Injoranca dhe bashkpunim i partive politike kosoves me nderkoembetare - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Injoranca dhe bashkpunim i partive politike kosoves me nderkoembetare

Injoranca dhe bashkpunim i partive politike kosoves me nderkoembetare

· 1 · 546

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0

ne: 19-07-2011, 21:54:38
Indiferenca e politikanve përgjithsi Kosovë dhe etja e tyre për pushtet po dergon gradualisht shtetin dhe pamvarsin e ti shkatrrim dhe aq me keq dhe ne humbjen e sovranitet dhe shtrieren e ligjit në terë vendin , për të vetemen arsyje me përfitu personalisht në shum aspekte.
-Që nga Qershori I vitit 1999 kur bë qlirimin i Kosoves që me gjenerata tëra kan sakrifiku dhe ma të shtrejten e tyre jeten dhe pasi gjitha atyre masakrave që nga viti 1846 e deri me luften e fundit që shum djem dhe vajza dhan jeten dhe shum prej tyre dhe lan familjet në vendet tjera dhe erdhen për me luftu për qlirimin e Kosoves ku një pjes e tyre ran heroikisht e tjeret mbetet invalid për gjith jeten e një pjes e tyre dhe keto ditë sodit injorohen në gjdo aspeket jetes dhe hjektin dhe për kafshaten e bukes për egzistenc , e cila  u korirzu me lirin e pergjysmuar Kosoves për faktin që udheheqsit e athershem përgjithsi I injoruan realitet dhe pa aftsiaj e tyre dhe të etur për pushtet dhe  krijuan një gjendje shum veshtir në momentet ma të rëndsishme dhe vendimtare për të ardhmen e vendit krijuan enklava ndryshme  vatra për destabilizim në gjdo kohë kur I nevotitet shtetit serb për qellime veta ……..
-Ather kur ishte ma e nevojshme një pjes e politikanve pacifist u shuan për tu rikthy pas një kohe dhe një pjes tjeter gjat bisedimeve me bashksin nderkombetare dhe forcat e Natos ishin ne gjendje dhe për shkatrru  Ushtrin qlirmatare Kosoves për gjithsi dhe duke ja marru armet të gjithve  për vetemen arsyje pushtetin dhe përfitimet siaps kalkulimeve që kan bër disa njerz por fatmirsisht kemb ngulja e madhe e komandanti Fatmir Limaj dhe Agim Qekut në Washington kur ishin në mblethje ku jut ha gjithve pranishme ne ate mbeldhje se  nse nuk transformohet ushtria qlirmatare në ushtri Kosoves mbrenda një periudhe un me gjith ushtaret e mi nuk I dorzojm armet dhe dot vazhdojm luften deri në piken e qakut të njerzve , ushtarve të mi , I cili sakrifikoj gjitha pasi u pa vendosmerija e ti dhe frika se dot vazhdon konflikti dhe me tej dhe rreziku I përhapjes së ti dhe ma shum u arrit marveshja  për demobilizim dhe kushte që formohet  ushtria e Kosoves e ashtu qujtura Trupa Mbrojtse e Kosoves e cila gradualisht dhe dot trajnoheshin dhe dot armasohesishin me gjitha armet e nevojshme ku me se largu deri ne vitin 2007 TMK dot paisej dhe me tanked he arme renda, por lufta për pushtet dhe perfitime e politikanve në mes tyre shtyri keto  gjitha ato që kishin për tu ralizu , për arsyje se diploacija serbe dhe sherbimet e shfehta serbe kyrynin një pun shum të madhe si mbrenda Kosoves po ashtu dhe në aren nderkombetare dhe klasa politike e shqipetare ishte gjendje për ber marveshje ndryshme vetem e vetem ms rrezikohej pushtet I tyre te cilet po pasuroheshin shum shpejt …….
-Në vitin 2003 ish kryetari I komunes se Prizreni Eqerem Kryeziu pas nje kerkes nga UNMIKU qe I drejtohet ati dhe pas bisedave me ata aim err vendi shum rendsishem dhe te rend ku vendos per heqjen e emblems se UQK ne varrezat e deshmorve ne Landovic per shak se serbet pasken kerku me u hjek ato emblema dhe aim err vendim te pren por pasi filloj me u keqsua gjendja e siguris dhe ku u tha se nse tendon dikush me hjek do ta pesoj shum keq se ata deshmor kan ra heroikisht me ate emblem dhe me flamurin me shqiponje dy krenarshe dhe jan betu mbi ate dhe ky vendin mbeti pezull jo per deshiren e politkanve por per shakun se nuk guxoj kush me I hjek , ja qfar jan gjendje bejn parit politike shqipetare per vetemin qellim behen te mir dhe ruajn pushtenin…..
-Ather ne vitin 2005 kur fillun trazirat ne Mitrovic të cilat u udheheqen nga para militare dhe puntoret e sigurimit shtetror serb ku u be destabilzimi i asaj pjese për fitime serbve ate ditë ju drejtua njeri nga Gjeneralet e TMK që ishte në zonen e Mitrovices  Sali Veseli publikisht gjith bashksis nderkombetare dhe po ashtu dhe atyre vendore se nse mbrenda 24 ore nuk e rregulloni ju gjendje në ate pjes ather un me forcat e mia dhe me djemet ma të mir dota rregulloj ate gjendje hiq ma shum se 48 ore dhe dot kontrrollojm kufinin Kosov –Serbi ne por qfar ndothi për fat të keq pa u ber 24 orë me aprovimin e forcave politike u ngir akuz ndaj ti pa fakte dhe u arrestua kinse për krime dhe u denua me burg 15 vite dhe ku ende I vuan por e gjith kjo kishte vetem një qellim caktuar  parandalimin dhe mbajtjen e gjendjes destabilizuse në ate pjes veriore për shfrytzime tjera dhe për krijmin e një shetin mbrenda një shteti Sovran dhe ku dot relfektonte gjith nje gjendje rend dhe pa siguri ne gjith Kosoven…
-Partit politike shqipetare po shrytzojn dhe buxhetin e kosoves dhe për shkollim e kuadrave dhe njerzve të vetë familjes por dhe simpatizantve të vet si mbrenda vendit po ashtu dhe jash vendit si në Britani dhe Shba të cilet paguhen nga buxheti I konsuliduar I Kosoves për gjdo vit qeveria KS dergon per studime jasht vendit 40 persona apo ma thjesht  te afrmit e tyre një nga ta eshte dhe Eqerem Kryeziu nenkryetar I LDK-së ku I cili në Londer ka dergu per studime djalin dhe vajzen e vet atje por shum shum tjer ndjekin kete rrugë , PKD ka financuar studimet pos diplomike Vlora Qitakut tash minsitre e integrimeve dhe Edita Tahirit zavense e kryeministrit  dhe kryen negocjatore ku keto te dyja kan kry studimet Shba finacuar nga buxheti I KS !!!!!
Kures populli vuan për kafshate e bukes dhe aq me keq ata qka kan mbetur invalid ne luftet e UQK dhe shum prej tyre dhe pse kan nevoj per vazhdimin e mjekimit te tyre nuk kan mundsi dhe as kush nuk I merr parasyesh dhe aq dhe me keq ka shum raste qe kulm bi kokë nuk kan disa prej tyre  ka disa qe kan ardhur nga perendimi me luftu dhe kan marr plag duke luftu dhe kan ende pluma trup pa u hjekur te cilet mjekte ketu nuk guxojn te intervenoj dhe as kush nuk qan koken per keta vallë dhe sa dot vazhdoj kjo gjendje mjerimi ,….ku nje funksjonar politik shpenzon mbi 1000 euro mbrenda dites vetem per ushqim kurse ata qka sakrifikuan jeten dhe familjet e tyre vuajn per buken e gojes dhe per nje gjelper per uljen e thimbjes se tyre pakten ku femijet e tyre shkoj ne shkoll pa libra dhe te vdeshur vallë  ja ku eshte ndergjegja e Partive politike dhe patriotve te tyre …..

-Klasa politike Kosove vazhdoi dhe me tutje duke shkatru shetin e pamvaru në shum fushan siq janë: a)  gjendjen e siguris ,b) gjendjen ekonomika socijale, funksjonimin e ligjit, etj……

A) Gjendja e siguris –sipas rezulutes 1244 te OKB-së me hyrjen e pjestare policis se tyre dhe krijimi I Policis Kosoves  u bë sipas interesave  të shum vendve dhe sipas interesave shtetit serb dhe për keto gjera politikanet shqipetar heshten për arsyje vetem për qellime personale e jo kombetare I lan duart e lira nderkombetarve ke regrotu njerz të dyshimt dhe bashk puntor të regjimit serb që kan punuar derin në diten e fundit kur ata jan terhequr nga Kosova por me më keqja që njerzit e arsimuar nuk I kan pranu por kan pranu hajna dhe njerz ganstera dhe mafijoza për qellime veta nderkombetaret për arsyje që mos mi pengu në punet e tyre të cilat I kishin marr si porosi nga shum sigurime shtetrore vendeve se nga vishin , dhe pse sipas maveshjes me vendoret regrutimi I pjestarve të policis mbi 60% dot behej me pjestar të ushtris qlirimtare të kosoves por faktikisht ata morren pjes 20% dhe kjo gjendje krioj shum pa rregullsi ku dhe ata 20% o u larguan gradualisht apo u kercun per me bashkpun apo dhe dot largoheshin nga detyra me akuza të ndryshme…..
Por qështje me rendsishme u bë krijimi I enklavave serbe në shum vende mbrenda kosoves  sipas urdhrave dhe projekteve sigurimit shtetror serbis ku ma e rrezikshmja mbeti pjesa veriore e Kosoves Mitrovica por  ishte dhe një enklav shum e rendsishme që ishtet ne krjim  në qytetin e Prizrenit ku jetoni serbet pjesen perfundi kalas qyteti  por fatmirsisht ishte ather komandati I UQK-së Ekrem Regja e kishte kuptu ma heret se qka po pregaditej për ate pjes dhe kishte dergu njesit specijale të UQK-së për rreth asaj zone dhe me nje her serbet jan terhequr dhe jan nisur për enklaven tjeter Sreck mbi Prizren  dhe Mitrovic se qysh ne fillim u stacjonuan forcat e KFOR në uren kryesore dhe u blloku ajo pjes e qytetit kurse klasa politike bente pazaret për pushtet dhe kalkullimet e ndryshme , por pushteti serb bashk punim me akademin e shkencave dhe me bashkpuntoret e tyre nderkombetar shkuna dhe me larg formuan komunat paralele dhe instucjonet parale si policin dhe gjykata serbe sipas ligjeve serbis pa u pengu as pa u shqetsu nga udhjeqja shqipetare dhe instucjonet vendore dhe pse kishin mundsi dhe kan mundsi për eliminimin e tyre por nuk e bejn kete për qellime e tyre ku dhe ma keq veprojn ka shum raste që vete keto instucjone vendore të dergojn për marrjen e ndonje dokumenti tek ato instucjone paralele sikur qertifikata lindjes dhe shum tjera ….vallë dhe sa dot vazhdoj keshtu?????
-Nje nder qeshtejet me rendsi edhe qe ka ber destabilizimin e situates dhe pa u shqetsura nga partit politike shqipetare eshte dhe arrestimi I komandanve te UQK nga  njesit specilaje te UNMIK qe filloj me arestimin e Selim Krasniqit me shok dhe cilet u burgosen me akuzen e pa baz se kise kan ber krime lufte dhe pasi u testua gjendja vazhdun me aresitmin e Fatmir Limes dhe tjerve ku u dergun ne Hag dhe ku pas 36 muaj u shpallen pa fjashem dhe keto arrestime e ngriten popullin ne kemb ku organizuan protesa mbar popullore dhe ku behej dhe thirrje per then terheqje trathetare e kombit qe ate her ishin ne pushte dhe sot jan ende por u mbeshtjellen kinse patriot por dhe pas pak kohesh filloj arrestimin I Ramush Hajredinaj me shok…
Por dhe me keq per krimet e lufes qe kish ber seriba dhe popullata serbe qe jetone ne keto troje as nje her nuk I bledhen fakte as nuk u kerkun deshmi per fillu gjykimin e tyre si ne Kosov apo dhe per hapjen e hetimve nga gjykata nderkombetare ne Srazburg dhe pse ka pasur shum deshi dhe ka ku jan masakru gra e pleq e femi posa lindur as kush nuk organizon per hapjen e hetimeve ndaj shtetit serb dhe atyre qe e uthehqen luften barbare ne KS ku masakrun familje te tera ku u zhduken  si familja Delija dhe shum te tjera ku u masakrun dhe pleqet qe ishin te paralizun qe nuk mundin te ikshin nga ushtrija dhe paramilitaret serb ku ne fshatin gurbardh te Mlisheves u dogjen te gjall dy pleq pa levizshem Zyle Paçarizi dhe Regjep Paçarizi , ku ne qytetin e Rahovecit u lith per shtylle elektrike nje nuse e re shtatzan ne muajin e fundit dhe u pre me thik nga paramilitare serb per se gjalli qe nga fyti e deri ne bel ku u nda ne dyshe ku dhe ne fund te kembe ra femia sa pa lindur ku mbeti disa dit ashtu e lidhur dhe tha shpirt me shum veshtersi , ku jan thun shum vajza reja ne syt e familjarve te tyre si ne fshatin Celin ku pas thunimit u varan te gjith , ku dhe shum fakete dhe masakra qe nuk po kam mundsi me shkru dhe me I paraqit ketu as nuk ka ngrit as kush as nje hap per marrjen e thenave dhe deshmive per hapjen e hetimeve per rastet qe kan ndodhur etjjj…..
-Mos funksjonimi I ligjit pjesen veriore Kosoves dhe mos kontrrolli ati teritori kryen shum pune dhe politikanve shqipetare për shak të kontrabandes mallrave si nga Serbia po ashtu dhe nga vendet tjera qe hyn nga ato rrug pa kontrrolura nga doganat e kosoves  të cilat biznese pastaj paguajn një pjes % atyre përfitime personale tyre , një nga bizneset që ka arrit te perfitoj ma se shumti nga keto pika kufitare është ELKOS GRUP dhe Migrosi dhe shum tjera ku keto dyja kan arritur aq shum përfitime nga ato pika sa që kan arritur rrisin kapitalin e tyre miljardshe për pak vite  bashkpunin me politikane shqipetar dhe me patriotet e vete quajtur……
Ku tani po behen 60 dite protes nga veteranet e luftes se UQK per miratimin e ligjit per veterant dhe deshoret dhe invalidet e luftes ku dhe kjo po has ne vesh te shurrthur ku as qe po shkojn me vizitu dhe ma keq lufta qlirmitare eshte paraqitur si konflikt e jo siq ishte….
Por fakti tjeter eshte se dhe enklavat serbe furnizohen dhe me energji elektrike vazhdimisht dhe te cilet nuk paguaj as nje cent për energjin e hargjuar kurse populates shqipetare ju ushtrohet presjon I vashdushem per pagimin dhe ma keq dhe familjve te deshmorve ju shkputen nga rrjeti elektrik dhe invalidet nse nuk kam mundsi me pagu  dhe kur pyten për serbet thojn se ajo qenka qeshtje politike ….vallë si mundet një 5% e popullsis të kete rendsi ma shum se 95% e pjese tjeter dhe te kete trajtim tjeter si gjdo aspekt….
Por tani dhe shum ma keq po keta politikan në bisedimet me pushtetin serb po e legjitimojn strukturat paralele te krijuara që nga pas lufta dhe po krijon një konfidert Kosoven gradualisht duke I lejurar serbet me perdor dekomente tjera identifikim dhe tabela tjera nga ato shqiptaret që perdorin tani RKS por dhe po e nenvlersojn dhe gjendjen faktike si shtet Sovran etjer…
Krye negocjatorja Edita Tahiri nuk ka drejten as ligjore as në nje aspekt për të udhehqur bisedimet me palen serbe se ajo nuk ka familje te krijuar ( eshte e pa martuar) dhe nje njeri qe është keshtu nuk ka drejt as te udheheq as te marr vendime në as një aspekt ….etj.


B) Gjendja e rënd ekonomike socijale- është dhe kjo si pasoj e partive politike te cialt pas lufet instaluna njerzit e vete ne nderrmarrjet shoqerore ku u keq menaxhun dhe u plaqkitet dhe u demolun shum rend per te vetem arsyje per ti shitur egersisht dhe me qmime shum kqia dhe pa kurfar kriteti ku shumica e tyre kan funksjonu deri ne dite e fundit  ku dhe ma shum e rendu gjendjen ekonomike popullis  ku me bashksin nderkometare UNMIK ben arveshje per shitjen e tyre ne gjith teritorin e Kosoves dhe lagimin e mira puntore nga puna por dhe me keq parat që dot shiteshin keto nderrmarrje dot transferoheshin per jash vendit kinse ketu nuk paska siguri dhe te cilat per kthimin e tyre duhet pritur deri ne 30 vite te cilat u investuan ne korpaorat te nderyshme nderkombetare me norma intersi te vogel dhe ku dot merrshin nje pjes dhe vendorit ne menyr te pa ligjshme. Ku formu ne ekip per shitjen e nderrmajeve shoqerore te cilat u shiten me shum keq perdrime dhe ju shiten njerzve te cilet kan dhen para dhe per partit politike ku nje vetem makinerit qe kan pasur mbrenda qe kan shitur pronret pas privatizimit per hekurishte I kan nxjerr para e tyre te investura per mblerjen e tyre e te cilat an kthy ne depot e qfaro lloji ku ne njeren nga to kan punu deri ne 3000 puntor tani punoj ma se shumti 50/100 puntor ku vetem vendi qe kan ne dispzicjon ato kushton ma shum se qe eshte shitur jan shitur tokat bujqsore nga 1 euro 10 me 10 meter katro ku te cilat toka bujqsore eshte kthy ne kampe ndertimi si ndertesa kolektive dhe lagje te tera per bani kurse tani nuk ka as grur per ushqyer popullin e KS .
Gjndje ekomomike e veshterson dhe ma shum terheqja e fondit pencjonal te kosoves nga kosova per ne vendet tjera per investor e jo ne vend kinse per qellime sigurie por krejt per qellime dhe perfitime personale te njerzve te caktuar ku gjdo muaj qe ju ndalen mbi 150.000 punorve tanime dhe kinse siguriem dergohen automaitiksht jash vendit dhe kjo automatikshit ndikon ne gjendjen dhe rendon dhe ma shum ku afro 500.000 miljon euro jan vetem fondit pencjonal jash vendit po ashtu dhe aq qe jan nga shitja e nderrmarrjve shoqerore dhe nga kompanit e sigurimeve qe kan fondet e tyre jash vendit te investura afer 2.000.000 miljard euro popullit kosoves jan jash vendit sikur te ishin keto mbrenda te qarrkullon ne tregun e vendit apo te jepshin per invesitme nderrmarrjeve private apo personave profesjonal qe kan ide biznesi por qe nuk kan para per te investor dot kishte rritje ekonomike shum madhe dhe dot ulej automatiksih papunsia dhe nje kosisht dot rregullohe dhe gjendje socijale ne vend..
Por dhe faktin qe partit politike jan te lidhura me bizneset te qaktura si me ELKOS GRUP dhe tjera qe bejn contraband dhe eksportojn mallara dyshimta nga Serbia ku e cila vetem per tregu e ksoves ka ngritur linja prodhimit veqanta me cilis shum te dobet dhe me qmime me te ulta etj por dhe kjo direct ndikon dhe ne bizneset tjera se keto nderrmarrje kan dhe previlegje tjera nga politikanet vendor ku bejn kokoren jo legale dhe bejn shmangje nga tatimet sikur te funkcjonte mir administrate tatimore e kosoves buxheti kosves dot kalonte mbi 3.000.000 miljard euro dhe ku dot hyn ne treg dhe shum biznese te reja ….
Qeveria e kosoves ben kise politika zhvillimore per terheqjen e invesitoreve nderkombetare ne vendin ton por eshte e kot dhe pa logjikshme per arsyje si mund te investoj nje invesitor I madhe kapitalin e vet financjar kurse ky vend kapitalin financjar te vetin e ka te hequr jash vendit per shkak te siguis kinse vall qfar po ndodhe keto behen vetem per mashtirm te populates …
Jan dhan mbi 3.500.000 miljon euro per hulumtine e gjendjes tregut dhe shkacet per daljen nga kjo gjendje e rend ekonomike nga disa grupe eksperesh dhe ku kan arritur perfundim se duhet investura ne bujqesi dhe ne nderrmarrjet e vogla dhe te mesme dhe ne krijimin e bankave investsue per te finacura projektet biznesore por kjo eshte mbetur ne leter se nuk ju konven disa njerzve apo dhe partive politike se kan frik se humbin fuqin dhe perfitimet e veta…

i mir pres kometet tuaj dhe kritiakt ne gjdo koh

Temat e fundit