Tema Aktuale - 10

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme shqip dhe biseda e diskutime per tema te aktualitetit

M A X
17-12-2010, 10:45:28

Anti-shqiptari Dick Marty

Kush është Dick Marty? Reporteri i Këshillit të Europës edhe pse mbron të drejtat e njeriut, njihet si një person që ka pak simpati për shqiptarët, duke dalë kundër të drejtës së tyre për të patur një shtet të pavarur në Kosovë. Anti-shqiptari Dick Marty Marty, një person lunatik, kundërshtoi fort pavarësin
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 15:19:08

11 pika që duhet të kihen parasysh nga udhëtarët shqiptarë në kufi

Ambasada greke pason paralajmërimin e ambasadës italiane: 11 pika që duhet të kihen parasysh nga udhëtarët shqiptarë në kufi. Në kufi, një listë dokumentesh dhe garancish, të ngjashme me ato të kërkesës për vizëPavarësisht se autoritetet shqiptare thonë që "pasaporta biometrike mjafton", që në d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 15:00:41

Leksioni që na dha Albini

Nga Ilir KullaMarrë nga Gazeta Panorama
Qartësisht, fituesi i madh i zgjedhjeve të 12 dhjetorit në Kosovë është Albin Kurti dhe lëvizja e tij, Vetëvendosja. Vetëm me 2 muaj fushatë dhe me të gjithë faktorët institucionalë dhe politikë kundër, ka arritur të da...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-12-2010, 17:05:34

Që sot, udhëtojmë pa viza

Sot data është 15 dhjetor dhe kjo do të thotë se qytetarët shqiptarë më në fund mund të udhëtojnë lirisht drejt shumicës së vendeve të Bashkimit Europian. Që sot, BE nuk ushtron më regjim vizash ndaj shqiptarëve. Kakavijë, regjistrohen kalimet e para pa vizaTop ChannelNë doganën e Kakavijës në G...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2010, 11:49:15

Nga nesër pa viza, ja rregullat e udhëtim në zonën Shengen

Nga nesër hyn në fuqi vendimin i Parlamentit Evropian i cili lejon qytetarët e Republikës së Shqipërisë të lëvizin pa viza për të udhëtuar në 25 shtete anëtare të BE-së, si dhe në 3 shtetet e tjera jo anëtare të BE-së, pjesë të zonës Shengen. Tre shtetet jo anëtare të BE-së, por që janë në zonën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2010, 00:40:50

Liberalizimi i vizave dhe efektet

Tirana Observer 28 nentor 2010Heqja e vizave për në hapësirën Shengen, është parë si një shumë-pritshmëri që sjell disa hipoteza mjaft interesante. Ndër këto, më të rëndësishmet janë: a do zhvlerësohet euroja? A do ketë zgjedhje të parakohshme për shkak të kapitalit politik të akumuluar nga mazh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
29-11-2010, 11:26:39

Një natë pa rrymë (trajtesë)

Shekulli 21. Marrë një natë nga netët tona dhe e veshtroj. Më del e njohur. Më bëhet se e kam parë edhe para njëqind vjetësh. Ja këtu tek ne, të stolisur me dritat e qirinjëve dhe kaq. Dhe marrë këtë natë dhe e krahasoj me një natë të përtejgardhit ku qirinjtë qysh moti kanë dalë në pension ose ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2010, 23:56:21

Të lehtësohet marrja e nënshtetësisë shqiptare për të gjithë shqiptarët

Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RROSH) me rastin e 28 nëntorit, Ditëssë Flamurit, ka dërguar një deklaratë të hapur të gjitha institucioneve më të larta shtetërore të Republikës së Shqipërisë (presidentit, Kryesisë së Kuvendit të Shqipërisë, kryeministrit, ministrit të Brendshëm dhe opinionit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-11-2010, 15:11:47

