Tema Aktuale - 8

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme shqip dhe biseda e diskutime per tema te aktualitetit

Berni
30-04-2011, 10:02:38

Ambasada Holandeze distancohet nga gazeta "Shekulli"

"Ambasada e Mbreterise se Vendeve te Uleta ne Tirane distancohet ne menyre shume te prere nga permbajtja e artikullit "Publikimet, cifti Basha mungon ne pritjen e Ambasades Holandeze", shkruar nga Kristi Pinderi dhe publikuar nga gazeta "Shekulli" me date 29 Prill, 2011". Ky ka qene qendrimi zyr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-04-2011, 23:57:30

I dënuari për trafik droge, kandidat për Kryebashkiak i PS në Kavajë

Kryesocialisti Edi Rama kandidon për kryetar Bashkie në qytetin e Kavajës Elvis Roshin, që është një person me precedent penalë, i cili gjatë viteve 1997-2000 ka kryer dënimin me burg për trafik droge në shtetin e Zvicrës.Pa ndonjë të shkuar si anëtar i Partisë Socialiste në qytetin e Kavajës, k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-04-2011, 13:00:53

Ramën tashmë nuk e besojnë as të tijët

Në dy javët e para të fushatës, strukturat e PS-së kanë kuptuar se i kanë të humbura zgjedhjet dhe po mundohen të distancohen nga Edi Rama, i cili po mbetet si përgjegjësi i vetëm për humbjen. Nëpër mitingje askush s’ia beson gënjeshtrat, ndërkohë që deputetë e partiakë po vënë në zbatim agjenda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2011, 23:54:25

Çfarë i mungon Tiranës?

Po dëgjojmë projekte nga më të çuditshmet, të kushtueshmet e ambiciozet për kryeqytetin. Ndërkohë janë harruar një listë objektesh e institucionesh pa të cilat vetë kryeqyteti s’mund të konsiderohet i tillë. Tregjet e shumicës, muzeu i qytetit, thertorja, fusha e përpunimit të mbeturinave, qendr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-04-2011, 10:48:54

Ishte seç na ishte... na ishte nje lulishte!

Pergjat ketyre viteve kemi pare qe sheshe dhe hapesira publike te jene zene nga ndertime shumekateshe... ketu po ju paraqesim disa prej tyre... Ishte seç na ishte... na ishte nje lulishte!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Vip News
22-04-2011, 14:50:07

Edi Rama bastis zyrën e Bashkisë, heq pikturat dhe suveniret personale

Edi Rama bastis zyrën e Bashkisë, heq pikturat dhe suveniret personale      <img src="http://www.galsh.com/albums/userpics/10063/edi-rama.jpg" width="...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-04-2011, 09:31:42

Great Arvizu!

Albert P. Nikolla*Pashë lajmin e djeshëm të Ambasadës Amerikane në Tiranë në lidhje me artikullin, ose më saktë fletë-rrufenë: “Ambasadori i vogël i një vendi të madh”. Mendoj se ky reagim është shprehje e një korrektësie të jashtëzakonshme profesionale dhe njerëzore që e ka karakterizuar ambasa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Sirio00, BeRni

Fushata qytetare e Bashës

erlehta
16-04-2011, 22:41:32
O pika Basha.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-04-2011, 11:08:42

Ambasada Amerikane 'ndërpret marrëdhëniet' me gazetën majtiste "Shekulli"

Teksti i letrës së Ambasadës Amerikane dërguar dje në redaksinë e "Shekulli"-t:"...Po ju shkruaj për t'ju informuar që Ambasada e SHBA ka vendosur të ndërpresë marrëdhënien e saj profesionale me gazetën 'Shekulli' deri në një njoftim të mëtejshëm. Duke hyrë në fuqi menjëherë, Ambasada do të anul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-04-2011, 00:31:02

Tirana bashkon Ramën me Bashën

Nga Artur ZhejiMendonim gabim se kjo fushatë do të ishte e kithët. Rama do t’i binte Saliut, Saliu Ramës dhe Basha do të garonte i vetëm në qytet, në një fushatë pa rivalë. Mirëpo ndonëse filloi kështu, me vrer dhe akuza politike globale, nga ana e Partisë Socialiste, diçka u thye me sa duket, j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-04-2011, 10:13:47

Debatet publike si përmirësim i votës

AGIM BAÇIShpesh, gjatë viteve të fundit, ne, thuajse të gjithë, kemi qenë kritikë me atë pjesë që, e paguar si elitë, nuk e kish luajtur atë rol në jetën publike. Kemi kërkuar që të ngrejë zërin për gjithçka që nuk është në interesin e qytetarit. Dhe kur dëgjova për iniciativën qytetare që mblod...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-04-2011, 10:00:14

Kreu i PS deklaron se nuk ka ndër mend të njohë humbjen në zgjedhjet e 8 majit

Rama: Komisionerët e mi korruptohenKur kanë mbetur afro tre javë nga dita e zgjedhjeve, kreu i PS, Edi Rama deklaroi mbrëmë gjatë një interviste televizive se ai nuk ka besim tek komisionerët e tij dhe se në rast se do të humbasë zgjedhjet, ai nuk do njohë rezultatin e tyre."Kom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-04-2011, 15:47:01

Shfryhen koalicionet, PS zyrtarisht me 13 parti, PD me 19

SHKRUAN: Fejzi Braushi 06-04-2011 13:00“Kokoshi katandiset një thelë”. Kështu mund të përkufizohet beteja për koalicione sa më të mëdha mes dy kampeve kryesore politike në vend. Nga 23 dhe 22 forca, të cilat përmbanin respektivisht koalicioni i majtë dhe ai i djathtë, ditën e regjistrimit në Kom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-04-2011, 14:57:32

Rama humbet rrugën për 4 orë në Tiranë

Edvin Rama, nuk kishte si të mungonte sërish dje, me daljet para kamerave, në atë që ai pretendon se po bën fushate elektorale për zgjedhjet vendore. Për rreth katër orë, Edvini u end nëpër Tiranë, por nuk u kuptua çfarë kërkonte. Njëherë thoshte, “dua votën”... Pastaj shtonte, “ Votën nuk do ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-03-2011, 09:23:09

Lulzim Basha në pesë data ose “rikthimi i djalit në shtëpi”

Nga Henri CiliMe marrjen e besimit të demokratëve për t’i përfaqësuar ata në betejën për Bashkinë e Tiranës, e cila prej 13 vitesh qeveriset nga socialistët dhe Edi Rama, Lulzim Basha shënon datën e pestë kyç në karrierën e tij politike. Dhe padyshim më të rëndësishmen. Ministri i Brendshëm deri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-03-2011, 12:26:25

Rrofshim “ne” shqiptarët, poshtë ndërkombëtarët!

Andi BushatiPoshtë ndërkombëtarët! Kjo thirrje po dëgjohet përditë e më shumë në faqet e të përditshmeve shqiptare. Kryesisht analistë e gazetarë pranë opozitës, po vënë në fokus qëndrimet e diskutueshme të diplomatëve të huaj në Tiranë dhe të emisarëve që vijnë nga Brukseli apo Uashingtoni. Një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-03-2011, 00:56:03

Rama konfirmon rikandidimin per bashkine e Tiranes

Kreu i PS-se, Edi Rama aktualisht kreu i bashkise se Tiranes, ka konfirmuar zyrtarisht se do te garoje per nje mandat te katert ne zgjedhjet vendore te 8 majit, sipas tij per te fituar edhe njehere Tiranen. Deklarata bere ne mbremje ne emisionin “Top Story”, ku eshte i ftuar Rama, ai ka konfrmua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-03-2011, 14:56:30

Koalicioni i PS, ikën PBDNJ vijnë komunistët e PPSHR

Socialistët nuk kanë mundur të mbajnë brenda “vathës” së tyre minoritarët e Vangjel Dules, pasi PBDNJ nuk ka pranuar të firmosë për të qenë pjesë e koalicionit opozitar, ndërsa kanë afruar komunistët e Marko Dajtit. Partia Socialiste ka dorëzuar dje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, vetëm pak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 14:39:59

Hipokrizia e z. Rama me Oksidentin

Nuk ka asnjë teprim leksikor (dhe aq më pak etik) po të themi se zoti Rama ka zbuluar tani vonë zonën më erogjene të anatomisë së tij politike: antioksidentalizmin . Aty e ka kënaqësinë, aty konsumon transgresionin, aty shteron libidon e ti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 12:16:59

Projekti fitues per kompleksin e ri parlamentar

Projekti vjenez me kodin 11022, sapo është shpallur fitues i konkursit kombëtar për ndërtimin e Parlamentit të ri të Shqipërisë.Juria që e dha këtë vendim kryesohej nga Johannes Ibelings dhe kishte si anëtarë të saj Imad Hassan, Mario Struzzi, Agron Lufin dhe Florian Nepravishtan.Mësohet se proj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 11:36:45

