Top Channel - SKANDAL me foto per permbytjet ne Shkoder, tregon pamje nga Anglia - Tema Aktuale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Top Channel - SKANDAL me foto per permbytjet ne Shkoder, tregon pamje nga Anglia

Top Channel - SKANDAL me foto per permbytjet ne Shkoder, tregon pamje nga Anglia

· 7 · 3521

 • Postime: 123
 • Karma: +1/-1

ne: 12-01-2010, 16:14:51
Artikulli eshte per Shkodren ne vitin 2010, pamjet jane nga Anglia ne 2007.

Kronika e Top Channel e dt 12 janar 2010, titulluar "Katastrofa rrezikon 300 mije banore" flet per digat dhe permbytjet ne Shkoder. Por, sic shihet me poshte, fotografia e artikullit eshte ne fakt permbytja qe ndodhi ne Angli, ne qytetin Tewkesbury, ne korrik te vitit 2007.

Kliko ketu qe ta shikosh foton e meposhtme te plote, ne faqe me vete:
http://img193.yfrog.com/img193/7206/topchannelskandalfotosh.jpg
Foto e permbytjes ne Angli e publikuar sot nga Top Channel gjendet ne internet tek keto faqe:
http://www.intentblog.com/archives/2007/07/climate_chaos_u.html
http://priti4witham.wordpress.com/2007/07/22/underwater-again/

Vetem pak dite me pare, ne 7 janar 2010, gazeta Shekulli beri te njejten gje duke publikuar tek artikulli per permbytjet e Shkodres nje foto nga permbytja ne Mozambik te Afrikes gjate shkurtit te vitit 2007. Te nesermen, pasi lajmi i ketij skandali u publikua ne disa faqe interneti shqiptare, perfshi dhe Ramaik.com, Shekulli e zevendesoi foton tek faqja e vet ne internet me nje fotografi nga Shkodra.

Perseri dje, ne 11 janar 2010, Shekulli publikoi ne nje artikull per permbytjet ne Shkoder gjate ketyre diteve nje fotografi qe ishte bere gjate rreshjeve te shumta dhe permbytjes ne Barbulloj te Lezhes ne nentor te vitit 2009. Pasi Ramaik.com publikoi artikullin qe vertetonte kete skandal, Shekulli beri te njejten gje si me pare, e hoqi fotografine nga faqja e vet dhe e zevendesoi me nje foto nga Shkodra.

Ajo qe bie ne sy tek te dy incidentet, si tek ai i Shekullit me foto nga Afrika dhe ky i Top Channel-it me foto nga Britania e madhe, eshte fakti qe keto fotografi tregojne pamje permbytjesh masive me pasoja katastrofale. Mesa duket qindra foto te permbytjeve te rrethit te Shkodres nuk plotesojne kriterin e katastrofes qe do deshin te pasqyronin keto dite Shekulli, Top Channel, apo ndonje media tjeter, sipas porosive te Edi Rames apo kujtdo qofte qe perpiqet me cdo kusht te perhape panik ne popull dhe te shfrytezoje krizen dhe fatkeqsine per qellime politike.

Ramaik.com

 • Postime: 123
 • Karma: +1/-1

#1 ne: 12-01-2010, 16:19:31
The article is about Shkodra, Albania in 2010, the photo shows Tewkesbury, UK in 2007.

On January 12, 2010, Top Channel, the biggest Albanian TV station, published an article on its website about the ongoing flood in northern Albania, in the area of Shkodra. The article was titled "The catastrophe endangers 300 thousand people". However, as you can see below, the picture of the article is actually a scene from the July 2007 flood in Tewkesbury, England.

Click here to see the image below full-size, on a separate tab:

http://img251.yfrog.com/img251/9927/topchannelscandalphotos.jpg

The Tewkesbury, UK flood of 2007 picture can be seen online on these links:
http://www.intentblog.com/archives/2007/07/climate_chaos_u.html
http://priti4witham.wordpress.com/2007/07/22/underwater-again/

Just a few days ago, on January 7, 2010, Shekulli newspaper, who coincidentally is the daily paper with the biggest circulation in Albania, published an article about the same flood in Shkodra, Albania, illustrating it with a picture showing a February 2007 flood in Mozambique, Africa (click here to see the picture and scroll down for the English version). The photograph was taken from the website of the Spanish newspaper El Pais, and it was even published on Shekulli's site with the same file name. The next day, after the incident was reported on several Albanians blogs and forums, including Ramaik.com, Shekulli took the picture down from its website and replaced it with an actual picture from Shkodra, Albania.

Yesterday, Shekulli did the same thing on its article about the current flood in Shkodra, with a picture showing scenes from Lezha (another Albanian area/city) from November 2009. Shortly after Ramaik.com reported on it, it took the picture off its website.


What's common on both foreign pictures published by Shekulli and Top Channel as scenes from the flood in Shkodra, Albania, is that both of them show widespread and massive flood scenes that have caused catastrophic damages.

Both Top Channel TV and the Shekulli newspaper are widely perceived by Albanians as one-sided, politically biased, often carrying the political agenda of Edi Rama, Tirana's mayor and the head of the opposition Socialist Party in Albania, which lost the general elections of June 2009. Such perceptions were also confirmed by the media monitoring of, and the report from, OSCE/ODIHR during the summer of 2009.

Edi Rama and the Socialist Party have contested the parliamentary election results of last June 28, 2009 and have boycotted the newly assembled Parliament. They have called for Prime Minister Sali Berisha, the head of the Democratic Party of Albania, to reopen the ballot boxes or else step down.

In the last few days, during the flooding in North-Western Albania, Edi Rama has been vocally criticizing the Albanian Government of the handling of the flood crises. He has even accused Sali Berisha of corruption-related agendas that caused the flooding. Rama has said that the current flooding is not a natural disaster, it is a disaster caused by mishandling and corruption, by bad governance.

Edi Rama's political posturing regarding the flooding crises and his perceived intent to capitalize it, by both presenting the flood and its effects in the worst light and also blaming the government for it, has been ecoed in the reporting of the flood from Top Channel, Shekulli, and that of some other media outlets as well.

Ramaik.com

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 13-01-2010, 00:22:59
Sic duket s'u ka bere pershtypje fare ketyre se si "Shekulli"-t i doli boja me gafen e fotos afrikane? Apo mbase nevoja per t'u sherbyer ustallareve eshte me e madhe dhe turpi i te qenit jo-profesional e jo-serioz hahet me buke?

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 13-01-2010, 01:31:27
Ja dhe televizioni me i mire shqiptar :D

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#4 ne: 13-01-2010, 11:39:08
Kam pershtypjen se Top Channel ka dashur ta zbusi situaten me ato pamje....se vallaj me keq eshte situata ne Nen-Shkoder....

 • Postime: 57
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 13-01-2010, 12:01:24
Ketyre mediave eshte bere mos ju besosh fare, mgjate fakt eshte qe Shkodra e qarku i saj jane te permbytura kete se luan as topi kot nuk e shpalli kryeministri gjendjen e jashtezakonshme ....

 • Postime: 123
 • Karma: +1/-1

#6 ne: 14-01-2010, 12:36:46
Nderkohe qe si Shekulli dhe Top Channel bene te njejten gje me skandalin e mashtrimit me foto nga vende te tjera per permbytjet ne Shkoder, ata kane zgjedhur strategji te ndryshme pas publikimeve te ketyre skandaleve.

Shekulli fillimisht zevendesoi menjehere fotot tek te dy artikujt sapo u be i ditur skandali, si tek artikulli me foto nga Afrika dhe tek artikulli me foto nga Lezha. Por tashme Shekulli i ka fshire komplet artikujt nga faqja e vet.

Por nuk i ka fshire fotot nga serveri.

Fotografia e Mozambikut:
http://www.shekulli.com.al/Vista_aerea_aluvion_Mutarare_Caia_norte_Mozambique.jpg

Fotografia e Lezhes:
http://www.shekulli.com.al/2010/01/11/permbytjesot.jpg


Top Channel nga ana tjeter nuk e ka fshire as artikullin as foton.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=172588

http://www.top-channel.tv/foto/lajme/permbytje-rruget.jpg

Mesa duket ka menduar qe eshte me mire po te reagoje sikur s'ka ndodhur gje dhe s'ka dashur te terheqe me teper vemendje tek skandali.


Dikush kishte hapur dje nje teme tek forumi i Top Channel per kete skandal dhe e kane fshire:
http://forum.top-channel.tv/viewtopic.php?f=6&p=715393&sid=0301ef4b22aa8a3153e4921f63cee603

Por momentalisht mund te shikohet nepermjet Google Cache:
http://74.125.155.132/search?source=ig&hl=en&rlz=&=&q=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fforum.top-channel.tv%2Fviewtopic.php%3Ff%3D6%26p%3D715393%26sid%3D0301ef4b22aa8a3153e4921f63cee603&btnG=Google+Search&aq=f&oq=&aqi=

Temat e fundit