Si te punoj me Photoshop? - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si te punoj me Photoshop?

Si te punoj me Photoshop?

· 4 · 4655

  • Postime: 674
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-02-2007, 14:48:17
Si te punoj me Photoshop? Ke kete teme do flasim vetem per programin Si te punoj me Photoshop, mesime, libra etj.Mund te pyesni dhe ta mesojme se bashku.

  • Postime: 674
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 07-02-2007, 14:51:11
Ja fillojme me një tutorial video.
Se si ta bëjmë fetyren me një efekt?E thjeshtë:
Kliko këtu:
Kodi: [Zgjidh]
http://video.google.com/videoplay?docid=6576114792802948149&q=terenc+pepa&hl=en
PER PYETJE:>>
« Editimi i fundit: 10-02-2007, 13:19:11 nga Terenc Pepa »

  • Postime: 1896
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-02-2007, 17:16:16
Si te krijojme nje look mesjetar tek nje foto (Gothic look)!

1. Ne Photoshop, hap nje foto me ngjyra. Titulloje "Foto" (Photo).


2. Kopjoje faqen duke shtypur Ctrl+J ose duke shtypur ikonen "Create a new layer". Titulloje faqen e re "Bardh zI" (Black White).


3. Me faqen "Black White" te zgjedhur, shko tek "Image > Adjustments > Desaturate". Kjo do ta ktheje faqen ne bardh e zi.


4. Zgjidh fshiresen "eraser" dhe afrou tek syte, dhe fshi syte mbi faqen "Black White" qe ngjyra e syve natyrale nga faqa "Photo" shfaqet.


5. Fshi cdo gje ne foto qe nuk eshte lekura dhe floket e personit. Kjo mund te jete imazhi nga mbrapa, rrobat, etj.6. Krijo nje faqe te re, dhe quaje "Make up" (Tualet).


7. Zgjidh nje ngjyre te erret.
8. Zgjidh nje furce dhe vej erresiren (opacity) ne 20%.9. Ngjyros buzet ne faqen e quajtur "Make up". Mos e largo furcen deri sa buzet te jen ngjyrosur komplet.
10.Shkoj siper nje here ose dy here per te ngjyrosur anet e buzeve, por mos i beni shume te erreta sepse nuk do duken reale.11. Kliko ne butonin "Edit in Quick Mask Mode".


12. Zgjidh gjyren e zeze, pastaj zgjidh furcen. Mos harroni te ndryshoni erresiren (opacity) ne 100%.
13. Vazhdo te ngjyrosesh floket. Kur je ne "Quick Mask Mode", ngjyra behen e kuqe transparente. Duhet qe te afrohesh ne foto, dhe te ndryshosh madhesite e furcave per te japur cepat dhe fijet e vogla te flokut.14. Kur te kesh mbaruar, duhet te kesh te gjithe flokun me ngjyre te kuqe trasparente ne "Quick Mask".15. Tani kliko ne butonin e "Standard Mode".16. Shko ne "Select > Inverse" per te ndrruar seleksionin, qe vetem floket te jene te zgjedhura.


17. Sigurohu qe faqa "Black White" eshte e zgjedhur. Tani shko tek "Image > Adjustments > Brightness/Contrast".18. Rregulloje Ndricimin dhe kontrastin (Brightness and Contrast) deri sa floket te keni nje ngjyre te zeze.


19. Tani zgjidh faqen "Make Up".
20. Zgjidh ngjyren e zeze. Zgjidh furcen dhe vendosi erresiren ne 20%.
21. Afrou tek syte dhe vazhdo te hedhesh hije rreth e qark syve. Kalo shume here rreth cepave te syve per ti dhene nje look te zi. Sigurohu ti japesh nje hije me te hapur poshte syve.22. Zgjidh veglen e quajtur "Smudge:". Zgjidh nje furce shume te madhe me erresire 25%.
23. Tani njollos hijen qe i dhe ne step 20 qe te duket me natyrale.24. Me ne fund, zgjidh faqen "Black White". Shko ne "Image > Adjustments > Color Balance" dhe me ngavash ndryshoje tonin qe lekura te ket pak ngjyre.
Pas kesaj keni mbaruar!


#3 ne: 25-05-2009, 19:23:22
Illegand mild  amundesh te kontaktosh em mua per informata tjra my add  d.itlume@hotmail.com :-[

Temat e fundit