Was Skanderbeg half Bulgarian? - Albanian History & Culture

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Was Skanderbeg half Bulgarian?

Was Skanderbeg half Bulgarian?

· 1 · 846

  • Postime: 1896
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-08-2005, 15:48:00
Was Skanderbeg half Bulgarian?

Quote from the Italian author and historian Marinus Barletius of Albanian origin:


Citim
Prince John I of Kastriota married Voisava of the family Tribalda, the daughter of the ruler of Pollogus, a country that lies between Tetovo and Skopje. One part of the population of Pollogus besides Bulgarian was Albanian.


The possibility is that Voisava is either purely Albanian or purely Bulgarian or also half Albanian and half Bulgarian.

Temat e fundit