Tema Aktuale - 14

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme shqip dhe biseda e diskutime per tema te aktualitetit

M A X
23-05-2010, 15:54:37

Minifundi i një maksigreve

Edmond Tupja Para tri ditësh, pa pritur e pa kujtuar, seç na përfundoi greva e urisë karnavaleske e socialistëve të Edi Ramës, d.m.th. të atyre që kishin hyrë në të me sugjerimin, vendimin dhe urdhrin e Kryetarit. Për gati tri javë rresht bulevardi "Dëshmorët e Kombit" u bllokuanga kapsllëku i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-05-2010, 01:14:46

PS heq dorë nga bojkoti ndaj Kuvendit

Partia Socialiste duket se i ka dhënë fund qëndrimit të saj të kushtëzuar ndaj Parlamentit.Në darkën e mbajtur në Strasburg të Francës, kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama mësohet se ka konfirmuar tërheqjen e Partisë Socialiste nga qëndrimi bojkotues ndaj Kuvendit të Shqipërisë.Në fakt kjo ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 11:07:12

Berishes dhe Rames u jepet ultimatum dyjavor

Bashkimi Europian i ka dhene dy deri ne tri jave kohe Berishes dhe Rames per te reflektuar per çeshtjen e shumeperfolur te fleteve te votimit, pasi pjesa tjeter e kompromisit eshte ezauruar ne darken e “Crocodile” ne Strasburg.Nje grup ekspertesh te Komisionit dhe Parlamentit Europian pritet te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-05-2010, 08:08:31

Strasburg,perfundon takimi pas 5 oresh, palet dalin pa rezultat!

Takimi i Strasburgut nuk ka shenuar asnje kompromis qe do te ishte historik mes dy lidereve kryesore te politikes shqiptare, kryeministrit Sali Berisha dhe kreut te opozites Edi Rama, ne nje kohe kur po behet gati nje vit qe nuk po i gjejne zgjidhje situates se krijuar. Pas afro 5 ore bisedimesh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
19-05-2010, 22:05:53

Projektet Serbe për Shqiptaret

Akademia e shkences serbe ka hartura një plan strategjik për përiuthen 20102020 ku gjatë gjith studimit të keti plani janë bër 47 projekte për shqiptaret si kosovë po ashtu edhe shqipri si ti distabilizoj edhe të përfitoj nga ato situata për gjith atyre viteve në vazhdim, ku me miljona euro janë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:24:40

Greva me rotacion

Greva me rotacion, makinacion i Ramës për të mbuluar dështimin dhe çuditë e çadraveDeputetët e PD: Turpi i çadrave, kreu i PS po "rekruton" protestues me para në dorë"Edi Rama, Gramoz Ruçi dhe bllokmenët e tjerë të rinj e të vjetër pranë Partisë Socialiste kërkojnë pushtet në tavolinë dhe push...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-05-2010, 17:18:07

Kadare: Shqiptarët të hapin arkivat

Nga Parisi shkrimtari i madh shqiptar bën thirrje për miratimin e lighit dhe hapjen e arkivave shtetërore. "Shqiptarët nuk kanë guximin të përballen me të kaluarën e tyre. Hakmarrja, është alibi, pretekst..e vërteta nuk mund të fshihet"- thote Kadare, në një intervistë të botuar sot në faqen onl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2010, 00:05:03

Rama: Kutitë, Komisionit të Venecias

Rama ka theksuar se me protestën e djeshme opozita ka rrëzuar të gjitha propagandat që po bëhen sipas tij kundër saj nga qeveria.“Po sfidojmë gënjeshtrën duke protestuar në bulevard. Grevistët po kapërcejnë cdo pengesë fizike, duke dëshmuar nevojën e patjetërsueshme për liri të zgjedhjeve. Dua t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-05-2010, 17:16:59

Te besh CV me greve urie

Ylli ManjaniKa dy mënyra për të bërë karrierë sot, ose të bësh një master në një universitet privat në vend, ose të hysh në grevë urie të stisur nga një parti politike. Të gjitha opsionet e tjera, përfshi edhe të bërit master në ndonjë universitet prestigjioz në botë si dhe të bësh grevë urie ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-05-2010, 10:16:24

Si shume po i lodh njerezit shoku Rama!

Nga Saimir Kumbaro*Marrë nga Gazeta PanoramaGabuat në zgjedhjen tuaj si politikan. Nuk je fare politikan shoku Rama. Vetë e ke deklaruar. Të bësh politikë duhet të dish, të njohësh dhe të kesh kulturë të madhe.Ti nuk i ke këto cilësi. Je karizmatik, flet bukur dhe i tërheq e ndez turmat, por k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2010, 15:09:58

Simbolika e grevës

Fatos Lubonja Duke dalë me makinë nga rrugica e ngushtë e pallatit ku banoj, që po bëhet ditë për ditë më e ngushtë për shkak të parkimeve anës saj ...vura re se në rrugicë, përbri murit të një kafe – bari, pronari kishte vënë disa hekura të freskët bllokues dhe sipër një tabelë ku shkruhej me g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2010, 09:18:48

“Reporterët pa Kufi” protestojnë ndaj PS-së për ndalimin e TVSH-së

“Reporterët pa Kufi” kanë protestuar përmes një deklarate në website-n e organizatës ndaj ndalimit që Partia Socialiste i bëri një ekipi të Radio Televizionit Shqiptar për të përcjellë grevën e urisë.Ekipi i RTSH-së, thuhet në deklaratë, shkoi në 4 maj në vendin ku mbahej protesta, por u urdhëru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-05-2010, 09:00:54

Berisha: Vendi nuk është në krizë

Kryeministri Berisha pasi ka përuruar segmentin e parë rrugor të unazës në Paskuqan si edhe mbylljen e fazës së parë të ujësjellësit të ri të kësaj komune, ka deklaruar se Shqipëria nuk ka krizë.Ne lidhje me grevën e deputetëve socialiste, Berisha është shprehur se kriza zhvillohet vetëm në psiq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-05-2010, 08:59:04

Protesta e opozitës, në grevë edhe Elsa Lila

Grevës së opozitës që ka arritur në ditën e 9-të të saj i është bashkuar edhe këngëtarja Elsa Lila , e cila e quajti këtë veprim të saj një detyrim qytetar ndaj Shqipërisë europiane.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-05-2010, 15:49:16

Berisha rinis inaugurimet

Në këtë kohë kur situata politike mbetet ende e pazgjidhur, kryeministri Sali Berisha i është rikthyer inaugurimit të investimeve në infrastrukturën rrugore, duke dhënë mesazhin e angazhimit të qeverisë për të përmirësuar jetën e qytetarëve.Duke inaugurar rrugën turistike qe lidh Lezhën me Plazh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-05-2010, 08:58:34

Faturat e energjise me te shtrenjta se ne Kanada!

Fatura e energjisë elektrike për një familje në Maqedoni, e cila ka harxhuar në total për gjithë muajin 913 kilovat orë shkon 6970 leke qe do te thote se cmimi mestar i energjisë elektrike eshte 6.7 leke per kilovat ore. Në Shqipëri per te njejten sasi energjie elektrike te konsumuar një familje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-05-2010, 10:33:43

Mbyllet dhe gazeta "Korrieri"

Nesër gazeta "Korrieri" nuk del në treg. Shkaku është pamundësia financiare...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
05-05-2010, 00:22:05

Korrupsioni, një semundje qe kerkon sherim

Korrupsojn një smundje e rënd për shoqerin tonë që len pasoja aq të mdhaja edhe për të ardhmen , valla qka po bëhet kështu si Kosovë po edhe Shçipri qdo njëri fizik apo juridik me mundsit e veta që kan bën evazjon fiskal të pa ligjshem(vjedhej) shtetit, duke përfshi nga instutcjonet ma të larta ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 02:00:07

PD-PS, debate edhe para eurodeputetëve

Takimi i parë BE-Shqipëri që po mbahet në Bruksel nisi me shqetësimin e eurodeputetëve për krizën politike në vend.“Lajmet që vijnë nga Tirana janë shqetësuese, situata është e komplikuar”, ka deklaruar një eurodeputet i majtë.Ndërsa drejtori për zgjerimin me Ballkanin në Komisionin Europian, Pj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2010, 15:51:45

Jemi demokraci funksionuese, jo hibride

Henri Çili * Raporti mbi gjendjen e demokracisë në Shqipëri, i organizatës spanjolle FRIDE, i prezantuar dhe debatuar dje publikisht nga ana e porositësve, OSI, Instituti për Shoqërinë e Hapur, (Fondacioni Soros) dhe nga realizuesit, përfaqësues të organizatës, ekspozon një problem me rendësi: A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2010, 00:30:18

Deputetet socialiste në grevë urie

TIRANE- Pas përfundimit të mbledhjes së grupit kuvendor socialist, deputeti Fatmir Xhafaj konfirmon vazhdimin e protestës përmes një greve urie të 22 deputetëve socialistë të shoqëruar nga180 qytetarë. Deputetet në grevë urie1. Besnik Bare2. Enkelejda Shkreli3. Artan Gaci4. Skender Hasa5. Ermo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2010, 14:54:42

Pranë heqjes qafe të belasë së vizave

1. Vlerësimi i Komisionit Europian (KE) për progresin në kryerjen e detyrave për heqjen e vizave afatshkurtra sipas udhërrëfyesit të detajuar të qershorit 2008, sapo është bërë i njohur. KE po ua prezanton vlerësimet Parlamentit Europian (PE) dhe vendeve anëtare. Burokracia europiane ka nisur pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-04-2010, 14:52:41

Freedom House: Shqiperia ne BE jo deri ne 2015!

NJU JORK- Organizata për mbrojtjen e Shtypit, Freedom House bëri publik sot raportin për lirinë e shtypit për vitin 2009. Freedom House vlerësoi gjendjen e shtypit në botë, duke u bazuar në 7 nivele, në të cilin niveli 1 përbën nivelin më të lartë të lirisë së shtypit dhe niveli 7 përfaqëson niv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2010, 11:17:00

Për pushtet a vdekje

Për pushtet a vdekje Tingëllon gati si një barcaletë historia e një arkitekti, që edhe tre muaj pas punësimit, nuk kishte marrë asnjë rrogë. „Do shkoj të ankohem“, - kishte thënë arkitekti kurajoz, dhe i kishte kërkuar Koço Kokëdhimës, punëdhënësit të tij, një takim. Kur u kthye në zyrë, tek kol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-04-2010, 23:31:36

EULEX bastis zyrat e Ministrisë se Transporteve në Prishtinë

Policia e misionit EULEX ka kryer sot një ndërhyrje blic në zyrat e Ministrisë se Transporteve në Prishtinë dhe në disa prona të kreut të këtij dikasteri, Fatmir Limaj.Lajmin e bëjnë të ditur mediat kosovare, sipas të cilave policia ndërkombëtare ka shoqëruar jashtë selisë së ministrisë shumicën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 12:28:59

EULEX: Emri nën të cilin çnderohet Kosova

EULEX: Emri nën të cilin çnderohet KosovaNgjarja e 26 Prillit, dhunimi i ceremonisë mortore të veprimtarit Ali Aliu, arrestimi dhe dhunimi i Aktivistëve të Vetëvendosjes, mes tyre dhe luftëtari i tre luftëra Salih Zyba është shenja që EULEX jo vetëm s’do mundet kurrë që të ndihmojë për forcimin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 02:36:27

Fajon: Propozimi për vizat në Qershor

Jean Louis De Broëer, numri dy i zyrës së Komisionit Europian që merret me cështjen e liberalizimit të vizave me Shqipërinë e Bosnjen, ka informuar eurodeputetët e Komitetit për Cështjet e Lirisë, Sigurisë dhe Drejtësisë në Parlamentin Europian gjatë pasdites me progresin e bërë nga 2 vendet e r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2010, 01:56:17

Frattini: Shqipëria pa viza në tetor

Frattini: Shqipëria pa viza në tetorNë muajin tetor të këtij viti, Shqipërisë do t’i hiqen vizat me vendet e Bashkimit Evropian. Një garanci të tillë e ka dhënë ministri i Punëve të Jashtme i Italisë, Franco Frattini, i njohur si lobues Shqipërisë në strukturat e Brukselit për l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 13:42:24

Dhuna kundër shqipes, dhunë kundër kombit!