Per nje fund civil te nje konflikti civil

Per nje fund civil te nje konflikti civilEdvin CamiNe ditet kur, pas zgjedhjeve te fundit, PS-ja e plakur dhe e lodhur po pergatitej per makijazhin e radhes me nje kongres te ri te vazhdimesise (ata qe kane lindur para vitit 1975 e kuptojne termin), kur nje rivalitet i shpallur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-03-2011, 14:43:46

22 marsi i vitit 1992, është dita e parë e demokracisë në Shqipëri

19 vjet më parë forcat demokratike, pluraliste dhe idealistët evropianë, do të shënonin një fitore të madhe ndaj regjimit komunist të Hitlerit të pasluftës dhe trashëgimtarëve të tij ramizistë, të cilët ripërtërinë lidhjet me komunistët ish sovjetikë dhe të vendeve të tjera lindore, thjesht e ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-03-2011, 01:50:47

Eurodeputeti i Ramës, 25 mijë euro ryshfet

Nënkryetari i Grupit Socialist në Parlamentin Europian Adrian Severin, një nga mbështetësit më të fortë të aksionit të opozitës shqiptare kundër të gjitha procesëve integruese të vendit, si liberalizimi i vizave apo dorëzimi i statusit kandidat dhe kërkesave të saj për transparencen e zgjedhjeve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 00:53:15

Takimi me Ramën natën që e rrahën

Është vetëm dy muaj histori, por nga ato që tronditin botën. Në atë fillimi të tmerrshëm të vitit 1997, dukej sikur gjithçka kishte dalë duarsh në Shqipëri. Njerëzit që kishin humbur ato të pakta kursime që kishin, shumëkush edhe shtëpitë, kishin dalë rrugëve për të protestuar. E vetmja gjë që k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 15:20:44

Edi Rama është më i thjeshti për t’u mundur, por...

Mazhoranca e lexon saktë rëndësinë që ka fitorja e Tiranës, por interpreton gabim formulën për ta realizuar atë. Madje, për ta saktësuar, ka të gabuar filozofinë mbi të cilën ka vendosur të ndërtojë fushatën kundër rivalit të saj. Në tentacionin për shkruar një “biografi” sa më të zezë për Edi R...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-03-2011, 13:03:14

“21”-shat e Ramës dhe 8 maji i Bashës

Zgjedhjet lokale të 8 majit duket se do të vënë përballë njëri-tjetrit në kryeqytet kryetarin e Partisë Socialiste, Edvin Ramën, dhe një nga ministrat më të suksesshëm të kabinetit “Berisha”, z. Lulzim Basha. Ramës i ka hyrë frika në palcë me kohë nga kjo përballje, ndaj ka përdorur çdo gjë që k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 15:06:14

Pse Berisha është një kundërshtar thjesht normal!

Duke analizuar në mënyrë perfekte pse Edi Rama po kandidon sërish, lodhshëm për të gjithë, për herë të katërt për Bashkinë e Tiranës, kolegu Mustafa Nano në analizëne tij “Një dreq e di pse, por Rama do të kandidojë për Tiranën”, te gazeta online “Respublica”,edhe pse është kundër të gjitha ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
12-03-2011, 17:43:48

Qosja: Situatës i bëjnë dëm intelektualët servilë

Përkufizimi i popullizmit Është profesor universiteti; dhe shkencëtar. Është ulur karshi gazetares, dikur spikere, kurse tani edhe spikere edhe gazetare. E ka mbushur mirë karrigen. Flet gjithnjë duke qeshur. Dhe, ashtu, i shkrirë në gas, thotë, pa e pyetur gazetarja, se i do shumë e i lexon shp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 01:17:58

A po e mbështesin SHBA-të Shqipërinë?!

