Koronavirus ne Shqiperi - 2 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Koronavirus ne Shqiperi

Koronavirus ne Shqiperi

· 48 · 1931

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 15-06-2020, 22:24:33
Autoritetet në Kosovë raportuan se sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar gjithsej 385 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren nga të cilat kanë rezultuar pozitive 129 raste. Numrin më të madh të rasteve e ka Prishtina.


Autoritetet raportuan se javën e fundit ka pasur raste pozitive në institucione si Posta e Kosovës, KEK, KEDS, Galeria e Arteve, institucione bankare, shëndetësore, agjenci, kompani tregtare dhe biznese private. ©LAPSI.al

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 15-06-2020, 22:32:27
Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero thotë se çerdhet nuk duhen mbyllur për faktin se aty del një rast pozitiv me Covid-19. Duke iu referuar lajmit të mbylljes së çerdhes nr.16 në ish-Bllok për shkak se një edukatore ka rezultuar me koronavirus, Pipero tha se fëmijët janë pak ose aspak të rrezikuar.


“Mund të dalë një rast në çerdhe, por nuk duhet të nxitohemi për ta mbyllur çerdhen. Ne duhet të respektojmë protokollin dhe të vazhdojmë jetën. Nuk është zgjidhje mbyllja e çerdheve. Nëse respektohen protokollet, nuk duhet pasur frikë për një rast pozitiv.

Mund të jetë një rast pozitiv asimptomatik, mjafton një maskë për të qenë i sigurt. Rasti duhet të qëndrojë në shtëpi, kontakti i tij i afërt duhet mbajtur në monitorim 7-10 ditë, por kaq. Edhe Bashkia e Durrësit u mbyll për dy persona pozitivë. Nuk duhet vepruar kështu” – tha Pipero sipas të cilit nuk ka vend për panik.

“Virusi më parë ishte krejtësisht i panjohur për ne. Tani që jemi hapur ka më shumë mundësi kontakti dhe infektimi. Rastet pozitive nuk na trembin, por janë një thirrje për kujdes nga ana e mjekëve, qytetarëve dhe punëdhënësve që të respektojnë protokollet. Duhet distancë fizike dhe maskë atje ku është e nevojshme. Numri i shtuar i rasteve është apel për kujdes, jo për panik”, – theksoi mjeku infeksionist.

Në lidhje me rastet e shumta të regjistruara në QSUT, Pipero u shpreh se është mjaft e vështirë që spitalet e mëdha të shpëtojnë, pasi ekspozimi është i gjatë dhe jo të gjithë pacientët mund të diagnostikohen.

Sipas Piperos, edhe turistët e huaj nuk përbëjnë rrezik.

“E vetmja mundësi që kemi është që t’i masim temperaturën. Duhet të mirëpresim disa çartera me turistë, jo vetëm një. Sigurisht, duhet parë situata epidemiologjike në vendin nga vijnë, por ju garantoj se turistët që vijnë janë të shëndetshëm.

Nuk duhet të kemi frikë në këtë periudhë. Mjafton distanca dhe maska atje ku nuk ruajmë dot distancën 1 metër e gjysmë. Të vetmit që duhet të kenë më shumë kujdes janë moshat e vjetra dhe të sëmurët kronikë”, – tha Pipero në A2.

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 16-06-2020, 17:30:15
Koronavirusi ka depërtuar edhe institucionet më të larta në vend, përkatësisht Kryeministrinë, Ministrinë e Financave dhe disa institucione të tjera qendrore.


pozitivë me COVID-19 kanë rezultuar edhe dy gardistë, njëri prej të cilëve është në hyrje të Kryeministrisë.

Ditët e fundit ka pasur një rritje alarmante të numrit të të infektuarve në vend, ku vetëm në 24 orët e fundit rezultuan pozitivë 82 persona.

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 16-06-2020, 17:56:02
Eshte absurde, por vatra e coronavirus ne kete valen e madhe ne Shqiperi eshte pikerisht QSTU. Pikerisht spitali me i rendesishem ne vend, qe duhet te jete dhe vendi me i sigurte ne kete drejtim eshte bere vendi qe ka shperndare ne mase virusin keto dite.

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 16-06-2020, 20:38:49
Sot më 16 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 397 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.


Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 141 raste.  Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 42 (sipas vendbanimit: 39 raste Prishtinë dhe 2 raste Hajvali dhe 1 rast Barilevë), komuna e Vushtrrisë 30 raste (sipas vendbanimit: 18 raste Stanovc i epërm, 8 raste Vushtrri, 2 raste Maxhunaj, 1 rast Begaj dhe 1 rast Bukosh), komuna e Pejës 18 raste (sipas vendbanimit: 18 raste Pejë), komuna e Mitrovicës 11 raste (sipas vendbanimit: 9 raste Mitrovicë, 1 rast Zhabar dhe 1 rast Shupkovc), komuna e Obiliqit 9 raste (sipas vendbanimit: 6 raste Obiliq, 1 rast Hade, 1 rast Breznicë dhe 1 rast Raskovë), komuna e Prizrenit 7 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Prizren, 2 raste Lubizhdë dhe 1 rast Gërnçar), komuna e Fushë Kosovës 6 raste (sipas vendbanimit: 6 raste Fushë Kosovë), komuna e Gjilanit 5 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Gjilan dhe 1 rast Cërnicë), komuna e Podujevë 4 raste (sipas vendbanimit: 2 raste Konushevc, 1 rast Gërdovc dhe 1 rast Dumnicë e poshtme), 3 raste Mamushë, 2 raste Viti (sipas vendbanimit: 2 raste Skifteraj) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Kamenicë, Partesh, Gabricë-Kaçanik dhe Rahovec.

Në javën e fundit kemi shfaqje të rasteve pozitive në mesin e punëtorëve të organizatave si: Posta e Kosovës, KEK, KEDS, Galeri e arteve, institucione bankare, shëndetësore, agjensione, kompani tregëtare dhe biznese private.

Sot më 16 qershor 2020, janë shëruar 5 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 968 raste.

Nga data 08 shkurt deri më 16 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 19.312 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.756 raste, me gjithsej 34 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 16 qershor 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 8.183.802 raste të COVID-19 dhe 441.175 raste të vdekjes.

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#30 ne: 21-06-2020, 13:33:10
Sot mbi 70  hmmmmm:

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#31 ne: 03-07-2020, 11:32:12
Shënohen 3 viktima të tjera nga COVID-19. Gjatë orëve të fundit janë konfirmuar edhe 90 raste të reja me koronavirus. Mes të infektuarve është një foshnjë 2-muajshe.

Njoftimi i ministrisë:

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e fundit. MShMS apel për qytetarët: Përdoreni maskën kudo në ambientet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën. Dr. Eugena Tomini Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje ndërgjegjjes individuale të secilit prej jush: Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkujdesja e vërejtur favorizon përhapjen e virusit, i cili po prek çdo moshë, pa dallim. Përdoreni maskën kudo në ambientet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.

Ju informojmë për situatën epidemiologjike në vend ku vijon të ketë një trend në rritje të të prekurve me Covid19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 35 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 10 në Kurbin, 8 në Vlorë, 6 në Shkodër, 4 në Përmet, 3 në Pogradec, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kavajë, Lushnje, nga 1 rast në Kolonjë, Vau i Dejës, Kamëz, Durrës,

Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet me raste të shtuara ku aktualisht po trajtohen 80 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar. Ndërsa po merr trajtim spitalor edhe një fëmijë dy muajsh, i prekur nga Covid19 nën kujdes nga stafi i pediatrisë infektive, në gjendje të stabilizuar bashkë me nënën. Fatkeqësisht 3 qytetarë kanë humbur betejën me Covid19 gjatë 24 orëve të fundit. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 33 qytetarë, duke e çuar në 1592 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1088 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje edhe njëherë bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtese, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni. Në rast se dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izolohuni. Në rast se keni shenja të sëmundjes, telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 të vendosur në dispozicion nga Ministria e Shëndetësisë për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

COVID-19 – Statistika (3 Korrik 2020)
Testime totale 28033
Raste pozitive 2752
Raste të shëruara 1592
Raste Aktive 1088
Humbje jete 72 (Qarku Tiranë 39, Durrës 12, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 11, Kukës 1, Elbasan 2)
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 409
Durrës 209
Shkodër 158
Vlorë 117
Fier 46
Lezhë 57
Korçë 32
Kukës 21
Elbasan 13
Gjirokastër 10
Berat 8
Dibër 8

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#32 ne: 10-07-2020, 11:40:22
Tjetër rekord me infektimet. Ministria e Shëndetësisë raporton se kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 90 persona. Gjithashtu, në Spitalin Infektiv kanë ndërruar jetë edhe dy pacientë të infektuar.

Ndërkohë, MSH thekson se situata në Spitalin Infektiv paraqitet serioze, ku “Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde”./lapsi

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#33 ne: 10-07-2020, 11:46:57
Shënohen edhe 8 viktima nga koronavirusi në Kosovë duke e çuar totalin në 94. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se sot në Kosovë janë regjistruar edhe 207 raste të reja me Covid-19 nga 401 mostra të marra nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Numri total i rasteve pozitive është 4 307 ndërsa janë bërë gjithsej 26 916 testime. Kosova raporton se numri i përgjithshëm i të shëruarve është 2 095 raste ndërsa ai i rasteve aktive është 2 118. Rastet pozitive janë nga më së shumti nga komunat e Prishtinës, Gjilanit, Prizrenit, Fushë Kosovës, etj. ©LAPSI.al

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#34 ne: 14-07-2020, 22:06:20
Zoti na ruajte!

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#35 ne: 15-07-2020, 11:21:01
Sot paska vdekur dhe nje vajze 21 vjecare.

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 19-11-2020, 17:14:29
786 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, 11 qytetarë humbasin jetën në 24 orët e fundit
5 minuta më parë

786 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.11 qytetarë kanë ndërruar jetë në spitalet COVID: një 51 vjeçar dhe 64 vjeçare nga Shkodra, dy 62 vjeçar një nga Kavaja dhe një nga Vlora, një 65 vjeçar nga Kruja, një 69 vjeçar nga Berati, një 71 vjeçare nga Lushnja, një 74 vjeçar dhe një 75 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçare nga Gramshi, një 81 vjeçar nga Tirana.


Në 24 orët e fundit janë shëruar 349 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 14,565 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 424 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

379 raste në Tiranë, 71 raste në Gjirokastër, 35 raste në Shkodër, 31 raste në Fier,
28 raste në Krujë, 25 raste në Kavajë, 24 raste në Elbasan, 23 raste në Vlorë, Berat, Sarandë,
20 raste në Tepelenë, 18 raste në Lushnje, 14 raste në Durrës, 10 raste në Bulqizë,
8 raste në Pukë, 7 raste në Kurbin, Lezhë, Mat, Pogradec, 6 raste në Përmet,
4 raste në Delvinë, 3 raste në Korçë, Devoll, Kukës, Mirditë,
2 raste në Malësi e Madhe, Gramsh.

COVID-19 – Statistika (19 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 786
Të shëruar ne 24 orë 349
Të shtruar në spitale 424

Humbje jete në 24 orë 11
Testime ditore 2,592

Testime totale 165,617
Raste pozitive 30,623
Raste të shëruara 14,565
Raste Aktive 15,401
Humbje jete 657

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 7671
Fier 1178
Durrës 1176
Korçë 903
Shkodër 841
Elbasan 761
Vlorë 717
Lezhë 671
Berat 519
Gjirokastër 463
Kukës 353
Dibër 148
Lapsi.al

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 24-11-2020, 18:15:41
Mbeten të larta shifrat e të infektuarve nga COVID-19 në Shqipëri. 744 raste të reja janë identifikuar pozitive me virusin, ndërsa 19 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit

Janë kryer 2.505 testime, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi.


307 raste në Tiranë, 85 në Fier, 44 në Lushnje, 39 në Kavajë, 34 në Elbasan, 33 në Shkodër, 32 në Durrës, 29 në Vlorë, nga 24 raste në Korçë, Gjirokastër, 19 në Përmet, 14 në Lezhë, 11 në Berat, 8 në Malësi e Madhe, nga 7 raste në Kuçovë, Skrapar, nga 6 raste në Mat, Tepelenë, nga 5 raste në Mallakastër, Pogradec, 4 në Kolonjë, 1 në Devoll.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 436 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.666 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë, 21 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 19 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:
7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare nga Elbasani, 2 qytetar nga Saranda 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Korca, 1 qytetare nga Pogradeci, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Shijaku, të moshave 59 vjeç deri në 85 vjeç.

COVID-19 – Statistika (24 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 744
Të shëruar ne 24 orë 436
Të shtruar në spitale 455

Humbje jete në 24 orë 19
Testime ditore 2.505

Testime totale 177.705
Raste pozitive 34.300
Raste të shëruara 16.666
Raste Aktive 16.899
Humbje jete 735

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 8703
Fier 1333
Durrës 1246
Korçë 951
Shkodër 875
Vlorë 827
Elbasan 795
Lezhë 673
Berat 510
Gjirokaster 474
Kukës 362
Dibër 150

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#38 ne: 27-11-2020, 07:22:44
Do bej punën e vet ky 🙄

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 17-01-2021, 19:28:09
Në spitalet covid bie në sy ulja e numrit të të shtruarve që kanë nëvojë për trajtim. Në pamje të parë, shifrat janë optimiste. Këtë të shtunë Ministria e Shëndetësisë raportoi për vetëm 296 pacientë. Numri është më i ulët se në fillim të dhjetorit, kur kapacitetet ishin në maksimum me mbi 500 të shtruar.

Por të dhënat janë kontradiktore nëse shohim rastet aktive me koronavirus. Kështu, në datën 1 dhjetor të shtruarit në spitale ishin 506 pacientë, kurse rastet aktive ishin 18 mijë e 800 persona të prekur me covid. Këtë të shtunë, 16 Janar, në spitalet covid janë 296 pacientë, kurse rastet aktive janë 25 mijë e 500 të infektuar.

Pra në dhjetor, ka pasur më pak të infektuar me covid dhe më shumë pacientë në spitale. Kurse në Janar, ndërsa numri i të infektuarve është rritur, pacientët në spitale janë më të paktë.

Një nga shpjegimet e epidemiologëve është se virusi nuk godet organizmin e njeriut me të njëjtën fuqi si në fillim të pandemisë. Rënia e agresivitetit të virusit është përmendur shpesh nga mjekët, si një opsion i lehtësimit të pandemisë, duke saktësuar se variantet e koronavirusit që qarkullojnë janë disa. Konstatimet e mjekëve shqiptarë nuk bazohen në studime shkencore, por nga eksperienca e përditshme me të sëmurët.

Por pavarësisht konstatimit të mjekëve, nuk mund të shmanget një fenomen tjetër, ai i të sëmurëve që marrin trajtim në shtëpi. Pavarësisht propagandë së shfrenuar për cilësinë e kushteve në spitalet covid, besueshmëria për gjendjen e spitaleve ka marrë disa goditje të forta nga një seri skandalesh.

Në muajt e parë të pandemisë, të afërmit e pacientëve qëndronin për ditë me radhë në oborrin e infektivit pa pasur asnjë informacion për gjendjen e familjarëve të tyre. Për vetë natyrën e sëmundjes, pacientët qëndronin të izoluar dhe shpesh përfundonin në fatalitet. Kjo ikje e njerëzve të afërt e shumëfishonte dhimbjen dhe në media u denoncua mungesa e informimit për familjarët e të sëmurëve.

Disa ngjarje të rënda shtuan misterin dhe shqetësimin për atë që ndodhte brenda në spitalet covid. Disa pacientë u hodhën nga katet e larta të godinave duke kryer vetëvrasje dhe duke ngritur dyshime serioze për trajtimin dhe sigurinë e të shtruarve tek spitali Infektiv dhe tek Shefqet Ndroqi.

Ndërkohë gjatë muajit nëntor dhe dhjetor, në kulmin e pandemisë, vetë mjekët denoncuan mungesën e kapaciteteve, ndërsa mediat transmetuan pamjet e ambulancave që prisnin me orë në dyert e spitaleve, megjithëse kishin brenda pacientë në gjendje të rëndë. Numri i lartë i të shtruarve u pasua me clësinë e dobët në shërbime.

Investigimi i emisionit Stop pak ditë më parë nxorri në pah, dëshmi të skenave çnjerëzore brenda në spitale. Pacientja e moshuar që komunikonte me vajzën e saj dhe për të cilën paguheshin qindra mijëra lekë çdo ditë për t’u mbajtur nën kujdes, tregonte se ishte lënë pa bukë dhe pa ujë nga infermierët, që keta të shmangnin mundimin për t’ia ndërruar rrobat. Pas këtij rasti, familjarë të tjerë kanë denoncuar në media se kanë dhënë ryshfet për kujdesin ndaj të afërmve të tyre.

Të gjitha këto, duket se kanë goditur rëndë besueshmërinë e institucioneve spitalore. Duke qenë se i druhen asaj që i pret në spitalet covid, shumë prej të infektuarve, zgjedhin të trajtohen në shtëpi pavarësisht gjendjes së tyre. Ky mund të jetë edhe shpjegimi më i saktë për kontradiktën e shifrave që vihet re në Shqipëri, kur nga shumë vende të botës, vijnë të dhëna për rekorde të reja të vdekshmërisë.©Lapsi.al

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 01-02-2021, 11:32:53
Ditën e shtunë treguesit e pandëmisë kapën një tjetër rekord në lidhje me numrin e personave të infektuar me covid-19. Shifra më e lartë e regjistruar ndonjëherë në vendin tonë arriti në 901 persona të rinj të prekur me covid brenda 24 orësh. Përhapja e virusit në një nivel të tillë, nuk është surprizë. Përgjatë janarit, numri i të infektuarve ka ardhur në rritje dhe ekspertët e shpjegojnë këtë me shkujdesjen e qytetarëve gjatë festave. Edhe sot, në një intervistë për Tv Klan, specialisti i ISHP-së, Artan Simaku tha se trendi rritës në janar i dedikohet sjelljes gjatë festave të fundvitit.

“Kjo rritje ishte paralajmëruar në muajin Dhjetor, që për arsye të festave të cilat kanë një periudhë prej 10 ditësh, zgjatën prej 10 ditësh, ishte parashikuar rritja e rasteve në muajin Janar. Aktualisht ka një rritje të incidencës 2-javore me 2 javët paraardhëse, por situata është e qëndrueshme. Pra, është një rritje e lehtë, rritje e qëndrueshme pavarësisht këtyre luhatjeve ditore” u shpreh mjeku.

Por ndryshe nga nëntori apo dhjetori i vitit 2020 kur shifrat e përhapjes së virusit qenë të larta, kësaj radhe transmetueshmëria po shfaq një veçori tjetër. Janë disa mijëra të rinj që po preken nga virusi dhe ndryshe nga viti i kaluar, ata po shfaqin shenja të rënduara klinike, pasi virusi tashmë po shfaqet agresiv edhe tek moshat e reja.


Dyshimet janë se në qarkullim është varianti i ri i britanik, por mungesa e një përgjigjeje përfundimtare nga laboratorët e specializuar i detyron epidemiologët të mos shprehen me siguri. Pak kohë më parë, u njoftua se 3 mijë mostra të koronavirusit të gjetura tek moshat e reja po analizohen nga Instituti i Shëndetit Publik, por ende nuk ka asnjë përgjigje. Gjithsesi, shtimi i rasteve në moshat nga 15-24 vjeç mbetet shqetësues dhe tregon se virusi është më agresiv se në muajt e shkuar.

Në Maqedoninë e Veriut tashmë është evidentuar rasti i parë me mutacionin britanik të koronavirusit. Bëhej fjalë për një pacient që shenjat e sëmundjes i kishte ndjerë që në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, megjithëse nuk kishte udhëtuar jashtë vendit./lapsi

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 01-02-2021, 11:35:50
Pandemia e Covid-19 po rezulton me pasoja të rënda lidhur me fatalitetet që ajo ka shkaktuar në vend, e përkeqësuar sidomos në dy muajt e fundit të vitit, ku ritmet e rritjes kanë qenë më të lartat në Europë.

Të dhënat e mëparshme të publikuara nga Monitor, sipas informacionit zyrtar nga Drejtoria e Gjendjes Civile bënë të ditur se për gjithë vitin u regjistruar gjithsej rreth 28 mijë jetë të humbura, me rritje prej rreth 28% si në krahasim me mesataren e 2015-2019 ashtu dhe me vitin 2019. Në total, shtesa e vdekjeve, pjesa dërrmuese e të cilëve vlerësohet nga mjekët se ka ardhur nga Covid-19 ishte rreth 6 mijë persona.

Nëse i shohim të dhënat muaj pas muaji, panorama ndryshon tërësisht nga periudha në periudhë. Në janar dhe në shkurt, kur për pandeminë dihej shumë pak dhe askush nuk e merrte seriozisht, teksa ajo nuk kishte mbërritur ende në Europë, vdekjet shënuan një trend normal, madje ulje në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë (-9.1% në janar dhe -5.2% në shkurt).

Në mars, muaji i parë kur zyrtarisht u regjistruan rastet e para me Covid-19 në vend dhe filloi karantina e ashpër për të parandaluar përhapjen e infeksionit, vdekjet e regjistruara ranë ndjeshëm, por kjo lidhet më shumë me mbylljen e vendit dhe pamundësinë e kryerjes së veprimeve në Gjendjen Civile. Këto fatalitete u regjistruan në prill, ku u shënua një rritje e lartë. Për këtë arsye, këto dy muaj i llogarisim së bashku, ku ndryshimi në raport me mars-prill të një viti më parë është me një rritje të lehtë prej 3%.

Në maj, kur filloi dhe hapja graduale e ekonomisë, jetët e humbura ishin pothuajse në të njëjtin nivel të një viti më parë. Tendenca rritëse filloi që në muajin qershor, (+12.4%), teksa rihapja nxiti shtimin e infeksionit. Në korrik ritmet e rritjes së vdekjeve filluan të përshpejtohen (+15.9%). Në gusht, që përkon me kulmin e sezonit turistik, funksionimin e bareve të natës, dhe lëvizjet brenda vendit ishin të shtuara, vdekjet u rritën me një ritëm të lartë prej 47.4%, në raport me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Pas gushtit, marrja e disa masave, si mbyllja e lokaleve të natës dhe përfundimi i pushimeve i lehtësoi pak situatën, që gjithsesi vijoi të mbetej e përkeqësuar në raport me një vit më parë. Në shtator dhe tetor, vdekjet u rritën përkatësisht me 33.6% dhe 32.9%.

Vala tjetër dhe më e rëndë e pandemisë deri tani kulmoi në muajt nëntor dhe dhjetor. Pas hapjes së shkollave dhe fillimit të motit të ftohtë, që shtoi grumbullimet në ambiente të mbyllura (nga 1 tetori lokalet u lejuan të funksiononin dhe në hapësirat ebrendshme), shkalla e infeksionit u përhap gjerësisht, çka ndikoi dhe në rritjen e lartë të fataliteteve. Qeveria shqiptare u mjaftua me kufizime të lehta dhe nuk e pa si opsion mbylljen, ndryshe nga shumë vende të tjera të Europës, çka çoi dhe në një tejmbushje të spitaleve.

Të dhënat zyrtare të akteve të vdekjeve, nga Gjendja Civile, tregojnë se nëntori dhe dhjetori ishin realisht muaj shumë tragjikë. Në nëntor u shënuan gjithsej rreth 3,370 jetë të humbura, me një rritje prej 111% në krahasim me të njëjtën periudhë të një muaji më parë. Mesatarisht në nëntor humbën jetën 112 persona në ditë, nga 53 persona në ditë në nëntor 2019. Vetëm shtesa e vdekjeve në nëntor ishte gati 59 persona në ditë, që potencialisht janë fatalitete të shkaktuara nga pandemia.

E njëjta situatë vijoi edhe në dhjetor, ku u shënua një rekord i ri prej rreth 4,160 jetë të humbura, me një rritje prej 98% në krahasim me dhjetorin e një viti më parë. Në muajin e fundit të vitit humbën jetën 134 persona në ditë, nga 68 persona një vit më parë. Vetëm shtesa e vdekjeve në dhjetor ishte 66 persona në ditë.

Për të gjithë periudhën nëntor-dhjetor, kur kulmoi pandemia, shtesa e fataliteteve në ditë rezulton të ketë qenë 63 persona. (nga spitalet Covid, maksimumi ditor i fataliteteve të raportuara ishte deri në 19 (në datën 24 nëntor). Në periudhën nëntor-dhjetor u regjistruan 64% e totalit të vdekjeve shtesë për gjithë 2020-n.

Krahasimi me Europën, sipas Eurostat; Asnjë shtet nuk ka pasur rritje mbi 100%

Rritja e fataliteteve është konstatuar kudo në Europë përgjatë 2020-s. Eurostat raportoi pak më herët se pandemia e Covid-19 e ka rritur vdekshmërinë në 27 vendet anëtare të BE-së me ritme dyshifrore gjatë periudhës mars -tetor 2020 ne krahasim me mesataren e se njëjtës periudhë në vitet 2016-2019. Nga të dhënat rezultoi se, rreth 297 500 vdekje të tjera ndodhën në BE gjatë periudhës maj-tetor krahasuar me të njëjtën periudhë në 2016 – 2019.

Shtesa bruto e vdekshmërisë ishte e lartë në prill 2020, me një rritje prej 25% krahasuar me mesataren e të njëjtit muaj mbi 2016 – 2019. Më pas gjatë muajve, sipas Eurostat, shtesa e vdekjeve u lehtësua disi dhe nisi përsëri në gusht – shtator, me valën tjetër të pandemisë. Vdekjet shtesë u rrit me 8% në shtator dhe me 17% në tetor mbi mesataren. Treguesi u rrit më tej në nëntor 2020 në të gjitha shtetet anëtare të BE-së me të dhënat në dispozicion.

Nga të dhënat e detajuara të rritjes mujore të publikuara nga Eurostatrezulton se asnjë shtet në valën e vet ciklike të pandemisë, përgjatë mars-nëntor, nuk ka shënuar rritje aq të lartë sa Shqipëria në nëntor (+111%). Rekordin në BE e mban Polonia, me rritje të fataliteteve prej 97% në nëntor dhe Sllovenia me 91% po në nëntor. Italia, një prej shteteve më të goditura ka pasur kulmin e pandemisë në mars dhe prill (+49% dhe +41%), për të rënë në nivele një shifrore deri në shtator dhe duke u rritur sërish me 13% në tetor.

Treguesi më real i pasojave të pandemisë dhe i krahasueshëm mes shteteve, do të jetë ai i shtesës së fataliteteve për 1 milionë banorë. Të dhënat e plota nuk janë ende të disponueshme, por për Shqipërinë ky tregues është mbi 2 mijë vdekje për 1 milionë banorë. Në Itali, sipas të dhënave zyrtare te institutit statistikor italian, dhe në Mbretërinë e Bashkuar,ky tregues nuk e kalon vlerën e 1500, shumë më i ulët se në Shqipëri!/Monitor

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#42 ne: 07-02-2021, 21:29:55
Në Shqipëri javën e parë të shkurtit u përkeqësua situata e pandemisë Covid-19. Vdekjet dhe infektimet e reja u rritën ndjeshëm, ndërsa vaksinat anti-covid ende nuk po mbërrijnë masivisht.


Një gjendje e nderë frike dhe pasigurie shihet në afërsi të spitaleve Covid në Tiranë, ku mbërrijnë gjithë të infektuarit nga qytetet e tjera dhe ku niveli i vdekjeve dhe shtrimeve ka njohur rritje nga fundi i janarit.

Auto-ambulancat e urgjencës hyjnë e dalin me të sëmurë, ndërsa familjarët rendin poshtë e lart me pako ushqimesh dhe pajisje të tjera, që u nevojiten familjarëve të tyre brenda pavioneve.

Të dhënat e 24 orëshit të fundit flasin për 14 vdekje të reja dhe 1 mijë e 124 infektime të reja në gjithë territorin e vendit, të shtruar në spitale 437 vetë.

Java e fundit e janarit shënoi një rritje të konsiderueshme të vdekjeve dhe infektimeve, ndërsa java e parë e shkurtit solli 5-15 vdekje në ditë si dhe 800 – 1 mijë e 100 infektime të reja të përditshme, ose një rritje prej 25%.

Edhe të shtruarit në spitale kanë shënuar rritje të fortë, teksa janë shtuar dukshëm edhe infektimet në moshat e reja.

Ekspertët janë të shqetësuar se nga fillimi i muajit shifrat çdo ditë kanë shënuar rritje, rekord pas rekordi.

Ata pohojnë se realiteti i pandemisë Covid në Shqipëri është më i përkeqësuar se sa shifrat 25%, që deklarojnë autoritetet shëndetësore.

Ndërsa zbulohen mbi 1 mijë infektime të reja në ditë, sipas tyre, gjendja është vërtet shqetësuese dhe nevojitet një shtim masiv i testimeve, për të zbuluar dhe ndihmuar shumë më tepër qytetarë të prekur se kaq.

Opozita publikoi sot shqetësimin e mësuesve për rritjen e infektimeve në shkolla, dhe ku, sipas saj, nuk janë marrë masa të sigurisë shëndetësore në shkolla; mësuesve nuk u bëhet testet, në shkolla nuk ka maska, alkoole apo dezinfektante as termometra.

Një tjetër pasiguri e konsiderueshme, krahas zgjerimit të hartës dhe numrave të infektimit, është edhe mungesa e vaksinave.

Deri tani në Shqipëri kanë hyrë vetëm 2 mijë e 140 vaksina, që u përdorën për mjekët dhe punonjës të shëndetësisë.

Ato janë një pikë ujë në hapësirën e nevojave dhe kërkesave të shumta që ka popullata, ku minimalisht presin radhën 600 mijë pensionistë dhe mijëra mësues e policë, pa përmendur grupmoshat e tjera.

Shqipëria ka vetëm në sistemin shëndetësor afro 4 mijë e 700 mjekë dhe mbi 12 mijë infermirerë. Për këtta 17 mijë punonjës shëndetësie nevojitet pjesa dërrmuese e vaksinave, që pritet të vijnë gjatë shkurtit.

Qeveria ka premtuar një vaksinim të popullatës brenda 14 muajve, bazuar në kontratat e furnizimit me vaksina, por ende ato nuk po mbërrijnë masivisht.

Zyrtarët pohuan se vonesa dhe pakësimi i dozave u shkaktua nga vështirësitë e furnizimeve në Europë.

Ndërsa, situata e pandemisë sa po vjen e po përkeqësohet dy javët e fundit. Në spitalet Covid humbën jetën 69 persona javën e fundit të janarit, dhe 80 të tjerë javën e parë të shkurtit.

Në 11 muaj humbën jetën mbi 1 mijë e 400 persona prej COVID dhe u infektuan mbi 84 mijë të tjerë. /VOA

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 25-02-2021, 06:47:39
Shqipëria është tmerr.
Ka mbaruar çdo gje.
Nuk e di a ka lind ai njeri qe të drejtoj, menaxhoj, opo shkurt ta doje vendin.
Shëndetësia ka vdekur në Shqipëri, E di që fjalët tona bjen në veshë të shurdhër e nuk kanë pikë fuqie. Mjer njerëzit tanë që po jetojnë dhimje, frikë, pasiguri.
Shpresa është vetëm tek Zoti, Ai bëftë mirë për Shqipërinë e shqiptarët

 • Postime: 7506
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 25-02-2021, 21:52:20
Sa kemi Ramazanin ai vend keq e me keq do behet. Po e perdor pandemine sipas orekseve te veta politike.

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0

#45 ne: 02-03-2021, 08:47:35
Perfundimisht une asnjehere s'kuptova origjinen e vaksines.

 • Postime: 25153
 • Karma: +0/-0

#46 ne: 02-03-2021, 11:19:54
Vec Ramazoni e di.😏

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0

#47 ne: 02-03-2021, 11:50:21
Me habit media qe se ve ne pah,por anashkalon mos demtohet imazhi i Ramazonit.

Temat e fundit