Mësojeni gjuhën Java - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mësojeni gjuhën Java

Mësojeni gjuhën Java

· 1 · 759

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-11-2011, 01:22:21
Kur mësohet gjuha e parë programuese ajo mund të jetë e vështirë për t’u parë se si rreshtat e kodit përkthehen në elemente virtualë. Aplikacioni edukativ pa pagesë në ueb, Greenfoot, ofron një kuti të strukturuar ku studentët e programimit krijojnë “aktorët” që jetojnë në “botërat” për të ndërtuar stimulime, lojëra dhe programe të tjera virutale.
Ndërfaqja Greenfoot është një IDE e plotë që ua mundëson ndryshimin e kodit burimor, kompajllimin dhe debagimin e tij. Më e mira nga të gjitha është që është e shkruar në të njëjtin standard Java e cila u kushtoi zhvilluesve që ta përdorin në vend të një gjuhe vetëm edukative si Alice.

Për më tepër, Greenfoot ofron një llojllojshmëri të mësimeve, mbështetje nga komuniteti dhe burime nga arsimtarët. Nëse ju tashmë i dini disa gjëra bazë për kodim, por dëshironi që të prodhoni diçka si fillestar përveç rreshtave të kodimit, atëherë ju duhet ta përdorni aplikacionin Greenfoot.

Nëse dëshironi që të mësoni programim nga shtëpia juaj, atëherë lexojeni këtë artikull http://www.pcworld.al/ja-se-si/5053-Msojani-vetes-programimin.html
/pcworldalbanian

Temat e fundit