Java Applet - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Java Applet

Java Applet

· 2 · 1478

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 31-08-2009, 02:12:40
Applet nuk eshte gje tjeter vec se nje aplikacion Java qe xhiron ne web. Ndryshe nga aplikacionet e tjera Applet nuk ka main por eshte nje klase e emertuar si file qe e permban dhe qe ben extend klasen Applet te package java.applet.
Applet ka nevoje per nje file html qe e therret brenda tij. Psh shkruajme appletin tone dhe ndertojme file testapplet.java. Pasi e kemi kompiluar, kompilatori do gjeneroje file testapplet.class. Per ta vene ne pune kemi nevoje per nje file html dhe bernda tij te shtojme kodin:

<applet code=”PrimoApplet.class” ></applet>

Supozojme se ky file html quhet test.html, per te vene ne pune applet kemi dy menyra. E para eshte te perdorim programin e JDK appletviewer, per kete duhet te shkruajme nga console:

appletviewer test.html

Menyra e dyte eshte te perdorim browserin dhe te hapim file test.html. Sic e vini re ndryshe nga aplikacionet e tjera eshte browser qe theret testapplet.java.

Le te shofim si mund te krijojme nje applet te thjeshte:

Hapi i pare eshte te krijojme file te quajtur testapplet.java e me pas te percaktojme disa metoda qe browser apo appletviewer i therrasin ne menyre automatike. Nje nga keto metoda eshte paint(Graphics O), Graphics eshte nje objekt qe perfaqeson ekranin e applet dhe ne do e percaktojme ne menyre te tille qe te shfaqet ashtu sic duam ne. Do te perdorim metoden drawString te Graphics per te printuar nje stringe ne ekran. Programi testapplet.java eshte ky:

import java.applet.*;
import java.awt.*; public class testapplet extends Applet
{ public void paint (Graphics g)
{
g.drawString(”Ky eshte applet im i pare.”,0,50);
} }

Package applet permban klasen Applet. Kostruktori eshte i vetem dhe pa argumenta Applet(). Ka disa metoda qe thirren automatikisht nga browser dhe appletviewer, keto jane:

void init() kjo metode thirret sapo applet eshte karikuar e gjitha ne sistem dhe sherben per te inicializuar applet.

void start() thirret kur sistemi fillon te ekzekutoje appletin.

void stop() thirret kur sistemi ndalon ekzekutimin e applet. Kur shtypet butoni STOP.

void destroy() thirret kur applet shkaterrohet, ose me sakte kur mbyllet browser apo appletviewer. Pa shtypur butonin STOP.

Pra cikli i jetes se applet eshte ky:

* Karikohet, pra thirret metoda init();
* Ekzekutohet, pra thirret metoda start(), e cila invokon metoden paint() te superklases Container.
* Ndalohet ekzekutimi kur shtypet butoni STOP ose kur dritarja e browserit kalon ne plan te dyte, pra thirret metoda stop(). Kur dritare kthehet ne plan te pare thirret metoda start().
* Ne fund shkaterohet kur mbyllet browser, ne fillom thirret stop() pastaj destroy().

Nje shembull i vogel:

import java.applet.*;
public class testapplet extends Applet
{
public testapplet()
{
System.out.println(”Kostruktori i testapplet”);
}
public void init()
{
super.init();
System.out.println(”Jam public void init()”);
}
public void start()
{
super.start();
System.out.println(”Jam public void start()”);
}
public void stop()
{
super.stop();
System.out.println(”Jam public void stop()”);
}
public void destroy()
{
super.destroy();
System.out.println(”Jam public void destroy()”);
}
}

E kompilojme me javac testapplet.java dhe per ta ekzekutuar krijojme file html test.html:

<html>
<head>
<title>testapplet</title>
</head>
<body>
testapplet eshte applet im i pare.
<BR>
<applet code=”testapplet.class” width=200 height=100>testapplet</APPLET>
</body>
</html>

dhe me pas do perdorim appletviewer test.hmtl ose thjesht do te hapim file test.html.

Per te krijuar dicka me komplekse dhe per te perdorur ne maksimim ate cka na ofron applet le te shofim metodat e tjera qe ka kjo klase.

AppletContext getAppletContext(), jep AppletContext te asociuar appletit, ose me sakte dokumentin qe ka leshuar ne ekzekutim appletin dhe aplet e tjera te invokuara nga ky i fundit.
String getAppletInfo(), jep informacione mbi appletin, ka nevoje te mbishkruhet pasi per default jep null.
AudioClip getAudioClip(URL url), jep objektin e tipit AudioClip te asocuar url ne input.
AudioClip getAudioClip(URL url, String name), jep objektin e tipit AudioClip te asocuar url dhe emrit qe merr ne input.
URL getCodeBase(), jep url e asocuar appletit.
URL getdocumentBase(), jep url e dokumentit html qe ka invokuar appletin.
Image getImage(URL url), jep objektin e tipit Image asocuar url ne input.
Image getImage(URL url, String name), jep objektin e tipit Image asocuar url dhe emrit qe merr ne input.
String getParameter(String name), jep emrin e parametrit name i marre nga faqja html qe therret appletin.
String[] getParameterInfo(), jep nje array qe permban informacionet e parametrave te applet.
boolean isActive(), thote nqs applet eshte aktiv apo jo.
static AudioClip newAudioClip(URL url), jep nje objekt AudioClip qe merr nga nje url.
void play(URL url), ben play nje audio clip qe merr nga url.
void play(URL url, String name), ben play clipin qe merr nga url dhe emri i specifikuar.
void resize(Dimension d) ose void resize(int width, int height), i kerkon appletit te modifikoje dimensionet e saja.
void showStatus(String msg), i kerkon applet qe stringa te printohet ne ekranin e statusit te applet.

Applet eshte extend i Panel i cili eshte thjesht nje kontenitor e nga ai trashegon metoden:addNotify.

Panel extend Container nga i cili trashegon, dhe ne te njejten kohe Applet trashegon, metodat: add, addContainerListene r, addImpl, countComponents, deliverEvent, doLayout, findComponentAt, findComponentAt, getalignmentX, getalignmentY, getComponent, getComponentAt, getComponentAt, getComponentCount, getComponents, getInsets, getLayout, getMaximumsize, getMinimumsize, getPreferredsize, insets, invalidate, isAncestorOf, layout, list, list, locate, minimumsize, paint, paintComponents, paramString, preferredsize, print, printComponents, processContainerEve nt, processEvent, remove, remove, removeAll, removeContainerList ener, removeNotify, setfont, setLayout, update, validate, validatetree.

Ne te njejten kohe Container extend Component, kemi atributet:
BOTTOM_alignMENT, CENTER_alignMENT, LEFT_alignMENT, RIGHT_alignMENT, TOP_alignMENT

dhe metodat:

action, add, addComponentListene r, addFocusListener, addInputMethodListe ner, addKeyListener, addMouseListener, addMouseMotionListe ner, addPropertyChangeLi stener, addPropertyChangeLi stener, bounds, checkImage, checkImage, coalesceEvents, contains, contains, createImage, createImage, disable, disableEvents, dispatchEvent, enable, enable, enableEvents, enableInputMethods, firePropertyChange, getBackground, getBounds, getBounds, getColorModel, getComponentOrienta tion, getCursor, getdropTarget, getfont, getfontMetrics, getForeground, getGraphics, getHeight, getInputMethodReque sts, getLocation, getLocation, getLocationOnScreen, getName, getParent, getPeer, getsize, getsize, gettreeLock, getwidth, getX, getY, gotFocus, handleEvent, hasFocus, hide, imageUpdate, inside, isDisplayable, isDoubleBuffered, isEnabled, isFocustraversable, isLightweight, isOpaque, isValid, isVisible, keyDown, keyUp, list, list, list, location, lostFocus, mouseDown, mouseDrag, mouseEnter, mouseExit, mouseMove, mouseUp, move, nextFocus, paintAll, prepareImage, prepareImage, printAll, processComponentEve nt, processFocusEvent, processInputMethodE vent, processKeyEvent, processMouseEvent, processMouseMotionE vent, removeComponentList ener, removeFocusListener, removeInputMethodLi stener, removeKeyListener, removeMouseListener, removeMouseMotionLi stener, removePropertyChang eListener, removePropertyChang eListener, repaint, repaint, repaint, repaint, requestFocus, reshape, resize, resize, setBackground, setBounds, setBounds, setComponentOrienta tion, setCursor, setdropTarget, setEnabled, setForeground, setLocale, setLocation, setLocation, setName, setsize, setsize, setVisible, show, size, toString, transferFocus

Me pas Object:
clone, equals, finalize, getClass, hashCode, notify, notifyAll, wait, wait, wait.

Hierarkia e plote eshte kjo:

java.lang.Object
|
+–java.awt.Component
|
+–java.awt.Container
|
+–java.awt.Panel
|
+–java.applet.Applet

Per me shume informacione vizitoni: http://java.sun.com/applets/

Burimi: http://www.tutorialeshqip.com/java-applet-shqip.html

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 31-08-2009, 02:13:32
Java Applet-avantazhet dhe disavantazhet

Java applet jane nje pjese e rendesishme e Java. Si cdo produkt ka te mira e te keqija. Le ti shofim keto:

Avantazhet:

1.punon mbi cdo OS qofte ky Linux, Windows, Mac etj
eshte e suportuar pothuajse nga te gjitha browserat

2.punon me nje shpejtesi mjaft te mire

3.kalon punen nga serveri ke client duke ulur trafikun ne web dhe shkembimin e tepert te mesazheve midis server dhe client. Kjo eshte dhe pika e forte e Java applet.

Disavantazhet:

1.per tu vene ne pune ka nevoje per JDK te instaluar ne sistem

2.nuk mund te startoje deri sa JVM nuk eshte ne funksionim dhe kjo   shkakton  vonese ne hapjen e pare

3.applet mund te kerkojne pranine e nje JRE te caktuar per te funksionuar

4.shpesh here browser eshte i caktivizuar per funksionimin e applet. Prandaj duhet nderhyre ne opsionet e browser per te lejuar funksionimin e applet

Burimi: http://www.tutorialeshqip.com/java-applet-avantazhet-dhe-disavantazhet.html

Temat e fundit