Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve! - 6 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Sipas jush cilat jane problemet me te medha?!

Krimi/korrupsioni/trafiqet e paligjshme
46 (34.6%)
Problemet ekonomike (papunesi, uje, drita, sherbim shendetsor)
43 (32.3%)
Infrastruktura e keqe (rruget, portet, sherbimet publike)
2 (1.5%)
Emigrimi ne mase (intelektualet, te rinjte, profesionistet)
1 (0.8%)
Prona private
8 (6%)
Gjakmarrja/Hakmarrja personale (pa pyetur ligjet e shtetit)
4 (3%)
Problemet politike (jostabiliteti politik, problemet elektorale)
14 (10.5%)
Nderhyrja e te huajve (administrimi i puneve shteterore nga te huaj, si ne Kosove psh)
15 (11.3%)

Numri i anetareve qe votuan: 112

Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve!

Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve!

· 271 · 27188

 • Postime: 23
 • Karma: +0/-0

#125 ne: 02-12-2007, 04:24:36
Problemi kryesor eshte mos rrespekti ndaj njeri tjetrit dhe gjelozija e tepert qe na eshte ber semundje

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#126 ne: 06-12-2007, 13:44:24
INDIFERENCA

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#127 ne: 26-01-2008, 15:20:45
KATOVICA

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#128 ne: 27-01-2008, 04:23:26
??????!!!!!!!!!!!!!!!

 • Postime: 1209
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#129 ne: 27-01-2008, 13:42:22
Apatia, na ka gllaberuar dhe nuk po na leshon....

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#130 ne: 27-01-2008, 15:19:08
??????!!!!!!!!!!!!!!!    Ikei rene pikes..... bravo! urime!

    Problemi me madhor i shqiptareve te thjeshte(se politikanet tane nuk kane probleme), per mendimin tim eshte ndryshimi i mentalitetit qe eshte rrenjosur ne Shqiperi. Ckuptj me kete?
   -Te mos presin cdo gje nga te tjeret e ndihma apo zgjidhje "nga larte"
    -Te ulin koken e ti shtrohen punes, e jo te fluturojne me p....., asnje pune nuk eshte turp. Kur jemi jashte Shqiperise bejme cdo lloj pune per te nxjere te ardhurat tona, ndersa ne Shqiperi, akoa e konsiderojne fyerje te punojne nepunen private te dikujt.
     -Te kuptojne me ne fund se pa kundeshtuar me cdo lloj forme politiken e mbrapshte te cdo partie politike qe mer pushtetin, nuk do te arrijne gje. Del X-minister e thote se "...nuk kemi rezerva ujore, nuk ben rrjeti se eshte i amortizuar apo i dobet per te perballuar ngarkesen...., prandaj do te kete nderprerje te energjise elektrke...'"  Une si popull do te thosha"Vra veten "zoti" minister, gjej ku te duash, une dua drita, perndryshe ZHDUKU NGA PUSHTETI.
     -Kur shqiptaret te kuptojne se me qeveritaret e cdo ngjyre i ndan plotesimi apo jo i nevojave te tyre, e jo bindjet politike, kur midis tyre nuk do te kete grindje per politike, por per pune e perparim, besoj atehere do te duken shenjat e para te ndryshimit te pergjithshem ne Shqiperi.
  Ju merzita, te nderuarit-at e mi-ja, por me vjen te pelcas me injorancen politike te te gjithe shqipetareve, politikane e jo.
                        -miku-

#131 ne: 27-01-2008, 16:39:19
shume e vertet miku! eshte vertet per te ardhur keq, por ky eshte realiteti i hidhur....

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#132 ne: 01-02-2008, 10:53:19
problemet me te medha ne i kemi ne koke.qe nuk ndalemi nje minut te mendojm se te bashkuar mund te shkojm perpara duke ndihmuar shtetin te varferit,duke punesuar njeriun tend e jo te shkatterojm ne ate. kurse ne jemi pothuajse i vetmi komb qe nuk punojm per shtet. e mrapa themi shteti i dobet.po cafr ben ti per shtet me thuaj njeher??????
ishalla po mledhni mend e ju qe jeni intelektual ta perdoreni per te mire e jo per te keq.nese nuk e perdor intelgjencen tende per te mire mos e perdor te keq. demokraci e liri nuk do te thot te besh cfar te duash, e te mos paguash tatim e te thesh rregullat dhe ligjet e shtetit. flasim shpejt se deri tani nga te paret tan skemi pa hajr edhe pse ata ankohen se ka qen koha ndryshe.ME FAL. por koha ka qen per te gjith evropen njelloj,po ju lutem pranojeni gabimin dhe terhiqnu nga politikat e kohes se gurit qe duhet te jesh tolerant ndaj armiqve ose mos lufto me pa kok por me laps me dituri e me politik.arma me e fort ne bot politika. URIM fitorja e meritushme qe moti qe nga ILIRIA e HASHIM THACIT i cili meriton te jet e jo fanatiket qe me me qef shohin serbin ne kosove se Drenicen.uhhhh

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#133 ne: 10-02-2008, 15:28:06


                        PERËNDIMOR APO LINDOR
Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën.
Si më të parën karakteristike të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”. Lindori shqiptar
i pret të gjitha të mirat për vete - qelepir - nga të tjerët; bota për të është një burim i pashterun mjetesh, qejfesh e lezetesh të cilët ai i
shfrytëzon me çdo mënyrë e metodë, pa pyetur se ku nget e ku vret. Detyrë të ndershme apo sakrifica vetmohuese ndaj botës pranë nuk
njeh kurrë lindori shqiptar. Përkundrazi ushujza lindore, e pangijshme, i ngjitet trupit të përbashkët dhe shoqëror dhe ia thith gjakun pa asnjë
droje e kujdesje. Dhe në vend që të turpërohet për veprën shkatërrimtare të veten, lindori shqiptar bëhet edhe ma kryenalt, ma kapadai, ma qejfli.

Lindori shqiptar nuk njeh turp, ai s’ka cipë që t’i nxihet. Lindori shqiptar është i zoti për të gjitha turpet. Shet babë e nane, besën e nderin e vet,
për mos me thanë: shpirtin e trupin e vet; vetem e përvetëm që t’i shkojë kungulli mbi ujë. Idealet e lindorit shqiptar janë kolltuku e llokma; dhe për t’i
siguruar vehtes këto të mira ai përdor çdo mjet: bëhet kur e do nevoja edhe patriot edhe tradhtar, monarkist e bolshevik, përparimtar e reaksionar,
e bile edhe shok i fortë me të tjerë. Porse në shpirtin e vet është Lindori kryekëput rrënimtar, është shkatërrues dhe bashkohet me të tjerët si ato ujqt
që vejnë së bashku në pre, por që e shqyjnë shokun e vet kur dobësohet apo plagoset udhës. Sepse Lindori shqiptar i ka instinktet e ujkut vetjak, të ujkut tek.
Vendi ku ushqehet dhe majet Lindori shqiptar është atdhe për te. Jo sepse e don, por sepse e shfrytëzon; dhe e shfrytezon pa pikë turpi, dhimbje e kujdesje.Është gabim kur thuhet se Lindorizma na ka ardhur fillimisht nga Azia, apo nëpërmjet fesë mohamedane, apo edhe nga populli turk. Jo kurrsesi, Lindorizma e jonë
është një dhanti fatale e krishterimit euro-aziatik. Po spjegohem! Ne shekullin VIII, aty kah viti 740 e.s., do me thanë 600 vjet para se me shkelë turku në Atdheun tonë,
Shqipëria u bë province e Bizantit, nën Leonin III. të quajtur Isaurios. Dhe nga ky despot i tmerrshëm u ngushtuan të gjithë shqiptarët me u nda nga kisha romake
(perendimore) e me u fundos ndër labirinthet e errta të kishës bizantine (Lindore) të atëherëshme. Por s’ishte aq fort ndamja (skizma) kishtare sesa ai shpirt i administrates
bizantine, plot angth e myk, që u pllakos si një shpirtër i zi, si një hije murtaje mbi mbarë kombin shqiptar. Turqia ka qenë trashëgimtarja dhe kujdestarja e mirazit bizantin,
dhe kësulja e kuqe - një krijesë greko-bizantine - u pranua si një simbol i atij trashëgimi.

Se ç’don me thanë shpirt bizantin e di pothuaj secili që ka lexuar ndopak fletët e historisë së kulturës. Mjafton të përmendet se bizantizmi historik është po njëlloj
me Lindorizmën shqiptare që u përshkrua më lart. Shqiptari i shkret ia ka thithur lëngun asaj bizantizme shkatërrimtare brenda 12 shekujve të kaluar - qysh nga viti 740 -
dhe është kalbur dalëngadalë në trup e në shpirt të vet, duke iu shprishur kësodore fuqitë e tij më të thjeshtat e më fisnike bashkë-kombëtare. Shqiptari dikur ka pasur
nje dashuri të përvlueme dhe një besim të pafund ndaj Zotat e qiellit e të tokës, ndaj vendit dhe trashigimit të të Parëve dhe ndaj vllezërve të vet shqiptare.
Vala aristokratike dhe drita politike-filozofike që dridhen edhe sot në amanetet e pluhurosura të Kanunit të Lekë Dukagjinit dhe ndër sa e sa tradita malësore-shqiptare
lenë me kuptuar lartësinë shpirtërore dhe heroizmën vetflijuese të të Parëve tonë dikur.

Porse të gjitha ato veti të larta e bashkë-ndërtuese shkuan dëm e huq nëpër hejmin shkatërrues të bizantizmës. Sepse si në mbarështrimin shoqëror e politik,d.m.th. ndër marredhëniet e shqiptarit me shqiptarin dhe ndër marrëdhëniet e shqiptarit me shtetin e tij u fut e u përhap shpirti bizantin si një epidemi rrënimtare


dhe e deformoi karakterin e drejtë të shqiptarit në një bollë amorfe. Si i tha nënprefekti djalit të ri që po hynte rishtas kryetar komuneje: “Biro, ato që ke mësuar
në kurse e libra hidhi mënjëanë. Po deshe të jesh një nepunës i mirë, të lavdohesh dhe të nderohesh, mbaje popullin me premtime. Sille vërdallë nga një ditë në tjetren,
deri sa të mërzitet dhe mos i kryej ndonjë punë”.

Vet djelmnia e shkolluar e ka gabim kur kujton se perendimorja përmbahet vetëm ndër veshje e mbathje evropjane, apo në të ndëjunit plot kotësi nëpër sallone,
apo edhe me kryerjen e ndonjë detyre sa për formë e për të rrëmbyer një rrogë të majme, etj. Perendimorja e vërtetë tregohet pikësepari në kryerjen e një detyre të ndershme,
fund e majë për hatër të asaj detyre dhe pa qenë i shtyrë nga zori, nga ndonje dëshirë e prujtun apo nga shkëlqimi i ndonje fitimi marerial. Bile perendimori i vërtetë
karakterizohet nga menyra se si ai i ngarkon vetes me vetdashje detyra të rënda, jashtë detyrave të zakonshme e të domosdoshme. Heroizëm s’kerkohet prej askujt,
porse lartësia morale e një perendimori matet me graden e vetmohimit dhe vetflijimit rreth nje ideje të lartë, rreth nje ideje që s’ka punë me kolltuqe apo llokma.

Detyra e përditshme e një perendimori është: Vepro gjithmonë në një mënyrë të atillë që sjellja jote të jetë shembull dhe rregull mbarëvajtjeje për të gjithë;
sillu si njeri i butë me të tjerët, pa hile; pranoje, nderoje dhe çmoje çdo njeri pa qëllime dhe prapamendime lindore. Dhe këto të gjitha kërkohen dhe detyrohen tek çdo njeri
- i madh a i vogel, pasanik apo i varfër, shkollar apo bilmez - jo nëpër premtime materialiste apo friksime fetare, por vetem e përvetëm në emër të një njerëzimi të lartëm,
i cili mbështetet mbi ato të drejta hyjnore që kanë mbirë në zemrën e çdo njeriu pak a shume normal. Dhe shpirti fisnik i një perendimori është pikërsiht ajo dhimbje mëshire
dhe flijëplotë që drejtohet kundrejt çdo krijese nevojtare, por sidomos kundrejt çdo njeriu fatmjerë, kundrejt çdo populli varfanjak, e më së forti kundrejt kombit të vet në rrezik.
                           Hektori

#134 ne: 18-02-2008, 18:02:12
Problemi me i madh i Shqipetarve eshte ai i te drejtuarit nga njerez qe nuk mendojne per te, por vetem per vetveten.
Nese Enver Hoxha krijoi nje shtet, ndertoi dhe edukoi nje komb (ne menyren e tij), keta qe erdhen pas vetem shkaterruan dhe mbollen zi ne zemrat dhe mendjet e shqiptarve.
Nuk ke analizon te parin pasi te gjithe jane lere mos e nga, problemi me madhor i yni si komb eshte fakti se jemi mesuar te nenshtruar dhe mos ngrihemi te kerkojme ato qe me cdo kusht na takojne.
Mungojne Drita, Uje, Rroga te ulta, standarte jete te ngritura ne stratosfere, Respekti per tjetrin, e shume e shume faktor te tjere, qe nuk ja vlen te permenden te gjitha.
Kush do na i ofroj keto gjera kur tashme kemi humbur te gjitha shpresat dhe jemi nenshtruar idese...se kjo eshte jeta ne shqiperi!!!!Duhet te ngrihemi si bota mbare kur shohin nje padrejtesi qe i peshon ne xhepat e tyre dhe eshte e papranueshme.
se fundmi u ngrit serisht cmimi i energjise elektrike ne 72 %....valle me cfare do i shlyejme te gjitha keto????? po gjobat nese i kalon ato cka kryeministri apo KESH ka vendosur si limit, si do shlyhen????  po Uje qe ka vetem ne orare te percaktuara nga ujesjellesi, tashme ne dore te bashkise??? valle jetohet ne keto kushte??? Nuk di por kupa u mbush , u zbras , po mbushet serisht dhe askush nuk behet i gjalle te thote STOP ME!!!!

 • Postime: 4836
 • Karma: +4/-1
 • Gjinia: Mashkull

#135 ne: 21-03-2008, 10:34:46
problemi me madhor per shqiptaret eshte Sali Berisha.

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#136 ne: 27-03-2008, 11:09:58
e ka fain vetem dhe vetem mentaliteti shqipetar. sepse per shqipetarin kush eshte me i miri? ai qe vjedh me shume, dhe jo ai qe punon dhe eshte i ndershem.
i gjith problemi fillon nga shkollat, familj, etj...
aty duhet te nderhujme per te pasur ne te ardhmen nje shoqeri te shendecme dhe me mentalitet progresist. (realiteti eshte i dhimshem)

 • Postime: 691
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#137 ne: 31-03-2008, 19:28:56
Shqiperia e ka problemin qe ne periudhen komuniste dhe post komuniste me politiken e gabuar qe eshte ndjekur me qellim perfitimet vetjake aferat korruptive, etj pra problemi qendron ne strukturen shteterore dhe menyren e gabuar te qeverisjes nga te dyja kampet si te majte dhe te djathte, dhe sipas meje korrupsioni do vazhdoje te eci me kete klase politike qe kemi sna mbetet tjeter te themi :ISHALLA NUK TRASHEGOHET ME TEJ

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#138 ne: 02-04-2008, 15:08:32
1 shqetesim po them une,   se  ka  shume....mungesa e largpamesise

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#139 ne: 04-04-2008, 03:25:56
Berishës në Bukuresht i ngërdheshet fantazma e Çausheskut       

Grada e perdoruesve-ve: / 8
I varferI mire
Wednesday, 02 April 2008 
 Nga Kastriot Myftaraj - Në korridoret dhe sallat ku po të mbahet takimi i NATO në Bukuresht, në imagjinatën e të ftuarve, do të endet hija e të zotit të shtëpisë, njeriut që ndërtoi pallatin gjigand ku do të mbahet takimi, ish-diktatorit rumun Çausheskut. Çaushesku, është i vetmi nga diktatorët e vendeve komuniste që largua nga pushteti duke u vrarë. Takimi i NATO në pushtet do t’ i ngjajë një drame të Shekspirit ku pritet të shfaqet fantazma. Kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve anëtare të NATO, si dhe të partneritetit për paqe, pjesëmarrës në takim, janë mysafirë në pallatin e “mbretit” të vrarë.Fantazma e Çausheskut, duke u ngërdheshur, do t’ i thotë botës: Unë u vrava jo se isha diktator, por se nuk pranova atë, Marrëveshjen e Katovicës. Fantazma tjetër politike në pallatin e famshëm të kryeqytetit rumun do të jetë kryeministri Berisha. Kur Berisha të ngjitë shkallët, ecë në korridoret dhe futet në sallat e pallatit të Causheskut, do të ndjejë në çdo cep hijen e Çausheskut, duke iu ngërdheshur dhe duke thënë: Mirëmbrëma! Unë u vrava se ndryshe nga padroni yt Ramiz Alia, nuk pranova të shpikja një opozitar fiktiv si ty dhe ta dorëzoja pushtetin tek ai. Unë u bëra personazhi kryesor i tragjedisë se nuk pranova farsën e pluralizmit. Padroni yt mësoi nga ajo që më ndodhi mua dhe vuri në skenë farsën e pluralizmit me ty, si personazhin kryesor. Por duket se tashmë edhe për ty kanë ardhur ditë të këqija, kur ndoshta do të duhet të përdorësh helikopterin si unë. Por mos harro se ai helikopter nuk të con kurrkund, këtë e provova unë. Në takimin e NATO Berisha do të perceptohet si njeriu më i ngjashëm me Çausheskun nga të gjithë të pranishmit. Ai është kryetari i qeverisë që kur të kthehet nga takimi e presin ditë të vështira, protesta për dorëheqjen e tij. Vizita në pallatin e Çausheskut në Bukuresht, mund të jetë vizita e fundit e Berishës si shtetar në një vend të huaj. Në rast se do të jetë kështu atëherë këtu do të ketë një ironi mjaft sinjifikuese se Berisha është njeriu që u katapultua në krye të partisë së parë të madhe opozitare në Shqipëri, për të shpëtuar regjimin e homologut shqiptar të Çausheskut nga falimentimi total. Në rast se nuk do të ishte bërë në dhjetor farsa e pluralizmit politik, që i dha PPSH në pushtet të drejtën të mbetej në lojë si aktor politik i pluralizmit, atëherë regjimi i partisë-shtet komuniste thjesht do të kishte qenë i detyruar të shpallte falimentimin politik dhe ekonomik, duke mos qenë në gjendje t’ i jepte dhe ushqimin minimal popullit të uritur. Pluralizmi i luajtur si farsë me ndihmën e opozitarëve si Berisha, bëri që partia-shtet komuniste të gjente një alibi për atë që ndodhi në ditët pas pluralizmit, eksodin masiv të qindra mijë njerëzve jashtë vendit, që shërbeu si valvul shkarkimi, si dhe për të tërhequr ndihmat humanitare nga Perëndimi në sajë të të cilave shqiptarët nuk vdiqën nga uria në 1991. Tashmë, 18 vjet pas kësaj ngjarjeje, Berisha gjendet i sulmuar nga ish-partia e tij, e cila në sajë të farsës së pluralizmit mundi të përshtatet duke ndryshuar emrin dhe duke u paraqitur si parti e majtë perëndimore, gjë të cilën në atë kohë kryetari i tashëm i PS, Edi Rama e denonconte publikisht si një farsë dhe kërkonte shkrirjen e PPSH si parakusht për t’ u krijuar një e majtë realisht perëndimore në Shqipëri. Por nuk ndodhi kështu dhe Rama sot është në krye të PS, ndërsa Berisha në pushtet, është i atakuar si Ramiz Alia në 1990. Sot Berisha nuk ka rrugë tjetër veçse të përsëritë skenarin e dhjetorit 1990 në trajtë karikature, pra të përdorë Edi Ramën, ashtu siç e përdori Ramiz Alia Berishën në vitin 1990, për të bërë një marrëveshje për kalimin e pushtetit, ose më saktë të aparencës së pushtetit, që si atëherë dhe sot do të jetë në duart e një establishmenti mafioz politiko-ekonomik që sot është bërë shumë i sofistikuar, dhe që ka Delijorgjin si simbolin e tij, të lidhur si me Berishën ashtu dhe me Ramën. Ramiz Alia atëherë negocioi me Berishën dorëzimin e pushtetit, duke vënë si një nga kushtet që ai (Ramiz Alia) të mos arrestohej dhe dënohej me burgim, fjalë që Berisha me sa duket nuk e mbajti. Tashmë Berisha, i vënë në pozitën e Ramiz Alisë, duket se kërkon të njëjtën gjë nga Edi Rama dhe Ilir Meta, gjë për të cilën precedenti i paktit të tij me Ramiz Alinë nuk është se i jep siguri. Fantazma e Çausheskut do t’ i ngërdheshet Berishës dhe do t’ i thotë: Mirëmbrëma o komunist që luajte farsën e antikomunistit për 18 vjet! Ti je më i keq se unë dhe se Enver Hoxha, se siç ka thënë ai idhulli yt, Vaclav Haveli: Më i keq se komunisti është antikomunisti ish-komunist! Po tani çfarë do të bësh? Tashmë je në situatën në të cilën gjendesha unë atëherë. A do të japë dorëheqjen kryeministri Berisha pas kthimit nga Bukureshti? Një gjë është e sigurt. Berisha tashmë është një fantazmë politike. 

