Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës - 14 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

· 413 · 10309

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#325 ne: 20-07-2011, 16:00:09
heren tjeter do kandidoj vete... i shajt ai qe sme voton LOL

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#326 ne: 20-07-2011, 16:04:33
po me more mua nenKrietare po ...e ke voten ne tave...ndryshe ik e la prapanikun

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#327 ne: 20-07-2011, 16:07:18
llaf e ke... nenkrietare ti dhe Berni qe ta kem mire me te dija partite :P

LOL LOL

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#328 ne: 20-07-2011, 16:08:43
uu shume mire se me duhet dikush qe te merrem.....LOL

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#329 ne: 20-07-2011, 16:09:29
LOL LOL

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#330 ne: 20-07-2011, 17:51:24
Po per mua do kesh ndonje vend te lire moj Shejto? Iiii e di cfare dua une? Kryetar parlamenti qe ta kap Bernin per zhelesh e ta hek prej parlamentit.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#331 ne: 20-07-2011, 23:28:59
ta kapesh per zhelesh e jashte eeeee loool

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#332 ne: 21-07-2011, 10:20:35
Po per mua do kesh ndonje vend te lire moj Shejto? Iiii e di cfare dua une? Kryetar parlamenti qe ta kap Bernin per zhelesh e ta hek prej parlamentit.

LOL LOL

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#333 ne: 21-07-2011, 12:33:09
Sfida e pare per Bashen.....ta duash a jo

Prishja e piramides , tha se ishte kundra prishjes se saj....te shohim se cdo thote apo do bej Basha....

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#334 ne: 21-07-2011, 12:33:43
Piramida e Bashës

Nga Anila Basha

Një burrë e një grua kanë marrë vendimin për të prishur një vepër në qendër të kryeqytetit, me një veprim dhe vendim tërësisht arbitrar, jashtë çdo lloj parametri të funksionimit të demokracisë në një shtet të konsoliduar.

Do të ishte mirë, sikurse thotë kryetari i ri i bashkisë së Tiranës, që zëri i çdo qytetari të dëgjohet. Por duke qenë se në Shqipëri dystandartet tanimë nuk janë një përjashtim, por janë një rregull i pranuar gjerësisht nga politikanët, tanë ashtu sikurse janë kthyer në standard për demokracinë shqiptare, edhe ky zë i qytetarëve, tani nuk duhet të dëgjohet. E pse? Sepse kështu kanë vendosur kryeministri Sali Berisha, e kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli.

Nuk dua të zgjatem shumë në vlerat e atij objekti në qendër të kryeqytetit, sepse për këtë kanë folur dhe do të vazhdojnë të flasin, arkitektë, intelektualë, njerëz të fushës që e kanë trajtuar gjerësisht në media këtë fakt.

Por ajo që është më shqetësuese, është heshtja e kryetarit të ri të bashkisë së Tiranës, Lulëzim Basha. E kemi dëgjuar gjatë fushatës për tu zgjedhur kryetar se ai ishte duke e dëgjuar zërin e çdo qytetari shqiptar dhe ishte kundër prishjes së Piramidës, por ishte pro ndërtimit të një parlamenti.

Tani, kur firmëtarët e peticionit për mosprishjen e Piramidës, janë më shumë sesa 90 votat e pavlefshme që Basha gjeti në kutitë jo të duhura, dua ta pyes publikisht kryetarin e bashkisë: pse nuk na e dëgjon zërin e cdo qytetari dhe pse nuk na e lexon votën e gjithsecilit prej nesh?

Nuk ma merr mendja se sapo Basha fitoi mandatin e ka shtyrë për më vonë këtë çështjen e dëgjimit të zërit të çdo qytetari. Ashtu sikurse nuk e mendoj, se, kryetari i ri i bashkisë, që do të na e bëjë jetën në kryeqytet më të bukur, nuk ka aq shumë influencë te kryeministri Sali Berisha apo kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli. Nëse ai e merr mandatin e kryebashkiakut, me një premtim të parë të gënjeshtërt (sikurse ishte premtimi se ishte kundër prishjes së Piramidës), atëherë kjo do të zhgënjente shumë nga zërat e qytetarëve për të cilët kryebashkiaku u përgjërua, para, gjatë dhe pas zgjedhjeve vendore të 8 majit se do ti dëgjonte e do ti merrte në konsideratë.

Tanimë, kjo është një sfidë personale për të, për tu rreshtuar krah deklarimeve të shoqërisë civile kundër prishjes së Piramidës. Se nuk bëhet fjalë vetëm për zërin e qytetarëve shqiptarë. Por kohët e fundit, kanë filluar edhe ambasadorë të vendeve evropiane të shprehen kundër prishjes së këtij objekti.

Kryetari i ri i Bashkisë mund të justifikohet me faktin se ende nuk e ka marrë zyrtarisht detyrën, dhe se ende nuk është konstituuar këshilli bashkiak. Por, ky mbetet vetëm një justifikim. Lulzim Basha, publikisht duhet të dalë për të dhënë qëndrimin e tij për një premtim të fushatës. Në fund të fundit, do të dëshironim të dëgjonim edhe zërin e qytetarit të parë të Tiranës, sepse pikërisht në Tiranë, do të prishet ky objekt.

Për pak e kishim harruar atë shprehjen e famshme të kryeministrit Berisha, për ti vënë rruspat korrupsionit. Dhe heshtja e kryetarit të ri të bashkisë po bëhet pjesë dhe palë e këtij procesi. Sepse Berisha për të vetmin rast, është i vendosur ti vërë rruspën korrupsionit. Por në kahun e kundërt. Do ti vërë rruspën korrupsionit që prej 20 vitesh është bërë tek Piramida, rruspën për të mbyllur gjithë ato abuzime miliona euroshe që janë bërë me këtë godinë që ka “ngrënë” abuzivisht dhe në mënyrë shumë publike, paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Me heshtjen e tij, është edhe kryetari i Bashkisë ai që do të mbyllë sytë, për të mbyllur korrupsionin. Fundja nuk është gjë e re. Të mbyllësh histori vjedhjesh në Shqipëri, sërish është kthyer në normë. Piramida duhet shembur për shtetarët e sotëm por edhe për Lulzim Bashën me heshtjen e tij. Dhe jo se Piramida është kulti i diktatorit Enver Hoxha. Por sepse nën gërmadhat që do të lënë rruspat e bashkisë së Tiranës, do të varrosen edhe abuzimet.

Por më vjen keq kryetar! Ndoshta qëlloi edhe shans i keq që premtimi juaj i parë për të cilin u vutë në provë, ishte një premtim i gënjeshtërt.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#335 ne: 21-07-2011, 12:42:22
Altin Ketro thotë:
21 Korrik, 2011 më 11:10 am DHE VJEN NJË DITË, DO VIJË NJË DITË, MOS ARDHTË AJO DITË!

Dhe vjen një ditë që ajo ngrehinë në formë konike, që fare mirë mund të quhej “Krahët e Shqiponjës”, do shembet. Simbol, po po, simbol i Tiranës, i qytetarëve të saj që u përdhunuan nga arroganca qeveritare. Ata nuk u pyeten për atë ndërtesë që ka hyrë thellë në memorjen e gjithsecilit per nesh. Ishte më e pakta që mund të bëhej, t’u merrej një mendim, në një referendum lokal (megjithëse ajo ndërtesë ka përmasa kombëtare) e t’u thuhet thjesht e shkoqur: E doni? Po apo Jo! Vetëm dy fjalë, vetëm një pyetje, vetëm kaq!

Marrëzia do e çojë deri në fund marrëzinë e vet dhe askush nuk e ndalë. Sepse marrëzitë ndjekin njëra-tjetrën, ndonëse në distancë kohe, por të njëjta janë. Atëherë u prish një ndërtesë bashkie, më e bukura që plotësonte ansamblin e ndërtesave ku përfshihen edhe ministritë ekzistuese përreth sheshit “Skënderbej” dhe në vend të saj u ngrit një muze. Brezi i ri nuk e ka jetuar atë kohë dhe mund ta dijë ose nga tregimet e prindërve, ose nga kronikat televizive të kohës. Sapo e ka parë a dëgjuar padyshim ka menduar – “Oh, sa keq”! Por, atëherë vendoste Partia dhe popullit nuk i ngelej tjetër veçse të duartrokiste.

