×
Hyrja
Profili

Fjalori SHQIP i Webmasterave

· 33 · 7445

Fjalori SHQIP i Webmasterave

· 33 · 7445

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  M A X
  ne: 30-03-2008, 01:08:20
  Të gjithë jemi te vetëdijshëm se shpesh na bie te perdorim fjale te huaja gjatë përdorimit te gjuhës se webmasterit. Prandaj mendoj se te gjithë ne këtu (dhe te tjerë qe janë te interesuar) duhet te marrim një pune pioniere për te krijuar një fjalor shqiptar për webmasterat.
  Nuk dua te them se duhet te bëhemi fanatike e te shqiperojme gjithçka; as dhe të pretendojmë te imponojme këtë fjalor (te mundshem), por se paku te provojme te bëjmë diçka.
  Keshillat se si duhet te funksionoje kjo nismë janë te mirepritura, por unë mendoj qe secili te jape një liste me fjale dhe ne anën tjetër se si duhet te jenë ato ne shqip. Të tjerë pastaj mund te sugjerojne, permiresojne, kritikojnë ose aprovojne propozimet.

  • Postime: 28
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  m@ster
  #1 ne: 30-03-2008, 05:26:21
  Shum tem Interesante kjo.

  • Postime: 14
 • i identifikuar
  albaniaforum
  #2 ne: 01-04-2008, 17:05:56
  Keto jan disa mendimet qe te perdoren nga webmasterat shqiptar dhe shqipfolesit


  English     | Shqip
  ___________________ ___________________ ___________________ _____

  webmaster | mjeshterfaqesh
  chat  | bisedime
  forum | diskutime
  webhost | hapsirfaqesh
  e-mail | post-elektronike

  • Postime: 404
 • i identifikuar
  OnlineBP
  #3 ne: 01-04-2008, 17:23:34
  Per fjalen WEBMASTER ne Mjeshterfaqesh me tingellon shume keq.

  Une per vetem time nuk do ta perdorja kurre nje fjale te tille. :S

  • Postime: 255
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  AlbDigital
  #4 ne: 01-04-2008, 20:52:50
  WEBMASTER = DREJTOR  :D :D :D :D :D

  hahah

  • Postime: 14
 • i identifikuar
  albaniaforum
  #5 ne: 04-04-2008, 01:39:49
  lol albdigital " webmaster = drejtor "

  • Postime: 416
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Konjaku
  #6 ne: 04-04-2008, 20:17:02
  drejtues zoterues kontrollues faqesh ustafaqepunues haj mir mir se mos ta humbim seriozitetin ne teme vazhdoni un po kontrolloj ca fjale...

  • Postime: 176
 • i identifikuar
  Lamtumire
  #7 ne: 05-04-2008, 02:50:35
  webmaster = specializuesi

  Chat = gjepura, fjalosje, dokrra ose pallavra

  Forum = konsultime ose thjesht vec forum

  Webhost = Drejtuesi

  E-mail = post-elektronike

  • Postime: 404
 • i identifikuar
  OnlineBP
  #8 ne: 03-05-2008, 17:38:18
  webmaster = specializuesi

  Chat = gjepura, fjalosje, dokrra ose pallavra

  Forum = konsultime ose thjesht veç forum

  Webhost = Drejtuesi

  E-mail = post-elektronike


  Nga keto te tuat vetem per

  E-mail = post-elektronike
  dhe
  Forum = forum

  jam dakord

  • Postime: 40
 • i identifikuar
  Steganos
  #9 ne: 07-05-2008, 22:32:49
  ja me se besoj ti perdor njeri pervec disa fjaleve te thjeshta. Fjalet e informatikes jane bere si fjale nderkombtare.

  HardDrive nuk i thone shofer i fort
  Mother Board nuk i thone Boardi Mama :p

  mundohem te perdor fjale shqip po pothuajse cdo here i ngaterroj. me mire fjalet angleze.

  • Postime: 35
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  JusaWeb
  #10 ne: 14-07-2008, 00:30:00
  Host/er = Mënagjus/Mënagjer

  • Postime: 227
 • i identifikuar
  babjusi
  #11 ne: 02-08-2008, 21:47:26
  Edhe mua me ka munduar kjo gje. Po kam ven re se pothuaj 80-90% e fjalorit per webmasterat perdoret ne anglisht edhe nga webmastera te shteteve te tjera pasi shume fjale apo terma te caktuara nuk mund ti perkthesh se mendoj se bastardizohen pastaj

  • Postime: 416
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Konjaku
  #12 ne: 22-08-2008, 19:45:32
  Host/er = Mënagjus/Mënagjer
  Host/er = Menaxhues/Menaxher

  • Postime: 406
 • i identifikuar
  [Joni]
  #13 ne: 24-08-2008, 15:53:19
  Host/er = Menaxhues/Menaxher
  me sa di une hoster dmth mikprites

  • Postime: 29
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  sarandioti008
  #14 ne: 08-11-2008, 18:01:39
  Me sa serjozitet qe eshte mare kjo teme... :D

  • Postime: 70
 • i identifikuar
  SpiderW
  #15 ne: 08-11-2008, 20:14:50
  host - bujtës

  • Postime: 92
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Art Ramadani
  #16 ne: 13-11-2008, 13:29:20
  browser | shfletues

  • Postime: 3788
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Syrgjyn
  #17 ne: 13-11-2008, 14:25:00
  browser | shfletues

  Kete perdor edhe une. ;)

  • Postime: 14
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  dentisti
  #18 ne: 22-12-2008, 02:35:43
  Me duket shume e veshtire pershtatja..por me pelqejne kosovaret qe kane gjetur ca terma ok si psh...kycu, ckycu per login logout..

  webmaster - teknik faqesh interneti
  forum - gjurulldi muhabet :D :D :D :D
  chat - bisede online............. ... sdi ca te them :D

  • Postime: 92
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Art Ramadani
  #19 ne: 22-12-2008, 15:26:42
  header - kreu
  content - permbajtja
  account (akont) - llogari
  login- kyçu (identifikohu, hyr)
  logout-ç'kyçu
  file(fajll) - skedar, dosje


  • Postime: 52
 • i identifikuar
  Urbann G
  #20 ne: 12-02-2009, 13:30:26
  contact : kontakt-o
  web : hapesir

  • Postime: 52
 • i identifikuar
  Urbann G
  #21 ne: 16-02-2009, 17:33:52
  Control Panel - Paneli i kontrollimit
  Log In - Identifikohu 
  Log Out - Ç'identifikohu
  Category - Kategori
  User - Perdorues
  Options - Opcionet
  Groups - Grupet

  hmm keto mu kujtuan tash per tash

  • Postime: 982
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  UrL
  #22 ne: 25-04-2009, 20:31:35
  Te jemi te vetedijshem se fjalet e reja ne shqip do ngelen ashtu sic jane shpikur

  Kete gje duhet ta bejne gjuhetaret shqipetare
  Vete fjala internet nuk eshte ne shqip , atehere cfare pretendojme per te tjerat.
  Greket u mblodhen dhe fjalen internet e quajten isto 
  Kta tanet nuk e moren nje mundim te tille?

  • Postime: 577
 • i identifikuar
  Freedom Overdose
  #23 ne: 25-04-2009, 22:30:49
  file vs folder?? si quhet file, dhe si quhet folder?

  • Postime: 7
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  gentfaja
  #24 ne: 10-06-2009, 04:31:16
  webmaster-mjeshter rrjeti
   

  Fjalori i gjuhës shqipe për programin Aspell

  Nisur nga M A XRubrika Linux | Unix | BSD |

  Postimi i fundit 11-01-2009, 20:24:37
  nga blerim ADEMAJ
  Fjalori Biblik, KATOLIK.

  Nisur nga AmiRubrika Kisha katolike

  Postimi i fundit 11-11-2007, 00:30:21
  nga Ami
  "Fjalori i gjuhës shqipe 2006" ka 7 mijë fjalë të reja shqip !

  Nisur nga BerniRubrika Letra

  Postimi i fundit 27-08-2011, 17:35:03
  nga Gjumashi
  Djalekti,fjalori dhe shprehjet e Korces

  Nisur nga Vogelushja KorcareRubrika Café Zerion ツ

  Postimi i fundit 03-10-2007, 00:46:30
  nga notorious
  Fjalori me i fundit Shqip - Italisht

  Nisur nga BerniRubrika Qesh

  Postimi i fundit 09-05-2007, 12:12:31
  nga erlehta