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#140 ne: 10-05-2008, 14:20:15
Ja e keqja
Marjan Gryka: Berisha ka vetëm një lidhje me idealet e Dhjetorit: Zbatimin e skemës së Katovicës       

Grada e perdoruesve-ve: / 1
I varferI mire
Friday, 09 May 2008 
Berisha shkoi dy ditë më parë, në një takim farsë me studentët e Tiranës. Atje ai mbajti një fjalim, tipik si në kohën e ish-Frontit Demokratik. Në krahë nuk kishte asnjë student të Dhjetorit 1990. Lideri i kësaj lëvizjeje Azem Hajdari nuk ishte, sepse u vra përballë portës së PD së Berishës dhe skalioneve të tij komuniste e të sigurimit të shtetit, të cilët prej 17 vjetësh kanë në dorë kryesimin e PD dhe të pushtetit politik dhe ekzekutiv. Ata që janë gjallë, janë jashtë kufijëve, si emigrantë prej dhunës që ushtroi pushteit i PD në vitet 1992-1997.Në lidhje me “vizitën mortore” të Berishës në përkujtim të asgjësimit të idealeve të lëvizjes studentore, që bëri, ne zhvilluam një bisedë me zotin Marjan Gryka, President i Shoqatës Mbarëkombëtare Nacionaliste “Azem Hajdari”:
Si e konsderoni këtë vizitë të Berishës pas 17 vjetësh tek stuydfentët?
E konsideroj si vizitën që bëri me porosi të Ramiz Alisë në vitin 1990, kur shkoi si pedagog, por që në fakt ishte “desant” i PPSH dhe i sigurimit të shtetit, mision të cilin e kreu dhe po e kryen me sukses të plotë. Kjo nis tek ofensiva e Berishës njerëzve që kishin idealet e Dhjetorit 1990 dhe kjo përcjell tek demokratët mesazhin, se ai nuk mund të ekzistojë dot as vetë në politikë, nëse nuk i jep fund monopolit të posteve në parti e në qeveri. Pozicionimi i deklaruar i figurave, nuk do të kalojë pa probleme, pavarësisht se Berisha njihet si një dorë e hekurt në kryesimin e gjithçkaje në selinë dhe qeverinë blu. Nuk e dimë, nëse Berisha ka përfshirë edhe veten në këtë skemë për të lënë një nga postet, por dihet që ai e ka futur në axhendë të shpejt këtë plan, prej të cilit mendohet një çarje akoma më e madhe nga kjo që po lëviz në mënyrë klandestine kafeneve. Atë lëvizje e bënë idealistët jo komunistë, ndërsa në poste dhe funskione të larta, kapardisen ata që nuk donin t’i dëgjonin as emrin dhe që mallkonin PD.

A është PD e sotme e Berishës, forca që përfaqëson idealet studentore të Dhjetorit 1990?
Jo, nuk është dhe nuk ka për të qënë asnjëherë, për aq kohë, sa në krye të saj të jetë Berisha dhe “kolegët” e tij komunistë, të dalë ga strofulla e PPSH. Unë e kam deklaruar edhe më parë në gazetën tuaj, që PD e sotme nuk duhet të kishte dhe nuk duhet të ketë “fytyrën” e sotme. As drejtuesit që ka dhe këtu, nuk e teproj dhe nuk bëjë “mëkat”, të deklarojë se përgjegjësinë historike të Berishës, për shkatërrimin e kësaj force të madhe politike, që u krijua si fuqi për të hedhur në koshin e plehërave diktaturën komuniste të Enver Hoxhës. Sali Berisha, me qëndrimet e tij mbështetëse ndaj ish-komunistëve, dëshmoi dhe po dëshmon, që jo vetëm nuk i ka prerë lidhjet me komunizmin, por edhe i ka rifreskuar ato dhe këtu nuk ëhstë fjala thejshtë se ka dy, apo tre komunist në administratë, por sespe ka instlauar mendësitë e atij sistemi në drejtim. Dhe kur vetë lideri është pjesë aktive e atij pushteti që burgosi, që vrau, që shpronësoi, që internoi dhe mohoi të drejtat e një populli mbarë, duke e ktheyr në skllav kolektiv, nuk mund të flitet për demokraci. Faktet janë të shumta dhe shqiptarët i dinë mirë. Nëse kësaj diktature iu hoqën simbolet, nuk i janë hequr praktikat dhe njerëzit që e kanë “ushqyer” atë.

Cilat janë “pikëtakimet” e shoqatës tuaj me idealet studentore?
Nuk flitet për pikë takime por për një organizëm, sepse ne jemi “gjaku” dhe “truri” I kësaj lëvizjeje të madhe historike. Ne jemi një shoqatë që mban emrin e Azem Hajdarit. Krijimi i saj ishte vepër e demokratëve të vërtetë, që kishin besim tek ai, edhe pse u vra Azemi, por nuk u “vra” figura, kontributi dhe idealet e tij, të cilat vetë Azemi, nuk i shkeli asnjëhërë edhe pse u përballë shumë herë, me atë kontingjent ish-komunistësh fanatikë, të cilët edhe pse ishin (dhe janë pjesë e drejtimit të PD), nuk kishin asnjë ideal demokratik e nacionalist, përkundrazi kishin depërtuar brenda saj, si “desantë” të PPSH, për ta shkatërruar demokracinë dhe idealin e Azemit e të të gjithë studentëve dhe shqiptarëve, që përmbysën diktaturën komuniste. Një merak të përhershëm kishte Azem Hajdari, pranë të cilit kam qëndruar në çdo sekondë: Lufta për demokracinë dhe nacionalizmin është më e vështirë me këta që na pengojnë nga brenda, sepse kundërshtarët politikë, i njohim dhe dimë të pozicionohemi! Kjo shoqatë, u krijua si domosdoshmëri për të përjetësuar dhe vazhduar idealet kombëtare e demokratike të Azem Hajdarit. Akti demokratik i Azem Hajdarit, për instalimin e pluralizmit politik nëpërmjet protestave studentore e më pas si politikan, janë vlera që meritojnë vëmëndje edhe sot, jo thjeshtë si kontribute. Ne i jemi përmbajtur këtij synimi dhe këtyre vlerave, duke mos lejuar askënd, kushdo qoftë në PD dhe jashtë saj, që të cënojë personalitetin e këtij formacioni të madh e të fuqishëm.

Cili ka qënë misioni juaj si idealistë, në atë dhjetor historik?
Ishim vërtetë idealistë, ndërsa ata që na u ngjitën në trubuna ishin ata që janë sot po në tribuna, që nga Sali Berisha, Skënder Gjinushi, Gramoz Ruçi, Kastriot Islami etj. Ata na përdhosën idealet, na vodhën demokracinë dhe sot po e përdorin për interesat e tyre dhe të klaneve ish-lomuniste të PPSH, të cilave u shërbejnë si ushtarë të bindur. Ne u futëm në “vijën” e demokracisë, me bindjen se do të kishim një shoqëri ndryshe, por në fakt nuk ndodhi kështu. Unë e kam ndjekur për 17 vjet politikën e këtij vendi, kam qënë dhe vazhdoj të jem pjesë aktive e saj, tashmë prej 9 vjetësh, në drejtimin e veprimtarisë së shoqatës “Azem Hajdari”. Jo vetëm unë, por të gjithë ata që kanë orientim idealin e Azemit, ndihen të motivuar për të mos u bërë pjesë e të keqes që ka pllakosur drejtimin politik të PD dhe praktikën qeverisëse të pushtetit të saj. Misioni ynë si drejtues dhe anëtarë të kësaj shoqate, ka pikë takimi vetëm me progresin dhe me idealin e pastër demokratik, duke shpërfillur pa asnjë ndrojtje, ata që e kanë harruar dhe që e kanë braktisur idealin e Azem Hajdarit e që fatkeqësisht ndodhen edhe në kupolën e PD.

A “qan” vërtetë Sali Berisha për Azem Hajdarin?
Lotë e kam parë në ekran, që derdh. Por se sa të sinqertë i ka, këtë e di vetëm ai, i cili sa lëshon kurorën, nis e qesh, sikur është në dasëm e jo në një ceremony përkujtimore për një figurë të madhe kombëtare. Konfirmojë faktin, që si shoqatë që ka emrin e Azemit, disa herë kemi kërkuar mbështetjen e kreut të PD, zotit Sali Berisha, njeriut që çdo 12 shtator dhe 5 maj, çon lule dhe derdh lotë tek memoriali i Heroit Azem Hajdari. Por çuditërisht, nuk e kemi patur këtë mbështetje. Kjo ka krijuar rezerva, për të cilat edhe pse i është kërkuar shpjegim, ai nuk është shpjeguar asnjëherë. Dhe kjo mendoj, se nuk ka qënë dhe nuk është normale. Ne kur krijuam shoqatën e konceptuam dhe e deklaruam hapur, madje e kemi edhe në statut e në program, se nuk jemi parti paralele me PD, por pjesë integrale, forcë aktive e PD, mbështetës të Berishës, duke mbajtur si orientim idealin e Azemit. Ne e vazhduam dhe po e avzhdojmë këtë rrugë. PD, me sa kuptuam atëherë dhe me sa shohim tani, ka nisur tjetër rrugë dhe kjo është shmangie nga ajo që nisi në dhjetor 1990.

PD e Berishës është në pushtet. Cili është vlerësimi për anëtarësinë e shoqatës tuaj?
Janë jashtë çdo vendi pune. Janë lënë në rrugë. Nuk përfillen nga askush. Madje kur dëgjojnë që anëtarësia jonë thotë se janë anëtërë të shoqatës “Azem hajdari”, atëherë ndëshkohen dhe shpërfillen më egërsisht, që nga berisha e deri tek ata “minjtë” e zyrave të PD e të ministrive. Këta të spostuar nga listat e punësimit e konsiderojnë këtë qëndrim shpërfilljeje, jo një harresë, ose pamundësi për t’u dhënë nga një vend pune të merituar, por një mosdashje me bindje dhe me projekt të paramenduar spostimi. Vendet e tyre në pushtet, nuk ua dhanë atyre, sespe i zunë “mjedisorët” e Xhuvelit, republikanët e Godos dhe Mediut, demokristianët e Ndokës, mësuesit dhe edukatoret e Pollos, minoritarët grekë të Dules, liberalët e Laços e po kështu të tjerë emra që sa ndjen erën e “kërmës” së pushtetit, u futën si këpusha nën kolltukun e Berishës, të cilit i pëlqyen dhe i gradoi në parti e në qeveri.

Ka ndarje mes pjesë idealsite të Dhjetorit 199- dhe kupolës së PD?
Ka kohë që nisur hapja e një hendeku ndarës, që thellohet përditë mes lidershipit të PD dhe anëtarësisë në bazë, madje dhe të zgjedhurve në qendër. Pardje, dëgjuam Besnik Mustafajn, që akuzoi direkt kryetarin e PD dhe ata që ka rrotull në kryesi dhe në qeveri, si njerëz me vese, si njerëz që punojnë për interesat e tyre, si njerëz që tradhëtuan militantët, si pushtetarë, që me qëndrimet e tyre shëprfillëse e brutale, kanë nxitur distancimin e madh e përfundimtar me shumë qëndrestarë dhe kontribues kualitativ të PD. Nëse shkon psh, tek ministria e Financave, shikon përditë rradhë të gjatë pas kangjellave, ose varg njerëzish nëpër korridore, që presin me dosje dhe CV në duar, që luten dhe lodhen duke kërkuar punë. Po kështu në kryesinë e Kuvendit, në ministrinë e Brendëshme, në ministrinë e Transporteve, në ministrinë e Jashtëme e të Bujqësisë, ku nuk u hapet dera, nuk marrin poërgjigje nga rojet, shtyhen me foircë kur tentojnë të takohen me ministrin etj.
 

#141 ne: 24-05-2008, 19:33:37
Problemi e ka emrin Berisha ne Shqiperi !

