Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve! - 2 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Sipas jush cilat jane problemet me te medha?!

Krimi/korrupsioni/trafiqet e paligjshme
46 (34.6%)
Problemet ekonomike (papunesi, uje, drita, sherbim shendetsor)
43 (32.3%)
Infrastruktura e keqe (rruget, portet, sherbimet publike)
2 (1.5%)
Emigrimi ne mase (intelektualet, te rinjte, profesionistet)
1 (0.8%)
Prona private
8 (6%)
Gjakmarrja/Hakmarrja personale (pa pyetur ligjet e shtetit)
4 (3%)
Problemet politike (jostabiliteti politik, problemet elektorale)
14 (10.5%)
Nderhyrja e te huajve (administrimi i puneve shteterore nga te huaj, si ne Kosove psh)
15 (11.3%)

Numri i anetareve qe votuan: 112

Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve!

Cilat mendoni se jane problemet me madhore te shqiptareve!

· 271 · 27189

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 30-05-2006, 17:40:48
Jo bre,asnjera nga këto  përgjigjje te mundeshme qe i keni sjellur ne sondazh.
Është Edukata,shkollimi i gjeneratave të reja ai qe e drejton Makinen Shtêterore e kombëtare andej nga është siguria dhe zhvillimi.
Koruptohet i pashkolluari,i pa edukuari.Frikesohet ai qe s`ka dije as shkolle.Nenshtrohet nga te huajt i semuri,i padijturi...Krimine l dhe trathtar e vrasës bëhet i padijturi,i pashkolluari,i paedukuari.
Pavaresia e një njeriu,e një familjeje,e një shteti,e një kombi është shkolla,dituria,kultura e jo njohja dhe percjellja e MODAVE te huaja!
Ai qe ta vret shkollimin ai te ka vrarë arthmerine.Ne tani po shkollohemi nga vrasesit tanë,dhe s`do mend qe do të shuhemi shumë shpejt!
Femiu im do të mesoje shkollën time,diturine time e pastaj kur te rritet,por vetëm kur te rritet,nëse degjon dhe sheh diku me shumë,diç te re qe s`ia am mesuar une e te tjeret e paskan, le të shkoje ta mesoje edhe atë me çmimin qe do detyrohet ta paguaje ai vet, pa mua!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 30-05-2006, 18:16:05
Gabim e ke !

Mos e lendo femiun tuj pa nevoje qe te mesoje sepse te diturit nuk duhen tek ne por urrehen, mallkohen, turprohen, gjykohen sy mbylltas dhe ate nga te pa diturit !

pra mos i jep dije çunit, do kete nje jete me te rehatshme...

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 02-06-2006, 11:23:01
Tani për tani Berisha ja ka marrë frymën korrupsionit kushedi sa koka mafiesh janë futur ne Burg ose kapur me droge e pislliqe te tjera.

baahhhh ka mbete pa fryme korrupcioni ha ha ha qesha shum sot po fut e fut ne burg sikur do i mbaroj mileti shpejt berishes  po kanabisin kush do e kultivoje pastaj kush dee fus berishen ne burge se te bëj politikën  me xhevelin qe fshataret te mbjellin domate e piperka vallahi s'ka nderment e as i bie le me te punesohesh ne Shqipëri po spate karte epirotesh e target pd spin ujë

 • Postime: 215
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 05-06-2006, 12:12:25
Teme shume me vend: Pore nji nder kohe une pyse cilate probleme i kemi te zgjidhura ? nuke e di se per qfare probleme behet fjale nese jane te larte permendura duhete tu shkojm me radhe dhe do te shohim se secila nga keto e kan kuptimin e vete dhe asjera nuke eshte e zgjidhure kjo vlen per te gjith shqiptaret mbare ku jan. Pra me tregoni cilat probleme i kemi te zgjidhura do tu tregij cilat jane ato probleme te cilat i kemi.

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 09-06-2006, 17:56:42
Nuk kam lexuar se cfare keni shkruar me siper po une personalisht mendoj se dy ose tre jane problemet madhore dhe qe nuk na lene te zhvillohemi.Nje nuk kemi politikane po kemi ca njerez te korruptuar e te paafte per te bere detyren e tyre qe nuk mbrojne kombin po interesat e tyre personale.Qe nuk jane te zote per asgje dhe jane parazit total.Problem tjeter madhor eshte edhe injoranca e popullsise qe pa ofendim une e ve re shume te zhvillur.psh(nuk cohen ne proteste per uje po per manifestime politike mbushin piacat)ky eshte nje shembull shume banal.Nje problem tjeter qe tashi kohet e fundit po del haptas jane edhe fete qe nuk rrine herat dhe shpesh here futin ne ngaterrese njerezit.

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

#30 ne: 10-06-2006, 12:46:40
Problemi kulmor: vetedija e ulte kombetare,

jeton si kafshe imorale, vegel e ndyer politike e fetare.

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 18-06-2006, 07:44:09
problemi me madhor shqiptar eshte-- greku --

#32 ne: 26-06-2006, 13:39:05
Politika..kur nuk i behet  vone per ne cfare do bej populli i shkrete! Kemi dhe nje mentalitet te keq ne..

 • Postime: 1469
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 28-06-2006, 03:44:04
 Une mendoj qe problemet e tona jane te pershkruara me lart ne forme pyetjesh apo sondash. Ne kete sondazh une nuk mund ta perjashtoj asnje prej tyre qe nuk eshte problem!  
Ne mund vetem te krijojm rangliste cili eshte i pari dhe cili mund te jet i fundit por prap mund te gabojme se jan realitet i yni dhe pak kan dallime nejri prej tjetrit dhe e kan burimin e njejt!  Keshtu se paku mendoj une!

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#34 ne: 30-06-2006, 18:36:10
probleme madhore per shqiperine kemi shume dhe te pa amballazhuara.
sipas meje kryesori taniper tani eshte vetem problemi i arsimit.
kemi vertet shume mangesi ne kete sistem dhe nga dita ne dite po nzjerrim breza te padenje per kombin tone. shumica e te rinjeve edhe ata qe po mbarohne studimet e larta dalin me shume mangesi kulturore patriotike e profesionale. me vjen keq qe ndodh keshtu por kjo ndodh edhe per fajin e vet studentave qe mund te themi jane totalisht te paorganizuar. nuk kemi thuajse asnje shoqate apo grup studentor ose ato qe jane jane vetem formale dhe nuk luajne asnje rol.
jo vetem studentat, qe duan te jetojne jeten studentore, por shumica e shqipetareve jane kapluar nga nje ere dembelizmi dhe gati gati rrugacerie. eshte me te vertet e habiteshme se si mund te kalojne 24 ore ne kafe duke lene menjeane gjith pergjegjesit e tjera.
dhe e gjithe kjo vjem vetem si rezultat i nje edukimi teper te gabuar dhe nga nje fryme dogmatike e tejperhapur ne vendin tone.
them edukim i gabuar nga periudha e zymte e sundimit te mese nje gjysem shekulli nga xhaxhi enveri, dhe politika e tije izoluese e pa konceptueshme nga une.
sipas kesaj u krijuan edhe dogmat. ne shqiperi sot e kemi per turp te jemi punetore secili do te jete i pavarurdhe kur ka 50 leke ne xhep mer 30 borxh qe ta pije kafen nga ish blloku.
vertet per te ardhur keqe jemi katandisur...

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#35 ne: 04-07-2006, 10:34:45
Problemi me i madh i shqipetarit për mua është edukimi/ morali dhe sedra/dinjiteti. Aty fillojnë të gjitha:

Nëqoftëse fëmijët tanë do merrnin edukimin e duhur qe në shkollë, do shikonin qe suksesi ne jetë nuk është te bredhesh me mercedes dhe te veshesh gucci, por te krijosh diçka, te lesh mbrapa një gjurme te egzistences tënde. Do dinin ta ndanin te miren nga e keqia dhe do kishin një fare dinjiteti. Si qytetar te ardhshëm do ta kishin mendjen kritikë, nuk do genjeheshin nga oratoret e korruptuar dhe do dinin te zgjidhin qeveritaret e duhur. Si politikan te ardhshëm do dinin ti mbronin interesat e vendit.

Nëqoftëse politikanet tanë do kishin 2 cika sedër do ti dridhej dora kur ti mernin ato para te pista dhe sdo ti zinte gjumi naten.Për fat te keq lakmia për para po i mbyll sytë. Nuk po shohin qe po denojne fëmijët e tyre ne një jetë siperfaqesore, pa seder, pa moral, pa dinjitet, te perbuzur nga bota. Kujtojne se duke i dhënë fëmijëve Lekë do ti shpetojne nga mizeria e kësaj botë. Nuk po i shikojne qe po ju a vret droga dhe prostitucioni.

Mendoj qe çdo njeri ka ne jetë atë qe meriton. Kemi pare kaq njerëz te zoti qe ikin nga shiperia dhe ndriçojnë jashtë shtetit. Pse? Se nuk kanë kushte?

Jo zoterinj, se kushtet i krijon dhe ne Shqipëri, por intelektualet ikin se nuk durojne dot te jetojne ne heshtje duke vezhguar se si kriminelat po e prishin këtë vend.

Të gjitha vendet e ish-bllokut komunist kanë pasur probleme, të gjitha kanë njohur varferine dhe korrupsionin, si munden ti tejkalojne këto probleme dhe te bëhen akoma dhe pjesë e bashkimit europian? Pse Shqipëria nuk hecen para?

Për mendimin tim është shumë vonë.

Jo vetëm brezi jonë (te lindurit ne vitet 70, 80 akoma dhe 90) po dhe ata para nesh janë kalbur qe ne renje, korupsionin e kemi ne gjak dhe kontrabanden krenari. Moralin e kemi shkelur me këmbë për hater te modernizimit dhe bashkepunimin nuk e njohim se ç'është.

Mendoj se çdo Shqipetar duhet te bëj një autokritike te vogël, ta pyesi veten çfarë kam bërë kate javen e fundit qe nuk duhet ta bëja. Qe nga cigaria qe ke hedhur ne toke dhe deri tek bakshishet qe ke dhënë dhe do shikosh qe nëqoftëse gjithë popullata ndalonte te hidhte pleherat ne rrugë, vendi do ishte me i pastër. Nëqoftëse Asnjeri nuk jepte me bakshishe, fonksioneret do detyroheshin ti jepnin dokumentat pa kërkuar gjë, nëqoftëse asnjëri nuk votonte kurrë me për politikanet e korruptuar ata do detyroheshin te iknin dhe mbase, nëqoftëse te gjithë e ulnin pak koken dhe ndihmonin njeri tjeterin kjo Shqipëri do shkonte me mirë, megjithë varferine qe do kishte.... • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 04-07-2006, 15:10:10
ginger, ke shume te drejte! Edhe une e ndiej ate qe ke shkruar ti.

 • Postime: 1609
 • Karma: +10/-0

#37 ne: 04-07-2006, 16:05:18
Materializmi.

 • Postime: 16
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 06-07-2006, 21:42:30
Problmet e rinis shqiptare jan t shumta, rinija  shqiptare nuk menojn kugjo tjetër veç qysh me shku n vende  tjera me studiu sidomos n evrop e amerik e mu flliq me ata njerz sidomos femrat shqiptare qe po shkojn e po zhyten n amoralitet me ata njerz t pa fe ,kshtu prishet krejt poplli  shkall shkall asimilomi kqyreni n shqipni t rit e din komplet italishten tu kqyr TV italiane e ma von i mashtrohen e munohen me çdo kusht me shku n Itali deri jon n gjendje n mnyr ilegale.Po a ke qajo Itali qe na shtypi e qikjo Evrop Kurrv qe naj coptoj tokat tona e un tasht po shkoj mi ju hi n [përmirësoje fjalorin!] atyne jo Vallahin kurr qata qafira jon skan ndryshu hiç veç at paketimin e jashtem e kan ndrru e na s'po mujna me kqyr mrena çka jon po pe shohim veç pamjen e jashtme.

Për fun desha me than mos harroni ALL'AHU nuk e ndryshon ni popull pa e ndryshu ata veten e tyne.


     
« Editimi i fundit: 15-07-2006, 18:28:08 nga BESIM »

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#39 ne: 15-07-2006, 18:23:39
Sapo u ktheva prej Shqiprise.
Pershtypja qe me la eshte se ai vend eshte shendruar ne nje berdello gjigande dhe ne nje c'menduri gjigande. Atje njerzit ose kishin ik jashte se nuk duronin ose ishin shendruar ne kafshe, pjesa qe nuk ishte shendruar ne kafshe vuante nga Kryekafshet te cilet jane politikanet tane te vene ne sherbim te armiqeve te Shqiperise (pa dallim nga krahu) dhe zyrtaret, doktorat, policat etj...

Morali ne kuptimin e gjere eshte problemi kryesor.
E keqja ne Shqiperi qendron, se tradhetia (shkatrimi fizike dhe moral i Vendit) nuk shpaguhet...

 • Postime: 165
 • Karma: +0/-0

#40 ne: 15-07-2006, 18:47:11
Per mendimin tim, nje nga problemet me te medhaja ne shoqerine tone sot eshte Shthurrja e Familjes, kjo ka kontribuar ne disa aspekte te shoqerise negativisht.

