Gabimet qe ndodhin shpesh ne XHTML dhe regullimet e tyre - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gabimet qe ndodhin shpesh ne XHTML dhe regullimet e tyre

Gabimet qe ndodhin shpesh ne XHTML dhe regullimet e tyre

· 3 · 1211

  • Postime: 376
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 16-08-2010, 22:08:41
Edini qe Faqja eshte me e dashur nga ana e motorreve te kerkimit kur eshte e pershtatur me Web Standardet W3C. Faqet tona me gjuhen XHTML qe preferohet me teper, mundemi ta pershtasim me Standardet W3C. Ta hapim pak kuptimin e gjuhes XHTML: EXtensible HyperText Markup Language. XHTML, eshte vendosur dhe perdoret ne vend gjuhes HTML. Mundeson shkrimin HTML te paster, te regullt dhe i filtruar nga kodet e pa nevojshem. Me poshte vendosa Problemat qe ndodhin shpesh reth pershtatjes te W3C dhe zgjidhjet e tyre.

Mbyllini etiketat me njera tjetren ne menyre te regullt

Ne HTML diçka e till nuk eshte e nvojshme. Por ne gjuhen XHTMLeshte e demosdoshme ti mbyllni etiketat ne menyre te regullt..

Kodi Gabuar: Mbyllja etiketave

Kodi Regullt: Mbyllja etiketave

Shkronjat e etiketave dhe te parametrave shkruini me germa te voglea

Emrat e Etiketave dhe parametrave me kur i shkruajme me germa te medhaja - te vogela ne HTML nuk bente gje..Por me XHTML duhet ti shkruajme me germa te vogla.

Kodi Gabuar:
<SPAN title="Pershkrimi"><B>Etiketa dhe Parametrat duhemi ti shkruajme me germa te vogla </SPAN>

Kodi Regullt: >
<span title="Pershkrimi">Etiketa dhe Parametrat duhemi ti shkruajme me germa te vogla </span>

Mbyllini etiketat e XHTML

Ne HTML e benim si eshte tek Kodi i Gabuar me poshte. Por me gjuhen XHTML duhemi ti mbyllim te gjitha etiketat. Shembullin mund ta shikoni ne kodin e regullt qe eshte poshte.

Kodi Gabuar: <img src="imazh.gif" alt="pershkrimi">

Kodi Regullt: <img src="imazh.gif" alt="pershkrimi" />

Lidhjet e pershtatura me XHTML dhe W3C

Ka shume persona qe kane Probleme me W3C kur bejne lidhje ne Faqe. Lidhjet qe dojap me poshte jane te regullta. Shoket qe kane probleme me lidhjet nese i bejne si ne shembulla qe kam treguar do e shikojne qe nuk do kene me problema.

Adresa
ose
<a href="http://www.adresa.com" title="TituLLi">Adresa[/url]

Kodet e Imazheve te pershtatura me XHTML dhe W3C

Etiketa qe mer me teper Gabime eshte etiketa img. Kur te shtoni imazhe ne faqen tuaj mund ti perdorni kodet qe vendosa me poshte.

<img src="albcoders.jpg" alt="Mesime reth SEO" />

DOCTYPE’in SHkrujeni me Germa te medhaja

DOCTYPE Nese nuk e shkruni me Germa te medhaja nuk pershtatet me W3C.

Kodi Gabuar:
<!doctype html public "-//w3c//dtd xhtml 1.0 strict//en" "http://www.w3.org/tr/xhtml1/dtd/xhtml1-strict.dtd" >

Kodi Regullt: <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Vlerat merini Brenda ne thonjza

Pershembull nje Vlere td lartesine mundemi ta vendosim pa thonjza ne HTML por me XHTML duhet ti vendosim me thonjza sezbon.

Kodi Gabuar: <td height=100%>

Kodi Regullt: <td height="100%">

Mos i Vendosni Vlerat veçe veç

Ne faqe nuk do te vendosni me attribute si widht ose height etj.Nese i vendosni do te merni Gabime. Keto do i beni duke i therritur nga Dosja CSS.

Kodi Gabuar: <td widht="100%" height="100%">

Kodi Regullt: <td class="Gjersija_Lartesija">

Shenim: Mos e ngatarroni XHTML me HTML. Faqet tuaj mund ti kontrolloni me Veglen XHTML Validator per ta kuptuar eshte e pershtatur me W3C XHTML apo jo.

Zakonisht erroret ne XHTML krijohen nga shembullat qe dhash me larte. Nese keni ndonje Gabim qe nuk po e zgjidhni dot do mundohem sa te kem mundesine per tju ndihmuar.

  • Postime: 231
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 18-09-2010, 01:39:22
Mjaft interesant...ju faleminderit.

  • Postime: 227
  • Karma: +4/-7

#2 ne: 18-09-2010, 21:46:52
Po ketu mire na i tregon keto te xtml po muhabeti qendron qe ti zbatosh dhe vet ne praktik. Shikoje si e ke bere kodin br te ky modi qe ke krijuar per vbulletinin. Per se prapthi :D

Temat e fundit