Pse eshte PD ne ngjitje?! - 7 - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse eshte PD ne ngjitje?!

Pse eshte PD ne ngjitje?!

· 215 · 8676

 • Postime: 147
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Femer

#150 ne: 01-07-2013, 23:19:17
ne Lac te vrasin ska shaka

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#151 ne: 01-07-2013, 23:22:59
pikerisht amor...i jep drejtim debatit

jo si ky vaga historiani qe ende beson se saliu o plaku vitit te ri

 • Postime: 1158
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#152 ne: 01-07-2013, 23:31:16
Sa naiv qe je, per Zotin! Bashkimi kombetar eshte i domosdoshem per dy arsye; 1. Te ndare, nuk do mund ta shijojme paqen njeri as tjetri  (ti as une), i ashtuquajtur shtet. 2. Megjithese shumica e shqiptareve jane KUNDER bashkimit kombetar, ajo, nje dite, ka per te ndodhur - do te te na imponohet, deshem o s´deshem - nga frika. E ke te qarte!?

Pse u shkaterrua RSFJ?

Hiqesh intelektual....

Mbase nuk e di, RSFJ perbehej nga 6 republika dhe 2 krahina autonome. Pra, 6 republika 8 kombesi, 6 gjuhe te ndryshme (megjithese disa tingellojne sikur jane njelloj, nuk jane), 3 lloj besime fetare etj. - te gjitha keto pos diktautures qe mbreteronte ne te. Kishte zgjedhje te lira? JO! Kishte liri fetare? JO! Po liri kombetare, kishte? JO! Atehere?

Do me shume?.....kjo qe ne pika te shkurtra...pasi te mesosh si te debatosh do ta kem parasysh te zgjatem edhe me.
« Editimi i fundit: 02-07-2013, 16:15:00 nga V@GαβθηD »

#153 ne: 01-07-2013, 23:34:09
Flm per pergjigjen. Vazhdojme debatin neser.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#154 ne: 02-07-2013, 11:57:31
o Bernoooooooo

 • Postime: 1158
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#155 ne: 02-07-2013, 16:03:35
Citim
Pra, 6 republika 8 kombesi...2 krahinaREPUBLIKAT

Sllovenia
Serbia
Kroacia
Mali i zi
Bosnja
Maqedonia

KRAHINAT

Shqiperia Veriore (Kosova)
Vojvodina


KOMBESITE

1. slloven
2. serb
3. shqiptar
4. malazias
5. kroat
6. boshnjak
7. turk
8. dhe ai rom
___________________ _______________

Citim
6 gjuhe te ndryshme (megjithese disa tingellojne sikur jane njelloj, nuk jane)....

1.Serbokroatishtja (Serbia, Mali i zi, Kroacia dhe Bosnja)
2.Shqipja
3.Sllovenishtja
4.Maqedonishtja
5.Turqishtja
6.Tallavaja (romanishtja)

___________________ ___________________ _________

Citim
3 lloj besime fetare

1. Besimi ortodoks
2. Besimi islam
3. Besimi katolik

#156 ne: 02-07-2013, 19:00:03
Sa naiv qe je, per Zotin! Bashkimi kombetar eshte i domosdoshem per dy arsye; 1. Te ndare, nuk do mund ta shijojme paqen njeri as tjetri  (ti as une), i ashtuquajtur shtet. 2. Megjithese shumica e shqiptareve jane KUNDER bashkimit kombetar, ajo, nje dite, ka per te ndodhur - do te te na imponohet, deshem o s´deshem - nga frika. E ke te qarte!?

Pse u shkaterrua RSFJ?

Hiqesh intelektual....

Mbase nuk e di, RSFJ perbehej nga 6 republika dhe 2 krahina autonome. Pra, 6 republika 8 kombesi, 6 gjuhe te ndryshme (megjithese disa tingellojne sikur jane njelloj, nuk jane), 3 lloj besime fetare etj. - te gjitha keto pos diktautures qe mbreteronte ne te. Kishte zgjedhje te lira? JO! Kishte liri fetare? JO! Po liri kombetare, kishte? JO! Atehere?

Do me shume?.....kjo qe ne pika te shkurtra...pasi te mesosh si te debatosh do ta kem parasysh te zgjatem edhe me.

E para i her, fjala naiv perdoret kur nje njeri beson qe te gjith njerezit jane engjej nderkohe qe realiteti eshte qe shumica jan djaj. Kshu qe kjo fjal nuk ka shume kuptim ketu. Ose po deshe ma shpjego ti kuptimin.

Si nuk mund ta shijojme paqen nqs jemi te ndare? Paqja shijohet shume mire vetem. Pikerisht shembujt qe ke dhene siper ishin arsyet e ndarjes se Jugosllavise. Te gjitha krahinat i kishin gjerat e ndryshme vetem Tito i bashkoi me diktature.
Ti pse mendon qe une dhe ti kemi gjera te perbashketa? Ose 2 kombet tona? Une qe jam nga Shqipria psh po te them ket qe vendi jon ndryshon me lagje kur vjen puna ke zakonet dhe traditat dhe dialekti I gjuhes. Me lagje. Jo pastaj me leviz 50 ose 100 kilometra ne Veri ose Jug.
Vendi jon ngaqe ka shume diversitet dhe shume dhune ne historine e vet, eshte mire qe te jet i ndare jo i bashkuar. Prandaj nuk ndejti e bashkuar Jugosllavia se te gjitha kombet nuk kishin asnji gje te perbashket.
Mbase bashkimi i kombeve si Shqipria dhe Kosova vjen natyralisht mbas disa brezash kur ideja e bashkimit eshte jo me tregu muskulin dhe forcen sic e keni zakon ju dhe ne, por thjesht bashkim ekonomik. Dhe bashkimi nuk ka per te ndodh nga “frika” sic ke shkrujt aty siper. Nga kush ke frik ti i her?
Ket kompleksin e bashkimit e kemi ne Shqiptaret me BE. Ne vend qe ta regullojme venin nga mrena qe te jet shembull dhe te na therrasi vet BE-ja, neve i themi "hajde investoni ketu ke ne dhe mos e caj trapin per ate qe gju me kallash nqs nuk ke pagu qeveritaret e duhur"
Si perfundim e di ca du un? Un e du Tiranen shtet te pamvarur. E di qe nuk ka per te ndodh, por dua te ilustroj ate piken qe secili ne shpin e vet rri me rehat ne paqe sese kur vje ti si vizitor dhe me ca trapin ne shpin time dhe me detyron te kaloj ne dhune ne vend qe te adresojme probleme si korrupsoni.

 • Postime: 2173
 • Karma: +44/-30

#157 ne: 02-07-2013, 19:38:19
ky qenka me i madh se CARI i Rusise ne vizion e kam fjalen :P

 • Postime: 1158
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#158 ne: 02-07-2013, 21:00:23
E para i her, fjala naiv perdoret kur nje njeri beson qe te gjith njerezit jane engjej nderkohe qe realiteti eshte qe shumica jan djaj. Kshu qe kjo fjal nuk ka shume kuptim ketu. Ose po deshe ma shpjego ti kuptimin.


NAIV mb.
1. Që është i patëkeq dhe i padjallëzuar; që nuk
ka përvojë nga jeta, që beson lehtë çdo gjë që i
thuhet. Njeri (fëmijë) naiv. Shikim naiv.
Buzëqeshje naive.
2. Që është tepër i thjeshtë, i pandërlikuar e i
vetvetishëm; që shpreh mungesën e përvojës
nga jeta ose mungesën e njohurive. Mendime
naive. Pyetje naive. Trajtim naiv i dukurive. Në
mënyrë naive.
3. Përd. em. sipas kuptimit 1 të mbiemrit. Naivët
dhe syleshët.


Ndersa, per ato qe ke shkruar me poshte TI JE PURO GREK!

#159 ne: 02-07-2013, 21:28:14
OK. Ne lidhje me fjalen Naiv, definicionin e ke sakte por ne ket kontekst muhabeti qe po benim ne, duket i cik pa vend dhe sikur rri shtrembet.

Ndersa, per ato qe ke shkruar me poshte TI JE PURO GREK!

Kshu e ben dialogun ti dmth?
Del pikerisht aty me siper ku thash qe punet ne Shqipri gjithmon zgjidhen dhe u kan zgjidh me 10 kile tritol.
Dmth ngaqe je i pa-afte per te arrit nji mirkuptim dhe dialog direkt nxjer pistoleten dhe un nxjerr shotgun-in per tu mbrojt nga injoranca.
Sa per njohurine tate un Greket i kom me shume inot sesa ju Kosovaret. Dhe ajo qe urrej me shume eshte qe kur shkoj ne Sarande dhe ulem me nai lokal, me vje kamerieri duke fol Greqisht.
Diversiteti ! Lexoje dhe i her ca thash me siper. Shko nga Tirana ne Sarande (qe je brenda per brenda Shqiprise) dhe ai tjetri te flet Greqisht kur i ulesh ne tavoline.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#160 ne: 02-07-2013, 22:01:22
cke me saranden ti o lamash..

#161 ne: 02-07-2013, 22:09:05
Do me bish edhe ti e? :)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#162 ne: 02-07-2013, 22:10:00
saranden jo . .laqin po

#163 ne: 02-07-2013, 22:11:26
lol

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#164 ne: 02-07-2013, 22:21:27
lafiq era slafiq era
tithelis posaqepera

lol

#165 ne: 02-07-2013, 22:22:55
obobobo
mos, se me perdhunove veshet e virgjer.
Me mir me fol me Q

 • Postime: 147
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Femer

#166 ne: 02-07-2013, 22:56:37
Greket jane mirditore.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#167 ne: 02-07-2013, 23:24:54
obobobo
mos, se me perdhunove veshet e virgjer.
Me mir me fol me Q

shume kontradiktor je o gert

 • Postime: 174
 • Karma: +0/-5
 • Gjinia: Mashkull

#168 ne: 03-07-2013, 08:29:27
erando duhet te jesh aq sa ai tipi qe boni tatto surratin e sales

Ne Shqiperi, politika ka kaluar cakun e llogjikes. Njerezit simpatizojne njeren apo tjetren sikur te jene ekipe sporti.
Nuk e di nese me ka terhequr vetem mua vemendjen, por me duket e cuditshme se si antare te PD perfshire edhe Jozefinen, dalin ne deklarata duke thene "falenderojme militantet...". Si mund te falenderosh militantet? Per cfare t'i falenderosh? Ata nuk realizojne me se c'po bjene. Militantet partiak jane nje pjese e shoqerise qe duhen llogaritur si minus.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#169 ne: 03-07-2013, 08:50:02
Ne Shqiperi, politika ka kaluar cakun e llogjikes. Njerezit simpatizojne njeren apo tjetren sikur te jene ekipe sporti.
Nuk e di nese me ka terhequr vetem mua vemendjen, por me duket e cuditshme se si antare te PD perfshire edhe Jozefinen, dalin ne deklarata duke thene "falenderojme militantet...". Si mund te falenderosh militantet? Per cfare t'i falenderosh? Ata nuk realizojne me se c'po bjene. Militantet partiak jane nje pjese e shoqerise qe duhen llogaritur si minus.

Pikerisht erand

sepse kjo eshte rryma , tendenca e te berit politike ne Shqiperi
o me mua ose armik me mua. Nese ti shfaq nje mendim kundra ,nje kritik, nje keshille automatikisht etiketohesh si i pales tjeter.
Demokracine te tere e deshen ,e duam , dhe do e duan brezat e ardhshem, sepse ne vetvete te gjithe e duam zerin e lire.
Militantizmi eshte semundje qe vjen nga diktati dhe ska lidhje me te qenurit demokrat.
Personalisht e kam pranuar qe jam me bindje te majta , por ne asnje cast sdo mbroja kete pale nese prek interesat tona....sepse ne fund ata qe vendosim jemi NE!

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#170 ne: 03-07-2013, 09:33:15
Pupu

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#171 ne: 03-07-2013, 09:44:35
Shej do besh ne Tatoo me Jozin?

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#172 ne: 03-07-2013, 10:50:22
Je ke politika jo ke barkafe tushe

#173 ne: 03-07-2013, 12:19:35
Akoma po merreni me kete teme?!!!!

Duhet me hap nje teme sa poshte paska ran PD :P

 • Postime: 566
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#174 ne: 22-07-2013, 17:39:29
Pd mund te rilinde, po te perjashtojme farsen fallco te skenave ne parlament, po ato klane, po ato fise-sociale, te bera nje nga jashte, e kane politiken shqiptare. Te themi ate qe eshte, sado i forte te dukesh ne ekran vjen nje moment qe duhet te perballesh konkretisht dhe mund te ndihesh ngushte, i vogel, pa asnje ndihme.

Temat e fundit