Pse fiton e djathta me 23 Qershor! - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse fiton e djathta me 23 Qershor!

Pse fiton e djathta me 23 Qershor!

· 43 · 1799

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 17-04-2013, 08:45:27
Ndërsa Shqipërisë i duhet të konsolidojë filozofinë ekonomike të së djathtës, PS-ja ende nuk është bindur se i duhet reformimi i vetes. Prandaj e djathta do t’i fitojë zgjedhjet e 23 qershorit pa patur nevojë për gabimet e së majtës, as për sherret, bashkimet apo ndarjet e saj për interesa “pragmatiste”. E djathta i justikoi këto dy mandate, prandaj elektorati shqiptar nuk ka pse të votojë për një të majtë, që tetë vite vetëm u tall me vullnetin e tij.
 
Nuk ka pse të shpresojë e djathta nga të majtët e dëshpëruar, nga egoistët, të pakënaqurit apo nga karrieristët, që po “shkumëzojnë” sot brenda PS-së.
 


E djathta është edhe alternativa e ëndërruar për 50 vjet në sistemin e hiperkolektivizmit, i cili mbolli vetëm mjerim. Kjo e djathtë, që përballoi me dinjitet diktaturën, solli dhe diellin e demokracísë. Kurse sot kjo ka për detyrë, jo vetëm ripërtëritjen e vetes, por dhe kujdesin për reformimin e një të majte europiane. Prandaj dhe ia ka respektuar aq denjësisht pushtetin e saj moral në opozitë. Sepse vetë e djathta mbart thelbin e aspiratës së zhvillimit kapitalist, iniciativën e lirë dhe lartësimin e personalitetit të individit. Mbart misionin e ripërtëritjes së vlerave morale e shpirtërore të një shoqërie, që aspiron integrimin në Europë.

Ishte kjo e djathtë që nuk pranoi të bëhej bashkëfajtore në krimin e diktaturës, që nuk iu nënshtrua terrorit, as kushteve mizore, me të cilat komunizmi u përpoq ta denatyronte shqiptarin. E djathta nuk ka përgjegjësi për kalvarin komunist! Nuk i duhet asaj të përgjigjet për urinë, luftën e klasave, konfliktualitetin, urrejtjen e paarsyeshme, etj. Përkundrazi! Si viktimë e gjenocidit komunist, ajo ka sot të drejtën të kërkojë pendesën e autorëve, që e nëpërkëmbën Shqipërinë dhe përdhosën virtytet e kombit; që përçanë unitetin moral e shpirtëror të shqiptarëve. Prandaj, ajo del sot ballëhapur para elektoratit shqiptar si frymëzuese e demokracisë, e civilizimit, e zhvillimit dhe vëllazërimit kombëtar.

E djathta ka në shpirtin e vet gjithë ëndrrat e atyre që u martirizuan për liri e demokraci; ka aspiratën europiane të rilindësve; ka vuajtjen e pashembullt që e lartëson, mirësinë e fisnikërisë, me të cilën mposhti të keqen. Ajo ka ndershmërinë e trashëguar dhe tolerancën fisnike ndaj mëkateve komuniste; ka vizionin perëndimor të qytetërimit, sakrificat e brezave për ta bërë Shqipërinë Zonjë. E djathta ka pasuritë e grabitura nga komunizmi, respektin ndaj dhembjes së pamerituar njerëzore, adhurimin ndaj atyre që iu kundërvunë “kuçedrës” komuniste! E djathta është alternativa e progresit, për të cilin u martirizua; është mishërim i filozofisë së reformave europiane, altari i madhështisë së individit, tempulli i shenjtërimit të sovranitetit të popullit. E djathta është shpirti i drejtësisë humane, avokatja e të drejtave qytetare, “engjëlli mbrojtës” i barazisë së çdo individi para ligjit.

E djathta përfaqëson antikomunizmin. Ajo është “peshorja” e vlerësimit të atyre që kanë kontribuar për pavarësinë dhe zhvillimin e Shqipërisë. E djathta udhëhiqet nga parimi i vlerësimit të më të aftit. Nuk pajtohet e djathta me reformat, që garantojnë barazinë e njerëzve në mjerim. Ajo e çmon efikasitetin e çdo pushteti me mirëqenien dhe prosperitetin e tij shoqëror. E djathta ka vërtet të shenjtë votën e lirë. Ajo pranon të jetë shërbestare e atyre që e kanë zgjedhur. Ndershmërinë e zgjedhjeve ajo e çmon më lart se fitoren e saj. E djathta ka aspiratë integrimin e vendit në Europë. Ajo është mbrojtësja fanatike e pluralizmin politik, ithtare e kompromisit, dialogut dhe konsensusit. Prandaj nuk e mbështet e djathta fitoren e saj mbi dështimet e aksioneve politike të kundërshtarit.

Duke qenë alternativë konstruktive, ajo shqetësohet për qytetarin, të cilin e çmon si kryeqendrën e synimeve të saj politike. E djathta është për rishikimin e historisë, për transparencën dhe dënimin e krimit komunist. Ajo kërkon hapjen e arkivave dhe demaskimin e autorëve të masakrës komuniste. Ajo ka respekt e mirënjohje për viktimat e diktaturës dhe ndien detyrim madhor rehabilitimin e tyre sa më real në jetë e shoqëri. Ajo e dënon të kaluarën diktatoriale për të mos u përsëritur më. E djathta nuk është hakmarrëse, as paragjykuese. Ajo synon lartësimin e vlerave të kombit!

Nuk mburret e djathta me ato që ka bërë, por vlerëson me realizëm gjithçka që ka penguar dhe pengon ecjen e vendit përpara. E djathta nuk pajtohet me mashtrimet elektorale, me pazaret e pamoralshme elektorale, as me delirancën komuniste apo përbuzjen dhe mentalitetin e marrjes së pushtetit me dhunë. E djathta nuk është rebele, as nihiliste, as populiste, as konjukturale. Ajo nuk pretendon të jetë e përkryer, ndonëse e synon përsosurinë; nuk ekzagjeron ajo arritjet e saj; nuk e mohon ndonjë sukses të së majtës.
 
Kurse e majta me Ramën në krye mbledh neobllokmenë, që trashëgojnë delirancën komuniste dhe që premtojnë të sjellin parajsën me program utopik dhe që krekosen të zhdukin “mjerimin” me taksa që shkurtojnë vende pune. Ndërkohë që mburren për bashkimin me ata që ka sharë dhe luftojnë këdo që përkushtohet për Shqipërinë. E majta është paradoksale. Pretendon “rilindjen” pa urryer bëmat e diktaturës. Shtiret si patriote duke i bllokuar Shqipërisë integrimin dhe i mohon asaj çdo progres që ka arritur me të djathtën. Prandaj të majtës i duhen, të paktën, edhe katër vite të tjera të qëndrojë në opozitë për t’u reformuar! Kurse të djathtës i duhet të realizojë sa më parë integrimin e vendit në Europë dhe të ndihmojë të majtën të rilindë duke u reformuar sinqerisht! Se nuk mund t’i besohet e ardhmja e vendit një ekipi politik që, për pushtetin e vet shpërdoroi gjithë vullnetin e elektoratit!...

Luan MYFTIU

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#1 ne: 17-04-2013, 09:24:33
endrra ne qiell te hapur....te fitoj kush te doje vetem saliu jo me!

#2 ne: 17-04-2013, 09:36:26
Ndërsa Shqipërisë i duhet të konsolidojë filozofinë ekonomike të së djathtës, PS-ja ende nuk është bindur se i duhet reformimi i vetes. Prandaj e djathta do t’i fitojë zgjedhjet e 23 qershorit pa patur nevojë për gabimet e së majtës, as për sherret, bashkimet apo ndarjet e saj për interesa “pragmatiste”. E djathta i justikoi këto dy mandate, prandaj elektorati shqiptar nuk ka pse të votojë për një të majtë, që tetë vite vetëm u tall me vullnetin e tij.
 
Nuk ka pse të shpresojë e djathta nga të majtët e dëshpëruar, nga egoistët, të pakënaqurit apo nga karrieristët, që po “shkumëzojnë” sot brenda PS-së.
 


E djathta është edhe alternativa e ëndërruar për 50 vjet në sistemin e hiperkolektivizmit, i cili mbolli vetëm mjerim. Kjo e djathtë, që përballoi me dinjitet diktaturën, solli dhe diellin e demokracísë. Kurse sot kjo ka për detyrë, jo vetëm ripërtëritjen e vetes, por dhe kujdesin për reformimin e një të majte europiane. Prandaj dhe ia ka respektuar aq denjësisht pushtetin e saj moral në opozitë. Sepse vetë e djathta mbart thelbin e aspiratës së zhvillimit kapitalist, iniciativën e lirë dhe lartësimin e personalitetit të individit. Mbart misionin e ripërtëritjes së vlerave morale e shpirtërore të një shoqërie, që aspiron integrimin në Europë.

Ishte kjo e djathtë që nuk pranoi të bëhej bashkëfajtore në krimin e diktaturës, që nuk iu nënshtrua terrorit, as kushteve mizore, me të cilat komunizmi u përpoq ta denatyronte shqiptarin. E djathta nuk ka përgjegjësi për kalvarin komunist! Nuk i duhet asaj të përgjigjet për urinë, luftën e klasave, konfliktualitetin, urrejtjen e paarsyeshme, etj. Përkundrazi! Si viktimë e gjenocidit komunist, ajo ka sot të drejtën të kërkojë pendesën e autorëve, që e nëpërkëmbën Shqipërinë dhe përdhosën virtytet e kombit; që përçanë unitetin moral e shpirtëror të shqiptarëve. Prandaj, ajo del sot ballëhapur para elektoratit shqiptar si frymëzuese e demokracisë, e civilizimit, e zhvillimit dhe vëllazërimit kombëtar.

E djathta ka në shpirtin e vet gjithë ëndrrat e atyre që u martirizuan për liri e demokraci; ka aspiratën europiane të rilindësve; ka vuajtjen e pashembullt që e lartëson, mirësinë e fisnikërisë, me të cilën mposhti të keqen. Ajo ka ndershmërinë e trashëguar dhe tolerancën fisnike ndaj mëkateve komuniste; ka vizionin perëndimor të qytetërimit, sakrificat e brezave për ta bërë Shqipërinë Zonjë. E djathta ka pasuritë e grabitura nga komunizmi, respektin ndaj dhembjes së pamerituar njerëzore, adhurimin ndaj atyre që iu kundërvunë “kuçedrës” komuniste! E djathta është alternativa e progresit, për të cilin u martirizua; është mishërim i filozofisë së reformave europiane, altari i madhështisë së individit, tempulli i shenjtërimit të sovranitetit të popullit. E djathta është shpirti i drejtësisë humane, avokatja e të drejtave qytetare, “engjëlli mbrojtës” i barazisë së çdo individi para ligjit.

E djathta përfaqëson antikomunizmin. Ajo është “peshorja” e vlerësimit të atyre që kanë kontribuar për pavarësinë dhe zhvillimin e Shqipërisë. E djathta udhëhiqet nga parimi i vlerësimit të më të aftit. Nuk pajtohet e djathta me reformat, që garantojnë barazinë e njerëzve në mjerim. Ajo e çmon efikasitetin e çdo pushteti me mirëqenien dhe prosperitetin e tij shoqëror. E djathta ka vërtet të shenjtë votën e lirë. Ajo pranon të jetë shërbestare e atyre që e kanë zgjedhur. Ndershmërinë e zgjedhjeve ajo e çmon më lart se fitoren e saj. E djathta ka aspiratë integrimin e vendit në Europë. Ajo është mbrojtësja fanatike e pluralizmin politik, ithtare e kompromisit, dialogut dhe konsensusit. Prandaj nuk e mbështet e djathta fitoren e saj mbi dështimet e aksioneve politike të kundërshtarit.

