Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës - 15 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

Lulzim Basha zyrtarisht kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës

· 413 · 10403

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#350 ne: 03-08-2011, 15:30:01
Bashkia ngre agjenci për mbrojtjen e konsumatorit vetëm për tu dhënë nga një pagë të dytë disa zyrtarëve. Në agjenci edhe Altin Goxhaj i ‘Zgjohu’


Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Edmond Panariti, të cilit kryebashkiaku i la detyrën të merret me mbrojtjen e konsumatorit, ka prezantuar sot Agjencinë për Mbrojtjen e Konsumatorit. Në ditën e prezantimit të tij, Panariti tha se e kishte sfidën e tij primare ngritjen e Agjencisë për Mbrojtjen e Konsumatorit. Në të vërtetë nuk paska qenë një sfidë e vështirë pasi pesë ditë më pas, Panariti e ka ngritur këtë agjenci. Struktura e re, sipas njoftimit të bashkisë, do merret me verifikimin e rasteve të spekulimit më çmimet. Këta rrogtarë të rinj do bëjnë të njëjtën punë në dy vende të ndryshme, duke marrë dy paga. Kështu, një tjetër strukturë parazite do i shtohet administratës shqiptare, vetëm sa për ta fryrë atë. Por një gjë të bie në sy. Në grupin e personave që do përbëjnë këtë agjenci do jetë edhe Altin Goxhaj, njeriu i Lëvizjes Zgjohu, që harxhoi mijëra e mijëra euro nga paratë e taksapaguesve shqiptarë për të bërë spote kundër opozitës. Ai do na mbrojë tani e tutje konsumatorët shqiptarë. Një zhvatës tipik OJQ-sh, emri i të cilit u përdor barbarisht nga pushteti për të abuzuar me paratë tona, do marrë një tjetër rrogë sërish nga paratë tona.

Nënkryetari Panariti do duhet të shpjegojë se përse ky grup njerëzish, të cilët formojnë këtë agjenci, që në fakt kanë për detyrë pikërisht mbrojtjen e konsumatorit në punët që bëjnë, do marrin edhe një rrogë shtesë në bashki. Më poshtë është lista e personave që përbëjnë agjencinë:

 

Profesor Gani Moka – Drejtor i Drejtorisë së Sigurisë dhe Cilësisë së Ushqimit në Ministrinë e Bujqësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit (MBUMK)

Dr. Teita Myrseli – Drejtore e Institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë

Prof. Dr. Enver Roshi – Drejtor i Institutit të Shëndetit Publik

Avokat Altin Goxhaj – Drejtor i Zyrës për Mbrojtjen e Konsumatorit në Tiranë.

Dr.Ariela Struga – Drejtore e Drejtorisë së Vlerësimit të Riskut – Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Dr.Zef Preci – Drejtori i Qendrës Shqiptare për Kërkime Ekonomike

Dr.Pranvera Kastrati – Drejtore e Mbikëqyrjes së Tregut, në METE.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#351 ne: 03-08-2011, 16:28:04
Mishel po ate Sheshin Skenderbej sa vite e la pa rregulluar ai Rama yt......

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#352 ne: 03-08-2011, 16:31:27
aq kohe sa e lane pa fonde...kapish

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#353 ne: 03-08-2011, 16:34:17

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#354 ne: 03-08-2011, 16:45:58

Basha fton në zyrë ambasadorët për ta uruar


Prej dy ditësh, Lulzim Basha është duke zhvilluar takime me disa prej ambasadorëve në Tiranë në zyrën e tij.

Basha ka ftuar ditën e djeshme ambasadoren polake dhe atë zviceriane, ndërsa gjatë ditës së sotme ka ftuar ambasadorin turk Hasan S. Asan dhe ambasadoren franceze, Maryse Daviet. Ambasadorët e kanë uruar Bashën për detyrën e re.

“Basha e informoi ambasadorin turk, mbi prioritetet e administratës së tij dhe projektet që ka Bashkia, për të përmirësuar cilësinë e jetës në Tiranë”, thuhet në njoftimin e bashkisë, fjali kjo që përsëritet në fakt për të gjitha takimet që Basha ka zhvilluar.

Basha në fakt është duke takuar ambasadorët dytësorë në Shqipëri, duke qenë se ambasadori i SHBA-së, Aleksandër Arvizu dhe ai i BE-së, Etore Sekui, dërguan në zyrën e tij zëvendësit e tyre.

SHBA dhe BE kanë shprehur dyshime për mënyrën e zgjedhjes në krye të bashkisë së Tiranës, pas vendimeve të KQZ-së dhe Kolegjit Zgjedhor

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#355 ne: 04-08-2011, 12:08:32
Bashkia e Tiranës me arkën bosh, rrezikohen pagat

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, po përballet me një sfidë të vërtetë pasi paraardhësi i tij, Edi Rama, ia ka lënë bosh arkën e Bashkisë. Buxheti i Bashkisë së Tiranës ka aktualisht vetëm 140 milionë lekë në gjendje, të cilat nuk mjaftojnë as për të paguar pagat e punonjësve për muajin gusht. Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Jorida Tabaku, tregoi dje për gazetën “Panorama” gjendjen e buxhetit të Bashkisë. Sipas saj, tashmë është bërë pagesa e pagave për punonjësit për muajin korrik, ndërsa shton se me këtë gjendje, kur kanë ngelur vetëm 140 milionë lekë, vështirë të paguhen edhe pagat e punonjësve. Sipas Tabakut, gjatë 6 muajve të parë të vitit Bashkia e drejtuar nga ish-kryetari Edi Rama, ka shpenzuar pa masë duke lënë institucionin në gjendje të mjerë. “Në gjendje janë vetëm 140 milionë lekë, ndërkohë që është shpenzuar e transferuar në mënyrë të pakushtëzuar granti i ardhur nga qeveria prej 870 milionë lekësh. Kjo gjendje e tillë ka ardhur edhe nga mos mbledhja e taksave, e cila në 6 muajt e parë nuk e kalon mesataren prej 32 për qind të planit”, tha Tabaku. Bëhet e ditur së ish-kryetari i Bashkisë ka shpenzuar edhe buxhetin e mbartur nga vitit 2009 dhe 2010 gjatë këtij viti, para se ai të linte Bashkinë. Taksat për muajt prill dhe maj janë mbledhur rreth 180 për qind, por gjatë periudhës së tranzicionit mesatarja e tyre ka qenë vetëm 10 për qind. Disa taksa të Bashkisë madje nuk janë mbledhur pothuajse fare, duke futur në arkën e Bashkisë më pak se një për qind në disa zëra të veçantë. Tabaku tha më tej se problematike mbeten edhe shërbimet. Kështu, është arritur me vështirësi të bëhen pagesat ndaj kompanive, të cilat bëjnë pastrimin e qytetit. Pagesa e fundit daton për muajin qershor, ndërsa nuk fonde për muajin korrik apo për gushtin. “Arritëm të bëjmë pagesën për pagat e punonjësve për muajin korrik, ndërsa fondet që mbeten nuk mjaftojnë për muajin në vijim. Fondet mungojnë edhe për shpenzimet operative”, thotë nënkryetarja e Bashkisë, Jorida Tabaku. Kjo situatë e vështirë duket se nuk ka gjetur një përgjigje zyrtare nga administrata e vjetër e drejtuar nga ish-kryetari Edi Rama. Në gjashtë muajt e parë të vitit është shpenzuar edhe granti i qeverisë, me idenë se arka mund të mbushet nga mbledhja e taksave, e cila nuk ka ndodhur duke lënë buxhetin me një fond minimal. Tashmë, administrata e re e drejtuar nga Lulzim Basha do të duhet të merret me buxhetin dhe mbushjen e arkës së Bashkisë për të realizuar qoftë edhe shërbimet minimale të këtij institucioni të rëndësishëm.

TË DHËNA NGA BUXHETI I BASHKISË SË TIRANËS

Gjendja aktuale, vetëm 140 milionë lekë.

I gjithë granti i qeverisë prej 870 milionë lekësh është shpenzuar në 6 muajt e
parë.

Janë harxhuar për janar-qershor 2001 për paga dhe shpenzime të Bashkisë edhe buxheti i mbartur në vitet 2009-2010.

Është bërë pagesa e pagave për korrikun, mungesë fondi për pagat e gushtit
Tatimet e Bashkisë kanë mbledhur vetëm 10 për qind të planit gjatë tranzicionit, me një mesatare prej 32 për qind për 6 muajt e parë.

Bashkia e Tiranës ka bërë pagesën për pastrimin deri në muajin qershor,
vështirësi edhe për shpenzimet operative.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#356 ne: 04-08-2011, 14:21:11
temthat vendit ti dalin Bashes loooolll
...kujtoi se do gjente arken plot e ti fuste ne xhep LOL LOL.....Ehh more basha sa keq me vjen per ty ....sa keq do perfundosh

 • Postime: 121
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#357 ne: 04-08-2011, 15:29:18
aman e kan bo tironen lesh arapi  :@

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#358 ne: 04-08-2011, 15:51:02
kush e ka bere lesh arapi LamiA???

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#359 ne: 04-08-2011, 15:56:29
Ai mjekrroshi qe kur del ne TV kruan fytyren nga morrat e pleshtat qe e kane zene, leket qe ka mbledhur nga taksat per te bere investime i ka bere rrush e kumbulla, duke hedhur miliarda ne fushate dhe duke bere milionere ato drejtoret e famshem qe dhane doreheqen njeri mbas tjetrit, u pasuruan mire e mire dhe ne fund iken si qent rrugace.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#360 ne: 04-08-2011, 16:00:44
kshu te kane thene ty Berni?????? Po ai basha ca po ben pa e nisur akoma karrieren more aman ......po ngroh vendin eeeeee....shife shife e ka shtru hapin goxha ai tipi ,ka shku hone ne Vlore....

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#361 ne: 05-08-2011, 09:50:28
Per bernin kjo...


Në ditën kur mbajti fjalimin e betimit, kryetari i Bashkisë Basha, u kujdes që në media të dilte në pah deklarata e tij se ai do e shkëpuste Bashkinë nga betejat politike dhe do ia kthente atë qytetarëve. Ndoshta nuk ka kaluar shumë kohë për të gjykuar për punën e Bashës, por disa veprime të tij këto ditë nuk të lënë aspak hapësirë për të menduar se ai do bëjë një bashki të shkëputur nga politika.

Kështu, që kur ka nisur punën, në sitin e tij janë publikuar nja shtatë-tetë njoftime dhe më shumë se gjysma lidhen me takime me ambasadorë dhe me personazhe si Volfgang Grosruk. Edhe në ditën e betimit u përpoq të dilte sa më shumë në krah të ambasadorëve, si një përpjekje për të legjitimuar vjedhjen e postit. Ai nuk është as ministër i Jashtëm e as i Brendshëm që të rrijë në faqet e gazetave me ambasadorë të ndryshëm.

Së dyti, nënkryetarja e tij ka deklaruar se arka e Bashkisë është gjetur bosh. Pa përmendur aspak faktin që nuk është miratuar buxhet prej kohësh në atë bashki për shkak të pazareve të ndyra PD- LSI, ajo thotë se nuk kanë gjetur para. Është e kotë të thuhet se bashkia e Tiranës ka qenë më e diskriminuara për fonde e për mbështetje nga pushteti qendror, por ajo ka vuajtur edhe pasojat e një aleance të papërgjegjshme. Ndaj veprimi i nënkryetares është veçse politikë.

Ndaj nuk mund të thuhet se ky njeri do e shkëpusë bashkinë nga politika e do veprojë për qytetarët. Ah, po, po vepron për disa qytetarë, që me shpatullat e ngrohta nga pushteti demokrat kanë nisur të zaptojnë territore e të ndërtojnë ku të munden në Tiranë si pushtues.

Shpresojmë që justifikimi i Bashës se e ka arkën bosh nuk do i shërbejë atij për të thënë se nuk do ul taksat siç ka premtuar. Mos po e teprojmë duke menduar se do uleshin taksat?

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#362 ne: 06-08-2011, 23:56:01
po po do na coj ne kombinat me tramvaj looool.
Gjynah qe projektin e sheshit e hodhen poshte, ishte nje projekt fantastik.......nje rez pa vizion. Ashtu sic bene edhe me zogun e zi...gje me te shemtuar sme kane pare syte dhe pse vetem e vetem se pronari i pallatit qe eshte ne krah kishte financuar fushaten e sales dhe nuk i shiteshin apartamentet se ia zinte pamjen projekti qe do behej.
Sheshi skenderbej ishte nje projekt i papare.....dhe pse u dashka prishur ai dhe te behen ca arna...tashme punimet pjesa me e mire jane bere. Jane hedhur tere ato leke per parkingjet e nendheshme dhe vjen basha e i bllokon....trap me zile

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#363 ne: 07-08-2011, 00:04:43
u bene dy nga moria e premtimeve qe i shkeli...dhe imagjino persa pak kohe!
Piramida dhe legalizimi i shtepive apo pallateve!

Ahhh po krijoi mundesine qe te punesoj 200 veta ne mbrojtje te konsumatorit i drejtuar nga Panariti dhe ai plehra qe u dend me financime ai i levizjes zgjohu.....i lumte bytha thuaj ,se kur dhane doreheqjen drejtorat e rames u hodhen e thane sa shume......nderkohe qe pervec atyre qe nuk po i shkurton si vende por thjesht po i zevendeson me drejtora por na shtoi edhe 200 te tjere qe do paguhen nga taksat tona......ahhhhh ky nuk do bej asgje per TR edhe pse me dhemb ta them...por uroj ti mirembaj ato qe beri paraardhesi....

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#364 ne: 02-09-2011, 08:38:38
AISHJA JONE


1.Nga Saranda në Tropojë, vesh më vesh e gojë më gojë

 

Aisha (jo nëna ime,jo!) e vetmja vajzë e kolonelit antipatik të Libisë, Gedafit, kishte rreth 4 muaj që fshihej dhe nuk dilte në publik. Bunker më bunker e tunel më tunel, pa diell mbi krye e me ajër të filtruar futur hundëve të saj me tuba plastikë, më në fund doli mbi sipërfaqen e tokës së beduinëve dhe berberëve afrikanë, udhëtoi vjedhurazi me eskortë të blinduar dhe mbajti frymën në Algjerinë fqinje te shoku i babit, Bouteflika.

Aisha la pas një vend të mbytur me gjak e me naftë, i cili pas kaq muajsh sakrificash zhduku diktaturën, duke ia shkelmuar sumën të atit trap dhe monstër.

14 vjet më parë, jo shumë larg nga brigjet e Libisë, gjatë një prilli harlisur me pranverën, fajdet, armët dhe urrejtjen ndaj një diktature të re, një tjetër popull mesdhetar shkelmonte sumën e një mizori evropian.

Po atë prill udhëtonte vjedhurazi drejt Italisë 23 vjeçarja myslimane Argita Berisha. I ati, president republike asaj kohe, kishte çuar vendin në prag të një lufte civile veri-jug dhe pasi kishte injoruar gjithë këshillat e miqve ndërkombëtarë, luftonte i vetëm ngujuar në pallatin presidencial ndanë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.

Sali Berisha nga frika e hakmarrjes kolektive nisi drejt vendit fqinj bashkëshorten dhe dy fëmijët, të cilët u kthyen në atdhe vetëm kur situata u qetësua dhe ashtu si Gedafi, shikonte me sytë e tij rrënimin e ëndrrave të çmendura të pushtetit.

Besoj se Argita të martën e shkuar, nuk e ka gëlltitur lehtshëm drekën e bekuar të Fiter Bajramit, ndërsa në ekranet e televizorëve gjithë bota shikonte Aisha Gedafin lemerisur drejt Algjerisë. Argita ende e ka njollë në tru largimin drejt Italisë më 1997, ndërkohë që iu kujtua edhe njëherë pranvera e thinjur, kur nga poshtë helikopterit kundronte Shqipërinë e plagosur që Babi e digjte dhe e shkrumbonte si kasollen e lopës kur iku përfundimisht nga Viçidoli.

Ndryshe nga juristja e Gedafit, juristja e Berishës ishte me fat. Megjithëse gjatë tazirave të ’97 humbën jetën rreth 2000 civilë shqiptarë, prokuroria pranë Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës nuk ngriti kurrë akuzë ndaj babait për krime kundër njerëzimit dhe ky i fundit, si bolshevik i rafinuar, rierdhi në pushtet më 2005-ën me vota të lira dhe herën e dytë më 2009-ën me dhunë, me kompromise dhe me vjedhje poshtëruese. Ngjashmërisht me mëhallat dhe xhamitë e Tripolit, ku bisedohej dhe kuvendohej frikshëm për bëmat e Aishes dhe vëllezërve të saj, edhe nëpër kafenetë, zyrat, teqetë, xhamitë, kishat, mejhanet a blogjet e Tiranës, bisedohet gjysëm frikshëm rreth pushtetit, skandaleve, pasurive të Argitës dhe vëllait të saj Shkë(r)lzen.

Lart e poshtë, majtas dhe djathtas, nga Saranda në Tropojë, vesh më vesh e gojë më gojë, dëgjon çdo ditë sesi ngrihet

madhërishëm dhe lebetitshëm kulti i vajzës së një kryeministri të një vendi me regjim politik jo një partiak, por të një vendi me demokraci liberale (?), anëtar NATO-je dhe aspirant për në Bashkimin e bekuar (mallkuar) Evropian.

Po të hasësh rrugëve të Tiranës disa vocërakë veriorë që shpërndajnë fletëpalosjet e universitetit Vitrina (çohu Eqerem Çabej nga varri), direkt veç ofertave të tregojnë se atë universitet mund ta ketë Argita.

Të jesh në Këlcyrë a Përmet e të blesh ujin mineral Trebeshina, veç kusurit, të kthejnë edhe xhevapin se je duke pirë nga ndoshta uji i Argitës. Në mes të kryeqytit afër KQZ-së, ku vidhte votat Benristan Zagorioti, hedh shtat Coin Superstore, një nga investimet më luksoze të shopping-ut në vendin tone, për të cilin i madh e i vogël të tregon pa shpoti se është pronë e familjes italiano-izrealite me të njëjtin mbiemër dhe përmendin dhe Argitën gjithashtu, e cila çdo javë duket se kontrollon emrat e blerësve me kredit karta, për të parë se si & sa qarkullon paraja e biznesmenëve që favorizohen nga Babi? Jo shumë larg Tiranës, pranë bregdetit të qetë e të pastër të Gjirit të Lalzit, dynymë të tërë toke thuhet se janë përlarë nga Argita dhe së bashku me Lilin e LSI-së, thuhet gjithashtu se kanë ngritur disa vila luksoze, kostoja e të cilave mund të strehonte modestisht të pastrehët e Çorovodës. Kalojmë andej nga bregdeti i Jugut, ku pasi thuhet se bëri kërdinë me paratë e Bankës Botërore në prishje banesash dhe biznesesh bur(r)i i Argitës, Jamarbër Berisha, tentojnë të ndërtojnë pallate dhe hotele shokët e Zenit. Larg qoftë po u sëmure dhe asnjë nga spitalet e Tit Vasilit s’të bën derman, sekserët e shëndetit të udhëzojnë të kalosh njëherë nga Spitali Amerikan, se pavarësisht çmimeve të kripura, thuhet se Argita me Edit Harxhin dhe burrin e saj turk kanë bërë një investim që ia vlen. Dilemat e mësipërme i vulosi kabllogrami i ambasadës amerikane të Tiranës, i publikuar dje, i cili aspak diplomatikisht shkruante se çfarë është në gjendje të bëjë studioja ligjore e Argitës.

Si insider&outsider i shkollës britanike të medias, e cila ngulmon në :”baza e lajmit është thashethemi, por i takon gazetarit të hulmutojë, investigojë dhe konkludojë mbi themelet e gossip-it”, mundohem që të filtroj me pak llogjikë të ftohtë ç’ka dëgjoj për vajzën e Doktorit (Gedafit). Por, kurrësesi nuk mund të mos analizoj sot në rubrikën time një nga gossip-et më të thekura të fillim vjeshtës 2011: sepse Argita e ka pikë të dobët, e ka dashnor, ndaj Lul Basha është i përkëdheluri i Babait të saj.

 

2. Kopje e Babait, versioni femër

 

Vështrojeni dhe studiojeni me kujdes imazhin dhe personalitetin e Argita Berisha Malltezit. Konfidente me veten ka të mbështjellë rreth fytyrës një aureolë modestie. Nuk është as femër e bukur dhe sexy, por femër e plotësuar pjesërisht. Nuk ndjehet maksimalisht e lumtur, por ende vuan nga sindromat e së shkuarës. Ka qenë një fëmijë i lindur në kryeqytet me të gjitha privilegjet që gëzonte klasa e mesme e regjimit komunist, por pa shoqërinë tipike të lagjes dhe shkollës. Studioze, sistematike dhe korrekte me këdo dhe gjithçka që e rrethonte, megjithëse paksa më e privilegjuar se moshatarët e tjerë, nuk mundi të fitonte zemrat dhe simpatinë e të gjithëve. Vuante disi preardhjen e të atit dhe fisit të tij, por në të njëjtën kohë kompesohej me familjen e së ëmës, veçanërisht me gjyshen dhe gjyshin qytetaria e të cilëve ( megjithëse të vdekur) edhe sot e bëjnë të ndjehet krenare. Tregojnë se fytyra dhe paraqitja e saj (kopje e babait versioni femër) i dhuruan një adoleshencë dhe rini të frustruar, duke u strukur në qoshe pa i rënë në sy askujt. Pa aventurat dhe dashuriçkat e moshës, pa zënkat me prindërit, pa ngacmime djemsh, pa netët pa gjumë, e kontrolluar nga diktati familjar i të dy prindërve, Argita u dashurua e u martua me të parin dhe të vetmin mashkull të jetës së saj, Jamarbër Malltezi. Me një inteligjencë mesatare por nuhatëse e mirë e situatave, vajza e vetme e kryeministrit të vendit ka ditur të rikuperojë vuajtjet e së kaluarës me fuqinë e pushtetit të të atit dhe të dy së bashku komandojnë frikshëm një nga vendet më të varfra të kontinentit. Krenare për risjelljen e Sali Berishës në pushtet më 2005, ajo diti që me intelektualët e rinj të pakonsumuar tashmë të shpartalluar të KOP-it, të fitonte sigurinë dhe votat e elektoratit. Lau me privilegjet e pushtetit të gjitha borxhet që kishte, njëkohësisht shpërbleu edhe shokun e vjetër të fakultetit Lul Bashën, ai që në kohët e vështira i gjeti punë në Prishtinë, nga ku fantazonin dhe ëndërronin pushtetin dhe lavdinë që po gëzojnë sot.

Argita duket që është një grua dhe familjare e zellshme, tradicionale dhe konservtore, por aspak e lumtur me jetën seksuale që i dhuron burri që ka në krah. E pushtetshme, e pasur, komandëdëgjuar, e respektuar sforcërisht, nënë e lumtur, por një femër që epshet seksuale i janë tharë. Natyrisht, si bijë e një familjeje të ngërthyer pas kompaktësimit tradicional dhe aspak liberale në çështje nderi, Argita fantazon frikshëm dhe fshehurazi. Gjithçka e ka si të dojë dhe kur të dojë, por jo një mashkull që do e bënte të ndjehej femër dhe skllave në shtrat. Sindromat dhe përbuzja e moshatarëve në të shkuarën e kanë konvertuar në femër egoiste dhe posesive, ndaj do zbërthehej e tëra të kishte përballë një mashkull potent, aspak të bukur, por kafshë në krevat, që ajo ta komandonte, por të haste në kundërshtimet e forta të tij. Si çdo femër e këtij planeti, edhe Argita kërkon në fantazitë e saj të ketë 2 meshkuj: burrë, shok jete dhe baba fëmijësh, e nga ana tjetër një skllav vetëm për joshje, vetëm për lojëra të çmendura në shtrat. Personaliteti dhe statura e Jamarbër Malltezit nuk ka shumë ndryshim nga Lulzim Basha. Sipas llogjikës sime, Argita nuk ka dhe kurrësesi nuk do tentonte të tradhëtonte me një mashkull feminin, tip transi, soft dhe me karakter kurvash si tipi lulbash, por si femër egoiste tradicionale që është brumosur, më mirë vuan disi në vetvete dhe kalon në orgazëm duke shpërdoruar dhe abuzuar me pushtetin e babit, duke parë nga lart si vuajnë aty poshtë ata që dje nuk i vërshëllyen asnjëherë poshtë ballkonit të saj. Nuk ka dashnor Argita Lul Bashën, të cilin gjithë vajzat e fakultetit e konsideronin si shoqe, por nuk mund ta përfundojmë këtu këtë Love Story, njerëzia ka të drejtë kur thotë se Lul Basha është dashnor i dikujt brenda asaj familjeje.

 

3. Qejf o qejf o qerrata!

 

Lexojmë si fillim çka shkruan publicisti Mero Baze e më pas analizojmë së bashku:

“Kur ai u shfaq në oborrin e Berishës dhe u bë yll i politikës së tij, ky qytet dinte shumë pak gjëra për të. Shokët e gjimnazit e kujtonin si një djalë që i kishte spiunuar tek drejtoria e shkollës kur ata kishin qëlluar jo aq pa dashje me domate portretin e Enver Hoxhës. Më tej nuk u kujtohej asgjë. Të tjerë mbanin mend një periudhë të shkurtër të punës së tij si kamerier në Aeroportin e Rinasit, një privilegj që u bëhej njerëzve të lidhur me regjimin. Dikush përfoli lidhje të familjarëve të tij me Drejtorinë e Pritjes dhe prej aty lidhjet e tij si shoqërues i një veprimtari të shquar për të drejtat e njeriut, Barend Cohen. Me honorarët e tij ai shfaqej në mitingjet politike të viteve  1991 deri në zgjedhjet e vitit 1992. Edhe pse vetëm një shoqërues që fliste anglisht dhe i tregonte veprimtarit të të drejtave të njeriut rrugët e qytetit, ai nuk ngurroi që 20 vjet më vonë këtë ta quante në këtë fushatë elektorale si status vëzhguesi në zgjedhjet e 22 marsit 1992. Më tej akoma ai guxoi të quajë shoqërimin e këtij veprimtari në takimet me Komitetin e Helsinkit Shqiptar, si anëtarësi të tij në këtë Komitet. Edhe pse kujtesa e këtij qyteti e ka fare pak të regjistruar praninë e tij në vitin 1991- 1992, sa herë që ai tenton t’i referohet asaj periudhe, gënjen. Gënjen kur nuk tregon kush ja mundësoi punën si kamerier në aeroportin e Rinasit në një kohë që Shqipëria ishte ende e izoluar dhe vendi qeverisej nga nomenklatura e fundit komuniste. Gënjen kur thotë se ka qenë vëzhgues i zgjedhjeve të 22 Marsit dhe më pas anëtar i Komitetit të Helsinkit Shqiptar. Pastaj hesht për periudhën e shkollimit të tij në Holandë, falë një dobësie njerëzore që ka pasur për të veprimtari i shquar Barend Cohen, i cili i mundësoi shkollimin dhe qëndrimin në Holandë.

Në pranverën e vitit 2005, ndërsa Lulëzim Basha po kandidonte si “ylli” i ri i Berishës, njeriu që e kishte shkolluar dhe kishte ndjekur me përkushtim atëror gjithë rrugën e tij të vështirë në Holandë dhe më pas në Kosovë, Barend Cohen, mbërriti në Rinas me një buqetë lulesh për t’i uruar Lulëzim Bashës futjen në politikë. Ai shkoi ta priste në Hotel Sheraton, por Lulëzim Basha nuk gjeti kohë të shkonte ta takonte. Njeriu i mirë Barend Cohen u kthye i dëshpëruar në Hollandë dhe pas një muaji vdiq.”

 

Qysh kur ia servirën zyrtarisht biografinë e Lulit, Sali Berisha duhet të jetë bërë kureshtar. Ka menduar thellë-thellë në vetvete se çfarë ka misterioze ky djalë që paska joshur një plak hollandez? Përgjigjen, Berisha ia ka kthyer vetes gradualisht nga viti në vit. E ka bërë 3 herë ministër, 2 herë deputet, i dha fjalën se do e bënte kryebashkiak dhe mbajti premtimin duke shkatërruar çdo standard demokracie. Berisha e kërkon ta ketë afër Lulin, e telefonon çdo ditë dhe të dy ndajnë sekretet. E mbani mend para 4 muajsh kur e prezantoi si kandidat për Tiranën, Berisha ishte i pari që na tha se gruaja e Lulit është me barrë? Po para 1 muaji e mbani mend kur tha që Luli nuk shkon në shtëpi në drake, por ushqehet në bashki? Po më 21 janar kur bulevardi digjej dhe Berisha kujtoi se i iku pushteti pasi dha urdhërat, vetëm me Lulin ngjitur shikonin si dy dashnorë venedikë nga zyra kryeministrore si vriteshin protestuesit. Në 2009 Berisha bëri një lëvizje historike duke ia shprehur tërthorazi simpatinë Lul Bashës: e caktoi deputet të Elbasanit dhe vetë mbeti deputet i Kavajës. Nuk më thoni të dashur shqiptarë se Berisha riskoi veten duke na ringjallur gojëdhënat etnolgjike shqiptaro-osmane se pasiviteti kavajas ka nevojë për potencialin elbasanas?

Berisha më duket si Ali Pashë Tepelena tek mban poshtë këmbëve të tij në kanape Bajronin e bukur. E do Lulin ta ketë afër, ta ndjejë, ta nuhasë, ta prekë, të torturohet nga ai si irlandezi i çmendur Oscar Wilde me dashnorin anglez Alfred Douglas. Nuk mendoni ju se Berisha bëhet xheloz kur dëgjon e shikon se pleq të rrjedhur e të djallëzuar e kanë fiksim Lulin e Xhelalit? Pse plaku leshator analisti Artur Zheji shkruan me admirim për shalët e gjata të ngjitura, pa qime dhe me muskuj të Lulit, pse veterani Sabri Godo kërkon ta shikojë Lulin e bukur kryeministër, pse ambasadorët e thinjur të Trojkës në Tiranë i shkojnë në zyrë, pinë bir(r)a dhe nuk bëjnë sher(r)e me Lulin?

Berisha dihet që është tashmë një plak. Humbet çdo ditë atë pak energji që i ka mbetur në trup, dhe potenca e tij e ngjizur në malësi po i thahet gradualisht. Ka konsumuar tashmë gjithë fuqinë dhe adrenalinën gjenetike në 67 vitet e jetës së tij që nga fëmijëria me kalë, shkollimi, mjekësia, Partia e Punës, pluralizmi, presidenca, Partia Demokratike, 1997-a, qeveria, skandalet, vjedhjet e votave dhe tani i ka ardhur koha të marrë diçka. Edhe bashkëshortja e tij tashmë po plaket dhe nuk mund ti dhurojë pjalmin e mbijetesës. Liri Berisha ka si detyrë primare gatimin dhe garderobën, asgjë tjetër. Shkencërisht meshkuj energjikë të kësaj kategorie pasi humbin vitalitetin mashkullor, kthehen gradualisht në plaka llafazane dhe gore të këqija, duke marrë nëpër gojë të madh e të vogël. Këta lloj pensionistësh i përplasin rezonancat e tyre tek i njëjti seks, duke munduar të përfitojnë çka u mungon sa për pleqëri të qetë. Mbas një rrugëtimi të gjatë plot ulje-ngjitje, Berisha mendon se ka gjetur kraharorin e duhur ku do të mbështesë kokën, mendon se rrahjet e zemrës së Lulit do ti inkorporojnë energjinë e humbur dhe që të dy të qeverisin pafundësisht. Gabohet, Berisha plak gabohet. Nuk është i bredhur, nuk ka eksperienca seksuale të tjera përveç Lirisë, Berishën nuk ka guxuar ta prekë asnjë femër a mashkull tjetër. Gabohet rëndë Berisha, sepse i janë errësuar sytë nga dashuria platonike.

Luli është mashkulli tipik lindur me hormone të ngatërruara, mashkull tipik qullac, dembel, mashkull që kërkon ta ketë çdo gjë gati pa u lodhur dhe nuk jep asgjë. Mashkull aspak potent dhe pasiv, aq i mefshtë sa të hënën që shkoi u eksitua në zyrën e tij ngjitur me xhaminë tek dëgjonte në mesditë zërin e trashë e potent të imamit duke kënduar hytben e drekës. U eksitua se iu kujtuan marokenët muslimanë emigrantë në Utreht të Hollandës që i mungojnë shumë në Tiranë, u eksitua dhe filloi të masturbonte, por si delikat pasiv që është shembi krahun pa kaluar fare në orgazëm.

 

4.Shënim i rëndësishëm:

Si autor i këtij artikulli që jam nuk pranoj asnjë kërcënim, mallkim a sygjerim. Të vetmen replikë apo argument shkencor e dua ta shkruajë prof.Dr Tritan Shehu. Faleminderit!

 

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#365 ne: 02-09-2011, 08:39:32
artikull qe pavaresisht anes humoristike ka nje sarkazem dhe shpoti te papare........
e shkruar nga Blendi Mane

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#366 ne: 02-09-2011, 23:56:32
Mishel, nje shkrim shume i mire, por nje gje me ben akoma pershtypje.

Pas gjithe ketyre publikimeve dhe kabllogrameve qe kane dal, mendon se do kete nje ndryshim radikal ne 2013?

Nese arrihet te behet nje gje e till deri ateher do ishte me mire per Shqiperin dhe popullin Shqiptare.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#367 ne: 03-09-2011, 16:30:38
cili ndryshim me shoku....keta thone kabllogramit i ka nxjerre wikileaks e jo ambasada. Keta me injorancen e tyre po trazojne m...me shkope a thua se i iken era.olldelja thote ma vertetoni qe keto i ka nxjerre ambasada dhe ath hajdeni me pyesni...nuk i besoj assangit tha...u shkul nje amerike e tere qe mos dilnin ne drite keto kabllograma , olldelja kerkon vertetesi.....mut me lule i them une   

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#368 ne: 03-09-2011, 22:32:09
E kisha fjalen per ndryshime radikale te mendimit te popullates dhe te pushtetit.

Keto thon ujku, ato rrin e kerkojn gjurmet. Kjo shprehje u pershtatet shume ketyre ngjarjeve.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#369 ne: 16-09-2011, 15:02:24
BB jep mbështetje për 5 projekte madhore të Tiranës

Banka Botërore do të mbështesë projektet më të rëndësishme të Bashkisë së Tiranës.Ndërtimi i linjës së tramvajit dhe ai i hipotekimit të apartamenteve do të jenë dy prej tyre. Dje, gjatë një takimi me përfaqësuesen e Bankës Botërore për Shqipërinë, Ksenja Lvovski dhe grupin e ekspertëve, u ra dakord për bashkëpunimin. Bëhet fjalë për disa prej prioriteteve më të rëndësishme dhe problematikave më të  mprehta që ka kryeqyteti.

Ekspertët e Bankës Botërore u shprehën të gatshëm të kontribuojë dhe të marrin pjesë në projekte strategjike të Bashkisë, si ndërtimi i bulevardit të ri të qytetit, deri tek Lumi i Tiranës. Basha i tha delegacionit se ky aks do të rrisë cilësinë e jetës dhe do të nxjerrë nga kushtet e papërshtatshme një pjesë të rëndësishme të qytetit. Ndërtimi i parkut të ri tek Lumi i Tiranës është një tjetër prioritet i Bashkisë, që u përfshi gjatë takimit në projektet, ku Banka Botërore do të japë kontributin e saj. Gjithashtu, përfaqësuesja e Bankës Botërorë siguroi zotin Basha se e sheh me interes ndërtimin e linjës së tramvajit në Tiranë dhe është gati ta mbështesë këtë projekt.

Banka Botërore mbështeti projektin që ka Basha për hartimin e Planit Urbanistik për Tiranën dhe u shpreh e gatshme për ta ndihmuar dhe përkrahur këtë iniciativë. Në veçanti u përshëndet ideja e procesit transparent dhe respektimit të parimit të vlerësimit të drejtë të pronës private dhe përfitimit të hapësirave publike në shërbim të qytetarit. “Jam shumë i kënaqur që marrim sot mbështetjen maksimale nga Banka Botërore për investimet që do të vëmë në jetë.

Janë projekte prioritare, për të cilat do të nisë puna shumë shpejt”, tha kryebashkiaku Basha. Ai e njohu delegacionin e BB me punën që po bën grupi i ngritur për Hipotekat dhe tha se procesi do të nisë së shpejti. Grupi i ekspertëve të Bankës Botërore mbështeti axhendën e kryebashkiakut Basha për punësimin e të rinjve, si dhe për krijimin e kushteve që ata të kryejnë stazhin pas diplomimit. Kryetari i Bashkisë i theksoi znj. Lvovski se ky është prioriteti numër një i Bashkisë dhe i tiji personal.

Projektet
• Ndërtimi i bulevardit të ri të qytetit
• Ndërtimi i linjës së tramvajit
• Hipotekimi i apartamenteve
• Ndërtimi i parkut të ri
• Plani Urbanistik për Tiranën

ZIRINA LLAMBRO

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#370 ne: 16-09-2011, 15:18:27
u bene pothuajse 3 muaj qe Z.Bytha ashtu basha eshte ne krye te bashkise.
ka njeri te me thote se cka bere deri me tani pervec heqjes nga puna masivisht ata qe mendonte se ishin kunder tij pra ishin socialist?
pervec se hoqi edhe pastruset e gjelberimit dhe si rrjedhoje po shkaterron gjithe ate pune kolosale qe eshte bere nder vite nga po kjo bashki.
pervec se po hap 200.000 mije vende pune ne bashki me drejtorira te pakuptimta dhe po na i rendon edhe me shume xhepat tane te bere KOPS kohet e fundit
e pervec e pervec......ndonje pune pune konkrete ka kryer???? nuk dua projekte ,projektin e tij e pame e keni sapo hyni ne Vlore e shihni mbi uje te ftohte....alamet vepre arti po ben. Por ndonje veper si fillimi i punes per bulevardin, projektet te fillojne te marrin jete...kur????? Edi Rama filloj ndryshimet e Tiranes qe pa marre ende mandatin sepse Tirana kishte nevoje emergjente....nderk ohe qe ky cpo ben????? ahhh po e di, basha vegjeton i lumtur ne karrigen e tij dhe rri e rri e ben nganje kurban.....Pika mu ne Kryebashkiak....

 • Postime: 414
 • Karma: +11/-3
 • Gjinia: Mashkull

#371 ne: 17-09-2011, 14:05:43
Mire qe fitoi Basha se do behemi me tramvaj ne Tirane. :D

Me siguroni tenderin mua e ne vend e keni tramvajin :D :P

 • Postime: 414
 • Karma: +11/-3
 • Gjinia: Mashkull

#372 ne: 17-09-2011, 14:34:15
AISHJA JONE


1.Nga Saranda në Tropojë, vesh më vesh e gojë më gojë

 

Aisha (jo nëna ime,jo!) e vetmja vajzë e kolonelit antipatik të Libisë, Gedafit, kishte rreth 4 muaj që fshihej dhe nuk dilte në publik. Bunker më bunker e tunel më tunel, pa diell mbi krye e me ajër të filtruar futur hundëve të saj me tuba plastikë, më në fund doli mbi sipërfaqen e tokës së beduinëve dhe berberëve afrikanë, udhëtoi vjedhurazi me eskortë të blinduar dhe mbajti frymën në Algjerinë fqinje te shoku i babit, Bouteflika.

Aisha la pas një vend të mbytur me gjak e me naftë, i cili pas kaq muajsh sakrificash zhduku diktaturën, duke ia shkelmuar sumën të atit trap dhe monstër.

14 vjet më parë, jo shumë larg nga brigjet e Libisë, gjatë një prilli harlisur me pranverën, fajdet, armët dhe urrejtjen ndaj një diktature të re, një tjetër popull mesdhetar shkelmonte sumën e një mizori evropian.

Po atë prill udhëtonte vjedhurazi drejt Italisë 23 vjeçarja myslimane Argita Berisha. I ati, president republike asaj kohe, kishte çuar vendin në prag të një lufte civile veri-jug dhe pasi kishte injoruar gjithë këshillat e miqve ndërkombëtarë, luftonte i vetëm ngujuar në pallatin presidencial ndanë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.

Sali Berisha nga frika e hakmarrjes kolektive nisi drejt vendit fqinj bashkëshorten dhe dy fëmijët, të cilët u kthyen në atdhe vetëm kur situata u qetësua dhe ashtu si Gedafi, shikonte me sytë e tij rrënimin e ëndrrave të çmendura të pushtetit.

Besoj se Argita të martën e shkuar, nuk e ka gëlltitur lehtshëm drekën e bekuar të Fiter Bajramit, ndërsa në ekranet e televizorëve gjithë bota shikonte Aisha Gedafin lemerisur drejt Algjerisë. Argita ende e ka njollë në tru largimin drejt Italisë më 1997, ndërkohë që iu kujtua edhe njëherë pranvera e thinjur, kur nga poshtë helikopterit kundronte Shqipërinë e plagosur që Babi e digjte dhe e shkrumbonte si kasollen e lopës kur iku përfundimisht nga Viçidoli.

Ndryshe nga juristja e Gedafit, juristja e Berishës ishte me fat. Megjithëse gjatë tazirave të ’97 humbën jetën rreth 2000 civilë shqiptarë, prokuroria pranë Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës nuk ngriti kurrë akuzë ndaj babait për krime kundër njerëzimit dhe ky i fundit, si bolshevik i rafinuar, rierdhi në pushtet më 2005-ën me vota të lira dhe herën e dytë më 2009-ën me dhunë, me kompromise dhe me vjedhje poshtëruese. Ngjashmërisht me mëhallat dhe xhamitë e Tripolit, ku bisedohej dhe kuvendohej frikshëm për bëmat e Aishes dhe vëllezërve të saj, edhe nëpër kafenetë, zyrat, teqetë, xhamitë, kishat, mejhanet a blogjet e Tiranës, bisedohet gjysëm frikshëm rreth pushtetit, skandaleve, pasurive të Argitës dhe vëllait të saj Shkë(r)lzen.

Lart e poshtë, majtas dhe djathtas, nga Saranda në Tropojë, vesh më vesh e gojë më gojë, dëgjon çdo ditë sesi ngrihet

madhërishëm dhe lebetitshëm kulti i vajzës së një kryeministri të një vendi me regjim politik jo një partiak, por të një vendi me demokraci liberale (?), anëtar NATO-je dhe aspirant për në Bashkimin e bekuar (mallkuar) Evropian.

Po të hasësh rrugëve të Tiranës disa vocërakë veriorë që shpërndajnë fletëpalosjet e universitetit Vitrina (çohu Eqerem Çabej nga varri), direkt veç ofertave të tregojnë se atë universitet mund ta ketë Argita.

Të jesh në Këlcyrë a Përmet e të blesh ujin mineral Trebeshina, veç kusurit, të kthejnë edhe xhevapin se je duke pirë nga ndoshta uji i Argitës. Në mes të kryeqytit afër KQZ-së, ku vidhte votat Benristan Zagorioti, hedh shtat Coin Superstore, një nga investimet më luksoze të shopping-ut në vendin tone, për të cilin i madh e i vogël të tregon pa shpoti se është pronë e familjes italiano-izrealite me të njëjtin mbiemër dhe përmendin dhe Argitën gjithashtu, e cila çdo javë duket se kontrollon emrat e blerësve me kredit karta, për të parë se si & sa qarkullon paraja e biznesmenëve që favorizohen nga Babi? Jo shumë larg Tiranës, pranë bregdetit të qetë e të pastër të Gjirit të Lalzit, dynymë të tërë toke thuhet se janë përlarë nga Argita dhe së bashku me Lilin e LSI-së, thuhet gjithashtu se kanë ngritur disa vila luksoze, kostoja e të cilave mund të strehonte modestisht të pastrehët e Çorovodës. Kalojmë andej nga bregdeti i Jugut, ku pasi thuhet se bëri kërdinë me paratë e Bankës Botërore në prishje banesash dhe biznesesh bur(r)i i Argitës, Jamarbër Berisha, tentojnë të ndërtojnë pallate dhe hotele shokët e Zenit. Larg qoftë po u sëmure dhe asnjë nga spitalet e Tit Vasilit s’të bën derman, sekserët e shëndetit të udhëzojnë të kalosh njëherë nga Spitali Amerikan, se pavarësisht çmimeve të kripura, thuhet se Argita me Edit Harxhin dhe burrin e saj turk kanë bërë një investim që ia vlen. Dilemat e mësipërme i vulosi kabllogrami i ambasadës amerikane të Tiranës, i publikuar dje, i cili aspak diplomatikisht shkruante se çfarë është në gjendje të bëjë studioja ligjore e Argitës.

Si insider&outsider i shkollës britanike të medias, e cila ngulmon në :”baza e lajmit është thashethemi, por i takon gazetarit të hulmutojë, investigojë dhe konkludojë mbi themelet e gossip-it”, mundohem që të filtroj me pak llogjikë të ftohtë ç’ka dëgjoj për vajzën e Doktorit (Gedafit). Por, kurrësesi nuk mund të mos analizoj sot në rubrikën time një nga gossip-et më të thekura të fillim vjeshtës 2011: sepse Argita e ka pikë të dobët, e ka dashnor, ndaj Lul Basha është i përkëdheluri i Babait të saj.

 

2. Kopje e Babait, versioni femër

 

Vështrojeni dhe studiojeni me kujdes imazhin dhe personalitetin e Argita Berisha Malltezit. Konfidente me veten ka të mbështjellë rreth fytyrës një aureolë modestie. Nuk është as femër e bukur dhe sexy, por femër e plotësuar pjesërisht. Nuk ndjehet maksimalisht e lumtur, por ende vuan nga sindromat e së shkuarës. Ka qenë një fëmijë i lindur në kryeqytet me të gjitha privilegjet që gëzonte klasa e mesme e regjimit komunist, por pa shoqërinë tipike të lagjes dhe shkollës. Studioze, sistematike dhe korrekte me këdo dhe gjithçka që e rrethonte, megjithëse paksa më e privilegjuar se moshatarët e tjerë, nuk mundi të fitonte zemrat dhe simpatinë e të gjithëve. Vuante disi preardhjen e të atit dhe fisit të tij, por në të njëjtën kohë kompesohej me familjen e së ëmës, veçanërisht me gjyshen dhe gjyshin qytetaria e të cilëve ( megjithëse të vdekur) edhe sot e bëjnë të ndjehet krenare. Tregojnë se fytyra dhe paraqitja e saj (kopje e babait versioni femër) i dhuruan një adoleshencë dhe rini të frustruar, duke u strukur në qoshe pa i rënë në sy askujt. Pa aventurat dhe dashuriçkat e moshës, pa zënkat me prindërit, pa ngacmime djemsh, pa netët pa gjumë, e kontrolluar nga diktati familjar i të dy prindërve, Argita u dashurua e u martua me të parin dhe të vetmin mashkull të jetës së saj, Jamarbër Malltezi. Me një inteligjencë mesatare por nuhatëse e mirë e situatave, vajza e vetme e kryeministrit të vendit ka ditur të rikuperojë vuajtjet e së kaluarës me fuqinë e pushtetit të të atit dhe të dy së bashku komandojnë frikshëm një nga vendet më të varfra të kontinentit. Krenare për risjelljen e Sali Berishës në pushtet më 2005, ajo diti që me intelektualët e rinj të pakonsumuar tashmë të shpartalluar të KOP-it, të fitonte sigurinë dhe votat e elektoratit. Lau me privilegjet e pushtetit të gjitha borxhet që kishte, njëkohësisht shpërbleu edhe shokun e vjetër të fakultetit Lul Bashën, ai që në kohët e vështira i gjeti punë në Prishtinë, nga ku fantazonin dhe ëndërronin pushtetin dhe lavdinë që po gëzojnë sot.

Argita duket që është një grua dhe familjare e zellshme, tradicionale dhe konservtore, por aspak e lumtur me jetën seksuale që i dhuron burri që ka në krah. E pushtetshme, e pasur, komandëdëgjuar, e respektuar sforcërisht, nënë e lumtur, por një femër që epshet seksuale i janë tharë. Natyrisht, si bijë e një familjeje të ngërthyer pas kompaktësimit tradicional dhe aspak liberale në çështje nderi, Argita fantazon frikshëm dhe fshehurazi. Gjithçka e ka si të dojë dhe kur të dojë, por jo një mashkull që do e bënte të ndjehej femër dhe skllave në shtrat. Sindromat dhe përbuzja e moshatarëve në të shkuarën e kanë konvertuar në femër egoiste dhe posesive, ndaj do zbërthehej e tëra të kishte përballë një mashkull potent, aspak të bukur, por kafshë në krevat, që ajo ta komandonte, por të haste në kundërshtimet e forta të tij. Si çdo femër e këtij planeti, edhe Argita kërkon në fantazitë e saj të ketë 2 meshkuj: burrë, shok jete dhe baba fëmijësh, e nga ana tjetër një skllav vetëm për joshje, vetëm për lojëra të çmendura në shtrat. Personaliteti dhe statura e Jamarbër Malltezit nuk ka shumë ndryshim nga Lulzim Basha. Sipas llogjikës sime, Argita nuk ka dhe kurrësesi nuk do tentonte të tradhëtonte me një mashkull feminin, tip transi, soft dhe me karakter kurvash si tipi lulbash, por si femër egoiste tradicionale që është brumosur, më mirë vuan disi në vetvete dhe kalon në orgazëm duke shpërdoruar dhe abuzuar me pushtetin e babit, duke parë nga lart si vuajnë aty poshtë ata që dje nuk i vërshëllyen asnjëherë poshtë ballkonit të saj. Nuk ka dashnor Argita Lul Bashën, të cilin gjithë vajzat e fakultetit e konsideronin si shoqe, por nuk mund ta përfundojmë këtu këtë Love Story, njerëzia ka të drejtë kur thotë se Lul Basha është dashnor i dikujt brenda asaj familjeje.

 

3. Qejf o qejf o qerrata!

 

Lexojmë si fillim çka shkruan publicisti Mero Baze e më pas analizojmë së bashku:

“Kur ai u shfaq në oborrin e Berishës dhe u bë yll i politikës së tij, ky qytet dinte shumë pak gjëra për të. Shokët e gjimnazit e kujtonin si një djalë që i kishte spiunuar tek drejtoria e shkollës kur ata kishin qëlluar jo aq pa dashje me domate portretin e Enver Hoxhës. Më tej nuk u kujtohej asgjë. Të tjerë mbanin mend një periudhë të shkurtër të punës së tij si kamerier në Aeroportin e Rinasit, një privilegj që u bëhej njerëzve të lidhur me regjimin. Dikush përfoli lidhje të familjarëve të tij me Drejtorinë e Pritjes dhe prej aty lidhjet e tij si shoqërues i një veprimtari të shquar për të drejtat e njeriut, Barend Cohen. Me honorarët e tij ai shfaqej në mitingjet politike të viteve  1991 deri në zgjedhjet e vitit 1992. Edhe pse vetëm një shoqërues që fliste anglisht dhe i tregonte veprimtarit të të drejtave të njeriut rrugët e qytetit, ai nuk ngurroi që 20 vjet më vonë këtë ta quante në këtë fushatë elektorale si status vëzhguesi në zgjedhjet e 22 marsit 1992. Më tej akoma ai guxoi të quajë shoqërimin e këtij veprimtari në takimet me Komitetin e Helsinkit Shqiptar, si anëtarësi të tij në këtë Komitet. Edhe pse kujtesa e këtij qyteti e ka fare pak të regjistruar praninë e tij në vitin 1991- 1992, sa herë që ai tenton t’i referohet asaj periudhe, gënjen. Gënjen kur nuk tregon kush ja mundësoi punën si kamerier në aeroportin e Rinasit në një kohë që Shqipëria ishte ende e izoluar dhe vendi qeverisej nga nomenklatura e fundit komuniste. Gënjen kur thotë se ka qenë vëzhgues i zgjedhjeve të 22 Marsit dhe më pas anëtar i Komitetit të Helsinkit Shqiptar. Pastaj hesht për periudhën e shkollimit të tij në Holandë, falë një dobësie njerëzore që ka pasur për të veprimtari i shquar Barend Cohen, i cili i mundësoi shkollimin dhe qëndrimin në Holandë.

Në pranverën e vitit 2005, ndërsa Lulëzim Basha po kandidonte si “ylli” i ri i Berishës, njeriu që e kishte shkolluar dhe kishte ndjekur me përkushtim atëror gjithë rrugën e tij të vështirë në Holandë dhe më pas në Kosovë, Barend Cohen, mbërriti në Rinas me një buqetë lulesh për t’i uruar Lulëzim Bashës futjen në politikë. Ai shkoi ta priste në Hotel Sheraton, por Lulëzim Basha nuk gjeti kohë të shkonte ta takonte. Njeriu i mirë Barend Cohen u kthye i dëshpëruar në Hollandë dhe pas një muaji vdiq.”

 

Qysh kur ia servirën zyrtarisht biografinë e Lulit, Sali Berisha duhet të jetë bërë kureshtar. Ka menduar thellë-thellë në vetvete se çfarë ka misterioze ky djalë që paska joshur një plak hollandez? Përgjigjen, Berisha ia ka kthyer vetes gradualisht nga viti në vit. E ka bërë 3 herë ministër, 2 herë deputet, i dha fjalën se do e bënte kryebashkiak dhe mbajti premtimin duke shkatërruar çdo standard demokracie. Berisha e kërkon ta ketë afër Lulin, e telefonon çdo ditë dhe të dy ndajnë sekretet. E mbani mend para 4 muajsh kur e prezantoi si kandidat për Tiranën, Berisha ishte i pari që na tha se gruaja e Lulit është me barrë? Po para 1 muaji e mbani mend kur tha që Luli nuk shkon në shtëpi në drake, por ushqehet në bashki? Po më 21 janar kur bulevardi digjej dhe Berisha kujtoi se i iku pushteti pasi dha urdhërat, vetëm me Lulin ngjitur shikonin si dy dashnorë venedikë nga zyra kryeministrore si vriteshin protestuesit. Në 2009 Berisha bëri një lëvizje historike duke ia shprehur tërthorazi simpatinë Lul Bashës: e caktoi deputet të Elbasanit dhe vetë mbeti deputet i Kavajës. Nuk më thoni të dashur shqiptarë se Berisha riskoi veten duke na ringjallur gojëdhënat etnolgjike shqiptaro-osmane se pasiviteti kavajas ka nevojë për potencialin elbasanas?

Berisha më duket si Ali Pashë Tepelena tek mban poshtë këmbëve të tij në kanape Bajronin e bukur. E do Lulin ta ketë afër, ta ndjejë, ta nuhasë, ta prekë, të torturohet nga ai si irlandezi i çmendur Oscar Wilde me dashnorin anglez Alfred Douglas. Nuk mendoni ju se Berisha bëhet xheloz kur dëgjon e shikon se pleq të rrjedhur e të djallëzuar e kanë fiksim Lulin e Xhelalit? Pse plaku leshator analisti Artur Zheji shkruan me admirim për shalët e gjata të ngjitura, pa qime dhe me muskuj të Lulit, pse veterani Sabri Godo kërkon ta shikojë Lulin e bukur kryeministër, pse ambasadorët e thinjur të Trojkës në Tiranë i shkojnë në zyrë, pinë bir(r)a dhe nuk bëjnë sher(r)e me Lulin?

Berisha dihet që është tashmë një plak. Humbet çdo ditë atë pak energji që i ka mbetur në trup, dhe potenca e tij e ngjizur në malësi po i thahet gradualisht. Ka konsumuar tashmë gjithë fuqinë dhe adrenalinën gjenetike në 67 vitet e jetës së tij që nga fëmijëria me kalë, shkollimi, mjekësia, Partia e Punës, pluralizmi, presidenca, Partia Demokratike, 1997-a, qeveria, skandalet, vjedhjet e votave dhe tani i ka ardhur koha të marrë diçka. Edhe bashkëshortja e tij tashmë po plaket dhe nuk mund ti dhurojë pjalmin e mbijetesës. Liri Berisha ka si detyrë primare gatimin dhe garderobën, asgjë tjetër. Shkencërisht meshkuj energjikë të kësaj kategorie pasi humbin vitalitetin mashkullor, kthehen gradualisht në plaka llafazane dhe gore të këqija, duke marrë nëpër gojë të madh e të vogël. Këta lloj pensionistësh i përplasin rezonancat e tyre tek i njëjti seks, duke munduar të përfitojnë çka u mungon sa për pleqëri të qetë. Mbas një rrugëtimi të gjatë plot ulje-ngjitje, Berisha mendon se ka gjetur kraharorin e duhur ku do të mbështesë kokën, mendon se rrahjet e zemrës së Lulit do ti inkorporojnë energjinë e humbur dhe që të dy të qeverisin pafundësisht. Gabohet, Berisha plak gabohet. Nuk është i bredhur, nuk ka eksperienca seksuale të tjera përveç Lirisë, Berishën nuk ka guxuar ta prekë asnjë femër a mashkull tjetër. Gabohet rëndë Berisha, sepse i janë errësuar sytë nga dashuria platonike.

Luli është mashkulli tipik lindur me hormone të ngatërruara, mashkull tipik qullac, dembel, mashkull që kërkon ta ketë çdo gjë gati pa u lodhur dhe nuk jep asgjë. Mashkull aspak potent dhe pasiv, aq i mefshtë sa të hënën që shkoi u eksitua në zyrën e tij ngjitur me xhaminë tek dëgjonte në mesditë zërin e trashë e potent të imamit duke kënduar hytben e drekës. U eksitua se iu kujtuan marokenët muslimanë emigrantë në Utreht të Hollandës që i mungojnë shumë në Tiranë, u eksitua dhe filloi të masturbonte, por si delikat pasiv që është shembi krahun pa kaluar fare në orgazëm.

 

4.Shënim i rëndësishëm:

Si autor i këtij artikulli që jam nuk pranoj asnjë kërcënim, mallkim a sygjerim. Të vetmen replikë apo argument shkencor e dua ta shkruajë prof.Dr Tritan Shehu. Faleminderit!

 

rri kafeneve o popull ti gjithe diten se te mirat ju vijne vete
votoni per ke tju vije per mbare o popull e pastaj vec ankohuni pse votuat e mos levizni hic b...nga vendi
cohu o popull e zhduk nga faqja e dheut me berishe e bashe e rame, se tropoja e dibra nuk jane te shqiperise po jane te kazakistanit
merr nje b.....zi o popull te ju qeverise se ashtu e meriton

 • Postime: 414
 • Karma: +11/-3
 • Gjinia: Mashkull

#373 ne: 17-09-2011, 14:36:10
harrova te shtoj
Argites ti heqesh kapelen per femer te zgjuar ti i shkrimit ;)
megjithese ty te heq kapelen per shkrimin shume te paster e pa gabime :P

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#374 ne: 17-09-2011, 21:52:47
ti heqesh kapelen per zgjuarsi ....te drejte * e zgjuar ka qelluar. Dynjane vodhi e askush se padit...me e zgjuar se kaq asnje ska qene deri me sot.....

Temat e fundit