Shqipëria një hap pranë putinizmit dhe erdoganizmit - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shqipëria një hap pranë putinizmit dhe erdoganizmit

Shqipëria një hap pranë putinizmit dhe erdoganizmit

· 4 · 588

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 18-12-2019, 20:21:01
 

Ligji kundër mediave online apo i njohur ndryshe si paketa ‘anti-shpifje’ është miratuar në Kuvend nga deputetët. Pro kanë votuar 83 deputetë, 13 kundër dhe 4 abstenim. Sot paradite një grup gazetarësh protestuan para Kuvendit për të ndaluar miratimin e këtij ligji. Por mazhoranca dhe kryeministri Edi Rama nuk u tërhoqën. Ligji i ri i jep fuqi Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe atributet e një gjykate për të vendosur gjoba dhe mbyllje të portaleve në rast të ankesave nga palë të treta. Kundër këtij ligji janë shprehur edhe Bashkimi Europian, Këshilli i Europës dhe mbi 30 organizata botërore që mbrojnë lirinë e medias.

©LAPSI.al

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-12-2019, 20:23:36
 

Anonymous Albania, faqja e njohur në të gjithë Shqipërinë ka sûlmuar faqen e Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), duke i nxjerrë ato jashtë funkzionit.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, zotëruesit e faqes së hakersave shqiptarë shkruajnë se, ky vendim vjen në shenjë proteste ndaj paketës ‘antishpifje’.

Ndër të tjera, në status shkruhet se kërkojnë të tërhiqet paketa antishpifje, pasi sipas tyre është një kërcënim i qeverisë ndaj gazetarëve.

“Autoriteti Mediave Audiovizive (AMA) është sûlmuar nga ne sepse AMA pretendon se ka të drejtën të mbyllë mediat edhe ti gjobisë ato. por AMA s’ka asnjë të drejtë të bllokoj faqet online në internet apo edhe të gjobisë ato. AMA s’ka të drejtë të ndaloj lirin e fjalës, sepse shqipëria është një shtet demokratik! Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) të tërhiqet nga kjo padrejtësi që po bën qeveria duke kërcënûar gazetarët. Anonymous Albania do të mbrojë lirin e fjalës dhe të drejtat e njeriut në shqipëri,”– shkruhet në statusin e Anonymous Albania.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 18-12-2019, 20:31:06
 

 • Postime: 718
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 19-12-2019, 22:04:32
Keto te gazetes dita me habisin...punuan aq shume per te pasur Ramen aty ku e kane. Ta mbajne tani.😵

Temat e fundit