Postim i ri

×

Postim i ri

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: 12:51
« ne: 15-02-2021, 08:20:29 »

Qe në votat e para të numëruara të zgjedhjeve të së dielës në Kosovë u vu re se Vetëvendosje e Albin Kurtit do të kishte një rezultat të thellë. Tashmë që janë numëruar 87,19% e votave është e qartë fitorja bindëse e kësaj force.


Sipas të dhënave paraprake që jep KQZ, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 47,81% të votave.
Surpriza është renditja në vend të dytë e PDK-së që në këtë fushatë u drejtua nga Enver Hoxhaj me 17,34% të votave e ndjekur nga LDK me 13,36% të votave. Një zhgënjim i thellë për forcën e udhëhequr nga Isa Mustafa që duket se ka marrë një “shuplakë të fortë” edhe në bastionet e saj. Në asnjë nga komunat e Kosovës ajo nuk është më forcë e parë ndërsa ka marrë gjysmat e votave të zgjedhjeve të 2019-ës.

Sipas rezultateve zyrtare paraprake, më pas vjen AAK me 7,49% të votave. Deri tani NISMA ka 2,72% të votave duke mos e kaluar pragun për të hyrë në parlament. Mbeten të numërohen edhe votat e diasporës që këtë herë janë të shumta.

Me një përllogaritje paraprake jo-zyrtare të bërë nga mediat e Kosovës, Vetëvendosje merr 55 deputetë, PDK merr 21 deputetë, LDK merr 15 deputetë dhe AAK do të përfaqësohet me 9 deputetë ndërsa 20 deputetë të tjerë janë të përcaktuar për minoritetet.

Fitorja e Vetëvendosjes u paralajmëruar edhe nga disa EXIT POLL-e që u publikuan menjëherë sapo u mbyllën qendrat e votimit. Me publikimin e këtyre të dhënave paraprake, mbështetësit e Vetëvendosjes nisën festën në rrugë pavarësisht të ftohtit të acartë dhe masave të pandemisë.

Kurti: Nuk do të ketë hakmarrje

Pas daljes së këtyre rezultateve kandidati për kryeministër të Kosovës nga radhët e LVV-së, Albin Kurti ka dalë para mbështetësve që ishin mbledhur te selia dhe gazetarëve duke thënë se u vërtetua se zgjedhjet ishin një referendum për drejtësi.

“Ky referendum për drejtësi e punë dhe kundër kapjes së shtetit dhe korrupsionit u fitua. Është diçka e pashembullt në Kosovën e pasluftës. Nuk do të hakmerremi ndaj askujt, por do të kërkojmë përgjegjësi”, – tha ndër të tjera Kurti.

Ai ka folur edhe për dialogun me Serbinë.

“Nuk do ta kemi prioritet krijimin e ekipit të dialogut me Serbinë që në të gjitha matjet e opinionit publik dialogu është në vendin e gjashtë e herë në vendin e shtatë. Neve na kanë zgjedhur këta qytetarë dhe u përgjigjemi atyre. Prioritet i kemi drejtësinë dhe punësimin”, – theksoi Kurti.

Ndërsa kandidatja për presidente nga radhët e VV-së, Vjosa Osmani tha se qytetarët dëshirojnë një kapitull të ri.

“Qytetarët e Kosovës e dinë kur është mjaft, e dinë se është koha për një kapitull të ri. Përgjegjësia që na e keni dhënë është po ashtu një nder i madh. Ky është kapitull i punëve që do të kryhen”, – ka shtuar Osmani.

Krerët e LDK reagojnë pas disfatës

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas daljes së rezultateve paraprake të zgjedhjeve të së dielës. Edhe pse partia e tij u përgjysmua në vota, krahasuar me zgjedhjet e fundit, Mustafa tha se kandidati për kryeministër i LDK-së, Avdullah Hoti, ka bërë një punë të shkëlqyeshme. Ai premtoi se LDK do ta respektojë rezultatin e zgjedhjeve, por nuk përmendi dorëheqje duke thënë se do të punohet që të kthehet vizioni rugovian i LDK-së.

Një reagim për mediat ka bërë edhe kandidati i LDK-së për kryeministër Avdullah Hoti. Ai tha se do të marrë përgjegjësinë e plotë për rezultatin.

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, tha se forca e tij do të qëndrojnë në opozitë.

“PDK nuk do të jetë pjesë e qeverisë me Lëvizjen Vetëvendosje sepse kemi dallim të madh në orientimet tona politike dhe nuk bëjmë kompromis mbi vlerat në të cilat është ndërtuar dhe qëndron PDK-ja”, – tha Hoxhaj.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bëri të ditur se pjesëmarrja në zgjedhje ishte mbi 47.08%. kjo është një pjesëmarrje më lartë se në zgjedhjet e vitit 2019 kanë votuar 44.18%.

Policia e Kosovës tha se gjatë procesit të votimit ka pasur incidente të vogla që nuk e cenojnë integritetin e procesit. Janë raportuar persona që fotografonin votën apo të tjerë që kanë tentuar të votojnë më shumë se një herë. Shqetësim në Prishtinë ka qenë se në orët e fundit ka pasur fluks votuesish dhe se në disa qendra mungonin fletët e votimit. ©LAPSI.al
Postuar nga: Passion
« ne: 07-10-2019, 17:29:34 »

Deshiroj sinqerisht te beje nje kthese te fuqishme (edhe te gjitha ne mireqenien e popullit),me nje grup intelektualesh ne ministrine e jashtme,edhe te jete nje shuplake per politikanet e Shqiperise ai kthim i VV ne Kosove me punen e bere. :)

Nga kjo ane e Shqiperise ku nje shoqeri e gjen ne darke te dale xhiro me tuta sportive,edhe me kepuce me maje kam vite qe s'pres asgje.

Mundesisht lehte ta lesh pa uje
pa gjerat bazike s'thote gjysme fjale,ku te gjithe dijne te flasin me fanatizem per politike,edhe nqs ben insistusin e opozitarit ,mund te shkoje e ne extrem te vritesh me dava njerez qe as hundes s'shohin. :)

Diaspora ne Kosove ka lozur nje rol kyc per fitoren e VV,edhe ketu frikesohem nqs do jete i afte ti mbaje ai Skenderbegu i Dardanise,se kete Skenderbegun e shqiptareve ketej i'a njohen citjanet e atletet. ;)

Jam ne pritje te formimit te nje qeverie ku te domiojne intelektualet e ndershem. :)

S'besoj se pat ndonje sponsor osmanlli Albini. :D
Postuar nga: Charlie
« ne: 07-10-2019, 16:48:37 »

@Parloté, pa asnje dyshim me te vogel qe eshte zgjedhur nga populli ;) Situata politoko-sociale ka fillu te ndryshoj vitet e fundit ne Kosove. Nuk eshte me ajo koha kur ka pasur njerez te pa pjekur, te ndikuar politikisht dhe te shitur per nje vote. Populli, sidomos rinia eshte vetedijesuar ne mase te madhe.

Ju falenderojme edhe juve(mergaten) qe keni pasur nje rol kyc ne vitet e fundit gjate zgjedhjeve.
Postuar nga: Parloté
« ne: 07-10-2019, 15:54:04 »

Urime Vetëvendosjes, nëse e zgjedhur nga populli  :) Jam disi e dyshimtë në rolin/ndikimin që mund të  ketë patur "gishti" i shtrigës Europë në lidhje me të ardhmen e Kosovës.
p.s. Charlie, e kuptoj skepticizmin e Passion se na ka mësuar e kaluara. Megjithatë urimet më të përzemërta nga unë gjithë popullit Dardan.  :)
Postuar nga: Passion
« ne: 07-10-2019, 13:24:05 »


Ky eshte gjeni i kohes politike moderne ne Kosove. Une jam icik i zgjenyer sepse kam prite nje fitore me te madhe ne perqindje.


Dua ta besoj fuqishem,por pritshmerite e medha krijojne zhgenjime te medha. :)

Me deshiren te beje me te miren.

:)
Postuar nga: Charlie
« ne: 07-10-2019, 13:17:23 »


Le t'ia shohim punen e ketij llafollogut.

Ajo na intereson. ;)
Urime
e.pa zhgenjime ......te medha.


Ky eshte gjeni i kohes politike moderne ne Kosove. Une jam icik i zgjenyer sepse kam prite nje fitore me te madhe ne perqindje.
Postuar nga: M A X
« ne: 07-10-2019, 09:46:22 »

Zgjedhjet në Kosovë, fitore e demokracisë, Vetëvendosja dhe LDK drejt bashkëqeverisjes.

 

Zgjedhjet në Kosovë mund të konsiderohen si një spektakël demokracie për shkak të garës dhe fushatës qytetare që është zhvilluar por mbi të gjitha për shpalljen në një kohë record të rezultatit të zgjedhjeve. Vetëvendosja kryeson garën me një diferencë mjaft të ngushtë kur janë numëruar rreth 80 % e votave

Janë numëruar 78.41 për qind e votave, ndërsa Vetëvendosje po e rrit dallimin ndaj LDK’së, raporton Gazeta Express.
Nga 628.651 vota të numëruara, VV’ja ka epërsi ndaj LDK’së me 6 mijë vota.

VV’ja po prin me 26.10 për qind, që në numër të votave i bie 164.103, ndërsa LDK është e dyta me 25.15 për qind, apo 158.087 vota.

Subjekti i tretë është PDK’ja me 21.18 për qind, ndërsa kreu i saj, Kadri Veseli e ka pranuar humbjen.
Koalicioni AAK-PSD i ka 11.61 për qind të votave, ndërsa koalicioni Nisma – AKR ka 5.07 për qind.

10:20 – 535 mijë vota janë numëruar në tërë Kosovën, duke nxjerrë rezultatet preliminare.
6 mijë vota diferenca e Vetëvendosjes me LDK’në

Janë numëruar 78.41 për qind e votave, ndërsa Vetëvendosje po e rrit dallimin ndaj LDK’së, raporton Gazeta Express.
Nga 628.651 vota të numëruara, VV’ja ka epërsi ndaj LDK’së me 6 mijë vota.

VV’ja po prin me 26.10 për qind, që në numër të votave i bie 164.103, ndërsa LDK është e dyta me 25.15 për qind, apo 158.087 vota.

Subjekti i tretë është PDK’ja me 21.18 për qind, ndërsa kreu i saj, Kadri Veseli e ka pranuar humbjen.
Koalicioni AAK-PSD i ka 11.61 për qind të votave, ndërsa koalicioni Nisma – AKR ka 5.07 për qind.

Sipas të dhënave të deritanishme të publikuara nga KQZ-ja, janë numëruar 67 për qind të votave dhe në epërsi është Vetëvendosja me rreth 2 mijë vota më shumë se LDK-ja.
VV-ja ka 138.362 vota, ndërsa LDK-ja ka 136.159 vota.

21:57 – Në numërimin e 60 për qind të votave, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë epërsinë ndaj LDK-së me 0.05 për qind të votave, që në numra i bie 250 vota dallim.

460 mijë vota janë numëruar deri tash, e VV-ja po prin për herë të parë ndaj LDK-së me diferencë të vogël.
117.831 vota i ka deri tash Vetëvendosja, ndërsa 117.589 vota i ka LDK-ja, raporton Gazeta Express.
Pas tyre është PDK-ja me 21,72 për qind të votave.

21:43 – Tashmë janë numëruar 50 për qind të votave në zgjedhjet parlamentare në Kosovë. Vazhdon të prijë LDK-ja me epërsi të vogël ndaj Vetëvendosjes.

385 mijë vota janë numëruar deri më tani dhe Lidhja Demokratike e Kosovës ka 96.781 vota, raporton Gazeta Express.
Sipas këtyre rezultateve preliminare, e dyta është Vetëvendosja me 95.281 vota.

Dy partitë deri tash opozitare po garojnë me rezultat të ngushtë me njëra-tjetrën, ndërsa e treta është PDK-ja me 85.479 vota.
Koalicioni AAK-PSD ka 47.761 vota, që i bie 12,4 për qind. Rd.al
Postuar nga: Passion
« ne: 07-10-2019, 08:18:43 »

Le t'ia shohim punen e ketij llafollogut.

Ajo na intereson. ;)
Urime
e.pa zhgenjime ......te medha.
Postuar nga: Alban
« ne: 07-10-2019, 00:02:58 »

Urime Albin Kurti dhe Vetevendosje.
Keto zgjedhje dhe keto rezultate duhet te jene shembull e mesim dhe per Tiranen!
Postuar nga: M A X
« ne: 06-10-2019, 22:57:34 »


 


Sic duket do te behet realitet ne ditet ne vazhdim.