Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 21-03-2020, 08:01:28 »


Kurre nuk e harroj nje moment, po ben 10 vite me pare.
Ktheheshim nga puna e tek dera pallatit shohin komshin, se priste ambulancen, kishte gruan pa qejf. Shqiptar por ishte me letra Italiane, jo neshtetesin italiane. Ata kishin pak kohe qe ishin vendosur ketu e gjuhen nuk e zoteronin mire. Keshtu na kerkoj qe ta ndihmonim ne perkthim.
Pasi erdhi ambulanca e beri viziten, ne fund do plotesonte formularin e kerkoj emrin e shtetesin.
Komshiu une i tha komme aus Italia 😁
Ambulanca iku e ne e pyetem a keni vertete nenshtetesi Italiane. Jo tha ai,  eshte e kot ti thuash qe je Shqiptar 😂😂
Ne e perdorimi shpesh tani 😂😂😂. Di qe sot keta trima jane ndare..
Gruaja mori austriakun u be austriake
Burrit ka mare nje romune me 3 kalamoj..


Postuar nga: inkus
« ne: 19-06-2006, 14:50:08 »

Ju falenderoj te dyve per pergjigjet e dhena se vertet po me shqetesonte fakti qe nuk po shihja nje reagim rreth kesaj teme.
me pelqeu mendimi jot pajtim pirasi, per punen e atij shenimit  :)
kam nje poezi te shkrimtarit pogradecar Mitrush Kuteli:
Te dua balte shqiptare!
te dua
egerisht
deshperimisht-
si ujku pyllin,
si vala valen,
si balta balten.
Se gjer mbi gju
jam brenda teje;
se lere kam ketu
si ati,
gjyshi,
stergjyshi.
Te dua ,balte shqiptare,
se gjer mbi bel
dhe permbi bel...

(www.pogradec.tripod .com)

ju pershendes dhe dua dhe te tjere te reagojne rreth temes

Postuar nga: mushi
« ne: 19-06-2006, 13:09:49 »

Keni shum te drejt qe shqetesoheni,eshte per tu shqetesuar edhe une jetoi ne perendim dhe sa e sa here ndegjoi shqipetar te thon le ta meson femiu gjuhen e huaj se te tonen e din !?
Une fajsoj prinderit se nuk flasin me femijet se paku neper shtepit e tyre ne gjuhen shqipe ,por si duket edhe prinderit ndihen te lumtur se femija ua flet gjuhen e huaj e nuk shqetsohet aspak se shqipen e flet me gabime ose nuke flet fare!!
Vertet shqetesuse!
Shpresojm te behet mire.
Postuar nga: pajtim pirasi
« ne: 19-06-2006, 10:23:11 »

-Mos u shqetso shume per shqiptaret qe bejne si te huaj ne vendin e tyre duke qene te huaj edhe matane kufirit.Te huaj do mbeten per kulturen.
Popujt qe e ruajne gjuhen ndoshta jane me te kulturuar se ne.Pse nuk ve nje shenim te dukshem ne sallen e internetit ku te shkruash se ketu eshte ose i huaj ose budalla ai qe nuk flet shqip.Nje cike me turp do i besh,besoj.flm,p.p.
ps. Te kam zili qe je nga Pogradeci,sinqerisht,p.p.
Postuar nga: inkus
« ne: 17-06-2006, 06:18:21 »

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qe këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qe n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lÚn mbas dore.

E tha Fishta ,e tha por kujt ja tha....

Emigracioni eshte nje plage shume e madhe per te gjithe ,qofte per ata qe ikin qofte per ata qe ngelen ne Shqiperi .
Megjithate une do te thoja qe plaga me e madhe eshte kur kthehen nga mergimi ata qe jane larguar vite neper vende te ndryshme,(Greqi,Itali,Amerike,etj etj).
Sigurisht qe do te habiteni me kete qe them dhe do kundershtoni ,por une flas per ata bashkatdhetare qe vijne nga mergimi dhe nuk flasin gjuhen e nenes.
Kete gjuhe hyjnore .
Por preferojne te flasim ne gjuhen e vendit ku kane 2 apo 3 vjet ,ose flasim shqip gjysma gjysma :
Une pak folur skip,une jo kuptuar mire ,etj etj.
Apo: Takohen dy persona qe jetjojne ne emigracion ne Greqi dhe flasin greqisht ketu ne mes te Pogradecit.
Dikujt dhe mund ti duket qesharake por miq te dashur eshte per te qare dhe jo per te qeshur.
Une kam nje qender interneti ne qytetin e Pogradecit dhe me ndodh shpesh te hasem me keta emigrante qe bejne sikur kane haruar shqipen ,dhe kur i pyet sa vite kane ne X shtet te thone pa pike turpi 3 vjet ose 4 vjet dhe tani e kane haruar kete gjuhe te cilen e kane pire bashke me qumeshtin e nenes, e kane folur per 20 apo 30 vjet dhe e harruan per 3 apo 4 vjet.
E pra duhet t'ju rikujtoj se ka qindra vjet qe Arumunet jetojne ne Shqiperi dhe nuk kane harruar as gjuhen as zakonet e tyre.
Ka qindra vjet qe Romet jetojne ne teritorin e Shqiperise dhe nuk e kane harruar gjuhen e tyre.
Dhe nuk kane pasur as abetare as mesues.
Aq me shume tani qe ndihma per te mos e harruar gjuhen dhe zakonet tona eshte me e madhe fale botes se internetit ku nuk mungojne faqet shiptare me informacione nga :historia,kultura,doket etj.
Tani po e mbyll me nje strofe te himnit shqiptar:
...se zoti vete e tha me goje
   se shuhen kombet permbi dhe.
   Por Shqiperia do te rroje
   per te ,per te luftojme ne.
Ne ndihme te atyre qe duan te njohin me mire Shqiperine po ju jap nje web per Pogradecin qe ka foto te mrekullueshme:  www.pogradec.info