 • Postime: 31
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 22-07-2006, 11:57:20
nje nga problemet me madhore te shqiptareve mendoj se eshte dhe vjedhja ne institucionet shteterore.
Njerezit se kan akoma idene e te qenit i paster,i ndershem dhe i drejt.
e kan mendjen vetem per te vjedhur.

 • Postime: 163
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 26-07-2006, 22:34:18
POLITIKANET numer nje, ne pergjithsi na shkatrrojn

 • Postime: 113
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#43 ne: 27-07-2006, 19:38:52
Un mendoj se problemi i shqiptarëve është ati se
shqiptarët shum pak jan mar me vetveten e pak
më shum jan mar me tjerët....Gjë e gabuar.
Shqiptarët kan qen jan dhe dot jen të sunduar nga vetvetja
e nga askush tjetër.Sëpaku kur shqiptarët dot clirohen nga
vetvetja shum leht e kan me tjerët mendoj me sllavët dhe
armiqët tjerë...Z.King jam dakord me ju në lidhje me migrimin
por kush i detiron shqiptarët të migrohen.Shoqëria e dështuar...
Asnjë parti politike shqiptare as në Shqipëri,Kosov,Ilirid,në platformën
e planprogramit nuka shtill cështjen sociale...Me nacionalizëm nuk
ndërtohet shteti as shoqëria,me hakmarje asesi...Vitet e fundit
më duket se jan shum katastrofale për gjith kombin.Sepse në të
gjitha vendet e botës zgjidhen njerëz me shkollim të lart në vende kice
dhe të pasur tek shqiptarët ësht e kundërta...Kur i varfuri vjen në
post ai vjedh haron etikën e ndërgjegjëjes më e keqja është ati
se ata pak të mirët i përmbajn hajnat dhe kështu....

Po kush i zgjodhi ata politikan pasi ata e kan fajin?

 • Postime: 165
 • Karma: +0/-0

#44 ne: 27-07-2006, 20:27:31
Një tjetër problem shumë i madhe, mendoj, është fakti qe ne sjemi gati te bashkepunojme me njëri-tjetrin. Vazhdojme ta shohim vellain tonë si një armik. Nuk është e mundur për një vend te eci përpara nëse nuk pranon faktin se edhe një njeri me mendime ndryshe nga te tijat do qe te beje mirë ne vendin e tij. Kemi nevoj për me tepër tolerance ne mendime dhe gjithashtu kemi nevoj për me tepër mirekuptim.

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#45 ne: 27-07-2006, 20:38:33
Ne kemi nevoje per Ligje te jashtezakonshme...

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#46 ne: 27-07-2006, 20:40:11
Po kush i zgjodhi ata politikan pasi ata e kan fajin?

Asnje nuk i zgjodhi. Jane bere manipulime ne cdo votim...

 • Postime: 23
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#47 ne: 28-07-2006, 17:18:19
Asnjera nga ato. Ato janë pasojat...

Me gjithe respektin, desha te thoja dicka, pasojat e kujt ? E moralit ? Jane probleme ne Shqiperi dhe jo pasoja, sepse te kete nje pasoje duhet te kete nje shkak dhe cfare e shkakton kete pasoje MORALI ?

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#48 ne: 28-07-2006, 18:00:15
mungon problemi kryeor sipas pikeveshtrimit tim...INJORANCA totale

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#49 ne: 28-07-2006, 19:31:54
Me gjithë respektin, desha te thoja diçka, pasojat e kujt ? E moralit ? Janë probleme ne Shqipëri dhe jo pasoja, sepse te këtë një pasoje duhet te këtë një shkak dhe çfarë e shkakton këtë pasoje MORALI ?

Kjo fillon kështu. Morali i sotëm është kalkuluar me shumë mjeshteri nga ish elita komunsite (i pari Ramiz Alia) dhe sherbimet e huaja te fshehta (greke-serbo -ruse) qe Shqipëria te harrije ne këtë pikë te ulet ku është sot. Pra pika ku ne gjendemi është pasoje e ketije morali (shkak) te kurdisur me lezet... Dhe morali i sotëm është pasoje e skemes se Katovices (shkak)...
Për te aplikuar moralin e sotëm u gjenden sherbetore si Berisha, Nano, Meta, Majko, Pashko, Ruli, Rama, Ceka, Xhuveli, Gjinushi, Milo, Legisi, Topalli, Arbenori, Godo...

Temat e fundit