Si te siguroj nje direktori? - AlbDEVs

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si te siguroj nje direktori?

Si te siguroj nje direktori?

· 10 · 1156

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

ne: 15-05-2009, 11:48:44
Pershendetje
Do te doja sesi mund te siguroja nje direktori, ne menyre qe te mos hyje njeri. Eshte direktoria e templateve, pra dua te ndaloj vetem access-in direkt. E provova me htaccess:
Order deny,allow
Deny from all
por templati nuk funksiononte me pas ne site. Ndonje ide??

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 15-05-2009, 11:56:15
Do te ndalosh njerezit apo makinat e kerkimit?

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-05-2009, 14:23:58
thjesht dua te ndaloj njerezit nga accessi direkt. Pra, eshte sitiim.com/template, dhe une nuk dua qe aty te mund te hyje njeri. Por, nqs e bej me htaccess sic thash me lart, e tere struktura e sitit prishet :S

edit: e rregullova me redirect :)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 15-05-2009, 14:54:28
Me FTP beji "chmod" asaj direktorie dhe vendosi vlerat xxx.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 15-05-2009, 15:15:26
Me FTP beji "chmod" asaj direktorie dhe vendosi vlerat xxx.
hmm nuk me zgjidh edhe aq shume pune. nese e bej 751, athere useri browse lehtesisht, kurse me 750 i del forbidden, por prishet komplet faqja pastaj (sepse nuk mund te load template)
edit: edhe me redirect, nqs useri di pathin e filin :S

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 15-05-2009, 15:25:14
Citim
<Directory />
    Order Deny,Allow
    Deny from all
    Allow from 127.0.0.1
</Directory>

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 15-05-2009, 16:24:01
Normalisht dicka e tille nuk duhet te ndodhe. Provo me 666 ose me 755.

Ndersa per te ndaluar robotet mund te perdoresh Robots.txt
ZY i ka keshtu psh: http://www.zeriyt.com/robots.txt

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 15-05-2009, 16:44:27

nqs e di adresen e filit, fili hapet lirshem. kur tendon te hapesh direktori nen direktorine qe ke aplikuar kodin qe me dhe, jep 500 ISE.
MAX, un dua thjesht te mos lejoj vizitoret. Me bot-et e kam mire :)

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 15-05-2009, 19:47:15
Ti thua: siti.com/templates - permban template files

keto i ke me pagese apo falas ? nqs i ke falas nuk besoj se te duhet te bllokosh accessin direkt

nese po, atehere une do te sugjeroja qe te ofrosh download link me email confimation

dhe sa per show te template perdor nje direktori tjeter

po perdor ndonje gje specifike per faqen tip CMS-je apo si

pak me shume detaje :)

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 15-05-2009, 21:01:33
Perdor phpdug, tek Lexoje.com
Scripti eshte open source, por une e kam modifikuar si ne template, ashtu edhe ne kod. Gjithsesi do doja te dija sesi te mbroja lexoje.com/templates, jo sepse perben ndonje problem te madh, por thjesht dua te di sesi mund te behet :)

Temat e fundit