Duke qenë alternativë konstruktive, ajo shqetësohet për qytetarin, të cilin e çmon si kryeqendrën e synimeve të saj politike. E djathta është për rishikimin e historisë, për transparencën dhe dënimin e krimit komunist. Ajo kërkon hapjen e arkivave dhe demaskimin e autorëve të masakrës komuniste. Ajo ka respekt e mirënjohje për viktimat e diktaturës dhe ndien detyrim madhor rehabilitimin e tyre sa më real në jetë e shoqëri. Ajo e dënon të kaluarën diktatoriale për të mos u përsëritur më. E djathta nuk është hakmarrëse, as paragjykuese. Ajo synon lartësimin e vlerave të kombit!

Nuk mburret e djathta me ato që ka bërë, por vlerëson me realizëm gjithçka që ka penguar dhe pengon ecjen e vendit përpara. E djathta nuk pajtohet me mashtrimet elektorale, me pazaret e pamoralshme elektorale, as me delirancën komuniste apo përbuzjen dhe mentalitetin e marrjes së pushtetit me dhunë. E djathta nuk është rebele, as nihiliste, as populiste, as konjukturale. Ajo nuk pretendon të jetë e përkryer, ndonëse e synon përsosurinë; nuk ekzagjeron ajo arritjet e saj; nuk e mohon ndonjë sukses të së majtës.
 
Kurse e majta me Ramën në krye mbledh neobllokmenë, që trashëgojnë delirancën komuniste dhe që premtojnë të sjellin parajsën me program utopik dhe që krekosen të zhdukin “mjerimin” me taksa që shkurtojnë vende pune. Ndërkohë që mburren për bashkimin me ata që ka sharë dhe luftojnë këdo që përkushtohet për Shqipërinë. E majta është paradoksale. Pretendon “rilindjen” pa urryer bëmat e diktaturës. Shtiret si patriote duke i bllokuar Shqipërisë integrimin dhe i mohon asaj çdo progres që ka arritur me të djathtën. Prandaj të majtës i duhen, të paktën, edhe katër vite të tjera të qëndrojë në opozitë për t’u reformuar! Kurse të djathtës i duhet të realizojë sa më parë integrimin e vendit në Europë dhe të ndihmojë të majtën të rilindë duke u reformuar sinqerisht! Se nuk mund t’i besohet e ardhmja e vendit një ekipi politik që, për pushtetin e vet shpërdoroi gjithë vullnetin e elektoratit!...

Luan MYFTIU

Sa qesharake!!!!!!!!!!!!!!!!!

Po ju pershendes me disa vargje te Ali ASllanit te shkruara qe ne 1942 dhe gjithashtu te postuara ne kete forum nga Anonimus...

Maskarenjte

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë,
nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças,
Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’!

Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
të pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
Hani, pini e rrëmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t’ju përgjigjet: peqe, lepe!

Ai rron për zotrinë tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
ësht’ kafshit për gojën tuaj. Rroftë goja e çakallit!
Shyqyr zotit, s’ka më mirë, lumturi dhe bukuri,
dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjvet;
hani, pini e rrembeni, ësht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

Nënshkrim i zotris suaj nëpër banka vlen milion,
ju shkëlqen në kraharuar decorata “Grand Cordon”!
Dhe kërkoni me ballhapur (!) komb i varfër t’ju thërres’
gjith me emrin tingëllonjës: Ekselenca e Shkelqes’
dhe të quheni përhera luftëtar’ e patriot’,
në ka zot dhe do duroj’, poshtëë ky zot, ky palo zot!

Grand Cordon i zotris’sate, që në gji të kan’ vendosur,
ësht’ pështyma e gjakosur e atdheut të vremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
ësht’ trikëmbshi që përdita varet kombi në litar!
Dhe zotrote kullurdise, diç, u bëre e pandeh,
kundër burrit të vërtetë zë e vjell e zë e leh!

E na tunde, na lëkunde, nëpër salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok’ të heq për hunde.
Rroftë miku yt i huaj, që për dita los e qesh,
të gradoi katër shkallë, pse i the dy fjal’ në vesh!

