Dy të mitur shqiptar në kampin e Al-Hol në Siri, daja kërkon riatdhesimin e tyre - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Dy të mitur shqiptar në kampin e Al-Hol në Siri, daja kërkon riatdhesimin e tyre

   Dy të mitur shqiptar në kampin e Al-Hol në Siri, daja kërkon riatdhesimin e tyre

  · 2 · 1950

  • Postime: 25421
  • Karma: +0/-0

  ne: 09-09-2020, 23:29:18
  Daja i dy nipërve të mbetur në kampin sirian të Al-Hol, Xhetan Ndregjoni i bën apel shtetit që ta ndihmojë për rikthimin e tyre.

  6 vite më parë, Eva dhe Endri Dumani, përkatësisht 12 dhe 14 vjeç u dërguan prej të atit në Siri. Shkëlzeni, babai i dy të miturve ka ndërruar jetë disa muaj pasi ata mbërritën atje.

  Gjyshja e fëmijëve, e cila u nis për në Siri për t’u kujdesur për nipërit e saj, ka ndërruar jetë disa ditë më parë për shkak të komplikacioneve në zemër.

  Daja i fëmijëve, i shqetësuar për fatin e nipit dhe mbesës kërkon riatdhesimin e tyre.

  “Shteti të na thotë konkretisht çfarë do bëhet për këta njerëz. Do riatdhesohen apo do harrohen. Kjo punë nuk zgjidhet privatisht se e kam menduar, vetëm në mënyrë institucionale zgjidhet”, thotë ai.

  Xhetan Ndregjoni shprehet se telefonatat me fëmijët janë shumë të rralla për shkak se ata nuk kanë telefon dhe komunikojnë përmes mjeteve të komunikimit të disa shqiptarëve nga Maqedonia e Veriut. Gjithashtu mbijetesa për ta është tepër e vështirë në mungesë edhe të elementëve bazikë të jetesës, siç është uji.

  “Krejt të pafajshëm. Janë rrëmbyer 6 dhe 8 vjeç sot po bëjnë 12 dhe 14. janë 6 vite të ikur që s’dimë ku janë, me ça jetojnë, me çfarë ushqehen, kush kujdeset për ta, aq më tepër që humbën dhe gjyshen. Kërkojmë ndihmën e shtetit shqiptar që t’i kthejë në vendin tonë, kushtet i kuptoni vetë se si janë. Ka raste që vuajnë tmerrësisht dhe për ujë”, tregon ai.

  • Postime: 25421
  • Karma: +0/-0

  #1 ne: 09-09-2020, 23:47:13
  Eva dhe Endri Dumani, dy prej 80 fëmijëve dhe grave të mbetur në kampin Al Hawl në Siri, nuk e kanë më atë që e cilësonin si engjëllin mbrojtës.

  Gjyshja e tyre Mendije Dumani që kujdesej për ta, ka ndërruar jetë pak ditë më parë, duke i lënë motër e vëlla, tashmë në vetmi të plotë për tu përballur të vetëm me vështirësitë në atë kamp. Një shqiptar në Siri që në Facebook shfaqet me emrin Amar El Albani përmes një statusi në Facebook ka treguar momentet e fundit të Mendije Dumani e cila shkoi në Siri për të shpëtuar Evën sot 14 vjeçe dhe Endrin 12 por nuk ia doli.

  “Gjendja e saj ishte përkeqësuar edhe më shumë dhe ata (kurdët) nuk kishin asnjë shqetësim për ta hedhur atë në tokë pranë pazarit duke i thirrur motrat “merreni motrën tuaj. Askush nuk e dinte në fillim se kush ishte, ose ku ishte çadra e saj derisa një motër e njohu dhe na informoi se ajo ishte motër shqiptare”.

  Eva është ajo e cila sa herë mundet të gjej një telefon celular dërgon mesazhe zanorë dhe tekste nënës dhe dajës, përmes të cilave në mënyrë konstante kërkon të dijë se çfarë është duke bërë shteti shqiptarë për ti riatdhesuar.

  “Çfarë thuhet për ne atje në Shqipëri? A do të na marrin apo shteti s’ka reaguar fare?”. Këto janë vetëm disa prej mesazheve në një kohë kur kanë mbetur vetëm dhe maksimalisht të rrezikuar në Al-Houl cilësuar si laborator i ISIS, nën kontrollin e ushtrisë kurde. Ky është mesazhi më i fundit zanor i Evës që disponohet nga Top Channel.

  Eva: Alo daja Xhetan ne rrimë me gjithë Shqiptarët ku janë gjithë shqiptarët jemi edhe ne. Për ne mos u bëni merak. Ne jemi shumë shumë mirë, ama nuk mundemi me fol përditë se nuk I kemi mundësitë me fol përditë….mos u bëni merak….mos u bëni merak Endri është shumë mirë. Është mërzit pak për nënën ama ne mirë jemi.

  Hallet e tërmetit dhe më pas pandemia që pllakosën Shqipërinë, e shuan vëmendjen ndaj grave dhe fëmijëve shqiptarë në atë kamp të Sirisë. Është koha që në emër të humanizmit qeveria të ristarojë përpjekjet e riatdhesimit të tyre. Nuk është aspak e lehtë por jo e pamundur. /TCH

  Temat e fundit