 • Postime: 691
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#142 ne: 28-05-2008, 15:57:59
Kure mbiemrin problemi e ka Ilir META

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#143 ne: 29-05-2008, 23:35:27
Sunday, April 27, 2008
Sykuqi ne kafaz!

Para disa vitesh ne nje te perditshme shqiptare ishin fokusuar buzet e Sali Berishes ku dukej qarte nje pucer e vogel dhe autori me te drjete shqetsohej se perse shendeti i figures publike nuk behej i njohur haptas per te gjithe. Ky pretendim ishte i drejte sepse fati i Atdheut varet edhe nga aftesia shendetsore e figurave kryesore te Vendit per te kryer deytrat e ngarkuara...por kjo nuk eshte gje ne krahasim me konstatmin tim.

Qysh prej vitit 1994 syte e zotit Sali Berisha jane te kuq, c'ka na le te nenkuptojme se ai merr droga te forta per te kontrolluar veprimet e tij. Mendojese drogat duhet ti jene imponuar nga ata te cileve ai i sherben dhe ai nuk ka rrugedalje nga kjo. Dozat droguese kane ardhur ne rritje pasi imuniteti i krijuar prej tyre por edhe ngarkesat qe kane hedhur mbi te bosat e Saliut jane te medha dhe afatet e reailizmit jane te shkurtra. Keshut pra me shume ngarkese e me shume droge dhe si rezultat syte e Sli Berishes po behen me te kuq.

Megjithe shtimin e sasise se droges, kontrolli i vetvetes nga ana e Kryeministrit
tone eshte ne kufijte e humbjes dhe kjo u pa qarte ne intervistat e fundit direkte te cilat ai i zhvilloi ne televizionet shqiptare por edhe ne BBC.

Ne keto kushte thirrja "Berisha ik!" nuk eshte shpetimi i jone ajo duhet te zevendesohet me thirrjen;"Sykuqi Berisha ne kafaz!".

Sykuqi Berisha duhet futur ne kafaze dhe me nje vinc kafazi te varet ne qender te Tiranes ku te jete i ekzpozuar deri ne fund te jetes se tij dhe te shikohet dhe sdudiohet si nje specie e vecante e pearfert me racen njerezore.
Ky do te ishte nje kontribut jo vetem per Shqiperine por per mbare njerezimin.

Marre nga Bllkanweb

 • Postime: 115
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#144 ne: 29-05-2008, 23:55:48
Asnjera nga ato. Ato janë pasojat...

100% dakort. Te gjitha apo opcionet e sondazhit jane rrjedhoja apo pasoja te kultures apo moraleve personale ne rradhe te pare dhe shoqerore me tej.
NQS njeriu rrespekton veten, natyren dhe shoqerine kto " problemet madhore" te shqiptareve do te shuheshin ne nje periudhe shume te shkurter.

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#145 ne: 15-06-2008, 03:36:06
...

 • Postime: 267
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#146 ne: 15-06-2008, 06:01:33
nderhyrje te te huajve.po behemi si qen manar pas botes harruam gjithcka qe jemi me keto gjera.jemi teper popull naiv

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#147 ne: 23-06-2008, 00:33:21
saliu qellimisht eshte duke provokuar durimin e ketij populli ne cdo forme te jetes. Eshte duke u akumuluar nji Vakum i madh ,ne cdo drejtim ,i cili nqs ja arrin qellimit te shperthej sipas planit te kriminelit berisha, do ket permassa te pariparushme per kete komb.Shqiptare reagoni ,situata ku berisha po e shtyn kete vend eshte me se e rrezikeshme ,situata eshte mjaft e qarte ,vall cfar prisni ! Qe sali krimineli te shperthej ? Kur do mesoj njeher inteligjenca e ketij populli e patriotet e vertet te parandalojne keto fenomene antikombetare ,kjo eshte e patolerushme edhe per vet opoziten e cila po fle nder dafina .Shqipria eshte pran nji fatkeqesie te papare . Gjumashi Dembel , duhet te hape syt e te shikoj bestien qe po i lepin koken ,per ta gelltitur .Neser do jet teper von .Bestia eshte berisha , izoloheni sa me pare.
Marre nga Koha

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#148 ne: 24-06-2008, 02:06:58
Sistemi ynë ka kapitulluare përballë atij kapitalist,ndaj jemi te detyruare te ndryshojmë strategji",- u tha Ramiz Alija byroisteve ne vitin 1989. Byroistet u rrenqethen te gjithë nga këto fjale sepse ato depertuane si copa akulli ne trupat e tyre te djersitur.Mendjet e tyre te nxehta nuk mund ta "bluanin" dot këtë gjë qe u thuej.Me mirë do ta ndjenin vehten para një pushkatimi qe nuk zgjat shumë se sa para këtyre fjalëve kaq te egra plot ankth qe i ngjanin skenes se një pushkatimi qe zgjat pa fund...Të gjithë pa perjashtim ishin gati ta shqyenin këtë njeri qe u fliste kaq pa turp se "...sistemi ynë ka kapitulluare përballë atij kapitalist...", fjalët e tjera se: "...ne jemi te detyruare te ndrojme strategji...", as qe munden te hynë fare ne trute e komunisteve me te devotshem te kombit shqiptar. Ramiz Alija si një dhelper dinake qe ishte dhe qe kishte kaluare furtuna edhe me te rrezikshme se kjo ne vitin 1974 kur u ndodh i vetëm përballë "ortekut" Enver Hoxha,ne një mal te zveshur pa asnjë lloj mbrojtje dhe sulmet e tij i kaloi njerin pas tjetrit sikur të kishte qenë mjeshter i "orteqeve' dhe jo viktime e tyre.Vete "orteku" Hoxha do të habitej me këtë apollogji sugjestionuese dhe do ta linte rehat edhe për ca kohe sa te krijonte "orteqe" te tjera me te fuqishme...për te tjerë armiq. -Mos harroni dy gjëra,- do tu drejtohej Ramiz Alija anëtarëve te Byrose Politike,-E para: Letren e Gorbacovit qe ma drejtonte mua para dy vjetësh dhe qe unë jua kam lexuare juve...Ju e dini se sa kanë ecur ruset këto kohe.E dyta:Mos harroni Causheskun dhe gruan e tij qe i vrane si qenë rrugesh nga qe nuk hapen rrugë... Byroistet ishin vënë ne siklet të madh.Neper mjegull u silleshin ne mendje fjalët e Gorbacovit se :"Ne doni te jetoni ndryshoheni pllaken!" Po ashtu edhe skena e vrasjes se udhëheqësit bollshevik rumun Nikolae Caushesku.Heshtje.M ermerimat e etheve te ftohta sikur u shuane dhe te 11 kokat e kombit shqiptar prisnin me pa dyrim se c'mendonte udheheqesi i tyre për shpetimin e këtyre kokave.Aliaj e pa qe ata u tremben,filloi të flasë me një ton tepër te sigurtë për të ardhmën e tyre dhe te Shqipërisë. - Strategjija qe do të perpilojme është e thjeshtë.Ne do të synojme te ngelemi ne pushtet te paktën edhe për 50 vjet te tjera.Taktikat qe do të ndjekim janë pak te komplikuara por kur vjen puna ne komunstet shqiptare nuk kemi lënë kala pa marrë. Nëse me lejoni,unë do tua jap idenë time tepër te shkurter dhe shumë te qartë për te gjithë.Nëse bieme dakort,dhe,nuk ka asnjë aresye qe të mos bieme dakort,unë po jua jap qysh tani? Mermerime dhe kruarje qe nuk u moren vesh nëse ishin kundërshtime apo miratime,megjitheate Aliaj vazhdoi i sigurtë ne fjalën e tij: - Strategjia qe synojme ka dy drejtime te rëndësishme: 1- Ne respektimin e te drejtave te njeriut 2- Ne krijimin e pluralizmit politik. Të drejtat e njeriut janë diçka brenda nesh dhe mund te abuzohet deri diku,pluralizmi do të bëhet se s'bën.Do te nxisim te krijohen parti sa me shumë dhe sa të duanë,te djathta,te majta dhe te qendres,por gjithesesi këto parti do të kontrollohen dhe drejtohen nga ne,programet e themelimit të tyre do ti formulojme ne. Ne krye të tyre do të nxirren njerëz qe te perkrahin strategjine tonë,partia qe do të marrë pushtetin,do ta shaje komunizmin ne themel e ne çati,ne këtë mënyrë do të fitojme simpatinë e perendimit dhe te disidences antikomunsite. Ata qe janë nëpër burgje,te denuarit dhe te persekutuarit politik do të thonë për ne:"edhe këta e urrejne komunizmin". Ata do të na afrohen e do të na perkrahin.Ne na intereson karta morale e tyre do ti afrojme e do tu japim pune te parendesishme,po kurrë nuk do ti lemë te marrin Pushtetin sepse ata sapo te marin fuqine do të fillojnë hakmarrjen dhe ne bëhemi hyzmeqaret e tyre. Ne zbatimin e te drejtave te njeriut,duhet qe tu japim edhe kompesim ne para te burgosurve e ti kompletojme me komoditete banimi. Të sekuestruareve dhe c'pronsuerve,do tu japim nga një leter ne dorë,qe tu njihet prona,por asnjëherë nuk do tu japim pronen.Ne forma te ndryshne do tu ngarkojme njeri me tjetrin te kalojne ne Gjykate ku do të zbatohet rrotacioni,nga gjykata e shkalles se pare ne te dytën dhe për difekte teknike,kthim për rigjykim ne shkallen e pare me parrullen "rifillojme se shpejti" Ju kujtohen difektet e TV Shqiptar ne hapat e para?E pra.Ata janë te moshuare dhe fuqi nuk kanë te presin gjatë.Duhet të kemi kujdes nga fëmijët e tyre,te cileve duke u dhënë nga një pashaporte për jashtë,i nxjerrim nëpër botë.Ata qe do të na bëjnë presion dhe do të kembengulin,do tu kurdisim nga një konflikt tokash dhe trojesh ku ata do të hane kokat.. A e dini se sa kuadro kemi neve për te udhehequr këtë gjë?Kemi sa për shtatë Komitete Qendrore.Mos kini frikë.Ne kemi studimin dhe platformen gati për zbatim.Do te këtë shumë intelektuale qe do të kundërshtojnë,atyre nuk do tu japim pune ne këtë zbatim..Një shqetësim do të mund te na krijojne intelektualet pleq.Atyre do tu krijome Shoqaten e Veterane te Luftes dhe te Punes,te cilët do të jen te ndare,ballistet e zogistet me njane dhe partizanet me njeane qe te zihen mes tyre dhe të mos kenë kohe te na drejtohen neve.Do tu japim edhe një pension minimal qe tu zëmë fytin dhe do tu mbajmë ison duke i lavderuare. Kosova është ne prag te shpalljes se kushtetutes.Le të bëjnë si të duanë,ne skemi pune fare me ta.Beni kujdes se po e fituane lirine ata do të jen te rrezikshem për neve. Çdo gjë është programuare kaq mirë sa s'ka.Strategjine e dimë,rrugët për tja dalë mbane i dimë,sna ngelet gjë tjetër veçse tja hyme punës sa me pare.Nën një propogande anti komuniste dhe me ca ndeshkime qesharake ndaj nomenklatures se kuqe ne do të mbijetojme.E fundit është qe te ngulitni mirë ne mendje ju se gjithecka qe ne kemi krijuare është e jona dhe e jo e kundershtareve tanë.Nëse neve do të kemi ekonomine ne duart tona,edhe politika do të jetë po ne duarte tona. Komunsitet reformatore do të bëjnë qe Kapitalistet dhe pronaret e ardhshëm te ish Shqipërisë Socialiste do të jemi përsëri ne dhe me këtë strategji,brenda dy a tre legjislaturave do të kemi "ish kalsen komunsite " ne "kalse kapitaliste" Po parimet? - u degjua një ze i mbytur nga turma njembedhjeteshe. - Parimet askush nuk na i merr dot sepse ato i kemi ja këtu...-Dhe Ramiz Alija e qelloi ne koken e zbathur, Hekuran Isane.PetritKola
 
Posts: 308
Joined: Sun Aug 19, 2007 4:28 am
Private messageWebsite Top
--------------------------------------------------------------------------------

Edit postDelete postReport this postReply with quote Re: RAMA njësoj si NANO dhe BERISHA...?


