×

 Kush e ka perkthyer ne shqip Facebook-un?

· 27 · 2394

 Kush e ka perkthyer ne shqip Facebook-un?

· 27 · 2394

 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Poshnjari
  #15 ne: 25-12-2010, 03:28:04
  Sdi gje kush e ka perkthyer..ama perkthimi eshte skandaloz...une per vete u ngaterrova kur e provova shqip.. :S


  Do mesohesh te siguroj une, kam rreth 4 vjet qe merem me forume dhe internet dhe per asgje nuk kam degjuar fjale te mira. L OL nese jani kaq mjeshtra dhe e dini kaq mire shqipen perse nuk dilini dhe ta perketheni ju?
  Mbaje mend qe me XP kur u perkethy shqip te gjithe forumet qe vizitoja vetem fjale negative thoshin, por jo mor ju e instalova une dhe ishte fhume mire 9nejse te them reakitetin u ngaterrova pak ne fillime, por ja mora doren0 e njeta gje dhe me programe te tjere, Pastaj tek e fundit ate gjuhe kemi ne, Mbaje mend nje teme ketu ishte se si perkethehet nje shqip WEBMASTER ose cfare fjale duhet te perdorim Fillimi, Shtepia, ballina etj, dhe cdo postues kishte mendimin e vete  :D
  Ndaj thuajini FALEMINDERIT atij xhaxhi qe ka perkethyer dhe lerini kritikat, se nga maja e kalit flasin te tere.
  Respekte nga Poshnja.info LOL

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  M A X
  #16 ne: 25-12-2010, 09:33:46
  Te perkthimi i Facebook nuk eshte puna se duhet kohe qe te mesohemi me te. Ai thjeshte eshte perkthyer shume keq. Po ashtu nuk besoj se perkthimi eshte pune e nje personi te vetem. Aty mund te kene kontribuar ne perkthim si kosovare, ashtu si dhe tiranas, vlonjate apo myzeqare etj etj.
  Psh nese gjendet aty fjala "tung", atehere eshte e qarte qe eshte pune e dikujt prej Kosoves. Nese gjendet fjala "mbrekullueshem" atehere eshte e qarte se eshte veper e dikujt nga jugu, me shume mundesi nje nga Myzeqeja (Fier, Lushnje) sepse per ata eshte tipike te thone "mbrekullueshem" ne vend te "mrekullueshem".

  Prandaj s'ka vend per t'u grindur mes nesh ketu. Fakt eshte qe ky perkthim eshte teper i dobet dhe vetem diskutimi ketu eshte nje hap perpara qe shtyn ne permiresimin e tij.

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Dardan.
  #17 ne: 25-12-2010, 17:16:27
  Un e le gjithmon English (US) edhe pse jam shqiptar nuk me pelqen perkthimi dhe FB-ja duket disi si keq.

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  feniksi
  #18 ne: 02-01-2011, 22:34:10
 • i identifikuar
  TiRoNci_MiZeRje
  #19 ne: 03-01-2011, 00:09:57
  mfal nje pytje kisha per te gjith ju qe tentoni me permisu fb , duke perfshi dhe MAX

  ore i keni nervat e teperta dhe kohen e tepert me harxhu me fb apo si o halli juaj se spo ju mar vesh.

  jan disa faktore te gjuhes qe nuk do rregullohen kurr . ktu pa prek tjeret, thjesht nje realitet

  ne kosov jan disa fjal qe jan ndryshe , ne maqedoni gjithashtu ,
  kshu qe nese nje kosovar do e perkthej , athere do e perkthej ne fjalet qe ato bazohen ,
  nese do fusi duret nje shqiptar do e bej disi ndryshe , duke theksuar ate qe keni permendur me siper qe shume fjale skan kuptim ne shqip.

  edyta

  nuk do ket me degjenerim se sa wikipedia , ja cfare me ndodhi

  postoj informacion rreth shpejtesise se drites nje info full

  mbas dy ditesh e gjej te ndryshuar nga nje "bari delesh" popo tamam bari delesh me arsyen

  shkrimet e tua skan kuptim jan fjal te pa kuptueshme
  me fal per fjalorin , po ca p e semes do qe lexo per shpejtesine e drites me fjal te fizikes kauntike
  kur ti si kupto dhe se ke iden nga astronomia

  bohhhhh sinqerisht po mundohem te fshij te gjith shkrimet e bera nga un ne wikipedia sepse sja vle • i identifikuar
  TiRoNci_MiZeRje
  #20 ne: 03-01-2011, 00:14:57
  ja nje fakt , para nji muaji pata vene nje informacion rreth merkuri

  me data te sakta etj. Sot e gjej  Mërkuri
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
  Jo e kontrolluar


  Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin dhe gjithasthu planeti më i vogël në Sistemin Diellor,[1]Mërkuri kryen orbitën rreth Diellit një herë në 87.969 ditë. Mërkuri është i shndritshëm kur mund të shihet nga Toka, me magnitudën e dukshmërisë nga -2.0 deri 5.5, por nuk shihet me lehtësi për shkak se zakonisht gjendet shumë afër Diellit. Meqë Mërkuri zhduket në shkëlqimin e diellit, në mos nuk ka eklips diellor, Mërkuri mund të shihet vetëm në mëngjes ose në muzgun e mbrëmjes.
  Krahasuar me atë çka dihet për planetet e tjerë në Sistemin Diellor, pak dihet për Mërkurin; teleskopët në Tokë e tregojnë veçse në trajtën e një gjysmëhëne të vogël e të shndritshme. E para nga dy anijet kozmike që vizituan planetin ishte Mariner 10, bëri 45% të hartës së sipërfaqjes së planetit nga 1974 deri 1975. E dyta ishte MESSENGER, që bëri edhe 30% të hartës në 14 janar 2008. MESSENGER do të kalojë edhe një herë Mërkurin në 2009, pas kësaj harta e planetit do të jetë e plotë.
  [redakto]References  disa nga keto info jan update per faktin se jemi ne 2011
  kurse ky idjoti qe e ka edit thot qe nuk kemi shume njohuri thot per merkuri por do presim kur te kaloj sateliti dhe te mesojm me teper loooooooooooool

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Poshnjari
  #21 ne: 04-01-2011, 01:39:11
  o Toni por nuk mundesh ta mare ti rregullimin aty?
  Nuk eshte e veshtir  L ol per tu bere moderator aty.
 • i identifikuar
  TiRoNci_MiZeRje
  #22 ne: 04-01-2011, 02:25:37
  Poshnja as qe do e mar mundimin e tille ndonje her , biles biles arrita te fshij dhe postimet qe kisha be tjerat, i lash vetem dy rrjeshta. Se meritojn ato  tken materiale nga ne apo kushdo tjeter .

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  ßåßy ღ
  #23 ne: 04-01-2011, 02:27:52
  Do mesohesh te siguroj une, kam rreth 4 vjet qe merem me forume dhe internet dhe per asgje nuk kam degjuar fjale te mira. L OL nese jani kaq mjeshtra dhe e dini kaq mire shqipen perse nuk dilini dhe ta perketheni ju?
  Mbaje mend qe me XP kur u perkethy shqip te gjithe forumet qe vizitoja vetem fjale negative thoshin, por jo mor ju e instalova une dhe ishte fhume mire 9nejse te them reakitetin u ngaterrova pak ne fillime, por ja mora doren0 e njeta gje dhe me programe te tjere, Pastaj tek e fundit ate gjuhe kemi ne, Mbaje mend nje teme ketu ishte se si perkethehet nje shqip WEBMASTER ose cfare fjale duhet te perdorim Fillimi, Shtepia, ballina etj, dhe cdo postues kishte mendimin e vete  :D
  Ndaj thuajini FALEMINDERIT atij xhaxhi qe ka perkethyer dhe lerini kritikat, se nga maja e kalit flasin te tere.
  Respekte nga Poshnja.info LOL
  Skam kohe te merrem shume me te..vec e kam hap sa mos me thene komshia qe skam...edhe ti merre me qete se asgje nuk thashe... ^o)

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  +ERELA+
  #24 ne: 04-01-2011, 10:44:02
  perdorimi i fb varet nga shume faktore psh: ne cfare gjuhe e ke PC apo laptopin?si je mesuar ta perdoresh web-in? kam vene re se personat qe jane mesuar ta perdorin pc + web-in italisht e hapin fb italisht , dikush tjeter preferon anglisht e ka shume persona qe qekur kane hapur account-in e pare kane hapur fb shqip dhe ju ka pelqyer.

  per mendimin tim eshte e gjitha ceshtje personale dhe preference.

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  V@GαβθηD
  #25 ne: 19-02-2011, 17:14:41
  më me rendesi te theksohet eshte se dikush ia paska filluar. Nderkaq, kritika mund te beni, porse ato t'mos i drejtoni duke e nençmuar ate qe eshte nxitur, atij o asaj qe i ka kushtuar zemra te beje nje pune ne dobi te te gjithe shqiptareve anembane. Ate duhet uruar dhe frymezuar (inkurajuar) edhe me, jo nençmuar apo fyer.... diku lexova se gjoja te jete perkthyer nga kosovare. Sidoqofte, fjale te tilla çojne drejt nje perçarjeje vellazerore...
  « Editimi i fundit: 20-02-2011, 16:49:38 nga Vagabond »

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Poshnjari
  #26 ne: 15-04-2019, 13:53:57
  Si ju duket perkthimi pas kaq vitesh?