Edmond Tupja Prej shekujsh dihet fare mirë se administrata e një shteti mund të quhet e konsoliduar, kur ajo ka njëgjuhë të unifikuar, të qartë e të prerë, jo vetëm për personelin e saj, por kryesisht edhe për mbarë popullin.Çdo shtetas, pavarësisht shkallës së tij të shkollimit (dhe jo të s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-04-2010, 02:29:21

Berisha: Kutitë mund të hapen

Pa u mbushur 24 orë nga kthimi i vonuar në Shqipëri, për shkak të anulimit të fluturimeve nga reja vullkanike, kryeministri Sali Berisha ka dalë para medias me një informacion të detajuar për takimet e 5 ditëve më parë në Bruksel. (UPDATE)Ai dorëzoi në Komisionin Europian 2283 përgjigjet e pyetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2010, 14:50:55

Fajin e ka Berisha

Edmond Tupja Një vullkan i mbrapshtë e i pabesë shpërtheu në Islandën e Jugut, duke ngritur në qiellin evropian një re të stërmadhe hiri me grimca silici, xhami e avuj, që i nxori telashe të mëdha shumë vendeve: me dhjetëra aeroporte u mbyllën, me qindra fluturime u anuluan, miliona njerëzve iu ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2010, 13:16:45

Fierza bëhet sërish shqetësuese

Niveli i ujit në hidrocentralin e Fierzës ka kaluar me rreth nivelin maksimal të lejuar, prej 296 metrash.Në oren 8:00 të mëngjesit të sotëm në hidrocentralin e Fierzës niveli i ujit ka arritur ne 296.46 meter. Prurjet në këtë hidrocentral janë 1150 metër kub ujë në sekondë ndërsa shkarkohet 300...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-04-2010, 17:50:44

PS, përfundon kongresi, miratohet rezolutë

Kanë përfunduar rreth orës 16:30 punimet e Kongresit të Jashtëzakonshëm të Partisë Socialiste, ku u miratua një rezolutë që mbështet protestat e vazhdueshme, aksionin opozitar dhe luftën e vazhdueshme, sipas socialisteve, ndaj regjimit të Berishës.“Në rezolutën e Partisë Socialiste parashtruam k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
09-04-2010, 10:38:00

Daut Dauti: Pse Libia (nuk) e njeh Kosovën

Në mesin e shumicës së shqiptarëve mbretëron bindja se udhëheqësi i Libisë, Gadafi, është ende në dashuri me ish-Jugosllavinë dhe me Lëvizjen e të Paikuadruarve. Prandaj, Gadafi (Gadafi është Libia dhe Libia është Gadafi), dashurinë e tij për ish-Jugosllavinë e ka transferuar mbi Serbinë, duke e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-04-2010, 14:50:42

Shqiperia nuk do perfitoj heqjen e vizave ne gjysme te vitit!

. .Premtimi i qeverisë shqiptare se qytetarët do mund të udhëtojnë pa viza që prej verës mund të mos mbahet. Komisioni Evropian ende nuk ka paraqitur raportin mbi përmbushjen apo jo të kritereve për liberalizimin e vizave nga Shqipëria dhe Bosnja. Qytetarët e të dyja vendeve duhet të udhëtojnë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-04-2010, 09:23:40

Rregulla te reja per vizat Shengen

Një procedurë e re e dhënies së vizave Shengen hyn në fuqi të hënën në të gjitha vendet e Bashkimit Europian. Tashmë me një vizë Shengen mund të lëvizesh pa iu nënshktruar kontrolleve në kufij. Ndërsa procedura thjeshtëzohet edhe më shumë. Nëse kërkesa për vizë refuzohet tani do të argumentohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe