×

BE- Asnje vize pa reforma.

BE- Asnje vize pa reforma.

· 14 · 741

 • Postime: 211
eagle2
ne: 29-07-2007, 18:12:03

• Ministrja austriake Ursula Plasnik ka folur per integrimin e Evropes Juglindore ne BE duke cilesuar reformat dhe perparimin e Ballkanit si kusht per heqjen e vizave. Ajo pershendeti lehtesimin e vizave per nje kategori te caktuar.

Salcburg - Vendet ballkanike duhet te vazhdojne me reformat ne sferen e sistemit gjyqesor dhe sigurise, nese deshirojne te hiqen vizat per udhetim te qytetareve te tyre ne shtetet e BE-se, deklaroi mbreme ministrja austriake e Puneve te Jashtme, Ursula Plasnik ne fjalimin ne takimin kryeministror rajonal "Stabiliteti ne Evropen Juglindore ne shekullin 21", se po mbahet ne Salcburg.

"Vizat nuk duhet te hiqen pa u arritur perparim i caktuar nga ana e vendeve ballkanike", theksoi Plasnik, duke shtuar se vendet e Ballkanit Perendimor nuk duhet te zbatojne reforma vetem me qellim qe te perlehen nga BE-ja. Plasnik beri thirrje per vazhdim te bashkepunimit ndermjet vendeve te Evropes Juglindore dhe BE-se dhe e pershendeti lehtesimin e regjimit te vizave per kategori te caktuara qytetaresh ne keto shtete, qe eshte rregulluar me marreveshjet te cilat ne muajin prill te ketij viti Unioni i kontraktoi me Maqedonine, Shqiperine, Bosnje e Hercegovinen dhe Malin eZi.

Ne takimin ne Salcburg, krahas kancelarit austriak Alfred Guzenbauer, po marrin pjese edhe kryeministrat e Shqiperise, Moldavise, Kroacise dhe Malit te Zi, Sali Berisha, Vasil Tarlev, Ivo Sanader dhe Zheljko Shturanoviq. Tema kryesore te takimit jane zhvillimi i Bashkesise energjetike te vendeve te Evropes Juglindore, formuar ne vitin 2006, bashkepunimi i vendeve danubiane, si dhe thellimi i marredhenieve rajonale ekonomike. Takimet e kryeministrave te rajonit kushtuar stabilitetit te Evropes Juglindore i inicoi ish-kancelari austriak, Volfgang Shysel, me qellim te mbeshtetjes per vendet e rajonit ne rrugen drejt BE-se.

 • Postime: 27110
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#1 ne: 30-07-2007, 09:26:46
Ti dukesh se je nje antishqiptare,te shikojn njerezit te gjithe temat qe ke hapur ti ne forum jane shume diskriminuese per shqiptaret,si te aktualiteti shqiptar dhe te rubrika e Kosoves ke hapur vetem tema provokative,Je nje greko - serb,mos te vij keq fare per keto fjale qe po te them,dhe i vendos titujt e temave si te doj qejfi ty e si te intereson ty vetem per te ulur poshte shqiptaret,po kujdes me keto lloj shkrimesh se nuk ia kane hije nje shqiptari.Je ber me keq se TCH dhe Balkanweb me keto tema qe hap.Kete teme e fshiva njeher dje se Petriti e vendosi te tema perkatese dhe nuk duhen hapur 100 tema ku ekziston nje e tille.

Dhe ato dje kane thene keto fjale dhe jo ashtu sic te intereson ty.

BE: Nuk ka viza pa reforma në drejtësi

Kryediplomatja austriake shprehet në Salzburg se vendet
ballkanike duhet të vazhdojnë reformat në sistemin gjyqësor
dhe të sigurisë, nëse dëshirojnë udhëtim të lirë jashtë vendit

 • Postime: 211
eagle2
#2 ne: 30-07-2007, 16:29:09
Ti dukesh se je një antishqiptare,te shikojn njerëzitë te gjithë temat qe ke hapur ti në forum janë shumë diskriminuese për shqiptarët,si te aktualiteti shqiptar dhe te rubrika e Kosovës ke hapur vetëm tema provokative,Je një greko - serb,mos të vij keq fare për këto fjale qe po të them,dhe i vendos titujt e temave si te doj qejfi ty e si te intereson ty vetëm për te ulur poshtë shqiptarët,po kujdes me këto lloj shkrimesh se nuk ia kanë hije një shqiptari.Je ber me keq se TCH dhe Balkanweb me këto tema qe hap.Këtë teme e fshiva njeher dje se Petriti e vendosi te tema perkatese dhe nuk duhen hapur 100 tema ku ekziston një e tillë.

Dhe ato dje kanë thënë këto fjale dhe jo ashtu siç te intereson ty.

BE: Nuk ka viza pa reforma në drejtësi

Kryediplomatja austriake shprehet në Salzburg se vendet
ballkanike duhet të vazhdojnë reformat në sistemin gjyqësor
dhe të sigurisë, nëse dëshirojnë udhëtim të lirë jashtë venditUne them te verteten dhe sme bjen ne mend sa kelyshe komunistesh ka ne pushtet te majte apo te djathte qofshin. Shqiperia ka politike dhe drejtesi skandaloze dhe BE as qe e ka ndermend te leshoje pe per vizat pasi e njeh mire rremujen politike ne tirane

 • Postime: 61
agroni01
#3 ne: 30-07-2007, 16:37:13
Ne shqiperi akoma vazhdon mendimi qe BE eshte sa te te japi nje vize qe ta perdoresh per te ikesh nga shqiperia?!

E me ironikia qeveria jone tregon se po punon rend per kete qellim?

Kuptohet ne dy drejtime.

Ironi pa fund.

Shqiperia do jete mire kur shqiptaret te mos duan tia dine per BEne me, po per vendin e tyre e punen e tyre aty, e me gjithe te huajt te bejne pazarin tamam, qe eshte nga te dy palet e jo di deri tani, vetem nje pale.

Capkenja
#4 ne: 30-07-2007, 16:40:39
Dhe une keshtu e mendoj Agron..ne Evropa nuk na do per faktin se nuk jemi ne gjendje te rregullojme vendin tone e jo me te na hapin rruget e oburra te shkaterrojne te tjeret..e kam thekuar dhe diku ne vend te mbash popullin me shpresa e endrra te kota duke melodruar per te marr ndonje vize e te zhdukesh perfundimisht nga  vendi yt...jepi popullit pune !

 • Postime: 2287
PetritKola
#5 ne: 30-07-2007, 17:22:09
Berni,

Polaket qe jane pjese e Bashkimit Europian nuk kane te drejte te punojne ne ato vende por vecse me leje te posacme ne qofte se u jepet. Po shqiptaret....?!

Ti ketu na keput propogande fanariote.

 • Postime: 211
eagle2
#6 ne: 30-07-2007, 21:12:24
Berni eshte militant politik. si puna e bernit saliu i blen me qindarka dhe i perdor kur ti doje qejfi. sapo te mbaroje pune me to ju fut shkelmin

 • Postime: 27110
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#7 ne: 30-07-2007, 22:01:27
Berni,

Polaket qe janë pjesë e Bashkimit Europian nuk kanë te drejtë te punojnë ne ato vende por veçse me leje te posacme ne qoftë se u jepet. Po shqiptarët....?!

Ti këtu na keput propogande fanariote.

Nuk eshte puna vetem se do punojn jashte,po do kete shume perparsi te tjera,kryesorja eshte qe te terheqin turist te huaj,skan nevoj fare shqiptaret te punojn jasht ku kemi gjith ate bregdet,pse qenka me i mire bregdeti ne Mal te Zi apo Kroaci,Itali e Turqi,ne kemi bukuri natyrore ne te gjithe vendin nga veriu ne jug pothuajse cdo qytet dhe klima eshte shume e favorshme per te ber Turizem,vetem me ane te turizmit mund te behet shqiperia se ne menyra tjera ska asnje shanc.Vetem duhet te dijn te punojn si te zhvillojn turizmin.

 • Postime: 211
eagle2
#8 ne: 30-07-2007, 22:14:59
Nuk është puna vetëm se do punojn jashtë,po do këtë shumë perparsi te tjera,kryesorja është qe te tërheqin turist të huaj,skan nevoj fare shqiptarët te punojn jasht ku kemi gjith atë bregdet,pse qenka me i mirë bregdeti ne Mal te Zi apo Kroaci,Itali e Turqi,ne kemi bukuri natyrore ne te gjithë vendin nga veriu ne jug pothuajse çdo qytet dhe klima është shumë e favorshme për te ber Turizem,vetëm me anë te turizmit mund te bëhet shqiperia se ne mënyra tjera s'ka asnjë shanc.Vetëm duhet te dijn te punojn si te zhvillojn turizmin.

po por turistet e huaj nuk vine ne shqiperi per tu lare ne det qe eshte mbushur nga fekalet, ska uje per te pire dhe ska energji per te pare dhe cmimet jane me te shtrenjtat ne rajon. kesaje i thone ha pluhur dhe paguaj dollare. Prandaj edhe shqiptaret vete po i drejtohen malit te zi dhe turqise per plazh. Une kam mendimin qe nese kjo qeveri dhe ky popull nuk zhvillohet me mire ta ngujojne kete popull neper qytete dhe le ta marrin te huajt vedin . pastaj shqiptaret do punonin argate ne vend te vet

 • Postime: 2287
PetritKola
#9 ne: 31-07-2007, 02:51:35
Bern,

Sa po u ktheva nga Norvegji, Suedia, Gjermania, Danimarka...
Ne Turqi etj... kam qene.

E di ti c'do te thote turizem?

 • Postime: 211
eagle2
#10 ne: 31-07-2007, 05:19:15
Bern,

Sa po u ktheva nga Norvegji, Suedia, Gjermania, Danimarka...
Ne Turqi etj... kam qenë.

E di ti ç'do të thotë turizem?
ky injoranti kujton se turistet ikin per pushime per te ngrene pluhur dhe per te bere dush nje here ne jave. Me keto logjike shqiptaret po bien ne gremine. turistet e huaj viijne njehere dhe nese gjejne hale njoftojne kedo qe njohin qe te mos shkele me ne ate vend. Ka plot vende te tjera. Maqedonia qe ska hic det ka tre here me shume pushues te huaj se shqiperia e varfer. Ne te semes i qofte shqiperise me kete politike te poshter

 • Postime: 27110
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#11 ne: 31-07-2007, 09:37:32
O Eagle ik ore anti shqiptar se na flliqe kombin me keto brockulla qe thua,jeten qe bejm ne europianet as ne enderr nuk e shohin,sjemi trapa aq sa e ben ti,se jemi 100 her me te zgjuar se keto psikopatet e huaj.Me thuaj pak ti pse ka aq shume ndertime ne shqiperi qe ne asnje vend te huaj si gjen,ato ndertesa te bukura qe jan ber ne cdo qytet,edhe jashte qyteteve,ne sjemi si keto qe flejn me qent ne krevat,jemi 100 her me te paster.Po njerez si puna jote kesoj gjerash do shpikin.Doni apo sdoni ju Shqiperia do behet shtet dhe atij grekut e serbit tat do ja kaloj.

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#12 ne: 31-07-2007, 12:58:52
OOO Bern, neve po na keputet kurrizi duke ngritur kovat em uje deri ne kat te peste ne mes te Tiranes ne vitin 2007, kurse ti me flet per integrim e per levizje te lire.
neve na duhet te dalim me vrap nga shtepite ne oren 6 mbasdite se ikin dritat e ti dashke turizemneve ecim me vrap rrugeve se te cajne veshet gjeneratoret, e ti do levizje te lire.
Neve kemi frike te bejme nje pale zgjedhje se pale si shkojne standartet kurse ti me flet perralla me BE dhe turizem
Berni ndaje mendjen: Turizem me kova uji, gjeneratore dhe rruge tere pluhur nuk ka si te kete se turistet nuk jane budallenj, shkojne 150 km me tutje neper shtetet  fqinje dhe i kane te tera.
Kurse neve kemi Berishen nga i cili kemi kusur kovat e ujit, gjeneratoret dhe erresiren edhe ne mes te veres.
jo po dashke edhe turiste....qe te lehen me sapllake

 • Postime: 2287
PetritKola
#13 ne: 31-07-2007, 23:53:49
Ti sikur studion per komedi o Berni.