Analiza: Përse Shpresa Demokrate ? Dërguar të Tuesday, 18 March @ 19:45:17 GMT nga tan ezherka Shkruan " Përse Shpresa Demokrate? Tashme ne një pjesë shumë te vogël te shtypit shqiptar kanë filluar te dalin detaje qe i japin përgjigje pyetjes se shqiptareve se përse ne gjendemi ne këtë pikë mjerimi. Të shkaterruar fizikisht, moralisht dhe shpirterisht. Pa buke, pa ujë, pa drita... pa shprese. Është vetëm një pjesë e vogël e shtypit qe shkruan pasi ashtu si gjithë jeta shqiptare edhe media kontrollohet nga ata qe janë pergjegjes për këtë mjerim total. z. Edomond Zherka Edhe media është perdorur nga ata si një instrument për arritjen e qëllimit të tyre, superpasurim personal dhe shkaterrim te shqiptareve. Ç'farë ndodhi ? Tashme ne një pjesë shumë te vogël te shtypit shqiptar kanë filluar te dalin detaje qe i japin përgjigje pyetjes se shqiptareve se përse ne gjendemi ne këtë pikë mjerimi. Të shkaterruar fizikisht, moralisht dhe shpirterisht. Pa buke, pa ujë, pa drita... pa shprese. Është vetëm një pjesë e vogël e shtypit qe shkruan pasi ashtu si gjithë jeta shqiptare edhe media kontrollohet nga ata qe janë pergjegjes për këtë mjerim total. Edhe media është perdorur nga ata si një instrument për arritjen e qëllimit të tyre, superpasurim personal dhe shkaterrim te shqiptareve. Ç'farë ndodhi ? Me disa dorheqje te fundit dhe pendime Katoviciane shihet qartë se kur sistemi komunist e pa fundin, elita komunsite ndertoi strategjine e mbajtjes se pushtetit dhe superpasurimit pas ndryshimeve te imponuara qe do të vijonin. Fare qartë nga shtypi mësohet se ne letren qe Gorbacovi i drejtoi Ramiz Alise percatohej strategjia dhe metodika qe do të perdorej për realizimin e qëllimit. Klika komuniste shqiptare menjehere mori masat organizative për realizimin tij, pasajot e te cilave po vuajme sot ne shqiptarët. Takimet me intelektuale "opozitar" si puna e Sali Berishës, Sabri Godos, Ylli Popes, Prec Zogajt, Isamil Kadarese, Servet Pellumbit... bëheshin ne Vilen Nr. 4. Atje Ramiz Alia, Adil Carcani... se bashku me intelektualet e "pavarur" percaktuan me perpikmeri atë qe do të ndodhte dhe ndodhi ne Shqipëri. Atje ne mbledhjen kryesore ku moren pjesë 22 persona u krijuan edhe partite "opozitare" kundër rregjimit komunsit dhe u emeruan edhe kryetaret e tyre. Një rol te rëndësishëm nga pikëpamja e venies ne jetë te planeve te hartuara luante godina me gjethe qe vazhdon te jetë atje përsëri e mbuluar me gjethe pranë nderteses se telefonise ne Tiranë. Vecoria dhe mjerimi shqiptar krahasuar me vendet e tjera komunsite është se ne këtë proces tranzicioni moren një rol udhëheqës sherbimet sekrete te huaja, armike te interesave shqiptare dhe aleateve të tyre. Kjo është edhe formula, kombinimi i pasurimit personal te elites komunsite dhe shkatërrimi i shqiptareve kudo qe te ndodhen. Kjo është edhe "demokracia" e përjetuar prej nesh. Historia shqiptare e 20 vjeteve te fundit është një tragjedi. Ne kemi përjetuar imoralitetin zyrtar i cili është perpjekur ta injektoje këtë imoralitet ne çdo qelize te jetës dhe trupit te shqiptareve. Çdo gjë e mirë shqiptare ishte një objektiv për shkaterrim. Ne vend te reformimit u shkaterrua plotësisht industria, bujqesia, blegtoria, shkollat. Ne shenjester ishte morali tradicional familjar shqiptar. Ne shinjester ishte historia jonë. Ne shenjester ishte vete familja. Ne shenjester ishin intelektualet e vërtetë te pavaruar qe ne një mënyrë apo ne tjetrën praktikisht u debuan nga Atdheu. Praktikisht edhe ligjerisht Shqipëria perjeton një grusht shteti pasi vënia ne jetë me sukses e vendimeve te viles Nr.4 nuk përfaqëson gjë tjetër por vetëm një organizate kriminale me maska të ndryshme qe e ka zaptuar pushtetin ne çdo qelize, nga maja me e lartë e deri ne baze qysh prej vitit 1991. Kjo pra është "demokracia" e jonë shqiptare. Kjo "demokraci" ne se ne shqiptarët nuk i tregojme vendin do të na shuaj si komb. As nami as nishani nuk do të na ngelet, sikur të mos kishin jetuar shqiptare mbi këtë toke. Koheve te fundit ne shenjester janë vënë edhe gjërat me ta paprekshme te shqiptarit. Ne shenjester janë vënë edhe simbolet kombëtare, sepse vetëm ato kishin mbetur pa u goditur. Betimi i Presidenit te Republikës se Shqipërisë Zotit Bamir Topi për një flamur jo shqiptar është një domethënie ogurzeze qe i doli tymi edhe ne Kosovë. Ata nuk e lane me kaq. Para pak ditesh ishte Kryeministri Shqiptar Zoti Sali Berisha qe provokoi shqiptarët me ndryshimin e simbolit kombëtar, shqiponjës... Ç'farë duhet bërë? Të vendoset sistemi i vërtetë demokratik ne Shqipëri, kjo është zgjidhja. Të vendoset sistemi shumë partiak, kjo është zgjidhja. 101 partite shqiptare nuk janë gjë tjetër por veçse një. Ato e kanë burimin dhe frymezimin tek letra e Gorbacovit dhe Vila Nr. 4-er. Largimi i klases se sotme politike (disa po japin dorheqje), kjo është zgjidhja. Marrja e fateve te Atdheut nga te rinje te pa indoktrinuar, kjo është zgjidhja. Sa je i gatshëm dhe i aftë ti sherbesh Atdheut, ky duhet te jetë kriteri i vetëm i vleresimit dhe kjo është zgjidhja. Vetëm kështu mund te bëhet Shqipëria. Përse Partia Shpresa Demokrate? Partia Shpresa Demokrate është e vetmja parti shqiptare qe mund te sjelli ndryshimin e dëshiruar për shqiptarët. Ajo nuk ka asnjë lidhje me vilen nr.4 apo me porosite e Gorbacovit. Ajo është themeluar nga një grup mergitaresh patriote dhe intelektualesh shqiptare. Zgjedhja e Pr. Dr. Pellumb Pilincit si Kryetar i kësaj partie është një domethënie e madhe për perkushtimin e saj patriotik, një domethënie se kjo parti është vazhdimesi e traditave, luftës përpjekjeve te patrioteve tanë për te bërë një Shqipëri te vërtetë. Antaret e saj kanë moton:- "Ne sherbim te Atdheut, për te miren e te gjithëve". Programi i saj është i vetmi qe përfaqëson një program kombëtar. shpresademokrate.bl ogspot.com/ Partia Shpresa Demokrate është e hapur për te gjithë shqiptarët qe duan te kontribojne ne te miren e Shqipërisë dhe shqiptareve. Thirrja jonë është :- Të gjithë për Shqipërinë! Bashkohuni me ne! Ju lutemi kontaktoni Partia Shpresa Demokrate Vila Nr 155/1 Rruga Hoxha Tasim Tiranë Telefoni: 04224560 E-mail: partiashpresa@aol Ju mirëpresim! Edmond Zherka Sekretar për Politiken e Jashtme ne Partine Shpresa Demokrate shpresademokrate.sk .politik@gmail.com

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#149 ne: 25-06-2008, 01:09:27

Temat e fundit