×
Hyrja
Profili

Henri Çili ne pranga

Henri Çili ne pranga

· 7 · 481

 • Postime: 26688
 • Gjinia: Mashkull

ne: 28-02-2020, 16:32:56
 

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend, u arrestua nën dyshimet se ka ndërhyrë për të siguruar favore për dy vëllezërit Arbjon dhe Alban Aliko.

I pari i dënuar me burgim të përjetshëm dhe i dyti me 18 vite burg, me vendim të formës së prerë, për vrasjen e një efektivi të policisë në Lazarat, gjatë aksionit të vitit 2015 kundër kultivimit të marijuanës.

Çili duket se është implikuar në këtë histori nga Gazmir Ajdini, vëllai i bashkëjetueses së tij, një person me precedentë penalë.

Duket se ka qenë pikërisht Ajdini, ai që i është ofruar babit të të dy vëllezërve Aliko, duke premtuar rishikimin e vendimeve për djemtë e tij në Gjykatën e Lartë në këmbim të parave.

Sipas dosjes hetimore Çili mësohet të ketë premtuar mbështetje në media, ndërsa ka takuar dhe një ‘zyrtari të lartë të Drejtësisë’ të cilit i ka kërkuar që dosja ndaj vëllezërve Aliko të shihet me precedencë. Sipas të dhënave të para gjithashtu, bashkëjetuesja e Çilit dyshohet të ketë përfituar dy apartamente, pikërisht për shkak të angazhimeve të këtij të fundit në ndihmë të të dënuarve.

Në pranga mësohet se ka përfunduar dhe noterja e cila ka bërë aktet e dhurimit, biznesmeni nga Shkodra Sait Fishta, i cili dyshohet të ketë ofruar apartamentet e dhuruara, për shkak të miqësisë me babain e vëllezërve të dënuar, si dhe një avokat, drejtor juridik pranë Universitetit europian të Tiranës.

Ndaj Çilit, sipas një komunikate të policisë, rëndojnë dyshimet për një sërë veprash penale: ‘Fshehja e të ardhurave’, ‘ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale’, ‘Falsifikimi i dokumenteve’, ‘Mashtrimit’, ‘Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike’ dhe ‘Falsifikimi dokumenteve’ në bashkëpunim.

Vetë Çili duket se është përfshirë në hetime, si pasojë e vëllait të bashkëjetueses së tij, duke qenë se procedimi penal i regjistruar nga Prokuroria e Përmetit kishte nisur pas një episodi transporti lëndësh narkotike nga Shqipëria në Greqi.

Dhe pjesa më e madhe e 28 të arrestuarve nga ky operacion janë të akuzuar pikërisht për ‘prodhim dhe trafik të lëndëve narkotike’. /voa

 • Postime: 7457
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-02-2020, 17:31:06
He ca bonet, s’guxo robi me bo pazare me robt se bi n’pranga...:P
He se cudia me e madhe 3 dite zgjat.
Do dale ne arrest shtepie e me pas do marre pafajsi.
Me e keqja do kerkoje demshperblim ene do e marre ene ate... si perfundim ku ishim asgjekundi ca bere I xhirro teri tek birruca..:P

 • Postime: 7064
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 28-02-2020, 19:55:07
E felliqe Universitätin o Henri
UET ka nxjere gjithmonë studente njesha😂
Bashkëpunim perfekt 😛

 • Postime: 7457
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 28-02-2020, 20:55:54
Shyqyr qe nuk e bera masterin atehere kur me tha Naimi Ec er cun beje falas se kush ju jepte spjegime njerezise ne intervista pune se mos I kisha dhene toke ene apartament Naimit per diplomen...🤪😂😂😂😂

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 02-03-2020, 00:31:00
E liruan. Pagoi 1 milion euro kot pare xhepi dmth.

 • Postime: 229

#5 ne: 02-03-2020, 08:51:42
E liruan. Pagoi 1 milion euro kot pare xhepi dmth.

Vertet e liruan,apo tallesh? :)

 • Postime: 7064
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 08-04-2020, 07:29:55
Nga Prangat në karantine 🙈

Temat e fundit