Gjumi i pafajsisë dhe opiumi i politikanëve - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Gjumi i pafajsisë dhe opiumi i politikanëve

   Gjumi i pafajsisë dhe opiumi i politikanëve

  · 1 · 1903

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  ne: 05-04-2021, 08:58:53
   

  E trishtë që në 2021, jo thjesht kryetari i një partie politike, por kryeministri i një vendi që pretendon të hyjë në Europë, përdor 1 qen endacak që e ka zënë gjumi para 1 zyre elektorale, si sarkazëm për kundërshtarin politik. Nuk do kishte kenë çudi që këto zgjedhje, partitë, dhe ajo e tija, të vinin me 1 program kombëtar afatgjatë dhe etik për zgjidhjen e këtij fenomeni.
  Por koha dhe veprat kanë treguar të kundërtën.
  2 ditë më parë, jua bëra llogaritjen me mik të shpenzimeve të spitalit veterinar të bashkisë Tiranë.
  Sa naive isha treguar!
  Mësoni se veç blerje medikamentesh+ materialesh veterinare për 5 vitet e fundit, të gjitha të publikuara në Agjensinë e Prokurimit Publik, janë:
  2016 - 8.303.600 lekë të reja
  2017 - 19.631.250 lekë
  2018 - 17.500.000 lekë
  2019 - 16.499.987 lekë
  2020 lot 1 - 10.019.500 lekë
  2020 lot 2 - 12.554.650 lekë
  Totali - 84.508.987 lekë

  Pra, janë shpenzuar 850 milion të vjetra nga taksat e qytetarëve të Tiranës, vetëm për medikamente dhe materiale.
  Këtu nuk fusim, pagat dhe sigurimet shoqërore për 26 veterinerë, liçenca e të cilëve duhet të revokohet urgjentisht për vrasje të qenve, abuzim dhe mungesë etike profesionale, as blerja e ndërtesës dhe amortizimi, as punonjësit famëkeq që rrahin gra kafshëdashëse rrugëve tek u marrin qentë e lagjes, as rojet te dera.
  Vetëm në këto tenderime mund të kesh të paktën 10 kombinacione hetimi për krim ekonomik, korrupsion, shkelje e ligjit për mbrojtjen e kafshëve, shkelje e misionit të institucionit, abuzim me pushtetin, etj, etj.
  Duke hetuar Agjensinë e Mbrojtjes së Konsumatorit me në krye Rudina Hoxhën, drejtoreshën e spitalit Hermiona Hajdini, 26 veterinerët, gjithë punonjësit e tjerë, dhe 2 furnitorët fitues të tenderit, do ngacmoni 1 maje ajsbergu që është pashalleku i Bashkisë së Tiranës.
  Propaganda mitomane ndër media e rrjete sociale ecën veç me njerëz të painformuar e të paedukuar.
  Ftoj Top Channel, Shqiptarja.com, Gazetën Dita, që u ngutën të postojnë lajmet e porositura nga kryebashkiaku, të publikojnë dhe investigojnë mbi këtë aferë korruptive dhe amorale. Ndryshe tregoni se jeni të shitur.
  Sa për qenin që fle, rrituni deri te pastërtia e ndërgjegjes së tij!
  Mbase më pas do ta bëni gjumin e qetë edhe ju.

  Oli Pero

  Temat e fundit