Indeksi i Lirisë së Medias për vitin 2019, Shqipëria humbet 7 pozicione - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Indeksi i Lirisë së Medias për vitin 2019, Shqipëria humbet 7 pozicione

Indeksi i Lirisë së Medias për vitin 2019, Shqipëria humbet 7 pozicione

· 3 · 582

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-04-2019, 10:24:16
 

Në raportin vjetor të Indeksit Botëror të Lirisë së Medias, Shqipëria renditet këtë vit në vendin e 82, duke humbur 7 pozicione nga viti i kaluar. Raporti për Shqipërinë nis me titullin: “Rruga për në BE është e gjatë”.

Në përshkrimin që bëhet për situatën e medias në Shqipëri, shkruhet se qeveria dhe krimi i organizuar e kanë sulmuar median në një nivel të paprecedentë në  vitin 2018. Gjithashtu përmendet dhe retorika e kryeministrit Edi Rama, i cili i cilëson gazetarët me terma si kazan dhe prodhues lajmesh të rreme.

Përshkrimi i situatës mediatike në Shqipëri, Indeksi i Lirisë së Medias për vitin 2019

“Sulmet ndaj medias si nga qeveria, ashtu edhe nga krimi i organizuar arritën në një nivel të paprecedentë në 2018.

Gazetarët iu nënshtruan fyerjeve, kërcënimeve me vdekje dhe procedimeve ligjore, që synojnë t’i intimidojnë dhe t’i frenojnë ata nga investigimi i korrupsionit.

Politikanët, të udhëhequr nga kryeministri Edi Rama, i quajnë gazetarët kazan dhe prodhues lajmesh të rreme.
Kryeministri ka propozuar një ligj që ka për qëllim të forcojë kontrollin e shtetit mbi median elektronike dhe, siç thonë kritikët, të kufizojë aksesin tek lajmet dhe informimi.

Një raport i përbashkët i publikuar nga Reporterët pa Kufij dhe BIRN, në mars 2018, nxori në pah një numër kërcënimesh që i janë bërë medias në Shqipëri.

Raporti gjeti se standardet rregullatore të medias po manipulohen në favor të interesave të qeverisë dhe pronësia e mediave televizive është përqendruar në duart e pak biznemenëve të mëdhenj.

Kjo ka krijuar një situatë në të cilën vetë-censura është gjerësisht e përhapur dhe 80% e gazetarëve nuk kanë besim për të ardhmen e tyre profesionale”, shkruhet në raport.

  • Postime: 7515
  • Karma: +88/-62
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-04-2019, 22:23:54
Me media kazan e gazetare Kadrinj nuk behemi ne, shume mire qe jane ulur standarted se Kryetrimi yne e di arsyen, kadrinjte dhe kazani e ka fajin. LOL

  • Postime: 1116
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 19-04-2019, 09:17:29
Vetem me kete pajtohem "pronësia e mediave televizive është përqendruar në duart e pak biznemenëve të mëdhenj."  ( qofte ata me interesa politike ose financiare )
Te tjerat jane bla bla bla kotë.

Temat e fundit