A osht e mundshme me ba hyrjen ne webfaqe vetem per nje shtet te caktuar? - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A osht e mundshme me ba hyrjen ne webfaqe vetem per nje shtet te caktuar?

A osht e mundshme me ba hyrjen ne webfaqe vetem per nje shtet te caktuar?

· 11 · 1380

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 05-03-2009, 20:56:22
Pershendetje zonja dhe zotrinj.
Webmaster Shqiptar, pytja ime per ju:
A osht e mundshme me ba qe hyrja ne uebfaqe time te jet e pa mundur per tjera shtete pos ati shteti qe deshiroj un?
Nese po? ku mund ta marr ate script?
Faleminderit.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 05-03-2009, 21:46:22
them se mund te sajosh ndonje gje me htaccess, duke perdorur IP ranges. Gjithsesi skam me shum info as un :)

 • Postime: 211
 • Karma: +0/-4
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 05-03-2009, 22:09:48
Freedom ka te drejte. Duke perdorur .htaccess dhe duke vendosur IP ranges, dhe ate ne kete menyre:

Citim
deny from 127.0.0.0

Kjo do te bllokoj te gjithe IP adresat nga 127.0.0.0 ne 127.0.0.255
Mora shembull 127.0.0.0 per te mos paragjykuar.

Ose mund te bllokosh IP qe vijne nga ndonje ISP e caktuar:
Citim
deny from emri_ISP.com

Kjo do te bllokoj te gjitha lidhjet qe vijne permes emri_ISP.com

Ne rast se ke vendosur te lejosh te shiqojne sajtin vetem IP te caktuara, ose ato qe vijne nga ndonje ISP e caktuar, atehere perdor Allow ne vend te Deny.

P.S. Bej kujdes te shtuar me kete!

 • Postime: 211
 • Karma: +0/-4
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 05-03-2009, 22:15:23
IP range per Kosove:

Citim
# Country: KOSOVO
# ISO Code: CS
# Total Networks: 93
# Total Subnets:  1,050,880
62.108.96.0 - 62.108.127.255
62.193.128.0 - 62.193.159.255
62.240.0.0 - 62.240.31.255
77.46.128.0 - 77.46.255.255
77.222.0.0 - 77.222.31.255
78.30.128.0 - 78.30.191.255
78.155.32.0 - 78.155.63.255
79.101.0.0 - 79.101.255.255
80.70.240.0 - 80.70.255.255
80.74.160.0 - 80.74.175.255
80.80.160.0 - 80.80.175.255
80.93.224.0 - 80.93.239.255
80.93.240.0 - 80.93.255.255
80.240.144.0 - 80.240.159.255
81.18.48.0 - 81.18.63.255
82.114.64.0 - 82.114.95.255
82.117.192.0 - 82.117.223.255
82.208.192.0 - 82.208.255.255
83.136.176.0 - 83.136.183.255
84.22.32.0 - 84.22.63.255
85.94.96.0 - 85.94.127.255
85.222.128.0 - 85.222.255.255
87.116.128.0 - 87.116.191.255
87.237.200.0 - 87.237.207.255
87.238.208.0 - 87.238.215.255
87.250.32.0 - 87.250.63.255
88.150.128.0 - 88.150.255.255
89.110.192.0 - 89.110.255.255
89.188.32.0 - 89.188.63.255
89.216.0.0 - 89.216.255.255
91.102.168.0 - 91.102.175.255
91.102.224.0 - 91.102.231.255
91.103.8.0 - 91.103.15.255
91.143.208.0 - 91.143.223.255
91.148.64.0 - 91.148.127.255
91.150.64.0 - 91.150.127.255
91.185.96.0 - 91.185.127.255
91.187.96.0 - 91.187.127.255
91.187.128.0 - 91.187.159.255
91.193.24.0 - 91.193.27.255
91.194.82.0 - 91.194.83.255
91.194.216.0 - 91.194.217.255
91.195.38.0 - 91.195.39.255
91.195.176.0 - 91.195.177.255
91.199.17.0 - 91.199.17.255
91.201.136.0 - 91.201.139.255
91.207.62.0 - 91.207.63.255
91.208.89.0 - 91.208.89.255
91.212.15.0 - 91.212.15.255
92.42.248.0 - 92.42.255.255
92.244.128.0 - 92.244.159.255
93.86.0.0 - 93.87.255.255
94.189.128.0 - 94.189.255.255
94.230.176.0 - 94.230.191.255
95.85.128.0 - 95.85.191.255
95.155.0.0 - 95.155.63.255
188.2.0.0 - 188.2.255.255
193.34.142.0 - 193.34.143.255
194.54.180.0 - 194.54.183.255
194.79.40.0 - 194.79.43.255
194.106.160.0 - 194.106.191.255
194.145.153.0 - 194.145.153.255
194.247.192.0 - 194.247.223.255
195.46.52.0 - 195.46.55.255
195.64.170.0 - 195.64.171.255
195.66.160.0 - 195.66.191.255
195.88.12.0 - 195.88.13.255
195.140.164.0 - 195.140.167.255
195.178.32.0 - 195.178.63.255
195.222.96.0 - 195.222.99.255
195.242.169.0 - 195.242.169.255
195.250.96.0 - 195.250.127.255
195.252.64.0 - 195.252.127.255
212.62.32.0 - 212.62.63.255
212.69.0.0 - 212.69.31.255
212.102.128.0 - 212.102.159.255
212.124.160.0 - 212.124.191.255
212.178.224.0 - 212.178.255.255
212.200.0.0 - 212.200.255.255
213.137.96.0 - 213.137.127.255
213.149.96.0 - 213.149.127.255
213.163.96.0 - 213.163.127.255
213.184.96.0 - 213.184.127.255
213.198.192.0 - 213.198.255.255
213.240.0.0 - 213.240.63.255
213.244.192.0 - 213.244.255.255
217.17.96.0 - 217.17.111.255
217.24.16.0 - 217.24.31.255
217.26.64.0 - 217.26.79.255
217.65.192.0 - 217.65.207.255
217.119.240.0 - 217.119.255.255
217.169.208.0 - 217.169.223.255
217.170.240.0 - 217.170.255.255


IP range per Shqiperi:
Citim
# Country: ALBANIA
# ISO Code: AL
# Total Networks: 16
# Total Subnets:  150,784
77.242.16.0 - 77.242.31.255
79.98.112.0 - 79.98.119.255
79.106.0.0 - 79.106.255.255
79.171.48.0 - 79.171.55.255
80.78.64.0 - 80.78.79.255
80.90.80.0 - 80.90.95.255
80.91.112.0 - 80.91.127.255
84.20.64.0 - 84.20.95.255
91.210.136.0 - 91.210.139.255
92.60.16.0 - 92.60.31.255
93.90.64.0 - 93.90.79.255
94.125.112.0 - 94.125.119.255
95.107.128.0 - 95.107.255.255
194.1.149.0 - 194.1.149.255
213.207.32.0 - 213.207.63.255
217.24.240.0 - 217.24.255.255

Per me shume informacione mund te vizitosh:
http://www.countryipblocks.net

Harrova te them se ka dhe menyra tjera, psh duke konfiguruar pajisjet harduerike nese ke qasje ne to. Po atehere do ndalosh qasjen ne te gjithe ueb faqet qe ke hostuar ne ate host.

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 06-03-2009, 17:07:24
Faleminderit shok per informacionet.
Mu po me duhet te gjitha shtetet me i filterizu, kjo dot thot se un duhet cdo shteti me ja shenu Ip a?!! Mu me duhet vetem nje shtet me leju tjert me i filterizu, sikur Google Adwords qe i blokon rekllamen shtetit tjeter po edhe qytetit, po kete script skam arrit hala per ket me nevojitet me shum ndihme, si do qoft shum flaeminderit per pergjigjet, shpresoj qe mundeni me me gjet me shum info.

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 06-03-2009, 17:22:58
Eshte e emundur ta besh dhe ne pure PHP ose dhe me fajlin .htaccess por pasi qe ti don te lejosh vetem vizitor nga nje vend i caktuar atëher perdor deny all dhe allow from  IP rage.

Google pak me shume per kete se si funcionon .htaccess fajlet dhe komanda deny dhe allow.

te pershendes

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 06-03-2009, 17:31:18
Zgjidhjen e ke ne faqen qe te tregoi Besarti: http://www.countryipblocks.net

Ne anen e djathte te faqes zgjidh formatin .htaccess allow, zgjidh shtetin ne kutine tjeter dhe shtyp butonin Choose Countries. Kur te freskohet faqja, ne kutine e trete do te dale i gjithe kodi qe te duhet. Ja shembulli per Kosoven:Thjesht beji copy/paste kodit qe eshte ne kutine e trete, ruaje me emrin .htaccess (mos harro piken perpara) dhe ngarkoje ne folderin e skriptit ne server.

Une te keshilloj qe ta vesh rreshtin deny from all pas order deny,allow (pra perpara rreshtit te pare me allow), per arsye performance dhe kompatibiliteti.

Rreshtat qe fillojne me # jane komente dhe nuk perfillen nga serveri.

Besart, vertet CS eshte kodi ISO i Kosoves?

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 07-03-2009, 02:06:19
Zgjidhjen e ke ne faqen qe te tregoi Besarti: http://www.countryipblocks.net

Ne anen e djathte te faqes zgjidh formatin .htaccess allow, zgjidh shtetin ne kutine tjeter dhe shtyp butonin Choose Countries. Kur te freskohet faqja, ne kutine e trete do te dale i gjithe kodi qe te duhet. Ja shembulli per Kosoven:Thjesht beji copy/paste kodit qe eshte ne kutine e trete, ruaje me emrin .htaccess (mos harro piken perpara) dhe ngarkoje ne folderin e skriptit ne server.

Une te keshilloj qe ta vesh rreshtin deny from all pas order deny,allow (pra perpara rreshtit te pare me allow), per arsye performance dhe kompatibiliteti.

Rreshtat qe fillojne me # jane komente dhe nuk perfillen nga serveri.

Besart, vertet CS eshte kodi ISO i Kosoves?

Syrgjyn shum faleminderit qe i paske kushtu kaq shum redsi, shum flaemindert.
D.m.th nese un fus kete kod keshtu sikur pamja ne foto, un i lejoj hyrje vetem Kosoves ne faqen time apo?
Se pse un dua qe ne ate faqe te inkuadrohet "vetem nje shtet".

Edhe nje her Mirenjohu shum me Repekt pergjigjet e juaja te shpejta dhe te kjarta.
Freedom , Besart , OXODesign, Syrgjyn shume Faleminderit.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 07-03-2009, 16:30:25
D.m.th nese un fus kete kod keshtu sikur pamja ne foto, un i lejoj hyrje vetem Kosoves ne faqen time apo?
Se pse un dua qe ne ate faqe te inkuadrohet "vetem nje shtet".

Mund te kete IP te Kosoves qe nuk jane listuar ne ate faqe, keshtu qe ato do te bllokoheshin. Gjithashtu, mund te kete IP qe jane listuar si te Kosoves, por ne fakt nuk i perkasin asaj. Ka mundesi qe ne listen per Kosoven te kete edhe IP serbe. Une nuk kam te dhena te plota se cilat IP jane te Kosoves dhe vetem te Kosoves, por besoj se ne pergjithesi faqja e permendur me lart eshte mjaft e sakte. Natyrisht qe mund te perdoresh edhe burime te tjera per te plotesuar dhe pershtatur listen e adresave IP.

Ne .htaccess duhet te shtosh edhe IP tende (nese e ke statike, pra nuk ndryshon) ose brezin e IP nga hyn ti, perndryshe do te te ndalohet edhe ty hyrja ne faqe. Sidoqofte, kufizimet me .htaccess vlejne vetem per sherbimin e web te faqes tende, keshtu qe hyrja me FTP etj. nuk bllokohet dhe keshtu mund te besh ndryshimet e nevojshme.

Nese deshiron ta provosh hyrjen nga IP te tjera pasi te kesh vene ne pune .htaccess, me dergo adresen e faqes tende me MP (mesazh personal) ketu ne forum ose postoje ne kete teme dhe mund ta provoj une me proxy etj.

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 13-03-2009, 13:32:13
Mund te kete IP te Kosoves qe nuk jane listuar ne ate faqe, keshtu qe ato do te bllokoheshin. Gjithashtu, mund te kete IP qe jane listuar si te Kosoves, por ne fakt nuk i perkasin asaj. Ka mundesi qe ne listen per Kosoven te kete edhe IP serbe. Une nuk kam te dhena te plota se cilat IP jane te Kosoves dhe vetem te Kosoves, por besoj se ne pergjithesi faqja e permendur me lart eshte mjaft e sakte. Natyrisht qe mund te perdoresh edhe burime te tjera per te plotesuar dhe pershtatur listen e adresave IP.

Ne .htaccess duhet te shtosh edhe IP tende (nese e ke statike, pra nuk ndryshon) ose brezin e IP nga hyn ti, perndryshe do te te ndalohet edhe ty hyrja ne faqe. Sidoqofte, kufizimet me .htaccess vlejne vetem per sherbimin e web te faqes tende, keshtu qe hyrja me FTP etj. nuk bllokohet dhe keshtu mund te besh ndryshimet e nevojshme.

Nese deshiron ta provosh hyrjen nga IP te tjera pasi te kesh vene ne pune .htaccess, me dergo adresen e faqes tende me MP (mesazh personal) ketu ne forum ose postoje ne kete teme dhe mund ta provoj une me proxy etj.

Syrgjyn me fal per vones i nderuar, isha shum i ngarkuar me pun, ket jav dhe javen e ardhshme prap i ngarkuar, te lajmerohem ne privat mesazh mbas te merkures, hyna vetem shpejt me te falemenderu shummm per ndihmen dhe angazhimin tend.
Te Faleminderit Shume i nderuar u jam shume mirenjohes, nje fund jave te mbar ty dhe te gjithve.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 14-03-2009, 16:44:41
Saktesim: Sic permendet ne temen IPKO Portal, CS nuk eshte kodi i Kosoves, por i Serbise dhe Malit te Zi -- pavaresisht se ai union nuk ekziston me, pas shkeputjes se Malit te Zi me 1996.

Keshtu qe ne listen e permendur me siper mund te kete edhe IP serbe dhe malazeze. Nese ti kerkon vetem IP-te e Kosoves, e mira eshte te konktaktosh te gjitha ISP-te (kompanite e Internetit) te Kosoves dhe t'i pyesesh se cilat jane IP-te kosovare.

Temat e fundit