Shtypi amerikan: Berisha, figura madhore e transformimit të Shqipërisë - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shtypi amerikan: Berisha, figura madhore e transformimit të Shqipërisë

Shtypi amerikan: Berisha, figura madhore e transformimit të Shqipërisë

· 12 · 867

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 20-09-2011, 23:54:46
Vizita e kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha në mbyllje të bursës së Nju Jorkut, në ambientet e Nasdaq, është parë nga mediet e huaja si një eveniment i rëndësishëm. Kështu një nga mediat më të mëdha ndërkombëtare, dedikuar tërësisht ekonomisë, Bloomberg I ka kushtuar vëmendje kësaj vizite, duke shkruar disa artikuj, mbi marrjen pjesë të kryeministrit shqiptar, në bursën e Nasdaq.

BERISHA FIGURA MADHORE E TRANSFORMIMIT TE SHQIPERISE

Sipas artikullit të Bloomberg Businessëek, kreu i qeverisë shqiptare, përshkruhet si një nga figurat madhore të transformimit të Shqipërisë demokratike, që nga falimentimi i komunizmit në fillimet e viteve '90. duke bërë një biografi të karrierës politike të kryeministrit Berisha, Bloomberg shkruan se si një president i Shqipërisë, nga '92 - në '97 dhe kryeministër që nga 2005, Berisha ka qenë një nga mbështetësit kryesor të reformës politike, juridike dhe ekonomike të Shqipërisë.

Ai, citohet më tej në artikull, ka ulur taksat, ka privatizuar industrinë shtetërore, ka liberalizuar tregun dhe politikat e punës, si dhe ka goditur korrupsionin. Nën udhëheqjen e kryeministrit Berisha, Shqipëria u bë anëtare e NATO s në vitin 2009, vendi ka regjistruar një rritje me 315 për qind të investimeve të huaja direkte në pesë vitet e fundit, shton artikulli.
Por Bloomberg nuk ka hezituan të përmend edhe faktin se nën drejtimin e Sali Berishës, Shqipëria u rendit këtë vit nga Lonley Planet si një nga destinacionet më të mira për tu vizituar në 2011. Në një tjetër artikull të Blomberg, citohet fjala e kryeministrit në një intervistë të dhënë në New York, ku kreu I ekzekutivit ka folur për nivelin e borxhit publik ne 59,7% të PBB brenda kufijve të përcaktuar nga BE.

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 21-09-2011, 01:34:33
Edhe shume shume vepra te tjera, te cilat kane per te dalur ne shesh dhe do te shnderrojne kete burre shteti ne hero ne mbare Shqiperine.

 • Postime: 1399
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 21-09-2011, 01:42:25
Ahahahahahahhahahah ah,

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 21-09-2011, 10:31:17
sinqerisht kjo quhet PARADOKS... s'di c'emer ti ve..

 • Postime: 1399
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 03-10-2011, 16:01:45
Mishel, mos fol me fjale te bukura per "heroin" Berisha, pu thuaj eshte nje ka...llik I plotfuqishem I ketyre karagjozeve qe jane ne qeveri.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#5 ne: 03-10-2011, 16:04:15
ehhhhh lum ne thuaj

 • Postime: 1406
 • Karma: +75/-34
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 04-10-2011, 10:56:55
Ai, citohet më tej në artikull, ka ulur taksat, ka privatizuar industrinë shtetërore, ka liberalizuar tregun dhe politikat e punës, si dhe ka goditur korrupsionin.

vetem Berni  i beson te gjitha keto .......  LOL...sidomos kur behet fjale per korrupsionin .kjo eshte pjesa me e besueshme  :D

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#7 ne: 04-10-2011, 11:08:55
po mire mo Berni ..na thuaj cilat taksa ka ulur? cilin treg ka liberalizuar? tregun klientelist te tijin? me 1 euro minierat dhe hidrocentralet ? kjo eshte te liberalizosh????? dhe cilin korrupsion ka luftuar?????? raste konkrete ke???? mos fol vetem me fjalet e te tjereve .....fakte konkrete ke.

korrupsioni eshte nje faktor qe nuk ka bythe te luftohet nga dikush qe e ka kultivuar ate ne menyren me te devotshme.

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 04-10-2011, 11:15:22
O Mishel... Korrupcioni nga dal nga Halli, do jete deri sa te kete hall populli, dhe do zhduket kur do sdo kete me halle.


Kjo puna e fjaleve me kujton ate ''Dhelpra dhe Rrushte (Ezopi) Shiko online, qe ne nje pjes thote, gjuha eshte nena e gjithe te mirave, po ashtu gjuha eshte dhe nena e gjithe te keqijave ;)

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#9 ne: 04-10-2011, 11:17:47
Po more shok po...Gjuha e ka fajin....dhe sidomos gjuha e folur nga Berni

 • Postime: 1406
 • Karma: +75/-34
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 04-10-2011, 11:19:22
Po more shok po...Gjuha e ka fajin....dhe sidomos gjuha e folur nga Berni

eshte gjuhe Berishiane...po Bernit i kane injektuar shiringen ne tru , aman dhe ju  ;)

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#11 ne: 06-10-2011, 09:53:01
Liri Berisha ngre Klubin Diplomatik brenda Ministrisë së Jashtme

Pasi ngriti një fondacion për fëmijët në nevojë, që shërbeu më së shumti për të grumbulluar para nga bizneset e mëdha në Shqipëri, të cilët nga ana tjetër shmangnin detyrimet ndaj shtetit, Liri Berisha ka ndërmarrë një nisëm tjetër. Ajo ka ngritur të ashtuquajturin Klub Diplomatik, që do jetë një strukturë brenda Ministrisë së Jashtme. Ende nuk dihet se përse brenda një ministrie gruaja e kryeministrit duhet të ngrejë një strukturë të tillë, por vetë Liri Berisha tha në ceremoninë e organizuar me këtë rast se Klubi do u vijë në ndihmë shtresave në nevojë, rolit dhe përfaqësimit të grave, zgjerimin e miqësisë mes vendeve, integrimin rajonal dhe një sërë projektesh në ndihmë të vendit dhe për pasqyrimin e potencialeve jashtë.
Tani lind pyetja po c'dreqin e lidh kete edhe me diplomacine mor zot???? keta u bene si familje udheheqes....kjo Sllobodanka edhe Nexhmijes ia mori ne kthese.....

Temat e fundit