BLENDI FEVZIUShqipëria ndodhet midis Europës e SHBA-së dhe liderët e saj politikë duket se përfitojnë nga qendrimi i dy forcave kryesore monitoruese të vendit, për të ndërtuar strategjitë e tyre! Ishte ky pak a shumë mesazhi i një lajmi për Shqipërinë në një të përditshme britanike, ku në 3–4 rr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-03-2011, 16:27:46

8 maji/ Kush fiton në 12 qytetet kryesore

Në çastin që do të marrin stilolapsin në dorë për të hedhur verdiktin e tyre, qytetarët shqiptarë do të jenë të qartë se kujt do t’i besojnë të ardhmen për 4 vitet e ardhshme. Përballë kanë dy alternativa. Njërën, atë të PS-së dhe koalicionit që ajo drejton, e cila në vend që të formulojë ide dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2011, 12:17:45

Udhëkryq me tri rrugëdalje

Shkruan: Andi BushatiEdi Rama ka bërë sërish dje një hap pas. Në takimin e përhershëm me shtypin, ai e ka lënë edhe njëherë të hapur mundësinë e një kandidimi të tij të katërt për Bashkinë e Tiranës. Kjo mund të shihet vërtet si një tërheqje, pasi vetëm tetë ditë më parë, në emisionin “Fakt”, ai...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2011, 12:06:48

Shkarkohen kryetarët (socialiste) te Komunave Dajt dhe Gosë

Zbulohen pasuritë e fshehura të kryekomunarëve, qindramijëra euro dhe dhjetëra hektarë tokaShkarkohen kryetarët e Komunave Dajt dhe GosëDy drejtuesit vendorë të Partisë Socialiste në Komunat Dajt, Kujtim Qefalia dhe Gosë, Sinan Shala, janë shkarkuar dje me vendim të Këshillit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 14:49:49

Një socialist i mirë për të humbur Tiranën

Teksa beteja për Tiranën po afron dhe zërat për bojkotin e zgjedhjeve të 8 majit nga Partia Socialiste po shuhen gjithmonë e më shumë, dilema, të paktën në publik, nëse lideri i opozitës Edi Rama do të rikandidojë ose jo për një mandat të katërt për Tiranën nuk është shuar ende. Por llogaritë dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 00:51:04

PAQARTËSITË E SOCIALISTËVE

Endri Xhafo Kohët e fundit, diskutimi politik i Partisë Socialiste është bërë i paqartë. Mbushur me sofizma, fjala e udhëheqjes socialiste e ka vështirësuar në maksimum deshifrimin e aksionit politik, veçanërisht në lidhje me zgjedhjet e 8 majit. "Ju garantoj se bojkoti i zgjedhjeve vendore nuk ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 00:50:12

Premtimi nupsial i Sali Berishës

Endri XhafoNjë mik më lëvdonte përpara disa ditëve përparësitë e sistemit proporcional rajonal, i cili mund të prodhojë dy mandate rresht, madje, nëse qeveriset mirë, edhe një mandat të tretë; kjo ishte provuar në Spanjë. "Veç në plastë ndonjë bombë në stacionin e trenit të Madridit", e mbyllte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 12:49:19

Edi Rama nuk do te rikandidoje per kryebashkiak te Tiranes

Kandidimi? Tirana jo e lidhur patjetër me muaPas dhjetë vjetësh në drejtim të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama paralajmëron largimin e tij prej saj. Kur kanë mbetur pak më shumë se dy muaj nga mbajtja e zgjedhjeve vendore të 8 Majit, kreu socialist Edi Rama ka vendosur që mos rikandidojë më për një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 23:44:28

Qeveria tërhiqet nga regjistrimi etnik i popullsisë

Qeveria shqiptare ka shtyrë projektin e saj për të regjistruar popullsinë në vend mbi baza etnike dhe fetare. Burime zyrtare brenda kabinetit qeveritar bëjnë të ditur se procesi i shumëpërfolur i regjistrimit të popullsisë, i cili pritej të fillonte në 1 prill të këtij viti është shtyrë, pa përc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 00:38:37

Frikë nga monstra që pollën vetë

Përshkallëzimi i vazhdueshëm i nismave të opozitës tani duket se ka marrë një kuptim. Thirrjet për mosbindje civile, pjesëmarrja e kushtëzuar në Parlament, protestat e dhunshme, të gjitha këto aksione, pra, është thënë shpesh se kanë një qëllim të vetëm: arritjen e zgjedhjeve të parakohshme. Por...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-02-2011, 00:13:13

Demonstrata, televizionet nuk transmetuan pamjet e tyre por të regjisë së PS

Pak minuta pasi kishte nisur demonstrata e radhës së Partisë Socialiste, ku morën pjesë edhe partitë e vogla që bëjnë pjesë tek Opozita e Bashkuar, zëri në transmetimin televiziv, në mënyrë të njëkohshme u ndërpre në të gjitha televizionet shqiptare që transmetonin direkt tubimin opozitar.Kjo nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe