HBase vs MySQL - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

HBase vs MySQL

HBase vs MySQL

· 1 · 1814

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 20-12-2010, 01:29:01
Sot rastesisht gjeta kete artikull, qe flet per Facebook, i cili ka zgjedhur te perdore HBase si DB per te ruajtur te dhenat gjigande qe ka dhe qe i shtohen ne cdo sekonde qe kalon, duke hequr dore nga perdorimi i MySQL.

Citim
HBase is the Hadoop database. Use it when you need random, realtime read/write access to your Big Data. This project's goal is the hosting of very large tables -- billions of rows X millions of columns -- atop clusters of commodity hardware.

HBase is an open-source, distributed, versioned, column-oriented store modeled after Google' Bigtable: A Distributed Storage System for Structured Data by Chang et al. Just as Bigtable leverages the distributed data storage provided by the Google File System, HBase provides Bigtable-like capabilities on top of Hadoop.

Tani lind pyetja per ata qe mund ta kene perdorur dhe kete HBase: ia vlen? Cfare ka me te mire se MySQL tradicionale?


http://hbase.apache.org/
http://www.theregister.co.uk/2010/12/17/facebook_messages_tech/

Temat e fundit