Tema Aktuale - 16

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme shqip dhe biseda e diskutime per tema te aktualitetit

Shej
22-01-2010, 11:27:16

E djathta dhe e majta në totalitarizëm.

Përcaktimi zyrtar i diktaturës enveriane në Shqipëri si “e majtë” lidhet me dy faktorë: qëndrimin ndaj pronës private dhe faktin që regjimi e filloi jetën si i majtë. Por në rastin e diktaturave totalitare nuk ka shumë kuptim të flitet për të majtë ose të djathtë. E majta dhe e djathta kanë vler...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
22-01-2010, 11:23:21

BBC: Në Shqipëri, rënie e lehtë e entuziazmit për BE

Sipas një sondazhi të kryer nga Instituti për Studime Ndërkombëre në Tiranë, rreth 89% qytetarëve të Shqipërisë mbështesin integrimin e vendit në Bashkimin Europian. Ndonëse në një rënie të lehtë krahasuar me sondazhet e disa viteve radhazi, shifra e lartë shpjegohet kryesisht me dëshirën për lë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-01-2010, 22:58:09

Sllovakia mbeshtet vizat dhe statusin

Ministri i Jashtem i Sllovakise, Miroslav Lajcak eshte shprehur optimist ne Tirane se brenda ketij viti shqiptaret do te kene mundesi te udhetojne pa viza ne zonen Schengen. Ai e beri kete deklarate pas nje takimi me homolgune tij shqiptar, Ilir Meta, me te cilin firmosi marreveshjen e ripranimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
21-01-2010, 13:14:17

Ben Blushi perballe analisteve: Bojkoti i opozites (Opinion - Video)

Ben Blushi dhe nje panel analistesh debatojne mbi bojkotin e opozites dhe strategjine e Edi Rames per tu perballur me rezultatin e zgjedhjeve te 28 qershorit 2009, si dhe qendrimeve brenda Partise Socialiste mbi bojkotin pas Asamblese Kombetare te PS-se dhe ne prag te skadimit te mandateve te de...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2010, 12:37:31

Harasani: Rama s'na perjashton dot

Harasani: Rama s'na perjashton dotDenis DedejE Marte, 19 Janar 2010Nje dite pas mbledhjes se Asamblese Kombetare te Partise Socialiste, deputeti socialist Andis Harasani, deklaroi se shumica e grupit parlamentar socialist mbeshteti hyrjen ne Kuvend. Sekretari per Programin ne PS...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2010, 23:44:36

20 kosovare ne zonen e termetit ne Haiti

Mes viktimave ne Haiti jane edhe shume punonjes te OKB-se qe ndodheshin me misione humanitare ne ishull, mes te cileve jane edhe te pakten 20 shtetas te Kosoves.Artan rexhepi eshte njeri prej tyre, me te cilin pas kontakteve te para, familja tashme ka humbur lidhjet telefonike.Familja Rexhepi pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2010, 12:03:28

Debate të ashpra në mbledhjen e Asamblesë së Partisë Socialiste

Debate të ashpra janë zhvilluar dje në pjesën e dytë të mbledhjes së Asamblesë së Partisë Socialiste, nga anëtarët e këtij forumi që janë pjesë e Lëvizjes për Mendimin Ndryshe. Thelbi i këtyre diskutimeve bazohej në kërkesën për rishqyrtimin e vendimit të PS-së në lidhje me bojkotin e Parlamenti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
15-01-2010, 09:19:04

Topalli, do nis zevendesimi i deputeteve te PS.

Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, ka deklaruar dje se se shpejti ajo do te ndermarre masat per te zevendesuar deputetet e Partise Socialiste, nese ata nuk paraqiten edhe ne afatin e kerkuar 6-mujor qe mbyllet ne mars. Ne nje interviste per radion “Europa e Lire”, kreu i Kuvendit deklaro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-01-2010, 08:43:54

Topalli ne Bruksel, vizat dhe permbytja!

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli bisedoi me kreun e delegacionit europarlamentar per Ballkanin Edward Kukan mbi procesin integrues te vendit dhe liberalizimin e vizave. Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli bisedoi me kreun e delegacionit europarlamentar per Ballkanin Edward Kukan mbi proce...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2010, 02:22:52

Ministri serb Bogdanovic debohet nga Kosova

Ministri serb për Kosovën Goran Bogdanovic është rikthyer në Serbi në pikën kufitare Merdare, pasi u dëbua nga Kosova. Ai ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2010, 15:54:56

Rritet niveli i ujit brenda qytetit te Shkodres

Gjate nates te se henes dhe mengjesin e se martes ne qytetin e Shkodres niveli i ujit neper rruge eshte rritur edhe me disa centimetra te tjere.Ne lagjen Xhabije dhe ne zonen e banuar te quajtur Livadhet thellesia shkon nga 35 centimetra deri ne gjysme metri. Ndersa ne zonen e banuar qe ndodhet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2010, 15:25:16

Përgjigjja që gjendet në Shkodër

Ndërkohë që në Tiranë është ndezur debati politik lidhur me shkaqet natyrore apo gabimet njerëzore që shkaktuan përmbytjen katastrofale të veriut të vendit, mjafton të largohesh afro 100 km nga kryeqyteti për të kuptuar se problemi real është krejt i ndryshëm. Se furia e ujërave që shpërthyen ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Enush
12-01-2010, 13:28:43

Komente

Gjendje natyroreKur shohim pamjet e banesave, fushave, rrugëve - të gjitha me këmbë në ujë - pa dyshim që mendimin e parë e kemi për banorët e atyre zonave, për fatkeqësinë që u ka rënë, ndjenjën e shprehim që shqetësimi qytetar të jetë solidar me ta dhe urimi është që gjithçka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
11-01-2010, 02:46:37

Përmbytjet, Presidenti Bamir Topi pret ekspertin e digave, Prof. Farudin Hoxha

Në Tiranë Presidenti, Bamir Topi, zhvilloi sot një takim me kryetarin e Komitetit te Digave të Mëdha, Farudin Hoxha, nje nder projektuesit e hidrocentralit te Fierzes, në përfundim të të cilit ata garantuan se veprat hidrike mbi lumin Drin jane te sigurta. Presidenti Topi beri thirrje edhe një h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
11-01-2010, 02:30:22

Edi, zgjohu...

Edi, dje një miku im ngaShkodra më merr në telefon rreth orës 12:00 dhe më thotë se kishte marr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-01-2010, 20:42:51

Natyra dhe opozita, ose natyra e opozitës shqiptare

Këto ditë, kur vendi ka qenë dhe vazhdon të jetë nën kërcënimin e një katastrofe natyrore, janë vënë në provë jo vetëm aftësia dhe kapacitetit i qeverisë për të menaxhuar një situatë emergjence nga më të rëndat në historinë e shtetit shqiptar, por edhe përgjegjësia dhe gatishmëria eopozitës pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
08-01-2010, 16:12:39

Shqiptaret ne Britani pozojne ne Youtube me arme

Nje grup shqiptaresh kane pozuar me arme ne youtube dhe ne Bebo. Grupi i vetequajtur "OTR" jane nen vezhgim nga policia britanike, e cila ende nuk e ka percaktuar nese armet jane te veteta apo jo. Nje tjeter imazh i shformuar i shqiptareve... [IMG]http://i50.tinypic.com/2z9mbdw.jpg[/i
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2010, 12:38:48

Shkretëtira mediatike e përmbytjes

9150 hektarë tokë nën ujë thotë Balkanweb. Dhe jep një listë të komunave dhe bashkive me shifrat përkatëse. Shifra, vetëm shifra, pa kontekst. Mbulim i cekët i situatës, si i gjithë mbulimi i medias mbi përmbytjen në Shkodër, me sa shoh unë nga faqet e tyre në Internet.[img]http://www.peshkupauj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
08-01-2010, 10:43:27

Postum

Kemi tunele që bien pasi janë inauguruar. Kemi baza ushtarake për të cilat mësojmë se kanë ekzistuar, vetëm pasi kanë hedhur në erë fshatra të tërë në mes të Shqipërisë. Paskemi me sa duket edhe diga hidrocentralesh, të cilat mund të shpërthejnë nga rritja e nivelit të ujërave, që edhe këtë e më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2010, 20:11:33

Tadiç flet rreth marrëdhënieve me Shqipërinë

Tadiç flet rreth marrëdhënieve me Shqipërinë: Nuk duhen neglizhuar Tiranë, 6 Janar NOA - Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, gjatë Konferencës së Ambasadorëve ka folur në mënyrë të veçantë dhe pozitivisht për Shqipërinë duke vlerësuar se është “e palejueshme që marrëdhëniet me Sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-12-2009, 18:45:16

Shqiptari ben masaker ne Finlande

Vret ish-gruan, kryen nje masaker ne nje qender tregtare dhe me pas vret veten.Keshtu ka ndodhur ne Finlande, kur s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-12-2009, 01:36:18

Riciklimi i planifikuar i pinjojve të diktaturës, një kërcënim serioz...

Riciklimi i planifikuar i pinjojve të diktaturës, një kërcënim serioz për demokracinëNga Sejdi PekaËshtë me të vertetë mjaft për t’u çuditur, se ka ndodhur një fenomen në Shqipërinë postkomuniste, që kurrkush s’mund ta besonte të paktën me 22 Mars 1992 me fitoren historike të Partisë Demokratike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-12-2009, 01:18:54

Olta Xhaçka, Nusja e piramidës “Gjallica”

Olta Xhaçka, deputetja e radhës e PS-së, që ka për detyrë të dalë “sa për të thënë”, doli dje dhe shpërndau recetat e radhës të moralit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2009, 13:08:20

Punë batakçinjsh

Fatos LubonjaKam ndjekur me vëmendje në shtyp akuzat e ndërsjellta lidhur me shitblerjen e 1300 metrave katrorë në qendër të Tiranës, tek Tajvani, që, së fundi, është bërë edhe casus belli midis maxhorancës dhe opozitës aq sa, maxhoranca ka hedhur në gjyq për këtë Edi Ramën dhe ky, nga ana tjetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-12-2009, 21:05:47

Përmbytje në Lezhë e Shkodër

Hapja e portave të hidrocentralit të Ulëz dhe të Shkopetit kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në fshatin Tale të Lezhës.Portat e dy hidrocentraleve u hapen pas reshjeve të shumta që kanë rënë gjatë këtyre ditëve të fundit.Prurjet e tepërta të ujit kanë rritur nivelin e tij deri në mbi 1 metër në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
23-12-2009, 16:28:43

Greqi, shtetesi per emigrantet me origjine helene

Greqia - Shtetesi per emigrantet me origjine greke Kryeministri Grek, Jorgos Papandreu mban premtimet e tij elektorale per emigrantet qe banojne ne Greqi. Sipas njoftimit te bere prej kryeministrise greke mbasditen e se martes, qeveria miratoi ligjin per dhenien e shtetesise per rreth 220 mije emigrante me origjine
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2009, 02:23:04

Ja si ju mashtrojnë Gazetat

Gazeta SHEKULLIFadroma pallatit të kunatit të Dash Pezës. Bashkia: Është me lejePër Shekullin pallati 12-katësh është me leje, jo vetëm kaq, por kur u përpoqa që të informoja komentuesit e mjerë të Shekullit, komentet e mi "çuditërisht" censuroheshin.Gazeta TemaBerisha u sulet me fadroma kundërs...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2009, 02:15:53

PPSH–PS - Bijtë e baballarëve

A është koiçidencë?! Një numër i konsiderueshëm i deputetëve të rinj të Partisë Socialiste kanë lidhje gjaku me ish-funksionarë të lartë të regjimit komunist. Post-akuzave dhe kundërakuzave me zanafillë tek prejardhja familjare ose tek lidhjet e tjera të punës apo farefisit që njëra palë apo tje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
20-12-2009, 17:53:21

Biberaj akuzon lidershipin e PD-se

Biberaj - Lidershipi i Partise Demokratike manipuloi votat Pasi nuk arriti te ishte brenda listes me 100 emrat e zgjedhur te anetareve te Keshillit Kombetar te Partise Demokratike, ish deputeti Aleksander Biberaj ka akuzar lidershipin e Partise Demokratike per manipulimin e votave. “Vota nuk eshte
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, xhavo, olti

Ku duhet varrosur Anastas Janullatos?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ramaik
19-12-2009, 17:13:20

Gazetaria investigative ne Shqiperi – Fiks Fare

Investigative Journalism in Albania - Fiks Fare | Right On Megjithese te paraqitura ne kete video ne menyre sarkastike, problemet e gazetarise investigative ne Shqiperi jane mjaft serioze. Teksi ne video, i pershtatur ne shqip: Ne te gjithe boten gazetaria inves
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe