OPOZITA PERLAN KREJT KQZ! - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

OPOZITA PERLAN KREJT KQZ!

  OPOZITA PERLAN KREJT KQZ!

  · 9 · 1473

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 26-07-2006, 19:33:59
  E turpshme eshte pak te quhet ajo cka ndodhi mbreme para mbledhjes se Keshillit te Larte te Drejtesise nga shoqeruesit e Presidentit te Republikes zotit Moisiu, te cilet shtyne dhe goditen gazetarin e TV Klan ne nje menyre skandaloze. Me e pakta qe duhej te bente zoti President pas ketij akti banditesk ne syte e tij ishte te ndalonte t'i kerkonte falje gazetarit dhe gazetareve.

  Me pas ti kerkonte ministrit te Brendshem zotit Olldashi ndalimin e rojes se tij apo dhe rojeve te tjera te perfshira ne kete sjellje harbute dhe po ne kete moment t'i telefononte Prokurorit te Pergjithshem qe ne zbatim te ligjit e te profesionit te nderuar te gazetarit te fillonte procedim penal kundrejt atij qe kreu ate veprim antiligjor

  .Presidenti nese e bente kete veprim ,edhe pas veprimit te shoqeruesve te tij, mund te ringrihej disi moralisht. Ai eshte kryetar Shteti dhe duhet te jete i te gjitheve dhe jo vetem i rojeve te tij. Ai ne cdo hap perfaqeson Shtetin dhe jo vetveten, ndaj nuk duhet te jete shembull korrektesie dhe i drejte.

  Por ai preferoi tonin e tij ushtarak e aspak korrekt qe i perket nje Kryetari Shteti. Si te mos mjaftonte ku veprim i turpshem dhe heshtja me e turpshme se veprimi i rojeve ndaj gazetarit te TV Klan zoti President nxit dhe voton edhe per nje disekuiliber ne KQZ qe eshte institucioni qendror qe vendos per zgjedhjet ne Shqiperi.

  Nga kater kandidatura qe ishim po mbreme per tu votuar nga KLD (Keshilli i Larte i Drejtesise) dy nga PS e dy nga PD KLD votoi me 10 pro kandidatures socialiste per ne KQZ, duke bere qe ky organ kushtetues te c'orientoje ekulibrat e brishte politike ne vend. Ne KQZ priten edhe dy anetare te tjere te votohen; njeri nga Kuvendi qe i perket opozites me Kushtetute dhe nje tjeter nga Presidenti Moisiu.

  Por deri tani raportet jane 3 me 2 per opoziten ne KQZ, nderkohe qe nje tjeter do votohet ne menyre taksative nga emrat e opozites ne parlament dhe shkohet ne 4 me 2. Po keshtu edhe emri qe do te firmos Presidenti Moisiu do te jete sipas gjasave nga rradhet e PS dhe keshtu raportet perfundimisht ne KQZ shkojne 5 me 2 ne favor te opozites qe do te thote destabilitet absolut pas zgjedhjeve te para te prishme.

  Ky raport 5 me 2 per PS ka qene gjate shtate viteve, pra qe nga 1997 gjer ne vitin 2004 dhe ne vitin e fundit 2005 shkoi ne 4 me 3 per PS. Ne kete rast nuk duhet qe PD ti marre te gjithe emrat, pasi nuk ka logjike, porse mbreme duhej qe emri te zgjidhej nje nga rradhet e propozuara nga PD, pasi raportet zbuteshin ne menyre te pranueshme 4 me 3 ne fund te gjithe perzgjedhjeve kushtetuese.

  Ajo cka ndodhi mbreme mbi gazetarin nga rojet e Presidentit e ne syte e tij si dhe nga KLD ja qe beri perzgjedhje seleksionuese duke shkelur ligjin hapur tregon se vendi po hyn ne nje truall te rrezikshem qe mund te destabilizohet se shpejti.

  Marre nga Koha Jone

  • Postime: 2287
  • Karma: +2/-1

  #1 ne: 26-07-2006, 20:33:38

  ...tregon se vendi po hyn ne një truall te rrezikshem qe mund te destabilizohet se shpejti.


  Vendi ka nja 66 vjete ne truall te rezikshem...

  • Postime: 1826
  • Karma: +3/-3
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 27-07-2006, 02:14:59
  Duhet te keni te qarte nje gje: kur jane 4 kandidatura qe duhen votur sispas ligjit, perderisa kane ardhur deri atje, normale qe jane ne te njejten pikenisje, praj nga vetem njeri do te fitoje, pasi ligji ngarkon pikerisht kete institucion te pavarur dmth KLD qe te zgjedhe. Dhe kur kemi te bejme me zgjedhje nuk mund te eksistoje logjika duhet te fitonte ky apo ai. Kur zgjedh duhet te fitoje vetem ai qe merr me shume vota.

  • Postime: 2287
  • Karma: +2/-1

  #3 ne: 27-07-2006, 07:37:35

  Kur zgjedh duhet te fitoje vetëm ai qe merr me shumë vota.


  Kur zgjedh duhet te fitoje me i miri (kjo eshte llogjika e votave) por ne Shqiperi 'fitojn" ata qe jane te lidhur me krimin apo me spiunazhet e shteteve armiqe te Shqiperise, ndaj ndodhemi ne kete pike...

  • Postime: 27095
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 27-07-2006, 07:42:07
  Mafia paska qene shume e rrezikshme dhe qenka e shume e veshtire per ta hequr,keto po luajn te gjithe guret vetem per te shpetuar,duket fare mire se kush e ka drejtuar Shtetin,edhe Presidenti Moisiu tani vegel e Socialisteve.

  • Postime: 1826
  • Karma: +3/-3
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 27-07-2006, 07:49:03
  Nuk eshte e thene qe ai qe merr me shume vota eshte me i miri, por ai thjesht merr me shume vota dhe fiton. Dhe leri perrallat me 007, se po behen bajate.

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #6 ne: 27-07-2006, 07:56:23

  Vendi ka nja 66 vjete ne truall te rezikshem...


  Jo mo trualli është i përkryer  po ata qe drejtojnë truallin duhen varur.
  « Editimi i fundit: 27-07-2006, 08:52:35 nga M A X »

  • Postime: 776
  • Karma: +8/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 27-07-2006, 08:05:36
  un per vete akoma nuk arrij te kuptoj se ku po duan te dalin keta drejtuesit tone me keto veprime. keta mund te jene gjithcka po vetem shqiptare jo. nuk kane piken e respektit as per njeri tjetrin lere me per popullin dhe atdheun. turp per qelbesirat...

  • Postime: 2287
  • Karma: +2/-1

  #8 ne: 27-07-2006, 15:39:37

  Nuk është e thënë qe ai qe merr me shumë vota është me i miri, por ai thjesht merr me shumë vota dhe fiton. Dhe leri përrallat me 007, se po bëhen bajate.


  Qëllimi i demokracise si vlerë praktike është qe te dalë me i miri qe te perfitoje gjithe shoqeria, ne se jo, atëherë demokracia nuk funksionon por është një maske ne sherbim te mafies apo dhe grekut dhe serbit...(Flase për Shqipërinë)
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: