Albania - News - Lajme Në Kosovë u përurua te shtunen segmenti i parë i autostradës "Ibrahim Rugova", pjesë e Rrugës së Kombit. Ceremonia ka mbledhur së bashku në kufirin mes Kosovës dhe Shqip
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 10:50:27

Projektet për 100-vjetorin e pavarësisë

Berisha: Projektet për 100-vjetorin e pavarësisë Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, u përqendrua në përgatitjet për festimet e vitit të 100-vjetorit të pavarësisë, në një fjalim të mbajtur pasditen e së enjtes në Këshillin e Ministrave. “Viti pavarësisë nis më 28 nëntor 2011 e vazhdon gjat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2011, 16:47:00

Debatet ne kongresin e Partise Socialiste

Zbardhen debatet me dyer të mbyllura, incidente e grushte për listën e AsamblesëNë seancën me dyer të mbyllura të Kongresit nuk kanë munguar debatet mes delegatëve dhe drejtuesve të kongresit. Në fund të seancës, në momentin kur lexohej lista me kandidatët për në Asamblenë Kombëtare, deputeti i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-11-2011, 09:04:38

“Rilindja Shqiptare”, programi i PS

Pas prezantimit pak ditë më parë nga lideri Edi Rama, Partia Socialiste ka publikuar projektin final të programit të saj, titulluar "Për një Rilindje shqiptare".Në dokumententin me 90 faqe, Partia Socialiste e ndërton programin mbi katër kolona kryesore, që janë: rimëkëmbja e ekonomisë, ripërt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
31-10-2011, 23:10:52

Zavec ambasadori i Kosoves Tiran

Emrohet zavec ambasdor i Kosoves per Shqiperi nje nga kolobreconistet qe momete e pas luftes ka dalur ne rrug ju ka kerku kriminilve qe mso te ikin se nuk i ngacon as kush ne komunen e dragashit aty ku aty kriminelt serb kan ber shum krime dhe dhunime femrave nag komunat e ndryshme kosoves etj.....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2011, 08:16:40

Arsyet që mungojnë për parti të reja majtas e djathtas

SAMI NEZA
Skena politike shqiptare është në prag të një rikompozimi që pritet të shprehet në krijimin epartive të reja politike.Prej disa javësh, Presidenti i vendit, Bamir Topi, ka hedhur alternativën e tij përmundësinë e një partie të re në të djathtë të spektrit nëse ai nuk do...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-10-2011, 08:43:41

Ambasadat e Shqipërisë do përfaqësojnë edhe Kosovën

Në atë vend të botës, ku shteti i Kosovës nuk ka ambasadën e vet, përfaqësimi i saj diplomatik do të bëhet nga Shqipëria. Ky është thelbi i marrëveshjes së miratuar dje nga Këshilli i Ministrave mes qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Kosovës në fushën e përfaqësim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-10-2011, 11:49:32

Durrës, fundoset anija, një i mbytur, 7 të zhdukur

Një anije tregtare është mbytur në brigjet e Durrësit, pasi është përplasur në orët e para të së enjtes me një traget të linjës Durrës-Bari.Dy persona mbijetuan, ndersa trupi nje personi eshte nxjerre i pajete nga deti. Sipas informacioneve te fundit, rezultojne te zhdukur edhe 7 persona te tj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 12:50:14

Varrezat e makinave duhet të zhduken brenda 7 tetorit

Emirjon SenjaAkti normativ i qeverisë për zhvendosjen e varrezave të makinave ka ardhur krejt papritur për pronarët e këtyre bizneseve jo pak fitimprurëse. Vetëm pak minuta pas fjalimit të Kryeministrit Berisha në mbledhjen e qeverisë së datës 7 shtator, qeveria miratoi Aktin Normativ për ndalim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 01:07:33

Afera “Olldashi”

Nese keni vene re prej disa ditesh po flitet furishem per nje afere qe pretendohet te drejtohet nga Sokol Olldashi. Ajo cfare me habit eshte se per kete flasin vetem dy media, konkretisht gazeta Panorama dhe Gazeta Shqiptare/Balkanweb. Ndersa e tjerat as e permendin qe te kete nje skandal a afer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-09-2011, 20:54:51

Viktimat shqiptare të 11 shtatorit

Viktimat shqiptare të 11 shtatoritViktor Saraçini, 51 vjeç, pilot në një prej katër avionëve të rrëmbyer nga terroristët. Saraçini, banor i Pensilvanisë ishte i martuar, me dy fëmijë. Punonte si komandant fluturimi në kompaninë “American Airlines” dhe pikërisht me fluturimin 175...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:18:29

Opozita, tri aleatë bojkotojnë tryezën e Ramës

Opozita, tri aleatë bojkotojnë tryezën e Ramës
SHKRUAN: Fejzi Braushi 07-09-2011 11:02
Kursi i ri politik, i shpallur nga Partia Socialiste, ka lënë të pakënaqur një pjesë të mirë të aleatëve të saj. Pakënaqësi, që deri para pak ditësh, janë shprehur nëpër komunikimet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-09-2011, 00:15:45

Shkombëtarizimi i Shqipërisë

Shkombëtarizimi i Shqipërisë
Nga Enis SulstarovaMarrë nga Gazeta Shqip
Me gjasë, ç’çan kryet shqyptari për komb t’vet;Pse e shoh veç atje ku xhixhllon ari.Gjergj Fishta Kombi është një bashkësi historike. Ai është produkt procesesh shoqërore, ekonomike, kulturore të moderniteti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Fatmir Shatri
31-08-2011, 02:59:12

Nevoja për arsimim në sektorin e sigurisë në Kosovë

Fatmir Shatri, matematikanShpallja e pavarësisë së Kosovës ka sjellë një realitet të ri jo vetëm në rajon, por edhe për vetë Kosovën, realitet ky i cili kërkon mekanizma, të cilat do të mundësojnë ruajtjen e kësaj pavarësie përmes komponentës më kryesore që duhet të ketë një shtet, fushës së sig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-08-2011, 12:34:48

Shqipëria, më në fund një vend urban

Në një ditë të panjohur, diku në vitin 2011, Shqipëria mund të ketë kaluar nga statusi i një vendi me popullatë me mazhorancë rurale, në një vend me popullatë me mazhorancë urbane.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe