Intervista e Hard Talk - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Intervista e Hard Talk

Intervista e Hard Talk

· 8 · 653

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

ne: 11-04-2008, 14:03:01


Kryeministri Berisha u intervistua nga gazetarja e njohur e BBC, zonja Sarah Montagnean,
    Si gjithmone  dhe kete here media e shipetare nuk vonoi te hedhe balte  ne figuren e Kryeministrit shipetare.Asnje media asnje anlist nuk mer pesiper te analizoje nivelin e
pyetjeve te drejtuar atij.  Ps.:pyetja per nivelin e korrupsionit vinte e mbeshtetur nga njesondazh i agjensise Transparency Internacional ecila ka intrvistuar nje numer te madh njerezish. Kush nga ju mund te besoje se keto informacione jane te sakta.Njerzit qe jane te afte per te dhene nje perceptim te sakte ne sondazhe te tilla jane ne minorance.Pjesa me e madhe e shqipetareve jane jashte standarti-Po e levroj me nje shembull:Nga ligji 7501 formuluar nga e djathta me Berishen ne krye. 80% e shqipetareve u bene pronare te tokes pa qene kurre pronare ne jeten e tyre.Si perfundim me gjith kete  dhurate te pa merituar, ato nuk e dhane voten per  te djathten, ne momentin me historic te politikes e te shteti shqipetare, kur per here te pare pranohet pluralizmi politik,pra liria e mndimit ne vendin me te dhunuar nga diktatura komuniste.Ku eshte morali i ketyre njerezve me moralin e ish pronareve te cilet megjithese ligji  i cpronesonte ato, dhane voten e tyre pro se djathes per nje vision me te madh me te rendesishem se interesi i tyre vetjak.A funksionon sondazhi me keto njerez?!I am sorry.
Pergjigjia e Kryeministrit ishte e sakte.:- Ai ishte nje perceptim .Ne saje te luftes se korrupsionit ne mblodhem  1.2 miljarde dollar me shume ne buxhet.Pra kryeministri pergjigjet me fakte e gazetarja me opinione katundaresh jashte standarti.
Nje tjeter pyetje:-Ishte qeveria qe vendosi vendin per demontim 6 km larg Tiranes?
Pergjigjia ishte e sakte.-Ky ishte nje vendim i ministries.-Me falni o njerez por nese sot kryeminister eshte nje doctor e neser nje piktor,  apo nje zonje qe mund te vije nga sektore te ndryshem te shoqeise civile cili prej te treve  mund te dije se sa i madh eshte rreziku i nje depo armatimi.?Ky eshte nje problem specialistesh .Kjo tregon dhe nje here se shqipetaret, si ne te gjitha fushat e tjera te jetes ne vend dhe ne ushtri lene per te deshiruar.
 A do ta pershruanit vehten  si nje i mbijetuar politik?
Pergjigjia ishte hyjnore.:- Une e pershkruaj veten si nje njeri misionar e fillova e po e vazhdoj.- E pra misionaret nuk terhiqen  ato ja kushtojne jeten misionit te vet.Themelues i Partise Demokratike, i vetmi per reforma thelbesore ne vend, ne ekonomi,tatime dogane ne arsim ne pensione tej.,Besnik i kombit shqipetare jo vegel e Greqise dhe Serbise (sic eshte e majta shqipetare)Pro perendimor,me perkushim ne ceshtjen e kosoves,me perkushtim ne ceshtjen e NATOS,me perkushtim per investime ne infrastructure,ne energjitike.Te gjitha keto ne nje kohe kaq te shkurter,dhe me nje kundershti te organizuar,me nje media pa perjashtim kunder,me tradhetare Brenda parties e kolicionit me nje mafje komunistesh qe per dite e me teper merr terren.Ishte e peshtirshme te shihje dje intelektuale te gjithe te korruptuarit e dikureshem,qe kishin lene Rognerin dhe kishin shkuar ne proteste  te Burgu i peqinit  ne mbeshtetje te dy te rijeve “ekologjist”te Vlores.,per te thyer autoritetin e shtetit perpara rrugacerise.Chdo gje eshte e organizuar nga fqinji yne i“dashur” Greqi.Perse nuk e ngriten zerin per depot e karburantit  me te cilat Greket kane pushtuar Shqiperine?Pikerisht tani qe kete tregerti kerkojne ta bejne shqipetaret  ngrihen ne revolte.??!!Turp!.
Medjat dhe opozita shqipetare si dhe organizatat jo qeveritare si Mjaft  si  nje grusht bashkuar rreth  interesave Greke e Serbe  jane bere nje kercenim serioz  per te djathten ne pushte e cila eshte vetmja force  e besueshme per  realizimin e reformave ne kete vend.Pa shikoni kudo punohet dite e nate ne infrastukture ne te gjitha rruget e vendit por snje here nuk pame te evidentohen nga mediat shqipetare.
Ne pyetjene saj se ju keni qene komunist, duke aluduar se si i tille nuk mund te luftoni te majten apo trashegimtaret e diktatures, une mund te them se mbeta i habitur  kur mendova se si ne mendjen e nje gazetareje me reputacion mungonte idea e ndryshimit.!?E vetmja pike qe une nuk isha ne akordance me pergjigjet e kryeministrit kur tha se kemi filluar luften ndaj korrupsionit nga vetja. E pra une e votova ate per ta filluar luften ndaj atyre qe instaluan korrupsionin dhe mafjen,Keshu ato qe drejtojne sot do te mesonin nga pesimi i atyre qe u korruptuan dje.E pra ne kete pike ai ka gabuar.

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 11-04-2008, 14:43:51
Ja dhe nje pjese nga video

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 11-04-2008, 17:04:32
E beri fertele gazetarja.

 • Postime: 195
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 11-04-2008, 18:26:50
  unë mund te them se mbeta i habitur  kur mendova se si ne mendjen e një gazetareje me reputacion mungonte idea e ndryshimit.!?E vetmja pikë qe unë nuk isha ne akordance me përgjigjet e kryeministrit kur tha se kemi filluar luftën ndaj korrupsionit nga vetja. E pra unë e votova atë për ta filluar luftën ndaj atyre qe instaluan korrupsionin dhe mafjen,Keshu ato qe drejtojnë sot do të mesonin nga pesimi i atyre qe u korruptuan dje.E pra ne këtë pikë ai ka gabuar.


-Nuk ke pse habitesh,te huajt nuk i hane genjeshtrat e Berishes,jane naive,vetem per tregun e brendeshem.46 vjet me ide e fryme komuniste,per tre muaj u be antikomunist i zjarrte!Nuk besoj qe ju e besoni si te vertet,por beni,jua ka qejfi ta besoni.
-E ndjen si ka rreshqitur,nga luftetar kunder korrupsionit te majte ne lufte kunder korrupsionit te vet,sepse ai ben pjese ne korrupsionin shqiptare,te majte a te djathte,njelloj eshte.
Ai i thote e ju nuk i besoni.

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 11-04-2008, 22:26:52
Citim
E bëri fertele gazetarja.
E qarte sirio si ty flet media dhe opozita pa anlizuar faktet.Vetem shani dhe nxirrni vner.C'eshte kjo urrejtje,cfar ju shqeteson ,ndoshta suksesi i tij.Pa na analizoni qendrimin e te majtes qofte ne parlament qofte jasht tij.ne parlament Jo vetem qe nuk eshte konstuktive por pekundrazi ka penguar me te gjitha format zhvillimin normal te tij.E pra ne te gjith boten opozita respekton fituesin, edhe perse eshte ne opozite  kontribon per cuarjen perpara te reformave e ko eshte nje opzite rrugacesh e mafjozesh qe mezi presin qe qeveria te gaboje.Ne te kundert ja sajojne vet kurthet.Nese demontimi nuk behej aty le te thonte opozita se ku duhej te behejper ket jane aty.Ato nuk jane spektatore (ne rastinme te mire sepse jane armiq)por jane pjese perberse e poitikes ne te gjithe jetene vendit dhe pergjegjese njlloj ne disfata si ajo e Gerdecit.

Per Mirin14 -Mendimi juaj me ve ne dileme dhe shpesh dhe mua me shkon ne mendje se mund te ndodh dhe keshu.Por duke pare se ai mbijeton midis dy urrejtjesh (te djathe e te majte)ky obsion bie.
Nese lufta ndaj korrupsionit ra ishin vet politikanet e korruptuar (djathte e te majte)qe e shkaktuan ate.Kur jeta parlamentare varet nga shitje e blerje deputetesh,pa tjeter liderit i duhet te beje kompromise per te mbijetuar.Ngjela Lesi e  Ndoka e bene corap parlamentin si per mocionin e mbretereshes Josefine ashtu dhe perzgjedhjen e presidentit.Per kete tefundit Berisha u akuzua se kerkoi ta djege si figure politike e keshtu ai beri kompromisin fatal me Nanon.E pra si mund te bente ndryshe.

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#5 ne: 11-04-2008, 23:58:57
Berisha kujtoi se po e intervistonin gazetaret e Ramiz Alise qe kontrollojne shtypin shqiptar.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 12-04-2008, 08:00:16
Berisha e dinte ate gje qe atje kishte nje mision shume te veshtire, dhe hallall per ate gje qe beri, jane te rralle ato politikan qe shkojn ne ate emision, se ai emision te diskriminon.Po Berisha i tregoi shqiptareve se cfar kishte per te thene.Po majtistet nje zanat kane vetem te kritikojn, kane inat pse nuk iken te televizionet e majta te japi intervista, ai me nje llafe ja mbyll gojen gazetareve tone.

 • Postime: 737
 • Karma: +0/-1

#7 ne: 12-04-2008, 15:07:22
Jashte teme te lutem shiko temat para se me postuar nje artikull, ose hap nje teme me vete, mos i ben gjerat corbe me ato postime qe skane lidhje me temen perkatese.
 
« Editimi i fundit: 12-04-2008, 16:10:56 nga Berni »

Temat e fundit