Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

· 413 · 10395

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 23-05-2011, 23:20:47
Në 8 maj kryeqytetasit iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur kryebashkiakun e tyre, por u deshën plot 15 ditë me debate, protesta, kontestime e akuza për tu shpallur rezultati përfundimtar i Tiranës.Më 23 maj në orën 23:04 KQZ i dha fund pritjeve duke shpallur fitues kandidatin Lulzim Basha me 81 vota më shumë se kandidati tjetër Edi Rama. Me 4 vota pro dhe 3 kundër KQZ i dha përfundimisht miratimin kandidaturës së Bashës.

Prej mbrëmjes së sotme Lulzim Basha është kryebashkiaku zyrtar i Tiranes.

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-05-2011, 23:28:50
Mos e gezofsh vendin ishallah. Tu befte dita e zeze o I mallkuar. Mallkuar qofsh o vrases, o kriminel, o hajdut I pangopur. Ta uroj me shpirt mos pafshe nje dite te bardhe o ndyresire.

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 23-05-2011, 23:46:13
Ja haj zemren...nuk kisha asnje dyshim per fitoren. :D

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 24-05-2011, 00:17:55
Vetem ne Shqiperi, mund te ndodh, qe humbesi te dal fitues.  hmmmmm:

Pat Fatin e Sales.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 24-05-2011, 00:38:13
Vetem ne Shqiperi, mund te ndodh, qe humbesi te dal fitues.  hmmmmm:

Pat Fatin e Sales.

Lexo pak me vemendje meposhte dhe mos ia fut kot.

Citim
Në nenin 117 të Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë, që është edhe neni që përcakton kriteret e vlefshmërisë apo pavlefshmërisë së votës, përmendet 18 herë fjala “Votim”, 14 herë fjala “Fletë”, 8 herë fjala “votë” dhe “0”, zero, asnjëherë të vetme fjala “Kuti”. Natyrisht, kjo nuk është një rastësi e çfarëdoshme, por një element thelbësor e konceptual që përçon vetë frymën e ligjit. Arsyeja pas kësaj, është fakti se, sipas ligjit, fleta dhe jo kutia është i vetmi kriter i vlefshmërisë së votës, sepse fleta dhe jo kutia mban vullnetin e votuesit. Pikërisht për këtë, ligji e injoron plotësisht kutinë, sepse vetë kutia është vetëm një element ndihmës i numërimit dhe... Kaq! Ndarja në kuti është një teknikalitet i administrimit të votës, diçka që bëhet vetëm për të favorizuar dhe shpejtuar numërimin dhe jo për të deformuar/kondicionuar vullnetin e votuesit.

Numërimi dhe administrimi i votës, nga ana tjetër, është një detyrë dhe përgjegjësi e administratës zgjedhore dhe jo e votuesit. Përdorimi i kutisë si kriter vlefshmërie do të transferonte një pjesë të përgjegjësisë të administrimit të votës nga administrata zgjedhore te votuesi. Nëse kjo do të ndodhte, do të deformohej jo vetëm e gjithë fryma e ligjit zgjedhor të Republikës së Shqipërisë, por edhe konceptet juridike bazë. Në fund të fundit, thelbi dhe qëllimi i fundmë i çdo votimi është të mbledhë dhe numërojë vullnetin e shumicës së votuesve dhe jo ta humbasë atë në qerthullin e ndoca teknikaliteteve të stisur. Burimi

Lexo dhe kete

Citim
Unë, në 2007, kam kandiduar për kryetar komuna në Qarkun e Shkodrës, në komunën Temal, për Partinë Demokratike. Procesi i votimit ishte i rregullt. Gjatë numërimit, në kutinë e fundit unë dola fitues me 3 vota diferencë plus. Për këtë fitore më uroi dhe kandidati i majtë. Kur u hap kutia e subjektit politik, për këshillat, në këtë kuti u gjetën pesë vota të subjekti politik që ishin hedhur gabimisht nga votuesit. Më pas, disa informacione që i kishin ardhur kandidatit socialist nga Partia Socialiste në Tiranë, i thanë ta ankimonte procesin. Të njëjtën gjë bëra dhe unë, e ankimova çështjen në KZAZ. KQZ-ja ma rrëzoi mua kërkesën dhe ja dha mandatin kandidatit të Partisë Socialiste. Burimi

Kush eshte humbesi, kush eshte fituesi? Kush e ka autoritetin qe te jape rezultatin e zgjedhjeve? Mos valle Top Channel? Jo aspak. Ka autoritetet perkatese qe jane per kete pune, dhe vetem vendimet e tyre merren parasysh.
Sidomos ne raste kur rezultati eshte kaq i ngushte, gati i barabarte, eshte pikerisht vendimi i autoritetit perkates, ne kete rast KQZ, qe duhet te merret parasysh. Dhe televizionet, kandidatet, partite, militantet, duhet te mbyllin gojen e te presin vendimin zyrtar.

Te jeni te sigurte se PS e Rama edhe nese nuk do kishin dale ne fund te numerimit me 10 vota para, perseri do te protestonin e bertisnin se rezultati s'eshte i ndershem.
Nese i keni vene re komentet ato dite, socialistet ne dukje humbes, po i meshonin gjithmone e me shume faktit se ka shume vota te pavlefshme (rreth 20 mije ne Tirane), - "ndaj dhe edhe nese Basha del fitues, do duhet te rishikohen keto votat ne menyre qe te dale rezultati i vertete. Por punet shkuan ndryshe" - fjalet e tyre.
Vetem me ndryshimin se, pushteti, PD pra, pati rastin te gjeje shpetimin te votat e KONTESTUARA (jo te PAVLEFSHME) gje qe sic duket ia arriti.
Harroje ti dhe kushdo tjeter, se kushdo pushtet ne bote, t'ia lere fitoren kundershtarit per 10 vota. Sic e sheh mundesia u gjet. E ligjshme dhe me nje precedent qe ka ndodhur jo me larg se para 4 vjeteve.
Por puna s'ka mbaruar akoma. Per mendimin tim Basha dhe PD s'duhet te festojne akoma pa pritur vendimin final te kolegjit zgjedhor, qe eshte autoriteti qe i jep vulen kesaj historie.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 24-05-2011, 00:42:27
Nje metafore shume e lezetshme qe te mundeson te kuptosh me se miri telenovelen zgjedhore Rama-Basha.

Citim
Isha me një shok me vete kur mora gruan në telefon celular e i thashë: "Në shtëpi je? Më fut pak, të lutem, paratë e rrogës sime në xhepin e xhaketës, se do vij të marr xhaketën e të dal për të ngrënë një drekë me ...këtë ...shokun që e kam opozitar, për vëlla." Mirëpo gruaja, nga nxitimi që kishte për të bërë ca punë shtëpie, shkon e m'i fut paratë e rrogës në xhepin e pardësysë e jo të xhaketës. Unë, ndërkohë, shkoj e marr xhaktën e pardësynë, i vesh dhe kthehem me mikun për të ngrënë atë drekë që më mirë të mos e kisha ngrënë. Pasi folëm e bëmë muhabet, mora të paguaj. Gërmova në xhepat e xhaketës, po s'gjeta gjë. Më pas kërkova në xhepat e pardësysë dhe më shkriu gjaku. Mirëpo shoku im kërceu përpjetë e ma ngriu gjakun për së dyti:

- Unë të dëgjova që ti në telefon i the gruas të t'i fusë paratë e tua në xhepin e xhaketës, po tani po shoh se në xhaketë s'kishe gjë, - më tha.

- Epo, - thashë unë i çuditur, - m'i paska futur në xhepin e pardësysë!

- Ah, jo, - më tha shoku, - ato para janë të miat. Paske plot 72.000 lekë, aq sa më mungojnë mua që s'po i gjej se ku i kam vënë.

- Urdhëro? S'të mora vesh...

- Po, po! Pa tjetër që janë të miat. Ti të tuat i ke në xhep të xhaketës. Për të tjerat mos u lodh kot, se i ke të vjedhura. Dhe unë s'të lë të dalësh që këtu pa m'i kthyer të gjitha një më një. Policinë do të thërras, ministrin e brnendshëm personalisht, deri në Kontrollin e Lartë të Shtetit do të shkoj po s'm'i ktheve mua ato para!

- Po dale, more, të sqarohemi! Ç'rëndësi ka se në cilin xhep i kisha! Gjithsesi i kisha në xhepin tim! I ka futur gruaja ime, jo jotja!

- Mos guxo t'i prekësh ato para, se të piu e zeza, - më ulëriste shoku, - le t'i ketë futur jot shoqe! Le t'i ketë futur edhe në xhepin tënd! Po unë si t'i dal përpara gruas sime? Pastaj, ti a i the që të t'i fusë në xhep të xhaketës? Në të xhaketës s'ke gjë! Unë, për vete, kam ngelur pa kokërr leku, kështu që ç'të kesh në xhep të pardësysë janë të miat dhe pikë! O njerëz, a e shihni ç'hajdut është ky?! Ngrihuni, more, kapeni këtë horr, se më ka vjedhur paratë! Të merren tabulatet telefonike të këtij hadutit e të dalë në mejdan ç'ka folur me të shoqen! Kam prova... - thërriste e ulërsite miku opozitar.

Dhe unë i shkreti jam zënë keq e kam rënë në hall, se ky dreq ka edhe prova të pakundërshtueshme! Ku i dilet këtij! Dreq o punë, që më ra të ulem në një tryezë me këtë! Akoma s'po i jap drejtim këtij halli...

 • Postime: 2649
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 24-05-2011, 08:31:29
Per hajr i qoft, e gezoft Tiranen e Shqiperine ! I uroj pune te mbare e shume suksese !  ;)

 • Postime: 6093
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 24-05-2011, 09:55:59
Do i anulloj pushimet e Gushtit ne Shqiperi....vetem e vetem se fitoi Lul Bash Berisha. 

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 24-05-2011, 09:58:02
Sa i perket Ligjit per zgjedhjet vendore, me duket se ka akoma vrima per tu mbushur, se ateher do jete me mire, gjithe votat te hidhen ne nje kuti, dhe kur do numerohen te ndahen votat kush per ke eshte, me mire ashtu sesa 4 kuti sa ka Tirana.

Nuk e shikoje Top-Channel, as Klanin, por thjeshte me ben pershtypje, se cfare jane duke bere dy krahet politik ne Shqiperi, si ato PD si ato PS.

Nese ato vota do gjendeshin ne Maqedoni, ne nje kuti tjeter, do quheshin te pavlefshme.Se ashtu eshte e percaktuar ne ligje.

Nejse, gjithesesi i deshirojm pune te mbare, edhe pse nuk besoje se do merret shume me qytetin, sesa duke thene, ja e fitova une.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 24-05-2011, 10:08:28
Citim
Nese ato vota do gjendeshin ne Maqedoni, ne nje kuti tjeter, do quheshin te pavlefshme.Se ashtu eshte e percaktuar ne ligje.

Kurse ne kodin elektoral, pra ligjin, te Republikes se Shqiperise, fati i atyre fleteve nuk percaktohet me ligj. Nuk thuhet as qe jane te vlefshme, por as qe jane te pavlefshme. Nuk ceket fare rasti kur nje flete eshte hedhur ne kutine e gabuar. Prandaj dhe ato flete gjate numerimit jane percaktuar si flete te kontestuara, dmth qe dikush ne grupin e numerimit ka dashur t'i quaje te vlefshme dhe dikush te pavlefshme. Ne kete situate komisioni ne fjale ka vendosur t'i dergoje te KQZ, ne menyre qe KQZ te jape vendimin final. Dhe pikerisht keshtu ndodhi.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-05-2011, 10:34:29

Nese ato vota do gjendeshin ne Maqedoni, ne nje kuti tjeter, do quheshin te pavlefshme.Se ashtu eshte e percaktuar ne ligje.


Me duket se po ja fut kot, kam lexuar disa komenteve te disa Shqiptareve nga Maqedonia dhe thonin qe ato vota jane te vlefshme qe gjenden ne kutit e tjera........

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 24-05-2011, 11:36:48
Berni, kam qen ne 2008, anetar i komisionit zgjedhor ketu ne Maqedoni.
Ateher beheshin dhe zgjedhjet per kryetar bashkie, dhe per President.

Ne njesin ku isha une anetar i komisionit, gjetem vota te presidentit , te kutia e kryetarit te bashksis, dhe ato vota u quajten te pavlefshme.
Jo vetem aty ku isha une, por tek ne eshte percaktuar me ligje.


MAX, tek ne, shkoje votat e numeruar ne KSHZ, dhe atje vetem nenshkruhet proces verbali qe cila njeri ka sjell votat, dhe sa vota ka pas aty.
Ka nje dallim ndermjet atje dhe kendej ;).

Nejse, mos prishim miqesin per nje vote, ateher ja u roje dhe une, por nuk besoje se do beje dicka te madhe. ^o)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#12 ne: 24-05-2011, 12:09:33
Akoma nuk eshte dhene Vendimi per "Kryetarin" e ri me vota te Pavlefshme...

MAX zien nje Tirane e tere mos dil ti me i zoti te interpretosh kodin zgjedhor.

Dolen qe me shume jane Flete Votimi se Votues....kesaj gjejeni shpjegim..

Gjithsesi Kolegji Zgjedhor do e thote fjalen e fundit...te shpresojme te jete i paanshem...dhe luajal

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 24-05-2011, 15:06:19
Mishel dhe ato 7 njesi Bashkiake qe jane fituar nga PD, jane fituar me vota te pavlefshme mos flisni kot e me kot, nuk eshte Tirana vetem njesia 5. Kur tjapi dhe Kolegji Zgjedhor Vendimin pro BASHES do ja fusi vetes Rama me mijt qe i shkojn mbrapa LOL

 • Postime: 6093
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 24-05-2011, 15:08:39
Ytttttttttttt demokrat i poshter  :P

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#15 ne: 24-05-2011, 15:40:20
Berni cte te thote Daku ty....lale ato 7 njesite prej Katunesh ti marri dhe ti fusi ne .....Sala hahahahaha
dhe dicka Berni behu DEMOKRAT dhe DEMOKRATIKAS vella....nuk te ben demokrat saliu.
leqe me ke flas edhe une ,,..ik o Bern ik zien nje dynja e tere ti thua ishin te vlefshme...po ma shpjego pak qysh na del ky raport me shume VOTA se VOTUES????

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 24-05-2011, 21:29:51
Do i anulloj pushimet e Gushtit ne Shqiperi....vetem e vetem se fitoi Lul Bash Berisha. 

LOL
 po ku te behet vone ty moj tesoro  :perqafim

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 24-05-2011, 21:47:52
Qe Luli do e merrte bashkine, kjo pune u pa qe ne kthese, por kjo nuk eshte fitore o njerez por eshte vjedhje ne 12 te dites. Qe Tirana te kete ne krye nje personalitet te forte kjo nuk i intereson vetem tiranasit por te gjithe atyre qe jetojne ne 28.748 kilometra katrore.  Nuk kam kundershtim pse te fitonte e djathta kete Kryebashki, por ta FITONTE e jo ta vidhte. Shqiptaret mire qe e njohin si fjale termin demokraci, se per ta jetuar ne ate toke, nuk do ju vije rasti kurre.

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 24-05-2011, 23:27:34
Te rrime shtrembet dhe te flasim drejt!
Mendoj se tiranes i duhet dicka ndryshe pasi Edi ka 3 mandate dhe sado qe te punoje i iken disi vlera, por mendoj qe Tiranes nuk i duhet Luli pasi eshte vegla e saliut( e kam fjalen per 21 janarin).
I gjithe problemi qendron tek nje njeri i trash si Berisha qe te ben qorr me sy hapur dhe te ben budalla me pahir, ai nuk eshte kryeminister te themi te verteten, ai eshte Diktator, i pelqen te komandoj i pelqen te jet mbi te tjeret madje i pelqen qe ti marre ne xhiro te tjeret ashtu si po ben akoma, (ai njeri edhe kur ka krize qe njerzit nuk kane per te henger buke, ai thote qe shqiperia ka rritje ekonomike me te larte se kina, ai njeri duhet te ishte i pari qe te fuste ne burg Mediun per ceshtjen e gerdecit, ai njeri duhet te ishte i pari qe ta pranonte rezultatin e zgjedhjeve ne 8 maj por kjo nuk ndodhi se do te komandoj cdo gje ai)ka dhe shume e shumee..

I vetmi kryeminister i cili thote qe protestat le te behen ska asnje problem cdo njeri ka te drejten e vet( ce do qe ne kete rast te drejten e tyre e ka berisha :D), jam befasuar shume nga Shkodranet kete vit pasi u mbyten 5 here ne uje dhe balte dhe akoma e votojne Berishen eshte 1 thenie (duhet ti q*** nene qe te thote baba) por ata ndoshta se kan problem se mbase kan mesuar notin, nese Berish nuk do te ishte ne Pd do isha i pari qe do ja jepia voten time Bashes, por kur qeni e ka te zotin qe e komandon kot qe ti japim nje shanc.

 :perqafim  :) :)
respekt

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 24-05-2011, 23:29:40
Do i anulloj pushimet e Gushtit ne Shqiperi....vetem e vetem se fitoi Lul Bash Berisha. 
Edhe une ate mendim kam, ku ke per te shkuar ti? :P

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 25-05-2011, 00:06:16
Berni cte te thote Daku ty....lale ato 7 njesite prej Katunesh ti marri dhe ti fusi ne .....Sala hahahahaha
dhe dicka Berni behu DEMOKRAT dhe DEMOKRATIKAS vella....nuk te ben demokrat saliu.
leqe me ke flas edhe une ,,..ik o Bern ik zien nje dynja e tere ti thua ishin te vlefshme...po ma shpjego pak qysh na del ky raport me shume VOTA se VOTUES????

O Mishel ju ka bere fitorja e Bashes me fiksime sdini se cfar flisni, po kur i ka fituar PS per dhjet vjet rrjesht ato njesi paskan qene te qyteteruar....

 • Postime: 12151
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 25-05-2011, 12:22:28
Sa raciste qe jeni ju mor zot :D :D
Une gjithmone do zgjidhja Bashen perpara Rames. ( Me aq sa njoh nga politika shqiptare anyway).

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 25-05-2011, 13:25:47
Ore mire, po ato votat teper nga dolen??? Po ajo me vule ndryshe??? Do te thoni qe ajo me vule ndryshe ishte vetem nje rast. OK, shume dakort, por ai rast i vetem ne gjuhen ligjore do te thote se nuk mund te vertetohet pertej cdo dyshimi se nuk pasur vota te tjera te hedhura me STIL.

 • Postime: 7497
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 25-05-2011, 15:42:12
BOSHTINARU: KQZ VEPROI ME BAZA LIGJORE TE PAQARTE
Eurodeputeti Viktor Boshtinaru citoi raportin e OSBE-ODIHR sipas të cilit baza ligjore për hapjen e kutive me votat që ishin hedhur gabim ishte e paqartë.
“Herën e kaluar kur socialistët kërkonin hapjen e kutive Berisha tha se është e papranueshme sepse nuk e lejon Kushtetuta. Rroftë Kushtetuta duhet ta pranojmë por tani duket se ky nuk është rasti. Në një qendër votimi u gjetën më shumë fletë votimi se sa votues. Si është e mundur që kjo mrekulli të ndodh në Tiranë?”- tha Boshtinaru.
Ndërkaq deputetë të tjerë kërkuan që të paktën sistemi gjyqësor të funksionojë në Shqipëri sepse përndryshe do të ishte e kotë që të flisnim për anëtarësim në Bashkimin Europian.
(s.g/balkanWeb)

I kane vene piken me kete paragrafin e fundit, po kujt ja thua.............

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 25-05-2011, 16:27:34
O Sterio nje kujtese te vogel per ty se kush eshte ky faqeziu rumun qe eshte dhe miku rames.......

http://www.zeriyt.com/topalli-sulmon-boshtinarun-doje-te-pengoje-me-cdo-kusht-heqjen-e-vizave-t83496.0.html

Temat e fundit