Rregullat e shkurtuara në CSS - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rregullat e shkurtuara në CSS

Rregullat e shkurtuara në CSS

· 1 · 659

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-07-2010, 01:06:06
Kodimi në CSS është një pune manuale dhe që konsumon goxha kohë, prandaj çdo shkurtim që mund të përftojmë është një plus i madh për produktivetitin. Në këtë artikull-referencë do ju tregoj mënyrën e shkurtuar të rregullave që përdorni çdo e ditë e që ndoshta nuk e dinit që mund të shkruhen edhe kështu. Ruajeni si referencë këtë artikull në rastet kur do i harroni rregullat.

Personalisht më pëlqen kur për të zgjidhur një problem më ofrohen disa mundësi, kështu që mund të zgjedh atë që më përshtatet më tepër. Gjithashtu, më pëlqen të shkoj drejt rrugës më të shkurtër, në mënyrë që ti kursej vetes kohë. Kjo vlen pa dyshim edhe për CSS! Kush kodon faqe në HTML dhe CSS e di shumë mirë sa punë manuale ka për të ndërtuar strukturën dhe për ta “ngjyrosur” atë, prandaj do i vlerësonte disa këshilla që mund ti shkurtojnë kohë. Më poshtë do ju tregoj mënyrën standarte për ti shkruar rregullat dhe menjëherë pas tyre do gjeni mënyrën e shkurtuar. Gjithashtu do ju tregoj vlerat e mundshme për një rregull dhe vlerën bazë.

Quajeni këtë artikull më tepër si një pikë reference të cilës mund ti ktheheni kur rregullat apo vlerat nuk ju kujtohen.

Me shume: http://www.feniksi.com/web/css/rregullat-e-shkurtuara-ne-css

Temat e fundit