Kolegji rrëzon kërkesën e PS | Basha zyrtarisht fitues i zgjedhjeve vendore 2011 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kolegji rrëzon kërkesën e PS | Basha zyrtarisht fitues i zgjedhjeve vendore 2011

Kolegji rrëzon kërkesën e PS | Basha zyrtarisht fitues i zgjedhjeve vendore 2011

· 2 · 469

  • Postime: 692
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-07-2011, 16:02:10
Kolegji rrëzon kërkesën e PS

Për shkak edhe të administrimit një ditë më parë me cilësinë e provës materiale të tabelave dhe materialeve filmike që fiksonin manipulimet e pretenduara, socialistët u paraqitën një ditë më pas jo pa shpresë në Kolegj.
Përvec rikthimit të cështjes së pavlefshmërisë në KQZ për shqyrtim në themel, socialistët i kishin kërkuar Kolegjit edhe shqyrtimin në themel prej vetë Kolegjit.


Kësisoj mundësitë ishin tri: ose t'ia kthente KQZ-së, ose ta shpallte vetë pavleshmërinë dhe kësisoj Tirana shkonte në përsëritje zgjedhjesh, ose të rrëzonte kërkesën.

Në një sallë plot, vendimi i shkurtër i lexuar nga relatorja Sashenka Jonuzi ishte vendimi i fundit që socialistët prisnin të dëgjonin. “Kolegji Zgjedhor, në bazë të nenit 153, pika 3 e Kodit Zgjedhor, rrëzon si të pabazuar në ligj dhe për shkak të tejkalimit të afateve kërkesën e PS”, ka deklaruar Jonuzi.

Në orën 13.30 Kolegji rrëzoi kërkesën e fundit ankimore për kryetarin e bashkisë së Tiranës, e depozituar nga Partia e Pensionistëve. Që nga ky moment Lulzim Bashës i duhet të marrë brenda 20 ditëve nga Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë vërtetimin e mandatit. Neni 40 i ligjit për organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore parashikon se shpallja e vlefshmërisë së mandatit bëhet në mbledhjen më të parë të Këshillit të Bashkisë, ku kryetari bën betimin.Kurse ushtrimi i mandatit fillon në çastin kur betohet.

Në rast se Këshilli Bashkiak ose komunal nuk mblidhet brenda 30 ditëve nga data e shpalljes së rezultatit të zgjedhjeve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, atëhere është prefekti që organizon ceremoninë e betimit të kryetarit të bashkisë në mjedisin e bashkisë dhe në prani të banorëve të njësisë përkatëse. Mbledhja e radhës së KQZ-së për shpërndarjen e mandateve për Këshillin e Bashkisë Tiranë pritet të mbahet të hënën. /Top Channel

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 10-07-2011, 21:26:18
Po normal..nuk di pse zgjaten kot.

Temat e fundit