Koha dridhet e përdridhet, do vij’ dita që do zgjidhet
dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
Koha dridhet e përdridhet, prej gradimit katër shkallë
nuk do mbetet gjë në dorë veç se vul’ e zezë në ballë!

Mirpo ju që s’keni patur as nevoj’ as gjë të keqe,
më përpara nga të gjithë, ju i thatë armikut: “Peqe!”
Që të zinit një kolltuk, aq u ulët u përkulët,
sa në pragun e armikut vajtët si kopil u ngulët!
As ju hahet, as ju pihet, vetëm titilli ju kihet…
Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

Sidomos ju dredharakë, ju me zemra aq të nxira,
ju dinakë, ju shushunja, ju gjahtar’ në errësira!
Ç’na pa syri, ç’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni më i ndyri!

Dallavera nëpër zyra, dallavera në pazar,
dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar’
Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vëndi
që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dëndi!

Nëse kombi vete mbarë, nesër ju veproni ndryshe,
dylli bënet si të duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
kukuvajka gjith, me lajka, nesër silleni bujar,
nënë dorë e nënë maska, shkoni jepni një kapar!

.....


#3 ne: 24-04-2013, 20:51:36
Un kam pershtypjen qe do fitoj Saliu prap. Thjesht nji pershtypje modeste kjo.
Po gjerat duhet te shkojne i her shume keq, qe te behen pak me mire.

#4 ne: 24-04-2013, 20:55:09
Me keq ska ku shkon me...

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 24-04-2013, 20:55:49
Berno nuk ndjen qe po vjen era me 2 mandate? Imagjino i treti ^o)

#6 ne: 24-04-2013, 21:02:13
Me keq ska ku shkon me...

Si s'ka ku shko? Ti kujto se po flet me nai rob normal? O malok ai o shoku. Vetem me plum zbret.
Pra duhet te fitoj dhe normalisht ka per te fitu, ne menyre qe te mos njifen zgjedhjet dhe pastaj hy ke statusi i diktatoreve ky Sala. Dmth ai diktator eshte por bota pastaj ka per ta njof si diktator zyrtarish dhe mund ti futen me familje sic ja ben dhe Sadamit ose Gadafit.

#7 ne: 24-04-2013, 21:09:51
Sigurisht shoku qe ai piazzen sa me lart e mban pikerisht arsyetimin qe sapo dhe... Por
U ka dhi nalt n'kal ksaj rradhe... Si ka me ne favor kushtet e 97 qe t'bej cudiren e rradhes... Thjesht sa me rujt cka mori dhe kaq... Tani ai ket pune ka, do e provokoje pak lojen...

Me e cuditshmja eshte qe ka akoma njerez qe magjepsen nga ai mut muti!

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#8 ne: 24-04-2013, 21:12:28
Mut njeri ,kak tjetri

Ky ven ka shku per fekale

#9 ne: 24-04-2013, 21:15:46
Per mendimin tim eshte mir te fitoje pasi do nderhyjne nga jashte se ne nga mrena nuk nderhyjme se nuk kemi byth. Ne te vrasim per i llaf goje, po kshu per venin ne pergjithsi nuk na plas shum bytha.
Kshu qe sado e cmendur duket kjo ide, ben mir te votosh per Salen per te miren e kombit. Ai do i vjedhi votat, por jepi dhe ti nanji dor per nji shtytje te vogel. Edhe sikur ti mari votat pa vjedhje, i ka humb komplet legjitimiteti ne arenen nderkomtare kshu si person dhe ka per ta honger.

#10 ne: 24-04-2013, 21:16:30
Mut njeri ,kak tjetri

Ky ven ka shku per fekale

"Ne nuk do vjedhim sa ata (te PD-se)"

Eduart Shalsi.

#11 ne: 24-04-2013, 21:18:46
"Ne nuk do vjedhim sa ata (te PD-se)"

Eduart Shalsi.

Ka hinger dajak si gamori n'duhan lummadhi hahahahahah

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#12 ne: 24-04-2013, 21:18:48
Shalsi do vjedhi me pak e me finese

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 25-04-2013, 13:07:21
Une mendoj se rrotacioni i ben mire Shqiperise dhe do ishte shume mire te largoheshin politikanet e vjeter,qe i kane dhene shume mire provat e mungeses se vullnetit politik dhe te paaftesise.

#14 ne: 25-04-2013, 13:09:22
Ketu nuk diskutohet fare rotacioni, por turpi, skamja, perdhosja e dinjitetit kombetar, dhe shkatrimi deri ne gjeneze e gjithckaje qe ka te beje me shqiperi nga banda ne pushtet!

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 25-04-2013, 13:20:44
"Ka shume budallenj ne bote dhe te gjithe kane te drejten e votes".

Populli Shqiptar ne keto vite ka treguar qe nuk ka kulture politike dhe kjo eshte koha me e mire per te filluar,eshte koha me e mire qe populli te bashkohet dhe te reagoje ndaj padrejtesive qe i behen,qofte dhe dhunshem.

Eshte koha qe te bejme nje analize te thelle te cfare ka ndodhur ne keto vite dhe cfare kane bere politikanet. Politikanet nuk kane bere tjeter vecse na kane vjedhur dhe shkaterruar,na kane cuar ne rrenim,ne deshperim. Epo kjo nuk mund te durohet!

Situata eshte tmerresisht stresuese,e lodhshme dhe e frikshme,eshte koha te reagojme!

#16 ne: 25-04-2013, 16:51:37
Mos kij merak se kultura politike do dali avash avash mas nja 2 brezash.
Tani ne lidhje me Salen. Nqs jeni te interesum per drejtesi mir eshte qe Sala me fitu, sepse nuk ju intereson qe ai te jet ne opozite. Duke qen ne opozite ai do ket influencen e vet qe do jet pengese per i far progresi qe mund te ndodhi nqs ai nuk egziston ne arenen politike. Mund ta qujm 10% ket progres. Se progresi eshte i avashet nuk vje kshu direkt.
Pra duke fitu ai do marri statusin e diktarorit boterish dhe pastaj nuk do kete me te ardhme per te dhe familjen e vet. Nqs shko ne opozite, do ju shkateroje jo vetem ai por dhe goca dhe cuni i vet.
Kshu qe bohuni i cik largpames dhe votoni Salen per her te 3-te.

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 25-04-2013, 19:19:34
Rendsi ka qe bisedohet...

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 25-04-2013, 21:59:20
Mos kij merak se kultura politike do dali avash avash mas nja 2 brezash.
Tani ne lidhje me Salen. Nqs jeni te interesum per drejtesi mir eshte qe Sala me fitu, sepse nuk ju intereson qe ai te jet ne opozite. Duke qen ne opozite ai do ket influencen e vet qe do jet pengese per i far progresi qe mund te ndodhi nqs ai nuk egziston ne arenen politike. Mund ta qujm 10% ket progres. Se progresi eshte i avashet nuk vje kshu direkt.
Pra duke fitu ai do marri statusin e diktarorit boterish dhe pastaj nuk do kete me te ardhme per te dhe familjen e vet. Nqs shko ne opozite, do ju shkateroje jo vetem ai por dhe goca dhe cuni i vet.
Kshu qe bohuni i cik largpames dhe votoni Salen per her te 3-te.
Te votosh dike duke arsyetuar keshtu nuk me duket e logjikshme. Populli duhet te bashkohet dhe nese bashkohet mund ta largoje dike PERFUNDIMISHT NGA POLITIKA dhe jo posti qeveritar. E perseris disa politikane duhen larguar PERFUNDIMISHT NGA POLITIKA dhe ne mund ta bejme kete vetem nese bashkohemi dhe mendojme pertej interesave tona personale.

Une do te marr si shembull popullin grek. Shikoni se c'bejne ata. Per gjene me te vogel e shkaterrojne vendin. Pse? Sepse kane kulture dhe vetedije te larte politike dhe nuk i durojne padrejtesite qe i behen,ndersa ne jemi ne gjendje te durojme ne kurriz te gjitha padrejtesite e botes per shkak te nje dreq frike qe na eshte ngulitur qe nga koha e komunizmit.

#19 ne: 25-04-2013, 22:02:21
O Kleant ti flet teorikisht plako. Qe te behet praktike kjo qe thu di duhen minimumi dy breza.
Teorikisht un jam dakort me ty

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 25-04-2013, 22:08:25
O Kleant ti flet teorikisht plako. Qe te behet praktike kjo qe thu di duhen minimumi dy breza.
Teorikisht un jam dakort me ty
Do te duhen me shume se dy breza sepse edhe keta breza po edukohen nen ndikimin e frikes dhe mosreagimit. E pranoj qe gjerat nuk kane per te ndodhur keshtu menjehere si me magji,por ky eshte momenti per te filluar...

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#21 ne: 26-04-2013, 10:41:41


Une do te marr si shembull popullin grek. Shikoni se c'bejne ata. Per gjene me te vogel e shkaterrojne vendin. Pse? Sepse kane kulture dhe vetedije te larte politike dhe nuk i durojne padrejtesite qe i behen,ndersa ne jemi ne gjendje te durojme ne kurriz te gjitha padrejtesite e botes per shkak te nje dreq frike qe na eshte ngulitur qe nga koha e komunizmit.

ke shume te drejte qe sjell ne vemendje kete fakt duke e paralelizuar me Greqine...por me thuaj edhe aty i vret Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes qytetaret???

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#22 ne: 26-04-2013, 10:46:01
te pretestosh eshte e drejta e gjithkujt, por per nje popull si i yni ku demokraci nuk ka dhe ku ende vazhdohet te simulohet dhuna dhe frika qofte per te folur e qofte per te reaguar,eshte llogjike qe ky popull  do jete ne apati totale.
Te dyja forcat qofte e djathta e qofte e majta aktualisht ndodhen ne dy ekstreme dhe asnjera nuk bind ne ate qe quhet "ceshtja kombetare" e thene ndryshe qe te mendoj dhe punoj per ne.
Me pak fjale jemi i vetmi popull qe merremi i madh e i vogel me politike, ku edhe femija 3 vjec njeh saliun e ramen,

ne momentin qe ky popull do i shohi politikanet si sherbyes te tyre dhe kombit...vetem ath ky komb ka shance

aktualisht eshte populli mjeti per te arritur qellimin...Sundimin

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 26-04-2013, 15:52:34
ke shume te drejte qe sjell ne vemendje kete fakt duke e paralelizuar me Greqine...por me thuaj edhe aty i vret Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes qytetaret???
Nuk ka shans ti vrase. Ne fakt kur isha ne Greqi(ndenja 1 vit) u vra nje djalosh protestues nga nje polic. Sigurisht qe polici u denua,por dua te theksoj se ate vit qe isha ne Greqi nuk kane ndaluar njehere qytetaret se protestuari dhunshem dhe kjo vazhdoi edhe per nje vit tjeter pasi erdha ne Shqiperi. Pra dy vjet protesta pa pushim. Madje ne diten kur u vra djali bejne edhe tani protesta. Ketij i them popull,nga ky politikanet dridhen.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#24 ne: 26-04-2013, 16:07:57
Nuk ka shans ti vrase. Ne fakt kur isha ne Greqi(ndenja 1 vit) u vra nje djalosh protestues nga nje polic. Sigurisht qe polici u denua,por dua te theksoj se ate vit qe isha ne Greqi nuk kane ndaluar njehere qytetaret se protestuari dhunshem dhe kjo vazhdoi edhe per nje vit tjeter pasi erdha ne Shqiperi. Pra dy vjet protesta pa pushim. Madje ne diten kur u vra djali bejne edhe tani protesta. Ketij i them popull,nga ky politikanet dridhen.

me duket se ishte ajo vajza qe u vra ne qender te athines...por c'rendesi ka kjo
ajo cka rendesi eshte se ne as me ato palo grek nuk krahasohemi

Temat e fundit