Propaganda serbe ka mberritur ne Hollywood - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Propaganda serbe ka mberritur ne Hollywood

Propaganda serbe ka mberritur ne Hollywood

· 4 · 490

 • Postime: 196
 • Karma: +1/-1

ne: 22-01-2008, 14:16:23
Propaganda serbe ka mberritur ne Hollywood, ndersa ne shqiptaret fleme dhe vazhdojme te flejme, duke menduar se pavarsin e kosoves e kemi ne dore. Por e kemi shume gabim, aktoret e Hollywood-it jane 1 mjet shume efikas propagande dhe mund ta demtojne kete pavarsi me shume se sa e mendojme.

Ku eshte sensibilizimi i shqiptareve, ku jane protestat , ku eshte  sensibilizimi  i  mjeteve  te informacionit dhe i ketij web siti  ne kete drejtim?


http://www.byzantinesacredart.com/blog/

http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?IDNews=211900http://www.b92.net/eng/news/society-article.php?yyyy=2008&mm=01&dd=21&nav_id=47121 

"Kosovo crisis: Hollywood gets involved?
21 January 2008 | 16:48 | Source: Tanjug 
LOS ANGELES -- Belgrade seems to have, through no effort of its own, enlisted the backing of a number of Hollywood stars over Kosovo.

After George Clooney and Sharon Stone announced that they would protest a possible secession of Kosovo from Serbia, reports say that their colleagues, Richard Gere and Sir Sean Connery – decided to join them.

Tanjug reports, quoting media abroad, that the stars intend to organize a protest against Kosovo's independence "at the heart of the world's film industry, in Hollywood, as early as next month."

While media already quoted Stone and Clooney statements, some even suggesting that Tom Hanks may have joined them, the agency says Gere and Connery now subscribe to the same point of view.

Clooney was quoted as saying that despite the fact that he is closely follows world news, when it comes to Kosovo, he "does not have the opportunity to hear the Serbian side."

Clooney revealed that his friend Stone has so far "met with a number of influential people in the United States" in order to prevent the province's independence.

According to the report, Gere will take part in this campaign shaping up because he is "very suspicious as to why the great powers are so resolute in their intention to grant Kosovo independence."

"There must be something in that Kosovo, when they fight for it so hard," the actor was quoted.

Meanwhile, Connery also reacted, comparing the situation regarding Kosovo with his native Scotland.

"In its history, Scotland has had much more right to be independent, but it was not allowed to," the veteran actor said, wondering "why such a precedent would be made now," according to the agency.  "

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-01-2008, 16:19:56
Ne fakt keto lajme vetem serbet i kane leshuar duke u munduar t'i mbushin mendjen te tjereve se celebritete e Hollivudit po punojne kunder shqiptareve dhe pavarsise se Kosoves.
Une nuk jam i prirur t'i besoj keto lajme perderisa keto nuk vertetohen me pare nga media prestigjoze dhe te pavarura.
Sidoqofte eshte rasti per te qene vigjilent dhe per te mos rene pre e vetekenaqsise.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-01-2008, 08:52:44
LRI KRITIKON YJET ANTISHQIPTARË

Lëvizja Rinore për Integrim i ka dërguar një letër George Clonney dhe Sharon Stone, ku kundërshtojnë organizimi e një proteste nga dy aktorët, kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës. “Duam t’ju bëjmë me dije se nga shkëmbimet e shpeshta me homologët tanë në Serbi, të rinjtë e partive të majta aty, kemi arritur së bashku vetëm në një përfundim: Kosova duhet të fitojë të drejtën e vetëvendosjes dhe Ballkani duhet të bashkëpunojë për mbjelljen e paqes dhe projektimin e një të ardhmeje pa kufij, si pjesë e pandarë e Bashkimit Evropian. Pavarësia e Kosovës i shërben vetëm e vetëm këtij qëllimi, duke çrrënjosur një herë e mirë urrejtjen dhe nacionalizmat ballkanike. Duke ju uruar për misionin tuaj të ri si “Lajmëtarë të Paqes”, shpresojmë se do të kontribuoni realisht për paqen në Ballkan, duke mbështetur pavarësinë e Kosovës dhe planin “Ahtisari” si zgjidhjen dhe mundësinë e vetme”, - shkruhet në letrën drejtuar Clonney dhe Stone. LRI-ja thekson se dy aktorët janë keqinformuar nga qarqe të caktuara nacionaliste serbe, çka është pasuar me dëshirën e tyre për të organizuar një protestë. Veç kësaj, Forumi Rinor i LSI-së ka bashkangjitur së bashku me letrën edhe një sërë faktesh të dhunës serbe ndaj bashkëkombësve kosovarë. I.S

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 23-01-2008, 11:44:16
Clooney S’jam shprehur kundër pavarësisë

Zëdhënësi i George Clooney ka përgënjeshtruar lajmin se ylli i Hollivudit është kundër pavarësisë së Kosovës. Në një deklaratë për gazetën e përditshme kosovare “Koha Ditore”, zëdhënësi i Clooney, Stan Rosenfile ka mohuar faktin se Clooney ka folur ndonjëherë për pavarësinë e Kosovës, madje as nuk ka autorizuar askënd të flasë për këtë çështje në emër të tij. “Sapo fola me Clooney dhe ai mohon të ketë komentuar ndonjëherë mbi këtë ngjarje”, deklaroi Rosenfile. Lajmi se George Clooney dhe Sharon Stone janë kundër pavarësisë së Kosovës me sa duket ka qenë thjesht një propagandë e mediave serbe.

Panorama

Temat e fundit