Postim i ri

×

Postim i ri

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 04-11-2020, 09:12:30 »

Ku eshte ai qe felliqi dhe nje here emrin e myslimanve dhe shqiptareve.
   


Si ndodhi që Kujtim Fejzullai u transformua nga një djalosh i mirë, në një terrorist që shokoi mbarë botën me sulmin e tij në Vjenë të Austrisë?


Prindërit e tij, dy shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, emigruan herët drejt Austrisë. Ata ishin punëtorë të ndershëm, babai ishte kopshtar, kurse nëna punonte si shitëse.


Djali lindi më 24 qershor të vitit 2000. Në fëmijërinë e tij, njerëzit e përshkruanin si një ‘djalosh të dashur’ që studionte mirë dhe luante futboll me pasion.

Problemet nisën në pubertitet, shkruan gazeta Krone. Ai nisi gradualisht të ndahej nga miqtë e vjetër dhe mësuesit e tij. Në raportimet e zyrës së mirëqenies sociale thuhet se ai përjetonte dhunë në ambientin familjar.

Në shkollë të mesme, ai nuk para fliste me shokët e tij. Në një pikë ai nisi të bënte ‘miq’ në forumet e propagandës së Shtetit Islamik. Gradualisht nisi të radikalizohej dhe të vizitonte xhamitë. Lavazhi i trurit kishte funksionuar.

Ai vendosi që të bashkohej me Shtetin Islamik në Siri në ‘luftën e shenjtë’. Kontaktet i vendosi me disa persona në Zvicër. Këta të fundit u arrestuan të martën në mbrëmje. Por ai dështoi dy herë që të nisej për xhihad. Njëherë për në Afganistan dhe një herë tjetër për në Siri.

Policia e arrestoi në Turqi dhe e dorëzoi te autoritetet austriake. Kujtimi u dënua me 22 muaj burg. Por në dhjetor u lirua për sjellje të mirë.

Kujtimi nisi të jetonte në një apartament të vogël. Fqinjët thonë se ai vizitohej shpesh nga burra të tjerë.

Për të sqaruar këto vizita, policia ka shoqëruar 14 persona. Përpara se të niste sulmin tronditës, ai i shpalli besnikëri Shtetit Islamik.

Më vonë, vetë ISIS shpalli se sulmi ishte kryer në emër të tij.
Postuar nga: M A X
« ne: 03-11-2020, 22:40:59 »

 

Në aktin terrorist të Vjenës ku mbetën të vdekur katër qytetarë dhe u plagosën 22 të tjerë janë përfshirë edhe tre shqiptarë në role krejt të ndryshme nga njëri tjetri.
i pari është terrorristi nga Maqedonia, Kujtim Fejzullahi 20-vjeçari, që qëlloi në drejtim të civilëve, duke lënë të vdekur katër prej tyre. Gazeta Expres njofton se sipas raportimeve të mediave austriake, Fejzullahi me rrënjë shqiptare ishte simpatizant i organizatës terroriste ISIS dhe pak para sulmit, u betua për besnikëri ndaj kreut të ri të policisë terroriste të ISIS-it, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi.

Ai kishte qenë edhe në ruajtje nga të shërbimi sekret austriak, meqenëse ishte në mesin e 90 islamistëve që nuk u lejuan ngaautoritetet në synimin e tyre për të shkuar të luftojnë drejt Sirisë. Për pjesmarrjen në këtë organizatë terroriste, përmes së cilës synonte të udhëtonte dret Sirisë, me qëllimin për tu bashkuar me policinë terroriste të Shetit Islamik, Kujtim Fejzullahi ishte dënuar me 22 muaj burgim. Sipas ministrit të Brendshëm të Austrisë, Karl Nehammer deri më tani, Fajzullahi është autori i vetëm i këtij akti makabër. “Tani për tani nuk ka prova për një autor të dytë”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Por, ky nuk është shqiptari i vetëm që u përfshi në këtë sulm. Edhe një prej viktimave është nga Maqedonia e Veriut.
Sipas raportimeve të mediave maqedonase bëhet fjalë për Nexhip Vrenezin, 21 vjeçar. Ai dyshohet se u qëllua për vdekje në momentin kur kishte dalë nga lokali ku po pinte kafe, për të ndezur një cigare.
Në mesin e pjesëtareve të policisë që u konfrontuan me sulmuesit, ishin edhe tre zyrtarë policor që janë me prejardhje nga Kosova, bëri me dije ministrja e jashtme Kosovare. Por mes tyre deri më tani me emër është identifikuar vetëm njëra: kosovarja Doruntina Miroci.

Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj ka njoftuar se mbesa e tij është njëra nga policet që mbrëmë në Vjenë kanë luftuar me terroristët rrugëve të kryeqytetit austriak.
“Krenar me mbesën time Doruntina Miroci, e cila ka luftuar përkrah policisë austriake kundër sulmeve të tmerrshme terroriste në Vienë”, ka shkruar ai në Twitter./lapsi.al