Po tani, çfarë e bën popullin kaq indiferent që ta pranojë në heshtje?! Do vijë një ditë edhe për brezin e sotëm t’u tregojë fëmijëve të tyre për historinë e ndërtesës konike që përfaqësonte në arkitekturën e saj, vet simbolin tonë Kombëtar. Oh, sa keq – do thonë ata fëmijë. Po, ku ishit ju prindër? – do pyesin. Ne, vetëm folëm – do u themi. Ja, bëmë disa shkrime mediatike sensibilizuese, emisione televizive, shfrymë dufin sa mundëm në Facebook, dolëm atypari për të protestuar me intelektualë, arkitektë, ekspertë, studiues, idealistë, indiferentë-kurjozë, por pa i shkaktuar asnjë dëm marrëzisë që kishte vendosur të kundërtën.

Kësaj here nuk do ketë shfajësim. Jetuam në këtë farë demokracie që edhe ashtu mbytëse prej marrëzisë së rregjimit në fuqi, na e jep gjithsesi mundësinë për t’i thirrur ndjenjës qytetare të gjithkujt prej nesh për ta kundërshtuar me forcë, aq sa ta detyrojmë të kthejë udhë, e në mos të vendos ta prishë brutalisht, të paktën të na pyes për të qenë të qetë në ndërgjegjen tonë që “shumica vendosi e ne, pakica, duhet të heshtim e t’i bindemi verdiktit të saj”.

Po i lëmë të qetë ta çojnë deri në fund marrëzinë e tyre. Dëgjojmë zëra se “ata kanë pushtetin dhe me të bëjnë ç’të duan përsa kohë janë në qeverisje” apo “mirë t’i bëhet këtij populli që i voton”! Po pse more, argumenta janë këto?! Me këto tolerime të shumicës popullore do lëmë ne një grusht njerëzish të vendosin për fatet tona e të qytetit ku jeta na lidhi?! Sa cekësi mendimi dhe sa frymëzim për të marrët që inkurajohen për marrëzi të tjera.

Ajo ndërtesë në formë konike apo piramidale, ka veçantinë e saj, sepse është një nga veprat më të mira e të bukura të arkitekturës komuniste, e cila shquhej për shëmtinë steriotipe në ndërtim. Çdo periudhë ka historinë e saj e cila duhet trashëguar brez pas brezi për të parë evoluimin e mendimit krijues, si dhe të shërbejë për raste studimi e krahasimi midis brezave.

Nuk ka ndërtesë tjetër që të ketë marrë aq shumë energji negative nga pushtetarët (përjashto objektet e kultin gjatë diktaturës), a thua se e keqja fshihet brenda dhe me shembjen e saj do fillojë një erë e re për shoqërinë tonë. Absolutisht JO! E keqja fshihet në mendjet e djallëzuara të politikës dhe fati i keq i asaj ndërtese është vetëm se ndodhet në një vend “pëllumbash”, shumë e lakmuar nga mafia për të bërë para. Ashtu si është, ajo nuk sjell fitime, ose ato janë shumë minore. E për këtë arsye ajo duhet zhdukur, por për këtë duhet ngritur një kauz e madhe që të bëhet e besueshme. Dhe u gjet “lufta kundër komunizmit”, fryma e së cilës demek fshihet brenda ndërtesës. Sa fyese për çdo person që zotëron inteligjencën më minimale për të kuptuar mbrapshtësinë e kësaj teze të dalë boje. Por, marrokut aq i bën, mjafton ta hedh në eter e pastaj të ngjisë ku të ngjisë deri sa ta çojë në fund marrëzinë e tij.

Ajo do shëmbet. Tiranës do i mungojë Piramida, një nga pikat e pakta mitike referuese të saj. Aty ku grupet të huaja turistësh ndalin hapin. Fotografojnë dhe shohin me trishtim rrjepjen për së jashtmi pa e parë dot vjedhjen për së brendshmi. E marrin në celuloid një kujtim nga Shqipëria, nga metropoli i saj, pa e ditur që ajo do rrafshohet nga themelet një herë e mirë.

E bëra edhe unë shkrepjen time nën sfondin e saj. E dua një kujtim përpara se të më shfanepset nga sytë. Edhe për t’ia treguar fëmijës tim. Kur të rritet e të më pyesi – Po ti babi, çfarë bëre për ta ndalur?, – unë do i përgjigjem thjesht – Ja, shkrova këto rradhë! Vetëm kaq! Turpërisht për vehte e të tjerët. Turp nga se? Ja pra, sepse nuk shkuam më shumë se tek keqardhja mediatike e nuk qemë të zot ta ndalnim me fuqinë fizike. A jemi në kohë? Absolutisht PO! E kemi vetë në dorë, ne, qytetarët e Tiranës t’i themi NDAL kësaj barbarie. Vendimet qeveritare nuk mund të dalin kurrë kundër fuqisë së vullnetit popullor.

Por, deri sa ta shoh të materializuar këtë fuqi popullore, nuk më ngelet tjetër veç të them : Lamtumirë Piramidë! Madhështisë së krahëve të tu do i zërë vend një ngrehinë “moderne”, e kohës, me çelik e xhama, me gardistë të armatosur që nuk do na lenë ti kalojmë pranë, e cila do strehojë “kokat” e politikës që tash 20 vjet demokraci kanë luftuar kundër memorjes së kombit, prosperitetit dhe ardhmërisë së tij, duke e vjedhur, plaçkitur e vrarë jo vetëm atë, por edhe ëndrrat e qindra-mijra familjeve

Unë do jem përpara Piramidës, më 21 korrik 2011, ora 19:30, jo vetëm për të protestuar, por edhe për të matur pritshmërinë time për ndërgjegjësimin qytetar. Për të mos i thënë lamtumirë asaj, por të marrëve që na qeverisin.

Kush ka sy – të shikojë, kush ka vesh – të dëgjojë, kush ka gojë – të flasë, kush ka zemër – të luftojë. TANI!

Dhe së fundi, po shkëpus këtë sentencë nga thirrja apel e njërës prej organizatoreve, Inida Gjata ZHAKU : “Ne Populli i Shqipërisë, kërkojmë një Piramidë! Për ta shndërruar në Monumentin e Vuajtjeve tona si shenjë pendimi për çdo sistem që kemi zgjedhur të na drejtojë! Piramida duam të jetë tek PIRAMIDA dhe duam të jetë Qendër e të Drejtave të Njeriut. Të jetë plotësisht në dobi të qytetarëve, taksapaguesëve, zgjedhësve tuaj”.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#336 ne: 30-07-2011, 23:37:07
dhe ja ku erdhi ajo dite.....Basha sapo hodhi poshte nje prej premtimeve te tij.....piramida do shembet se ka dhene urdher Jozi ....le ta kruaj po te doje Basha simpatiku.

Me vjen keq per ata banore te tiranes qe jane mprehur te shohin ndryshime drastike ne Tirane....shpresoj vetem mos shikojme lulezimin e kioskave....se lulezim bashen do e shohin shpesh...por pa kurrfare plani real vetem me premtime boshe!

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#337 ne: 31-07-2011, 07:16:42
A e vodhi voten ai pederast??, cdo gje qe ka premtuar do avullojne, prite kur te thote "ju kane bere veshet, se une skam premtuar asgje".
Berni ku eshte burreria dhe kultura e Bashes?, se na cave veshet para ca postimesh.
Mjere Shqiperia.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#338 ne: 31-07-2011, 10:47:18
Se i interpretoni sipas qejfit fjalet qe thote Basha juve, eshte puna juaj, Basha nuk ka thene 100 % qe eshte kundra prishjes, lexoni e degjoni mire ato se cfare rthote. Edhe cfar zeri duhet te degjoj Basha ne kete rast, zerin e atyre qe e shane e ofenduan dhe nuk lane gje pa i thene ne kohen kur ishte fushata, vetem zeri atyre tipave nuk duhet te degjohet se nuk votuan per Bashen, juve ju vjen keq me shume per TCH se sa piramiden.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#339 ne: 31-07-2011, 11:37:38
Berni une e degjova tek BBC more.....jam kundra prishjes se piramides dhe pro ngritjes se nje parlamenti.....si i kupton ti keto???? Apo sipas eres qe leshon basha????? Ik se le nam. Nuk hahet llafi o bern se nuk je me burre jo per gje

 • Postime: 1402
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#340 ne: 31-07-2011, 16:03:19
Ti je per te cuar ne ndonje hoxhe, se je gjynah Berni. Ju jeni gjarperinj, te pabese.

Berni, te te bej nje pyetje qe eshte shume e thjeshte te me pergjigjesh. Perse duhet prishur Piramida qe te behet nje Parlament i ri, kur nderkohe Parlamenti i rikonstruktuar egziston.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#341 ne: 31-07-2011, 18:09:57
dhe per me teper ...kushtoi miliarda leke...qe ishin taksat e mia ,te tuat e kujdo shqipetari te ndershem....se kalamajt e sales nuk paguaj taksa te jesh i bindur!

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#342 ne: 31-07-2011, 22:05:20
nje fjale e urte popullore thote......o fol e mba o dhit e ha...ne kete rast Basha foli pa u menduar dhe hengri. Basha berni partizani i vogel tha se "ligji" gjoja i kishte kaluar parlamentit dhe si rrjedhoje nuk kishte me kopetenca....harron Basha se po te doje bashkia nuk i pergjigjet urdherit per ekzekutim.
Ti mendon se une i qaj hallin TCH??? Po perse tia qaj hallin?? Ahh po ke te drejte ia qaj per nje arsye. Nese TCH vendos te hedhi ne gjyq shtetin per shkelje te prishjes se kontrates ne menyre te njeanshme dhe fiton gjyqin ,shteti eshte i detyruar ta demshperblej.....dh e me rregull treshi shoku i bie qe keto lek te dalin prape nga xhepi im dhe i gjithe shqipetareve.
Ti thua se njerezit qe moren pjese ne kete manifestim ishin persona qe votuan kunder Bashes.....ath nje pyetje kam une Berni....kush e votoi Bashen valle????? Une njoh shume demokrate te cilet jane kundra prishjes se piramides dhe aspak kunder ndertimit te nje parlamenti te ri. U hodhen me miliarda leke dem per rikonstruktimin e parlamentit te ri. Perse u dashka ndertuar nje i ri???? Per ti krijuar kushtet perrallore kujt??? Ca plehrave qe kane vendosur te na rrjepin te gjalle???? Jooooo Berni joooooo . Prandaj jam kundra prishjes se piramides. Nuk ma ndjen shume se do heqin Topin qe aty se edhe topi per nje cap buke e ka marre per 25 vjet me qira. Le ta rishikoj qeveria kontraten kujt ia ndjen....
Por ti si gjithmone do vesh ne dyshim fjalet e mia dhe do thuash refrenin tend te preferuar......ju mjatistat e komunistat.
Ne fund kam nje pyetje te fundit. Te kujton gje mbiemri Dume???? Dhe nese po cfare????
Jam ne pritje! 
                                   

 • Postime: 414
 • Karma: +11/-3
 • Gjinia: Mashkull

#343 ne: 03-08-2011, 11:43:20
Lol,ju ketej thoni berni keshtu e ashtu :D e ketej perseri debatoni me te. :D Luli e meritoi plotsisht fitoren ;)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#344 ne: 03-08-2011, 11:45:52
Meqe e thua ti.... :P

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#345 ne: 03-08-2011, 12:42:01
Shpresoj qe ky Plehra qe fitoi ti mirembaj keto qe beri dhe rregulloi Edi/.....

Ja ça ka bërë Edi Rama


dhe ti therras mendjes se pa marre akoma mandatin mire dhe pa ngrof kolltukun mire po e nderton pallatin mu ne mes te vlores , ne uje te ftohte dhe mbi uje.....ku ligji thote 100 m larg detit....ja o Tiranasa (se kshu jeni)....per kete dite luftuat dhe harruat ate pune te madhe qe beri i vetmi kryebashkiak qe ka patur kjo Tirane.....ka 20 vjet

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#346 ne: 03-08-2011, 12:46:02
ja edhe pemet qe i GRINE malokeria e sales dhe u mbollen serisht....nga ky qe ju keni frike dhe prape se prape nuk e mposhtni dot....

Tirana capital of Albania view from Vodafon tower 2009

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#347 ne: 03-08-2011, 12:47:40
ja tirana juaj dhe e imja...

Tirana Jone -Thanx to Mayor Edi Rama!

keto na ka dhene Berisha .....do zoti dhe nuk kthehen me....

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#348 ne: 03-08-2011, 13:02:25
Sa te jete Saliu ne Tirane apo cdo cep te Shqiperise do veprohet ashtu si do ai.Tokat e Tirones i ka zaptu ky sikur me qene Beu.

I lumte Argites kudo qe ti marre tokat Saliu i con autostraden :P

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#349 ne: 03-08-2011, 13:31:21
Lum gjithe Jugu i shqiperise qe po monopolizohet nga Argita dhe Zeni ne emer te autostradave.....

Temat e fundit