Pse duhet te jemi ne sot me Arian Canin? - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse duhet te jemi ne sot me Arian Canin?

Pse duhet te jemi ne sot me Arian Canin?

· 18 · 1602

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-05-2011, 10:07:36
Elida Bucpapaj

Per absurd, ne prag te Dites te Shtypit te Lire, te henen mbrema na pane syte dicka qe eshte antiteza e Lirise se Shtypit dhe shprehjes te lire te mendimit. Ne debatin e Rudina Xhunges me teme zgjedhjet e 8 Majit ishin ftuar Henri Cili, Arjan Cani, Saimir Tahiri, Erion Veliaj, pra dy gazetare dhe dy njerez nga rrethi vicioz i kryetarit te PS, Ed Rames, i cili garon per here te katert per Bashkine e Tiranes. Them nga rrethi vicioz sepse, per shembull, Rudina Xhunga nuk kishte ftuar as Kastriot Islamin, as Andis Harasanin, as Pandeli Majkon, emra perfaqesues te PS. Nejse.

Arajn Cani tek ABC pas kercenimit.mp4

Debati u nxeh, sepse u mor vesh se kishte plasur nje bombe prane Tendes Elektorale te liderit te opozites, ku ishte lenduar edhe nje kalimtar. Kaq mjaftoi qe Saimir Tahiri te niste tiradat sulmeve arrogante kunder kryeministrit dhe kandidatit te PD-se, duke e akuzuar se bomben e kishte vene "Saliu" me nje xhestikulacion qe te kujtonte vec shefin e tij, i cili e punesoi Saimirin ne fillim ne Bashki e pastaj e beri deputet te PS.

Nuk me intereson fare, pasi eshte pune e demokracise se brendshme te PS karriera e Saimir Tahirit apo te Erion Veliajt, i cili pa bere nje gram pune, duke u katapultuar nga nje OJQ, qe nga emri do te thote organizate jo qeveritare dhe jofitimprurese, doli prej saj i pasur e me xhepat plot me pare, sepse kjo eshte puna e Ed Rames, e shijeve dhe interesave te tij. Mua me intereson ajo qe ngjau tek Xhunga.

Ndersa Saimir Tahiri akuzonte "Saliun" si bombvenes, Arjan Cani reagoi duke shprehur mendimin e tij, se njeriu qe ishte me pak i interesuar per bomba ne fushate elektorale ishte pikerisht kryeministri, i cili nuk ka asnje arsye se perse te vendose nje bombe ne tenden elektorale te kundershtarit te tij.

Te njejtin mendim me Arjan Canin e ndaj edhe une. Cdo kryeminister, perfshi edhe Ed Ramen sikur te kishte qene ai ne vend te Sali Berishes, do te ishte i interesuar qe fushata zgjedhore te shkonte sa me mbare dhe sa me qete. E perse Sali Berisha po dashka te demtoka veten e tij, duke e ditur se cdo incident demton imazhin e fushates dhe te qeverise qe ai vete e drejton? Po pse ky Sali Berisha qenka me pak inteligjent se koka e Erion Veliajt apo e Saimir Tahirit ? Po ky Erion Veliaj dhe ky Saimir Tahiri qenkan budalle qe t'i marrin shqiptaret per budallenj, ndersa ata kane marre rolin e shplarjes te truve te shqiptareve ne shekullin XXI, kur diktaturen shqiptaret e kane cuar ne theqafje prej 20 vitesh ?

Por ndersa Arjan Cani ishte duke shprehur mendimin e tij, si nje te drejte te patjetersushme, nga shtepia merr mesazh me sms se familja e tij kishte marre kercenime se do t'i vinin bombe. Ne keto kushte ai largohet nga emisioni i Xhungles dhe me vone del ne telefon tek Shqip dhe tek ABCNEWS duke deklaruar se PS eshte marre peng nga nje bande e rrezikshme.

Natyrisht ne gazetari ne nje shoqeri demokratike nuk perjashtohen simpatite e gazetareve. Sic dihet ka massmediume te qendres, te majta te djathta, ama ne shoqerite demokratike nuk ka massmediume qe abuzojne me te verteten per hir te bindjeve politike, apo gazetare qe nuk mund te shprehin mendimet e tyre sepse kjo i ve ne rrezik jeten e tij apo te familjes, sic ngjau me Arjan Canin, pasi ky shprehu mendimin e tij se bomben prane tendes elektorale te Ed Rames nuk mund ta kishte vene Sali Berisha.

Arjan Cani telefonon tek SHQIP pasi eshte larguar nga emisioni....

Trazira, demonstrata, permbysje regjimit, Liban, Egjypt, Tunizi, Ben Ali, Kadaf, Mubarak, opinion mbare shqiptar i njeh mire perdoruesit e tyre.

Mbare opinioni shqiptar dhe organizmat nderkombetare ne Shqiperi e dine mire se kush eshte i interesuar qe fushata zgjedhore te jete me incidente, problematike, natyrisht jo shefi i ekzekutivit, sepse cdo incident do t'i kthehej atij te parit boomerang. Opinioni shqiptar dhe organizmat nderkombetare e dine shume mire se kush donte t'i bojkotonte keto zgjedhje, ashtu si kishte orientuar bojkotimin e parlamentit te Shqiperise, me pretendimet nga me absurdet.

Opinioni shqiptar po ashtu e di shume mire se ata qe kercenuan me bombe familjen e Arjan Canit, ndersa ky ishte duke thene se kete bombe nuk e ka vene Sali Berisha, nuk ishte kryeministri i Shqiperise. Arjan Cani e tha shkoqur se kush ishte, e tha shqip, edhe tek emisioni i Xhungles edhe tek ABCNEWS.

Dhe une sot jam me Arjan Canin. Per te drejten qe ai ka, per te shprehur mendimin pa pasur frike se ky mendim do t'i rrezikoje jeten familjes apo atij vete nga banda qe kerkojne t'i vene bomben lirise te fjales. Une jam sot me Arjan Canin, sepse duke u solidarizuar me te, une mbroj te drejten time, si gazetare, te drejten tone si gazetare per te thene te verteten pa pasur frike nga hijet e zeza te se shkuares.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#1 ne: 04-05-2011, 13:53:35
Arian Cani, pa dyshim qê eshte nje klloun i medias shqiptare, Me ekzakte nje rigoleto i atyre qe e paguajne. Me banalitete ekstra ka marre persiper te ç'virgjeroj moralin e nje shoqerie ne tranzicion. Vetem kete mund qe te bej ai si nje medioker tipik, ne televizione qe i hapin dyert. Por hallin e ka tek shtepia- keshtjelle qe po nderton pa leje ne Qeparo, buze detit. Ndaj ben keshtu sepse i duhen ca leke per ta ngritur perfundimisht, por edhe ne perkrahje te vellait qe vegjeton prej vitesh ne ambasaden shqiptare te Parisit. Me gazetare te nivelit Cani, Cili, Zheji, Cupi natyrisht qe niveli dhe vleresimi per median tone do te jete ne parametra qesharake.Keta dhunojne ekranet. A ekziston ligj dhe etike e gazetarit ne ate vend?


dhe e fundit si mundet valle duke qene se sapo kishte marre njoftimin per bombe ne shtepi ishte ne gjendje te telefononte ne emision dhe te jepte intervista tek ABC News...dhe pikerisht tek ky stacion...qe dje iku si qen qe andej....turpi po na mberthen se fundmi

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#2 ne: 04-05-2011, 13:57:30
Apo mos valle edhe per kete arsye duhet ta mbeshtesim
Henri Çili dhe Arjan Çani kane nje gje te perbashket.Perveçse mbiemri iu fillon me shkronjen "Ç", rastesi, te çaperlyer, te çorientuar, te çoroditur, por jane dhe te dy klloune dhe teper sharlatane nga menyra se si kerkojne te bejne avokatine.Ai Çili, eshte dhe pronar i Universitetit qe nxjerr alpiner dhe tg-user, medioker dhe injorante me diplome te blera me parate e vjedhura.Ndersa Çani?!Eshte njeshi i emisonit te 2457, Zone e Shqyer, qe pas ores 24 ka te ftuar sistematikisht meshkuj perverse dhe femra qe ushtrojne profesionin me te vjeter.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 04-05-2011, 14:00:58
Dhe mos te harrojme se Prinder paguajne nga 3000 euro per nje femi i cili duhet te edukohet dhe arsimohet ne universitetin e Naim Henri Cilit....dhe Naimi i edukoi me "Me do Trapi Mua"...Bravo Naim dhe nje Bravo e madhe per Canin...i cili kete situate e stisi vetem e vetem per audience te tijen....e premtja po vjen dhe shume sy do fokusohen ne emisionin e tij "Zone e Shqyer" dhe si rrjedhoje audienca do jete ne maja ...gje qe Cani e ka harruar prej kohesh...

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-05-2011, 14:02:10
Shikoni kte videon se qenka gallate fare.
Shqip - Henri Cili - Arjan Cani - Saimir Tahiri

Per te qare dhe per te qeshur sigurisht.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#5 ne: 04-05-2011, 14:09:29
Poezi nga Arben Duka

Do arratisem nga Henri Cili

Herë leh si kone
Herë si xinxërfili
Jo mor jo s'është kone
Por është Henri Çili


Po është Henri Çili
Kone qeverie
Cules sipas Salës
Në një vrimë i bie


Analist akshami
Si bufon i stisur
Arsye e fortë
Për t'u arratisur


Për t'u arratisur
Dhe në shkretëtirë
Veç të mos shoh Henrin
O njerëz të mirë


Ham e hum i ziu
Në ekrane mbeti
Sa herë më del Henri
M'ulet diabeti


Në njëzet ekrane
Si gjembaç ka mbirë
Ndaj do arratisem
Në një shkretëtirë


Në një shkretëtirë
Do rroj krejt i vetëm
Ku s'ka kësi tipash
Që të prishin jetën


Ku s'ka që na thonë
'E bardhë' është 'e nxira'
Një parajsë e artë
Është shkretëtira


Ju bëni ç'të doni
Unë që sot do nisem
Veç nga Henri Çili
Do të arratisem


Do jem krejt i lumtur
Në një vend të shkretë
Aty nuk ka Çila
Ndaj do jem i qetë


Ika shokë ika
Mora arratinë
Për juve që s'ikët
Qaj me ulërimë

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 04-05-2011, 14:09:55
Shikoni kte videon se qenka gallate fare.
Shqip - Henri Cili - Arjan Cani - Saimir Tahiri

Per te qare dhe per te qeshur sigurisht.

C'ti shikosh o max....ajo te hap barkun pfffff

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 04-05-2011, 14:16:36
Shoqe merr fryme LOL LOL

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 04-05-2011, 14:19:02
Personalisht s'kam pasur dhe s'kam ndonje simpati per Canin. Por ne aspektin njerezor, ne kete rast, kur dikujt i kercenohet familja se tha dicka, sepse ashtu e mendon, apo sepse ashtu i intereson, atehere jam me te. Jam me njeriun Arjan Cani edhe se nuk jam me personazhin Arjan Cani.

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 04-05-2011, 14:20:49
Sigurisht qe jam kunder kercenimeve ndaj fjales se lire kushdo qofte ai/ajo person.

Sa per keta Tahirerat dhe Erjon Veliun eshte turp qe qendrojne ne PS. E kane degruaduar PS-ne ne ate fare menyre sa do  duhet kohe e gjate te mare veten nga keta plera.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#10 ne: 04-05-2011, 15:03:31
Personalisht s'kam pasur dhe s'kam ndonje simpati per Canin. Por ne aspektin njerezor, ne kete rast, kur dikujt i kercenohet familja se tha dicka, sepse ashtu e mendon, apo sepse ashtu i intereson, atehere jam me te. Jam me njeriun Arjan Cani edhe se nuk jam me personazhin Arjan Cani.

Duke u nisur se cili eshte Personi Arjan Cani dhe background e tij sigurisht qe mendoj se cdo gje ishte e stisur nga vete ai.....kaq mjafton
persa i takon personazhit nuk ja vlen as ta komentosh e as ta diskutosh.

Ceshtja eshte se Cani e provoi ne lekuren e tij (nese do e marrim te mireqene) ate qe shume te tjere po perjetojne keto kohe dhe qe Z.Cani mori persiper autoresine ti "ironizonte"...gjithe te mirat zoti cani dhe fakti se je ne konflikt me Inspektoriatin e Urbanistikes persa i takon ndertimeve pa leje nuk te jep ty te drejten te vjellesh vrer mbi askend.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#11 ne: 04-05-2011, 15:04:36
Sigurisht qe jam kunder kercenimeve ndaj fjales se lire kushdo qofte ai/ajo person.

Sa per keta Tahirerat dhe Erjon Veliun eshte turp qe qendrojne ne PS. E kane degruaduar PS-ne ne ate fare menyre sa do  duhet kohe e gjate te mare veten nga keta plera.

Jo mi jo....Mos i qaj hallin PS se eshte ne Top Form sepse duhet me ne fund nje fryme e re dhe mjaft me me Sali e kadi....por kur ke konflikt interesi normal qe do debatohet ne formate te tilla...nuk mendon :)

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 04-05-2011, 15:12:12
Jo mi jo....Mos i qaj hallin PS se eshte ne Top Form sepse duhet me ne fund nje fryme e re dhe mjaft me me Sali e kadi....por kur ke konflikt interesi normal qe do debatohet ne formate te tilla...nuk mendon :)

Fryma e re nuk vjen prej te figurave te tilla si Rama Tahiri Velija apo Agolli ... po su kthye Nano PS iku per shele bubi

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 04-05-2011, 16:09:27
Jo mi jo....Mos i qaj hallin PS se eshte ne Top Form sepse duhet me ne fund nje fryme e re

O Mishel do e shohesh te djelen ne darke se sa do jete ne top form PS-ja, ato spo dine nga tja mbajn dhe po bejn cdo gje qe te hapin namin e keq per prishje te zgjedhjeve. Po qe do pesojn nje humbje te thelle nuk diskutohet dhe brenda ne TR, Rames mbrapa i shkojn vetem servilat ato qe i largon Berisha i merr Rama, eshte turp qe PS ta komandoj Ngjela, Ndoka, Kurt Kola, Dritan Prifti etj etj. Prej ketyre fetyrave jane larguar shume emra te njphur te PS qe jane distancuar nga Rama.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 07-05-2011, 17:15:04
Kjo bandë e ndyrë që ka kapur PS-në

Arian Cani

Një person pa shtyllë kurrizore dhe me inteligjencë të mangët, që quhet Erjon Veliaj e që njihet nga publiku si ai që luan rolin e pordhës nëpër brekët e shefit të vet, në një "intervistë" të improvizuar me ngut e të botuar në gazeta vasale shefash, ka sulmuar, ndër të tjera, me argumente të një naiviteti qesharak edhe personin tim, duke kujtuar se në këtë mënyrë do arrijë të përbaltë figurën time dhe të shpëlajë të tijën. Ky thotë se Arian Çani drejton një emision ku promovohen videoklipe, balerina serbe dhe opozita e opozitës.

Mirëpo, publikut i kujtohet fare mirë se, jo shumë kohë më parë, vetë ky Erjoni është promovuar pikërisht në këtë emision. Për këtë promovim më vjen keq tani, por jo atëherë, sepse atëherë Erjonit nuk i ishte çjerrë akoma maska e tij e kalbur dhe akoma nuk ia njihnim fytyrën e vërtetë. Ja ç'thotë një personazh nga publiku, në një nga komentet që pasojnë "intervistën" e Erjonit: "Si nuk i vjen zor PS-së që mban në gjirin e saj njerëz si Veliaj dhe disa elementë të tjerë që kanë treguar se janë të paaftë në përballje dhe debate politike. Erioni gjasme kur krijoi "Mjaftin", na deklaronte se ishte në shërbim të qytetarëve dhe që s'do ishte pjesë e politikës dhe më vonë na krijon parti, ku nuk merr votat e duhura për deputet dhe ndërkohë Rama shet votat e tij dhe ia jep Erionit si skllav që e ka. Po përse nuk thotë Erioni që falë Çanit është aty ku është? Po ky është një ordiner mosmirënjohës, që mori në telefon familjen e Çanit dhe e kërcënoi me bombë..." (Gazeta "Tema online", 4 Maj, 2011 më 1:21 pm, postuar nga ajaks.)

Natyrisht Erjoni nuk ka promovuar videoklipe, nuk është as balerinë serbe (ndonëse kam përshtypjen se nuk do t'i kish ardhur keq sikur të ishte një e tillë). Por në cilën nga këto tri kategori të emisionit e fut ky veten? Mbetet vetëm të përfshihet tek opozita e opozitës. Apo jo? Dhe kjo nuk është e pavërtetë. Ja një rast kur pavetëdija të tradhton. Erjoni, që tani është në PS dhe që pretendon t'i zërë vendin Gramoz Ruçit, me ndihmën financiare të disa dallavereve të huaja (duke e devijuar qëllimin e këtyre fondeve), si dhe i mbështetur nga një demagogji false, që zë fill nga shefi i vet aktual, nuk la gjë pa bërë kundër Partisë Socialiste, atëherë kur shefi i tij aktual ishte gjithmonë shef i tij, por ende jo shef i kësaj partie. Askush nuk mund ta harrojë zellin e tij të tepruar, që e bëri Erjonin një nga fytyrat më të urryera në gjirin e Partisë Socialiste dhe të simpatizantëve të saj e më gjerë.

Zelli i tij i tepruar u fashit pas dështimit spektakolar në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009, përkundër pompave zhurmuese që mëtonin ta paraqitnin atë dhe partinë e tij fantazmë G99 si e ardhmja e politikës shqiptare. I mbetur pa asgjë dhe duke patur nevojë jetike për një trup ku të hidhte helmin e tij prej mashtruesi ordiner, Erjon u katapultua nga shefi i tij i përhershëm drejt e në gjirin e PS-së, pa patur asnjë meritë reale në këtë parti, përveç rolit të pordhës që përmendëm më sipër. Sot, në prag të zgjedhjeve vendore, me të njëjtin zell, por kësaj here të qindfishuar, kjo pordhë mediatike na shfaqet nëpër ekrane dhe gazeta sa herë që shefit të tij nuk i intereson më të flasë me gojë por me bythë dhe sa herë që dikush nuk mendon dhe nuk dëshiron të mendojë si shefi i tij.

Kështu bën ky hipokrit i regjur edhe kur akuzon të tjerët për kidnapim dhe gjobvënie, duke bërë sikur harron se së bashku me sërën dhe shefin e tij (ai i gjobave të ndërtimit) kanë kidnapuar lidershipin e Partisë Socialiste, dhe duke mos e kuptuar se gjobvënia më e dëmshme është përpjekja e pandërprerë për manipulimin e mendjes së njerëzve me retorikën boshe e të molepsur që përdorin prej vitesh.

Në mënyrë njëherazi qesharake dhe të paturp, në fund të "intervistës", duke folur për njerëzit e medias, Erjoni i akuzon këta të fundit se s'do mund të jetonin dot pa kordën umbilike që i lidh me politikën. Dhe këtë e thotë një tip si ky, që ekziston vetëm në sajë të medias, vetëm në sajë të lidhjes me politikën, shkurt një sajesë artificiale mediatiko-politike, në dallim të qartë nga njerëzit e medias që jetojnë me penën, idetë dhe zërin e tyre.

Sot, në kushtet e mungesës së një shoqërie civile aktive, të pamundësisë së dëgjimit të atyre pak zërave të vlefshëm e racionalë në këtë qytet, në kushtet e mosekzistencës brenda të majtës të asnjë ideologjie, nuk është aspak e vështirë që sharlatanë të tillë si Erjon Veliaj të marrin flamurin e luftëtarit për drejtësi dhe pozën e shtirur dhe të neveritshme të atyre që u dhimbsen shqiptarët dhe Shqipëria…

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#15 ne: 02-06-2011, 14:59:26
O Mishel do e shohesh te djelen ne darke se sa do jete ne top form PS-ja, ato spo dine nga tja mbajn dhe po bejn cdo gje qe te hapin namin e keq per prishje te zgjedhjeve. Po qe do pesojn nje humbje te thelle nuk diskutohet dhe brenda ne TR, Rames mbrapa i shkojn vetem servilat ato qe i largon Berisha i merr Rama, eshte turp qe PS ta komandoj Ngjela, Ndoka, Kurt Kola, Dritan Prifti etj etj. Prej ketyre fetyrave jane larguar shume emra te njphur te PS qe jane distancuar nga Rama.


tani e pashe.... po he mo Berni kush humbi dhe kush fitoi hahahahahahaha

ik bej cicin Berni

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 02-06-2011, 15:25:26

tani e pashe.... po he mo Berni kush humbi dhe kush fitoi hahahahahahaha

ik bej cicin Berni
Aq moj goce nuk eshte nevoja te besh ashtu ja the te gjitha :P, bej dhe ti ca pushime :), ler te merren politikanet me politiken =))   :)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#17 ne: 02-06-2011, 15:43:00
Une se kam me politiken o Arjol...kam inat te vjeter me Bernin hahahahaha

e kemi njohjen qe heret ..eehhhhhhh :P

Temat e fundit