Problem CHMODE? - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Problem CHMODE?

Problem CHMODE?

· 15 · 1779

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-01-2010, 20:57:13
Trasferova nje faqe te ndertuar ne wordpress nga hosti im ne hostin e klientit.
Cdo gje u be tamam, trasferimi i fileve, trasferimi i databases , u be editimi i config, u nderrua linku i faqes . Faqja nga jashte si vizitor funksionon me se mire mirpo problemi qendron tek peneli i adminit . Dhe pse folderi i wp-admin ekziston .. kur bej te futem tek peneli www.emri-i-faqes.gov.gr nuk shfaqet asgje por del fushe e bardhe ! Ku mund ta kete problemin ? Tek Chmode?

Flm.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 20-01-2010, 00:52:31
Mbase nuk eshte ngarkuar cdo gje sic duhet. Ndodh ndonjehere me FTP. Provo te hedhesh nga e para te githa kartelat e WP.
Problem mund te shkaktoje dhe ndonje plugin qe mund te kesh instaluar. Nese ke provo t'i fshish dhe shih rezultatin.

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#2 ne: 20-01-2010, 00:54:03
Cfare programi ftp ke perdorur?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 20-01-2010, 10:20:39
E PROVOVA  te ngarkoj filet nga fillim dhe prap kam te njejtin problem.

Reklamat perdor fileZilla per trasferimin e fileve , thua te kete ndo nje problem? Nuk kam patur asnjehere probleme me ftp

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 20-01-2010, 13:27:35
Po ceshtjen e plugins e shikove? Nese ke te instaluar provo t'i c'instalosh.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 20-01-2010, 13:51:21
Kishe te drejte Max , nje nga plugins ma krijon problemin .Megjithate ja dola mbane vetem se prap nuk me lejon serveri te upload file

The uploaded file could not be moved to /www/www.1191.syzefxis.gov.gr/wp-content/uploads.


ne kete rast si i behet ?


 • Postime: 53
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 20-01-2010, 14:01:48
Kishe te drejte Max , nje nga plugins ma krijon problemin .Megjithate ja dola mbane vetem se prap nuk me lejon serveri te upload file

The uploaded file could not be moved to /www/www.1191.syzefxis.gov.gr/wp-content/uploads.


ne kete rast si i behet ?
keshtu me ka ndodhur edhe mua, kur ndryshova hostin, dhe kete problem ta jep "permissions" duhet te jet "755". po qe kjo ne rregull, athere shiko se e ka " .htaccess "

Une vura keto kode ne .htaccess qe me punoj !

Codet
Kodi: [Zgjidh]
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 20-01-2010, 15:18:02

The uploaded file could not be moved to /www/www.1191.syzefxis.gov.gr/wp-content/uploads.


ne kete rast si i behet ?
Ke mundesi hyrje ne host me ane te ndonje paneli (file manager ne cpanel psh) dhe me ane te tij te besh ndryshimet e duhura ne rastin kur nga FTP s'mund te besh ato qe deshiron.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 20-01-2010, 17:49:38
Ke mundesi hyrje ne host me ane te ndonje paneli (file manager ne cpanel psh) dhe me ane te tij te besh ndryshimet e duhura ne rastin kur nga FTP s'mund te besh ato qe deshiron.
Po kam  Control Panel por problemi qendron kur postoj nga wp-admin edhe bej te uplpad nje foto pshm .. atehere me nxjerr ate problemin edhe me thote qe : The uploaded file could not be moved to /www/www.1191.syzefxis.gov.gr/wp-content/uploads.


Cfare duhet te bej ne kete rast?

 • Postime: 46
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 20-01-2010, 20:36:51
Bej /uploads/ 777.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 20-01-2010, 20:47:37
vazhdon i njejti problem

 Add media files from your computer
The uploaded file could not be moved to /www/www.1191.syzefxis.gov.gr/wp-content/uploads.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 21-01-2010, 00:34:43
Nje problem te ngjashem kam pasur dhe une muaj me pare me Celebritete.com, dmth qe nuk vendosja dot foto. Mbase ka te beje konfigurim i serverit qe nuk punon shume mire me WP. Ke faqe te tjera WP ne te njejtin host?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 21-01-2010, 09:12:49
Jo, hosi i asaj faqe eshte nga nje institucion greek qe hoston vetem faqe shteterore, institucione apo agjensi te ndryshme te shtetit. U kam bere edhe atyre ticket por nuk me kane kthyer pergj , per sherbim te klientit jane!

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 14-03-2010, 02:56:07
Vepro keshtu :
 hap dosjen : wp-config.php ndrysho define('WP_HOME','http://emeri im i ri .com');
define('WP_SITEURL','http://emeri im i ri .com');
Edito : functions.php

update_option('siteurl',''http://emeri im i ri .com');
update_option('home',''http://emeri im i ri .com');

Dhe ngarkoj keto dy dosje ne hapsiren e re:


Nese nuk fuksion vepro keshtu eshte menyre me e drejt dhe e veret:


1). Nese ju keni modifikuar dosjen : .htaccess  ateher vazho keshtu:
 2). Hap PhpMyAdmin SQL behe backup, shkarko ne desktop.

 3). Ne hostine e rri merre instalo wp nga fillimi.
 4). Merre SQL qe ke shkarku editoje dhe vendos pjes pjes ne phpmyadmin - ne domin te ri.
 5). ne DB ke nje fush prefiksin config ate mos prek ate lere ashtu.

Gjitha filet qe ke ti ne hapsiren e vjeter vendosi nje nga nje hap pas hapi ne hapsiren e re ashtu siq ishin perpera...

Eshte shume e thjesh por eshte e mundishme... sepse te merr kohe te gjat dhe te lodhe pak psiqkisht. • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 14-03-2010, 13:24:20
E kam zgjidh kete problem prej kohesh dhe nuk ishte aty tek thua problemi, gjithesi te faleminderit per mundimin..

Temat e fundit