Reuters: Shqipëria, sekreti i fundit i Europës - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Reuters: Shqipëria, sekreti i fundit i Europës

Reuters: Shqipëria, sekreti i fundit i Europës

· 2 · 685

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-09-2011, 01:03:16

Reuters: Shqipëria, sekreti i fundit i Europës

NGA: ERJONA RUSI

Bukurite natyrore tw Shqiperise kane terhequr serish vemendjen e medias nderkombetare, vecanerisht te agjencise prestigjoze te lajmeve Reuters, e cila i ka dedikuar nje kronike te zgjeruar turizmit ne vendin tone.
Vija e plazhit pergjate bregdetit te Durresit ofron argetimet e zakonshme, volejboll per ata qe jane me aktiv dhe shezllone e cadra per ata qe thjesht duan te shijojne rrezet e diellit.
Per turistin amerikan Nick Saintangelo, kjo pjese e bregdetit shqiptar eshte nje vend i mrekullueshem per te kaluar pushimet.
“Skemi qene kurre me pare ne kete pjese te Europes, por na pelqen shume. Jemi vertet te suprizuar nga kjo eksperience e re dhe e kemi shijuar kaq shume”.

Sipas statisitikave te qeverise shqiptare qe nga Janari deri ne Gusht te 2011-es mbi 2.12 milion turiste te huaj kane hyre ne Shqiperi, 300 mije me shume se se ne vitin 2010. Madje ne disa pika te vecanta, qeveria thote se numri i vizitoreve eshte dyfishuar.

Shqiperia mund te jete sekreti i fundit i Europes, por qeveria po ben maksimumin e saj per te hapur pikat me te bukura turistike per vizitoret. Ne dy vitet e fundit ka patur investime te medha ne infrastrukturen rrugore perfshire ketu rrugen e Kombit qe lidh portin e Durresit me Kosoven dhe qe kushton me shume se 1 miliard euro.
Qeveria ka ofruar edhe heqjen e taksave per operatoret e turizmit malor per 5-7 vitet e ardhshme, megjithese Ministria e Turizmit thote se eshte e veshtire te japesh nje numer te sakte te turisteve qe kane vizituar shqiperine per faktin se shume pronare biznesesh nuk i regjistrojne te gjithe klientet e tyre per te evituar taksat. Sipas ithtareve te turizmit shqiptar, vendi ka nje trashegimi kulturore te pasur me rreth 300 keshtjella, kasha ortodokse e katolike, xhami dhe shume vende te tjera arkeologjike.
Pjesa me e madhe e aktivitetit turistik ne Shqiperi ndodh nga korriku ne gusht ne zonat bregdetare dhe qeveria po punon per ta ndryshuar kete, duke perfshire edhe turizmin malor e ate kulturor.
Dardha per shembull eshte nje fshat i vogel malor ne qarkun e Korces, shume i njohur perpara komunizmit si nje vend I preferuar nga familja mbreterore shqiptare dhe qe tani po perjeton nje rigjallerim. Lina Zruli, e cila ka ardhur nga Vankuver thote se dashuron cdo gje nga ky vend.
Eshte hera e dyte qe vij ketu, heren e pare erdha para disa vitesh me familjen time dhe thjesht dashuroj cdo gje nga ky vend. Mendoj se ajo cka eshte me e vecanta rreth ketij vendi eshte kuzhina e mrekullueshme dhe e shijshme, natyra e bukur dhe nje tradite kaq e forte folklori. Shqiperia mbyll raportimin Rojters ka qene vendi me i izoluar dhe me i varfer i Europes, por duke e mbajtur te mbyllur per boten, lideret e saj komuniste kane ruajtur natyren e saj mesdhetare nga zhvillimet pa fre.

(d.b/News24/BalkanWeb)

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-01-2013, 18:46:15
Shqiperia eshte sekreti dhe shteti i fundit i Evropes, nje gadishull ishull prane kalabrise korsikes dhe sicilise. Ka marre fund lumturia e heshtur shqiptare qe me Dyrrahun.

Temat e fundit