Festat, dite “zie” ne Tirane

Luljeta NdokaNje qytetar i huaj qe nuk e di qe sot eshte festa e Pavaresise dhe me tej, e Clirimit te vendit, zor se do te bindej nese do t’ia thoshin kete fakt. Dhe nuk do t’i vinim dot faj. Edhe pse sot eshte festa me e madhe qe mund te kete nje komb e nje shtet, ne rruget dhe sheshet kryesore...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-11-2010, 01:02:14

Mazhoranca, 13 % përpara opozitës

Në një sondazh të publikuar nga Euromedia Research, Unioni i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, qeveria "Berisha" gëzon një mbështetje dhe besueshmëri të lartë nga shumica e qytetarëve në rang vendi. Sondazhi i cili është shtrirë në 12 qarqet e vendit, konstaton se epërsia e maxho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2010, 11:07:44

Mot i keq, borë e shi në komunat e Dibrës Mirditë e Tepelenë

Moti i keq me reshje shiu dhe bore, ka shkaktuar probleme në disa komuna të thella të rrethit të Mirditës dhe Dibrës. Në Tepelenë disa komuna s’furnizohen me energjiNë rrethin e Mirditës rreshjet e shiut kanë shkaktuar rrëshqitje dheu në një lagje të komunës Kthellë. Madje në fshatin Prosek të k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:25:32

Vizat, kriteret në Shengen

Vizat, kriteret në Shengen Në ministrinë e punëve të jashtme, sekretari i përgjithshëm Gazmend Turdiu është një nga njerëzit që është marrë direkt me cështjen e heqjes së vizave. Vizat, kriteret në Shengen Pyetjes mbi sasinë e parave që duhet të ketë me vete një shtetas shqiptar për të kalu
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 00:13:24

Nga diktatura në postdemokraci

Para disa ditësh më telefonoi një person, i cili m'u prezantua si kryetari i partisë së pensionistëve. Më tha se kishte një shqetësim me rëndësi për të më thënë. Lashë të pi një kafe me të. Kur u takuam, përpara se të më thoshte shqetësimin, më shpalosi programin e partisë së tij që ishte shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-11-2010, 22:42:11

LEKA ZOGU - Femijeria burrerore e monarkut shqiptar

Lindja e tij, nuk ishte gezim vetem per familjen mbreterore, por ne ate kohe, ngjarje e shenuar edhe per kombin. Me 5 prill 1939, shqiptaret uruan dhe festuan, ardhjen ne jete te princit trashegimtar...

M A X
15-11-2010, 00:41:01

Home &Trends: 5 arsyet përse duhet të investoni në Shqipëri

Home &Trends: 5 arsyet përse duhet të investoni në ShqipëriNjë agjenci prestigjioze në Britaninë e Madhe, "Home&Trends" e cila merret me ndërtime resortesh turistike, u bën thirrje investitorëve të huaj të kthejnë sytë nga Shqipëria për të ndërtuar resorte turistike falë potenci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2010, 19:32:39

Shkup, protesta kundër ligjit për regjistrimin e popullsisë

Shkup, protesta kundër ligjit për regjistrimin e popullsisëSHKUP- Në Shkup është protestuar kundër miratimit të ligjit për regjistrimin e popullsisë. Protesta e mbajtur me moton “Nuk regjistrohesh nuk ekziston”, zgjati rreth një orë, ndërsa mbështetësit e protestës kërkuan që të mos miratohet nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2010, 09:44:32

Lëvizja Vetëvendosje, 17 mitingje për zgjedhjet dhe situatën në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosja është një prej forcave më të reja politike në Kosovë, por me një aktivitet dhe pjesëmarrës që po bëhet gjithnjë e më e madhe. Bazat e kësaj lëvizje po forcohen në gjithë Kosovën, kjo dhe në saj të aktivitetit të drejtuesve të saj.

M A X
12-11-2010, 00:14:19

Kosovë, merkato politike para zgjedhjeve

Sa herë që në Kosovë pritet të mbahen zgjedhjet, partitë politike janë ato që bëjnë lëvizjet më të mëdha. Aderimet e politikanëve, ikjet nga njëra në tjetrën parti, është diçka që ndodh në Kosovë që prej pasluftës.Ditë më parë Aleanca Kosova e Re, që drejtohet nga Behxhet Pacolli, arriti që nën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2010, 01:59:41

"Bashkohuni me ne që t’u lahen gjynahet"

Sajmiri, deputeti i partisë sime, doli në konferencë shtypi dhe na kumtoi se edhe Inspektorati i Kontrollit të Pasurive e kishte gjobitur Albana Vokshin dhe Majlinda Bregun për fshehje të pasurisë. Mirë deri këtu, mirëpo ai Inspektorati, kur i rreshtoi të gjobiturit, rreshtoi të parin Dritan Pri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: goni007, Oqeani, Trendafili i kuq

PE miraton: Hiqen vizat për Shqipërinë

goni007
09-11-2010, 09:22:50
Urime
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 18:32:19

Fatos Nano: Do rinovoj PS-në. Dua të jem President në 2012

Fatos Nano ka premtuar dje rikthimin në politikë, duke marrë rolin e ndërmjetësit mes Ramës dhe Berishës. Sulmon Daden dhe Majkon: Nuk janë Pali Miska e Lenka Çuko. Politikan nuk të bën as shkolla e arteve, as ajo e bujqësisë. Do të kandidoj për president në 2012-ën.Në prag të çdo fushate elekto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 18:31:23

Greqia heq pensionet në Shqipëri

Sipas këtij vendimi, bëhet pothuaj e vështirë që minoritarët grekë në Shqipëri të përfitojnë pensionet që kanë marrë ndër vite, duke filluar nga 250 deri në 480 euro. Qeveria e Papandreut, e ndodhur në kushte të vështira për të menaxhuar financat e shtetit, është detyruar të ndërpresë mbështetje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-11-2010, 16:20:20

Rama alarmon BE për eksod, 3 ditë para vendimit për vizat

Rama kundër OSBE/ "Nuk po garanton transparencën e zgjedhjeve"Kreu i PS-së, Edi Rama, ka sulmuar në mënyrë të tërthortë, gjatë një daljeje në shtyp, liberalizimin e vizave për shqiptarët. Duke u përpjekur të trembë vendet e Bashkimit Evropian me atë që ai e quajti kriminalitet n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-11-2010, 10:50:16

Doris Pak: PS, bllokade te turpshme integrimit

Eurodeputetja Doris Pak i ben apel opozites shqiptare te ulet ne tryeze me poziten per Kodin e ri Zgjedhor dhe e fajeson hapur ate, qe s'merr pjese ne disa vendime te rendesishme ne mbrojtje te interesave te qytetareve, sic ishte rasti i votimit te ligjit per Gjykaten Administrative.

M A X
31-10-2010, 00:40:27

Vangjel Tavo bashkohet me LSI-në

Teksa PS ka rifilluar një valë të re akuzash ndaj ish aleatëve të saj, Lëvizjes Socialiste për Integrim, nga selia e LSI-së përgjigja ka ardhur përmes zyrtarizimit të afrimit të deputetit Vangjel Tavo. Në mandatin e tij të tretë me PS, ai prej kohësh pati paralajmëruar largimin nga selia rozë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Astrit20
28-10-2010, 22:56:42

Thirrje për fushatën “derë më derë” dhe monitorimin e zgjedhjeve

Në prag të zgjedhjeve në Kosovë, Lëvizja VETËVENDOSJE! ështëangazhuar të zhvillojë një fushatë me në qendër qytetarin e Republikëssë Kosovës, duke identifikuar nevojat, kërkesat, dhe dëshirën e popullittë Kosovës për zhvillimin e vendit. Për t’i njohur qytetarët nga afër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe