Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës - 6 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

· 413 · 10378

 • Postime: 4
 • Karma: +1/-0

#125 ne: 04-06-2011, 01:33:03
Po re po vetem kur fitoni ju jane fitore te drejta kurse ku fiton kundershtari jane vjedhje, rama fitoi sipas TCH jo sipas ligjit. Si pretendoni fitore te Rames ku minibashkite jane 7 me 4 ne favor te PD apo as kete gje se dini. Mafia e kuqe mori goditjen perfundimtare ne strofken e fundit te saj ! Rrofte qytetaria dhe mendjemprehtesia e Tiranes !

Po ti ca lidhje ke me Tiranen, se akoma nuk e kam kuptu... Ti lufto per PD-ne vlla i dashur, nuk ke lidhje me Tiranen HIC! Mos na bej dengla me shprehje te tipit "rrofte qytetaria  e mendjeprehtesia e Tiranes", ne momentin qe ne Tirane tiranasit numerohen me kokrra. Rrofshin tropojanet, kuksianet, pukjanet, e te tjere malo qe kane ardhur ne saje te baces ne Tirane e qe bejne ligjin sot ne mes te kryeqytetit. Ju rrofte Ristani e kolegji zgjedhor, uroj t'kene bo nai lek t'modh me kto zgjedhje, se turp pacin nqs e kane shit prapanicen lire. Sot qeshet e tallet bota me ne, po edhe mo zi na e bofshin!!!

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#126 ne: 04-06-2011, 01:54:09
Edhe une mendoj si gjumashi, eshte e kot te bej postime per politiken kurve shqiptare deri ne 2013. Paci fat ne vjedhje te metejshme ju o vrases.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#127 ne: 04-06-2011, 08:25:51
Vrases jane keto fytyrat ketu  ;)

JO DHUNES PER PUSHTET

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#128 ne: 04-06-2011, 12:02:20
Ik o Bern, ti je nje idiot I semure. Do ta hani qafen e pates shume shpejt, ose me mire, jeni duke e ngrene avash, por shume shpejt do ndjeni dhimbje.

 • Postime: 3548
 • Karma: +13/-3
 • Gjinia: Mashkull

#129 ne: 04-06-2011, 12:08:13
o sali o hajdut o luli o hajdut keta tradhetar do var ne litar mer keta jan kriminela per shqiperin

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#130 ne: 05-06-2011, 20:42:35

Ju uroje fat ju qe jetoni andej.


 :(  :S  :S thua na duhet vetem fat???  :(

NE DUHET TE NA RUAJ ZOTI THUAJ  lutesi))

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#131 ne: 06-06-2011, 12:31:27
Po ti ca lidhje ke me Tiranen, se akoma nuk e kam kuptu... Ti lufto per PD-ne vlla i dashur, nuk ke lidhje me Tiranen HIC! Mos na bej dengla me shprehje te tipit "rrofte qytetaria  e mendjeprehtesia e Tiranes", ne momentin qe ne Tirane tiranasit numerohen me kokrra. Rrofshin tropojanet, kuksianet, pukjanet, e te tjere malo qe kane ardhur ne saje te baces ne Tirane e qe bejne ligjin sot ne mes te kryeqytetit. Ju rrofte Ristani e kolegji zgjedhor, uroj t'kene bo nai lek t'modh me kto zgjedhje, se turp pacin nqs e kane shit prapanicen lire. Sot qeshet e tallet bota me ne, po edhe mo zi na e bofshin!!!

Ne Buxhetin e shtetit nuk ka mbetur me asnje kacidhe......Ne populli kemi shitur bythen po jo qeveria...

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#132 ne: 06-06-2011, 12:35:13
Uauuuuu u paska ik goja majtistave, urime per fitoren e Rames  :D Mishel, Sterio, Ariol, Insatiable, NORE, Gjumash, Erela etj hahahaha ikni te rama se eshte cmendur me keq sec ishte cmendur. Tani moren fund klyshat e kuq po kane ngel dhe disa tipa si rucat, pezat, gjonat, veliaj, bracet, fidelat, ngjelat etj etj

hahahahaha kur degjoj Bernin me duken si ato filmat ....me partizane hahahahaha
Gjynah ndjese paste i ziu Bern se kaq e pat edhe mendja e tij...edhe ato dy fije mend qe kishte i iken per lesh.....:)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#133 ne: 06-06-2011, 12:36:27
BASHA: KJO ËSHTË FITORJA MË E MADHE

Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha drejtpërdrejt nga selia e PD-së përshëndeti në orët e vona të mbrëmjes vendimin e Kolegjit Zgjedhor për të lënë në fuqi vendimin e KQZ-së që cdo votë e hedhur në kutinë e gabuar të numërohet. Kjo ishte fitorja më e madhe tha Basha, numërimi i cdo vote.“Të nderuar zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra, bashkëqytetarët e mij të Tiranës! Para pak orësh Kolegji mori një vendim të rëndësishëm duke lënë në fuqi vendimin e KQZ-së për të numëruar cdo votë. Jam në pritje të rezultatit final dhe të certifikimit të tij, por dua t’ju them dy fjalë: Sot jam shumë i lumtur, kam patur vetëm një qëllim dëgjimin e zërit të qytetarit. E gjithë kjo betejë ka qënë për këtë, që zëri juaj të dëgjohej. Më vjen shumë mirë që cdo votë u numërua në rregull sipas ligjit e kushtetutës. Në transdparencë të plotë. Kjo është fitorja më e madhe”, deklaroi Basha.

Duke e quajtur të ligjshme festën e simpatizantëve të PD-së Basha bëri thirrje për vetëpërmbajtje dhe respektim të ligjit e rregullave deri sa rezultati të certifikohet.

“Presim përfundimin e procesit, duke respektuar të drejtën tuaj legjitime për të festuar ju bëj thirrje të dëshmoni respekt për ligjin e institucionet deri në përfundimin dhe certifikimin e plotë të rezultatit”, përfundoi Basha.

Po fitore spektakolare ishte .....Vjedhje mu ne mes te diellit dhe mu ne sy te te gjithve...Ke shume te drejte....na rrofte qe u rikthyem ne Diktaturen me te ndyre qe kemi patur...ate Mafioze..

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#134 ne: 06-06-2011, 12:39:18
Ne bregun e fildishte ndodhi po e njejta procedure. Kandidati tjeter presidencial fitoi zgjedhjet, por gjykata ja hodhi poshte duke ja dhene Gagbos. Si i thone shqip grusht shteti ne tovaline. Me pas e dime te gjithe si perfundoi atje. Gagbon e moren zvare dhe me kanotjere e futen ne burg. Pak a shume dhe ne jemen ku u vra kryeministri dhe presidenti u plagos. Si do veprohet ne Shqiperi? Nuk dihet, mos harojme se ne Jemen protestuesit nuk u zmbrapsen prej kater muajsh. A jane shqipetaret ne kete nivel? Shume mendje thone qe jo sjane. A eshte opozita ne nivel qe te udheheqi protestat? Se dime. Demokracia ne Shqiperi i ka ardh fundi, jemi ne nje lufte mafioze e cila luhet vetem per pushtetet dhe jo idealet. Mund te quhemi pa frike nje diktature mafioze e shpallur publikisht dhe e bekuar nga amerikanet dhe europianet. Amund ta ndale amerika kete diktature? Pa dyshim qe po dhe europa gjithashtu. Pse po e mbeshtesin ata kete diktature? Nuk dihet. Lind pyetja a eshte kjo demokracia qe amerika kerkon ne Shqiperi? Me sa duket po, a eshte i njejti sistem i kalbur dhe mafioz edhe ne amerike, padyshim qe jo. Pse po e kerkojne amerikanet ta mbajne gjalle nje diktature te re ne mes europes? Nje zot e di. Me sa duket ky qenka kapitalizmi qe aq shume shqipetaret e kerkuan. A eshte ky nje sistem i drejte dhe funksional, mafiozo klanor, mbytes i se drejtave? Sa ndryshim ka ky sistem nga regjimi i Hoxhes? Shume pak mos te themi aspak. Mos te harojme se ne ate kohe ishin dy bloqe dhe Hoxha pak a shume kishte mbrojtjen e shume vendeve te fuqishme. Si do behet me vone? Nje zot e di. Sdua te bej pesimisten por shoh dite shume te zeza per Shqiperine dhe shqipetaret. Parashikoj nje kolaps te plote te demokracise dhe ekonomise shqipetare. Besimi ne drejtesi gjykata dhe ne shtet eshte nen zero. Zgjedhje te tjera a do kemi me kete diktature? Mendja ma thote qe kure, opozita do bojkotoje çdo gje dhe me shume te drejte. Mendoni se do behen zgjedhjet me manipulimet qe i pame live ne tv, kush do vendosi per drejtesi? A mos valle kqz apo kolegji, apo gjykata e cila eshte ne shkallet e fundit te rezistences dhe se shpejti do bjeri ne duart e pushtetit. Cfare i ka ngelur opozites te beje? Ose te uli koken dhe ta pranoje diktaturen, te pranoje vjedhjen e votes, te pranoje vrasjet kercenimet dhe zgjedhjet e manipuluara ose te ngrihet te udheheqi popullin ne nje vale protestash deri ne rezimin e diktatures se vjeter dhe te re. Kjo do ngelet per te pare.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#135 ne: 06-06-2011, 14:32:30
Shteti i telefonave!!!!!!!!!!

Anila BashaKur më thanë se Kolegji Zgjedhor i dha të drejtë Lulzim Bashës për fitoren e zgjedhjeve në Tiranë, fillimisht, qëndrova ftohtë. Mendova: Po ç’do më bëjë mua Basha apo Rama në krye të Bashkisë? Do ma përmirësojnë jetën? Ka pesë vite pallati im që ka përfunduar, unë hipotekën e shtëpisë ende nuk e kam marrë. Ishte Rama kryetar bashkie. Tani do jetë Basha. Mundet që në 15 nëntor, hipotekën ta kem në dorë dhe kjo më gëzon gjithsesi se e premtoi kandidati i PD.

Por, nuk mund të mos ndalesh në një tjetër lloj reflektimi. Të ndalësh në jetët tona, të gjithsecilit, për atë që kemi, për atë që duam dhe për shtetin që duam të respektojmë e të nderojmë.

As nuk prisja që anëtarët e kolegjit zgjedhor të hidhnin ndonjë hap për të zbatuar ligjin. A e dini pse? Po e nis nga vetja ime. Punova drejtore e Gazeta Shqiptare për katër vitet e fundit. Për 10 vitet e fundit kam qenë në pozicione të ndryshme në këtë gazetë, nga gazetare, tek zv.kryeredaktore më pas kryeredaktore e në fund drejtore. Karrierën e kam nisur 18 vjeç që kur i hyra rrugës së gazetarisë. Nuk ma dhuroi në fakt, askush. Kam punuar me mund, ditë e natë. Bëja dhe punën e atyre që nuk donin ta bënin duke menduar se të vërtetat, duhet të thuhen, sado të dhimbshme të jenë ato. Prindërit e mi shqetësohen pa masë. Për shkak të qëndrimeve dhe fakteve, gjysma e popullatës të lexon dhe të uron (dhe i falenderoj të gjithë për solidaritetin), ama është gjysma tjetër që të shan, deri aty, ku njeriu nuk mund të fyhet. Por këto janë çështje blogjesh, çështje inatesh, çështje paragjykimesh. 20 vite pas ardhjes së demokracisë, ne vuajmë nga kjo.

Ajo që nuk më çuditi është vendimi i atyre gjyqtarëve. A e dini pse? Këtu te ne nuk ka shtet. Shteti funksionon me telefona. Sa je drejtore, merr dikë, pa një letër, pa një shkresë, pa një procedurë dhe gjithçka është në favor apo disfavorin tënd. Por edhe une u shkarkova me një telefonatë. Nuk më erdhi koka vërdallë, sepse e prisja. Por me një telefonatë të fshij nga jeta 15 vjet të jetës sime? Këtë nuk ia fal dot kujt, as atyre që e bënë një veprim të tillë. Janë njerëz të veshur me pushtet, që mendojnë për një cast e për një moment, se mund të të blejnë personin. Harrojnë se mendja dhe shpirti nuk blihet dot.

Ndjej keqardhje për ata gjyqtarë që kanë shitur shpirtin e mendjen e tyre. Gjatë këtyre ditëve, nuk kam dëgjuar asnjë konstitucionalist, njerëz të ligjit, që ti japin të drejtë një vendimi të tillë të kolegjit zgjedhor. Dhe më vjen keq që e kanë shitur shpirtin e tyre për të mos zbatuar ligjin. Mua vërtet më hedhin poshtë 15 vite të të qenurit gazetare vetëm me një telefonatë, por unë jam ende shumë e re. Jetën e kam përpara. Atyre gjyqtarëve i kanë hedhur poshtë gjithë jetën e tyre profesionale dhe me sa kam parë dhe me sa i kam njohur janë njerëz që janë në fund të karrierës së tyre.

Por unë nuk tërhiqem, as nga telefonat që erdhën për shkarkimin tim. Nuk duhet të tërhiqet askush, ndryshe, do të tregonim se shteti ynë ka falimentuar. Askush nuk na mbron dot më. Ndoshta edhe ata të shkretë gjyqtarë janë vonuar disa orë, apo ditë për të dhënë verdiktin e tyre. Kanë edhe ata procedurë shkarkimi. Sepse ata, tani e shitën shpirtin e ligjin. Dhe jo si ne të gjithë.

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#136 ne: 06-06-2011, 14:35:14
Hajd urime Bashes dhe me mend ne koke! :D

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#137 ne: 06-06-2011, 15:26:31
Berni, merre shembull ne Maqedoni, dhe shiko si behet numerimi dhe si shpallen rezultatet.

Ne kohe reale dhe brenda 24 oreve, cdo gje eshte e qart dhe torta eshte ndare ashtu sic duhet.

Kalo mire.
Gjumashi

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#138 ne: 06-06-2011, 15:33:15
Ky shkrimi i Anila Bashes ska lidhje shume me temen por me shume e ka bere per veten e vete, me behet qejfi qe e kane shkarkuar dhe tani te shkruaj te Tema e Mero Bazes behen nje grup i mire gazetaresh te edvin rames ne ate gazete. Kjo ishte ajo gazetarja qe ka bere me qindra shkrime kundra qeverise dhe lul bashes tani iku per lesh. 3 dite para votimeve ishte kjo gazetaruce qe beri nje shkrim kundra intelektualeve te Tiranes pse mbeshtesnin Lulzim Bashen, kurse vete e quan veten te ndershme kjo lloj kurve me patente......

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#139 ne: 06-06-2011, 15:38:46
Ky shkrimi i Anila Bashes ska lidhje shume me temen por me shume e ka bere per veten e vete, me behet qejfi qe e kane shkarkuar dhe tani te shkruaj te Tema e Mero Bazes behen nje grup i mire gazetaresh te edvin rames ne ate gazete. Kjo ishte ajo gazetarja qe ka bere me qindra shkrime kundra qeverise dhe lul bashes tani iku per lesh. 3 dite para votimeve ishte kjo gazetaruce qe beri nje shkrim kundra intelektualeve te Tiranes pse mbeshtesnin Lulzim Bashen, kurse vete e quan veten te ndershme kjo lloj kurve me patente......

More po ti je jo komunist por diktator more djalosh....posi more te tere vetem pro qeverise do qenkerkan. po kot qe paskemi opozite pastaj hahahah ah po s'them kot une kot une kur do edhe ti me bo politike.....
Ti vetem se nuk ke ne dore more Berni se ti per koken e te gjithe demokrateve coc do kishe bere ....ti je militanti me cope cope qe ka [pare historia ....hahahahah

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#140 ne: 06-06-2011, 15:40:03
Gjumash epo sistemi i numerimit te votave te neve ne shqiperi ka ndryshuar, te gjitha kutit e nje qarku grumbellohen ne nje pike te vetme pastaj fillon numerimi, dhe kjo gje eshte bere vetem per te mos vjedhur votat, po tu numeronin votat aty ku votohet dihet se rezulatati dilte mbrenda nates, sic ka qene para disa vitesh.

keshtu o femij i trashe ka qene vetem ne kohen e Enverit...ik e futja gjumit letergjik dhe kur te zgjohesh eja dhe shih ndonje gje per te qene...dhe prit se ende nuk eshte certifiuar rezultati e ku i dihet c'mund te ndodh ne minuten e fundit LOL

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#141 ne: 06-06-2011, 15:42:16
Berni, merre shembull ne Maqedoni, dhe shiko si behet numerimi dhe si shpallen rezultatet.

Ne kohe reale dhe brenda 24 oreve, cdo gje eshte e qart dhe torta eshte ndare ashtu sic duhet.

Kalo mire.
Gjumashi

ore Gjumash ne jemi tamam shprehja tipike - hodhi nje budalla nje gur ne lume e sulen te tere.....merremi me nje Bern qe sdi te thote dy fjale te tijat///...ik se lam nam per zotin...

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#142 ne: 06-06-2011, 15:58:44
Mishel te paska lene me pasoja humbja e EDI RAMES LOL LOL  As vete nuk e di se cfar flet  :D

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#143 ne: 06-06-2011, 16:11:31
ashtu them edhe une Berni....tu desh shume me e kuptu???

 :P

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#144 ne: 06-06-2011, 16:49:09
Spaska asnje perfaqsues te pajtimit kombetar knej xhanem :d lool

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#145 ne: 06-06-2011, 16:55:17
Spaska asnje perfaqsues te pajtimit kombetar knej xhanem :d lool

Dhe mua me ngjyrosen :P Duhet thirrur Lefterin.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#146 ne: 09-06-2011, 09:18:23
Kolegji zbardh vendimin: Basha fitues i ligjshem

Rozeta Rapushi

Kolegji Zgjedhor zbardhi dje vendimin me te gjitha arsyet se pse vendimi i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve per rivleresim dhe rinumerim te votave te hedhura ne kutine e gabuar eshte i sakte. Duke lene keshtu fitues per Bashkine e Tiranes, kandidatin e koalicionit "Aleanca per Qytetarin", Lulzim Basha. Ne vendimin prej 19 faqes, Kolegji arsyeton se ne kundershtim nga sa pretendohet nga paditesi, Partia Socialiste, KQZ, nuk ka vepruar ne kapercim te kompetencave te saj per rinumerimin e ketyre votave. Madje sqarohet, se akti eshte i vlefshem edhe pse eshte marre me 4 vota pro, sepse nuk behet fjale per akt normativ, por individual. "Pra vendimi i KQZ-se, i dates 23.5.2011 konsiderohet si vendim perfundimtar lidhur me mosmarreveshjen e parashtruar per zgjidhje ketij organi prej KZAZ-ve te njesise zgjedhore, Bashkia Tirane, pasi ka zgjidhur ne menyre substanciale problematiken e lindur prej faktit te hedhjes aksidentale te disa fleteve te votimit ne kuti te tjera te se njejtes qender votimi", thuhet ne vendimin e Kolegjit Zgjedhor.

Ky institucion me ne fund i jep nje pergjigje pyetjes, nese ishte i paligjshem apo jo vendimi i KQZ-se, duke theksuar se Kodi Zgjedhor, ne asnje dispozite te tij nuk parashikon mos lejimin apo ndalimin e vleresimit dhe numerimit te nje sasie te caktuara votash, qofshin keto te hedhura ne kutine e gabuar, vota qe shprehin qarte vullnetin e zgjedhesve qe kane votuar. Po keshtu, Kolegji arsyeton se Kodi Zgjedhor, nuk ndalon te drejten e cdo zgjedhesi qe vota e tij te shqyrtohet dhe te vleresohet nese eshte e vlefshme apo jo. "Ne lidhje me pretendimin se KQZ ka ndryshuar rregullat e lojes pas zhvillimit te procesit zgjedhor dhe ky cmohet i pabazuar nga Kolegji, pasi ne rastin konkret nuk kemi nje situate te tille", vijon argumentimin trupa e gjyqtareve te Kolegjit Zgjedhor.

Ne kete vendim te dhene, Kolegji permend edhe faktin se nga pala paditese, pra nga opozita, ne asnje rast, megjithese u pretendua, nuk u paraqit si prove asnje akt apo udhezim shkresor i KQZ-se qe ka rregulluar me pare nje situate te tille, qe te mund te provohej qe u ndryshua me vendimin objekt gjykimi. "KQZ ka ushtruar kompetencat e nje organi permbledhes te te gjitha rezultateve dhe tabelave te paraqitura nga KZAZ e Tiranes. Ndodhur ne keto rrethana cmohet se per keto kerkime padia duhet te pushohet", vendos ne menyre unanime Kolegji Zgjedhor. Vendimi i gjate prej 19 faqes, eshte firmosur nga te peste anetaret e ketij kolegji, duke e bere ate jo vetem te pakthyeshem, por duke mos lene shteg per ankime te tjera per kete ceshtje.


VENDIMI

Argumentet e Kolegjit Zgjedhor per rrezimin e kerkeses se PS-se


Ne analize te provave te paraqitura prej paleve ne gjykim dhe te aktit objekt kundershtimi nga pala paditese Kolegji Zgjedhor konstaton, se nuk plotesohet asnje prej rasteve te parashikuara nga neni 116 i K. Pr. Administrative per tu konstatuar pavlefshmeria absolute e aktit administrativ, vendimi nr 709 dt. 23.05.2011 i KQZ-se.

Per sa i perket kompetences se pales se paditur KQZ-se, per te nxjerre kete akt, Kolegji cmon se edhe ne kete rast pretendimet e pales paditese jane te pabazuara dhe pala e paditur KQZ ka vepruar brenda kompetencave ligjore te saj.

Ne pretendimet e saj, pala paditese ka pretenduar se pala e paditur, KQZ, nuk ka kompetence te shqyrtoje nje situate te tille, pasi ajo eshte detyrim i KZAZ-ve. Nje pretendim i tille konsiderohet i pabazuar nga Kolegji dhe ne kundershtim me ligjin. KQZ si organ qendror i parashikuar nga Kodi Zgjedhor, eshte organi epror i administrates zgjedhore dhe si i tille ushtron dhe kompetencat e organeve te varesise, ne rastet kur ato nuk mund te ushtrojne detyrat e tyre. Mbi baze te kesaj cilesie edhe KZAZ-te i jane drejtuar ketij organi per zgjidhjen e nje situate konkrete te krijuar gjate procesit pas zgjedhor, e patrajtuar me pare dhe e parregulluar me akte te meparshme nenligjore nga KQZ. Duke qene se pala e paditur KQZ eshte organi kompetent pergjegjes per administrimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve lokale ne Republiken e Shqiperise dhe ne njesine qeverisese Bashkia Tirane, ka pasur detyrim ligjor per shqyrtimin e ketij rasti te paraqitur dhe zgjidhjen e tij.

Ne kuader te ketij detyrimi eshte kryer edhe hetimi administrativ nga pala e paditur dhe nxjerrja e vendimit m. 709 dt. 23.05.2011 te saj, si perfundim ligjor i ketij hetimi te zhvilluar.

Akti administrativ i kundershtuar, vendimi nr. 709 dt. 23.05.2011 nuk mund te konsiderohet se eshte nxjerre ne shkelje te formes dhe procedures se kerkuar per nxjerrjen e aktit administrativ, si pretendohet nga pala paditese.

Megjithese i pretenduar nga kjo pale nuk u provua asnje rrethane e shkeljes se procedurave per marrjen e tij, shkelje e tille e rendesishme qe do te conte ne pavlefshmerine absolute te aktit. Duke iu referuar materialeve te ndodhura ne dosje si procesverbalet e mbledhjeve te KQZ-se, rezulton se shqyrtimi administrativ nga ky organ eshte kryer ne perputhje me kerkesat e ligjit, KQZ-se.

Per sa i perket menyres se votimit ashtu si u arsyetua me lart, duke qene se akti objekt gjykimi nuk u konsiderua akt normativ, ai eshte i vlefshem me shumice te thjeshte te votave te anetareve te pranishem.

Kodi Zgjedhor, ne asnje dispozite te tij nuk parashikon moslejimin apo ndalimin e vleresimit dhe numerimit te nje sasie te caktuara votash, qofshin keto te hedhura ne kutine e gabuar, vota qe shprehin qarte vullnetin e zgjedhesve qe kane votuar dhe po keshtu nuk ndalon te drejten e cdo zgjedhesi qe vota e tij te shqyrtohet dhe te vleresohet nese eshte e vlefshme apo jo. Nje akt i tille vjen ne perputhje edhe me qellimin e vete Ligjit, Kodit Zgjedhor qe eshte administrimi i procesit zgjedhor dhe shpallja e rezultatit te zgjedhjeve, si qellim final pas gjithe procedurave administrative te ndjekura.

Ne lidhje me pretendimin se KQZ ka ndryshuar rregullat e lojes pas zhvillimit te procesit zgjedhor edhe ky mohet i pabazuar nga Kolegji, pasi ne rastin konkret nuk kemi nje situate te tille. Me vendimin objekt gjykimi, KQZ nuk ka normuar rregulla te reja sjelljeje por ka zgjidhur nje situate te re te patrajtuar me pare, situaten e krijuar ne nje moment te caktuar paszgjedhor.

Nga pala paditese, ne asnje moment megjithese u pretendua nuk u paraqit si prove asnje akt apo udhezim shkresor i KQZ-se qe ka rregulluar me pare nje situate te tille, qe te mund te provohej se u ndryshua me vendimin objekt gjykimi. Referimi i kesaj pale ne nenin 123 te K. Zgjedhor eshte i gabuar, pasi situata juridike nuk eshte pjese e vleresimit sipas kesaj dispozite.

KQZ ka ushtruar kompetencat e nje organi permbledhes te te gjitha rezultateve dhe tabelave te paraqitura nga KZAZ-te e Tiranes, e kjo procedure eshte kryer para kryerjes se detyrimeve te percaktuara ne nenin 123 te Kodit Zgjedhor.

Per sa i perket kerkimit tjeter te kerkese padise, atij per pavlefshmerine e veprimeve dhe vendimeve te ndermjetme te KQZ-se, Kolegji Zgjedhor cmon se duhet vendosur pushimi i gjykimit te ceshtjes. Konstatohet gjate gjykimit, se keto vendime jane te papercaktuara si ne objektin e padise dhe nuk u percaktuan as gjate gjykimit te ceshtjes nga pala paditese, duke mbetur ne kete menyre abstrakte te tilla qe nuk mund te investojne Kolegjin ne shqyrtimin e tyre. Ndodhur ne keto rrethana, cmohet se per keto kerkime padia duhet te pushohet.

VENDOSI

Rrezimin e kerkese padise se pales paditese, Partia Socialiste e Shqiperise, per sa i perket kerkeses per konstatimin si absolutisht te pavlefshem te Vendimit nr. 709, date 23.05.2011 te pales se paditur, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Tirane.

Pushimin e gjykimit te ceshtjes lidhur me kerkimin per anulimin e vendimeve te ndermjetme te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Tirane.

Ky vendim eshte i formes se prere.

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#147 ne: 10-06-2011, 08:03:56
Bravo Basha...:D...te zhduken ata losers qe kan pas shansin te bejne dicka per shqiperine..dhe asgje nuk ben.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#148 ne: 13-06-2011, 09:40:36
Bravo Basha...:D...te zhduken ata losers qe kan pas shansin te bejne dicka per shqiperine..dhe asgje nuk ben.

Ca thu mi o  Delight... lat nom mi per zotin
Po flitet per TIRANEN o hu...jo per Shqiperine...
Shqiperine ka Sala po bo 8 vjet qe e ka dhe nje verre ne uje ka bere....

ik e ha nai tas grosh se nuk je per politike ti....ik e hap nai teme me Orgazma...

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#149 ne: 13-06-2011, 09:46:50
Berni si doli hesapi mo xhan

kam 10 lek shkoj tek Ristani mi numeron me dalin 102 hahahahhaha

ahh trasparenca e kesaj qeverie....por kur ka budallej si ju qe e mbeshtesin kete pisllek c'ti besh.
Minat i vuri Sali komunisti Demokracise...,.

Temat e fundit