Postim i ri

×

Postim i ri

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 04-04-2021, 20:40:33 »

Vaksina Sinovax dhe Sputnik po i porosit dhe EU-ja për në verë 😁. Shqipëria është goxha përpara.
Megjithatë e une kur u vaksinova me Astra, vallaj frikë pata e nuk doja, por kur e bëri gjithë kolektivi para e si gjeti gjë, thashë hec se duhet të udhëtoj 😬
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 26-03-2021, 08:22:50 »

Ajo show dje, ishte dicka, qe duhet bere skeptike.
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 25-03-2021, 19:10:23 »

Sot qe u hap fushata virusi na mori te keqen..:P
Ah mjere ai popull qe eshte thjesht teke per pushtetin dhe opoziten.
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 12-03-2021, 09:58:15 »

Me rendesi eshte qe Shqiperia po vaksinohet, pjesa tjeter eshte histori :D
Postuar nga: Passion
« ne: 02-03-2021, 11:50:21 »

Me habit media qe se ve ne pah,por anashkalon mos demtohet imazhi i Ramazonit.
Postuar nga: 12:51
« ne: 02-03-2021, 11:19:54 »

Vec Ramazoni e di.😏
Postuar nga: Passion
« ne: 02-03-2021, 08:47:35 »

Perfundimisht une asnjehere s'kuptova origjinen e vaksines.
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 25-02-2021, 21:52:20 »

Sa kemi Ramazanin ai vend keq e me keq do behet. Po e perdor pandemine sipas orekseve te veta politike.
Postuar nga: erlehta
« ne: 25-02-2021, 06:47:39 »

Shqipëria është tmerr.
Ka mbaruar çdo gje.
Nuk e di a ka lind ai njeri qe të drejtoj, menaxhoj, opo shkurt ta doje vendin.
Shëndetësia ka vdekur në Shqipëri, E di që fjalët tona bjen në veshë të shurdhër e nuk kanë pikë fuqie. Mjer njerëzit tanë që po jetojnë dhimje, frikë, pasiguri.
Shpresa është vetëm tek Zoti, Ai bëftë mirë për Shqipërinë e shqiptarët
Postuar nga: 12:51
« ne: 07-02-2021, 21:29:55 »

Në Shqipëri javën e parë të shkurtit u përkeqësua situata e pandemisë Covid-19. Vdekjet dhe infektimet e reja u rritën ndjeshëm, ndërsa vaksinat anti-covid ende nuk po mbërrijnë masivisht.


Një gjendje e nderë frike dhe pasigurie shihet në afërsi të spitaleve Covid në Tiranë, ku mbërrijnë gjithë të infektuarit nga qytetet e tjera dhe ku niveli i vdekjeve dhe shtrimeve ka njohur rritje nga fundi i janarit.

Auto-ambulancat e urgjencës hyjnë e dalin me të sëmurë, ndërsa familjarët rendin poshtë e lart me pako ushqimesh dhe pajisje të tjera, që u nevojiten familjarëve të tyre brenda pavioneve.

Të dhënat e 24 orëshit të fundit flasin për 14 vdekje të reja dhe 1 mijë e 124 infektime të reja në gjithë territorin e vendit, të shtruar në spitale 437 vetë.

Java e fundit e janarit shënoi një rritje të konsiderueshme të vdekjeve dhe infektimeve, ndërsa java e parë e shkurtit solli 5-15 vdekje në ditë si dhe 800 – 1 mijë e 100 infektime të reja të përditshme, ose një rritje prej 25%.

Edhe të shtruarit në spitale kanë shënuar rritje të fortë, teksa janë shtuar dukshëm edhe infektimet në moshat e reja.

Ekspertët janë të shqetësuar se nga fillimi i muajit shifrat çdo ditë kanë shënuar rritje, rekord pas rekordi.

Ata pohojnë se realiteti i pandemisë Covid në Shqipëri është më i përkeqësuar se sa shifrat 25%, që deklarojnë autoritetet shëndetësore.

Ndërsa zbulohen mbi 1 mijë infektime të reja në ditë, sipas tyre, gjendja është vërtet shqetësuese dhe nevojitet një shtim masiv i testimeve, për të zbuluar dhe ndihmuar shumë më tepër qytetarë të prekur se kaq.

Opozita publikoi sot shqetësimin e mësuesve për rritjen e infektimeve në shkolla, dhe ku, sipas saj, nuk janë marrë masa të sigurisë shëndetësore në shkolla; mësuesve nuk u bëhet testet, në shkolla nuk ka maska, alkoole apo dezinfektante as termometra.

Një tjetër pasiguri e konsiderueshme, krahas zgjerimit të hartës dhe numrave të infektimit, është edhe mungesa e vaksinave.

Deri tani në Shqipëri kanë hyrë vetëm 2 mijë e 140 vaksina, që u përdorën për mjekët dhe punonjës të shëndetësisë.

Ato janë një pikë ujë në hapësirën e nevojave dhe kërkesave të shumta që ka popullata, ku minimalisht presin radhën 600 mijë pensionistë dhe mijëra mësues e policë, pa përmendur grupmoshat e tjera.

Shqipëria ka vetëm në sistemin shëndetësor afro 4 mijë e 700 mjekë dhe mbi 12 mijë infermirerë. Për këtta 17 mijë punonjës shëndetësie nevojitet pjesa dërrmuese e vaksinave, që pritet të vijnë gjatë shkurtit.

Qeveria ka premtuar një vaksinim të popullatës brenda 14 muajve, bazuar në kontratat e furnizimit me vaksina, por ende ato nuk po mbërrijnë masivisht.

Zyrtarët pohuan se vonesa dhe pakësimi i dozave u shkaktua nga vështirësitë e furnizimeve në Europë.

Ndërsa, situata e pandemisë sa po vjen e po përkeqësohet dy javët e fundit. Në spitalet Covid humbën jetën 69 persona javën e fundit të janarit, dhe 80 të tjerë javën e parë të shkurtit.

Në 11 muaj humbën jetën mbi 1 mijë e 400 persona prej COVID dhe u infektuan mbi 84 mijë të tjerë. /VOA