Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Gjumashi
« ne: 02-04-2020, 10:18:31 »

Duke pire cdo dite nga nje gote Raki shtepie dhe te hash nje copez limoni. :D

Kete gje e beje une :D
Postuar nga: erlehta
« ne: 02-04-2020, 09:47:15 »

Qofshi mire o te bekuar 😘☕
Postuar nga: Shej
« ne: 02-04-2020, 00:28:24 »

Tani do e hash :p
Postuar nga: Brentiani
« ne: 02-04-2020, 00:04:46 »

Nuk jam semuar ka 3 vite...
Postuar nga: Charlie
« ne: 09-03-2020, 16:15:27 »
KESHILLE SERIOZISHT E SHKELQYER nga doktore japoneze qe po trajtojne raste me COVID-19. Te gjithe duhet te siguroheni qe goja dhe fyti juaj eshte gjithmone i lagesht, asnjehere I THATE.
Merrni disa gllenjka uji, te pakten cdo 15 minuta.
PSE?
Edhe nese virusi hyn ne goje... pirja e ujit ose e lengjeve te tjera do t'i shpelaje mes ezofagut drejt stomakut.
Me te shkuar aty, ACIDET e stomakut do ta vrasin plotesisht virusin.
Nese nuk pini mjaftueshem uje dhe rregullisht... virusi mund te hyje ne rruget tuaja te frymemarrjes drejt e tek MUSHKERITE.
Kjo eshte shume e rrezikshme.

Ju lutem dergojeni dhe ndajeni me te gjithe dhe
Zoti dhente qe bota ta marre veten se shpejti nga corona virusi.
Liri Gjika

Pirja e ujit çdo 15 minuta

"Një shkrim ‘copy-paste’ nga llogari të shumta në Facebook, citon një “mjek japonez”, i cili rekomandon ujë të pijshëm çdo 15 minuta për të hequr çdo virus që mund të ketë hyrë në gojë. Një version i till në gjuhën arabe është ndarë më shumë se 250 mijë herë.

Profesori Trudie Lang nga Universiteti i Oksfordit thotë se nuk ka “asnjë mekanizëm biologjik” që do të mbështeste idenë se, thjesht mund të largoni një virus përmes frymëmarrjes apo ta vrisni poshtë në stomak.

Sidoqoftë, pirja e ujit dhe qëndrimi i hidratuar në përgjithësi është këshillë e mirë mjekësore. I marur nga nje postim i BBC."

Copyright// Telegrafi
Postuar nga: M A X
« ne: 09-03-2020, 12:14:24 »

 

E ne Shqiperi tani 🙄
Se dhe po ankoheshin pse akoma nuk kishte ardhur ne Shqiperi.

Masat e rekomanduara:

Lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli;

Kur kolliteni apo teshtini, mbuloni gojën dhe hundën me gropëzën e bërrylit ose shami letre. Hidheni menjëherë shaminë e letrës në koshin e plehrave dhe pastaj lani duart;

Mënjanoni kontaktet e ngushta me këdo që ka temperaturë dhe kollë;

Paraqituni tek mjeku nëse keni kollë, temperaturë apo vështirësi në frymëmarrje dhe raportoni historinë e udhëtimeve nëse keni udhëtuar kohët e fundit;

Mënjanoni kontaktet me tregjet e kafshëve të gjalla në zonat që kanë koronavirus dhe parandaloni kontaktet e pambrojtura me kafshë të gjalla apo sipërfaqe që kanë qenë në kontakt me kafshët;

Mënjanoni konsumin e produkteve të mishit të pagatuara apo gatuara jo shumë. Mishi, qumështi i papërpunuar apo organet e kafshëve duhet të trajtohen me kujdes, duke përdorur mjete mbrojtëse në mënyrë që të mënjanohet kontaminimi;

Udhëtarët që kanë patur kontakte me raste të konfirmuara apo ekspozim direkt ndaj një burimi të mundshëm të infeksionit duhet të vendosen në observim mjekësor. Kontaktet me rrezik të lartë duhet të mënjanojnë udhëtimet për periudhën e inkubacionit deri në 14 ditë.
Postuar nga: erlehta
« ne: 09-03-2020, 10:40:17 »

E ne Shqiperi tani 🙄
Postuar nga: Grens(Wiliams)
« ne: 29-02-2020, 17:59:57 »

rrofsh erelehta..e bera proven..rezultova pozitiv..sapo hyra ne  karantine(tek  komshija..)
Postuar nga: erlehta
« ne: 28-02-2020, 21:34:44 »

 

Coronavirus-i mund te mos tregoje shenja infeksioni per shume dite- atehere si mund ta marre vesh dikush nese eshte prekur apo jo.
Informacioni me i fundit eshte se periudha e inkubacionit mund te shkoje deri ne 28 dite, para se te shfaqen simptomat e COVID 19.
Kur personi fillon te kete temperature ose\ dhe kolle dhe shkon ne spital, zakonisht mushkerite kane shkuar deri ne 50% me Fibroze dhe eshte teper vone!
Eksperte nga Taivani na japin nje kontroll te thjeshte qe mund ta bejme vete cdo mengjes.

Merrni fryme thelle dhe mbajeni frymen per me shune se 10 sekonda.
Nese e perfundoni me sukses pa u kollitur, pa pasur parehati, nxehje, apo ndjesi shtrengimi etj, atehere kjo provon qe mushkerite nuk kane fibroze- pra praktikisht ky eshte tregues i mosinfektimit.

Ne kohe kritike jeni te lutur te kontrolloni veten cdo mengjes ne nje ambjent me ajer te paster!

KESHILLE SERIOZISHT E SHKELQYER nga doktore japoneze qe po trajtojne raste me COVID-19. Te gjithe duhet te siguroheni qe goja dhe fyti juaj eshte gjithmone i lagesht, asnjehere I THATE.
Merrni disa gllenjka uji, te pakten cdo 15 minuta.
PSE?
Edhe nese virusi hyn ne goje... pirja e ujit ose e lengjeve te tjera do t'i shpelaje mes ezofagut drejt stomakut.
Me te shkuar aty, ACIDET e stomakut do ta vrasin plotesisht virusin.
Nese nuk pini mjaftueshem uje dhe rregullisht... virusi mund te hyje ne rruget tuaja te frymemarrjes drejt e tek MUSHKERITE.
Kjo eshte shume e rrezikshme.

Ju lutem dergojeni dhe ndajeni me te gjithe dhe
Zoti dhente qe bota ta marre veten se shpejti nga corona virusi.
Liri Gjika